Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття експертизи, її предмет, мета, завдання



^Незважаючи на існуючу державну систему контролю якості, безпеки товарів і захисту прав споживачів, внаслідок розбалансу-вання економіки відбувається припинення або суттєве зниження обсягів їх виробництва, а в той же час ринок насичується низько­якісними і недоброякісними товарами. Для об'єктивного оціню­вання якості вітчизняних і імпортних товарів необхідні спеціалізо­вані організації з експертизи товарів, які можуть зробити компе­тентний висновок про якість партії товарів, які закуповуються, ви­значити їх вартість, походження, конкурентоспроможність тощо.

"Експертиза" (походить від латинського expertus дослід­ний) — це дослідження будь-якого питання чи об'єкта, яке вима­гає спеціальних знань, з наданням мотивованого висновку.

Експертиза товарів як специфічний вид діяльності являє со­бою випробування, дослідження якості (споживчих властивос­тей, нешкідливості, безпечності харчової цінності тощо, кількості та відповідності умовам нормативної документації, умовам дого­вору партії (або окремого товару)) з поданням мотивованого, об'єктивного (незалежного), кваліфікованого висновку.

Експертиза як вид професійної діяльності застосовується в різних галузях народного господарства:

? в торгівлі під час дослідження якості товарів;

? в криміналістиці під час проведення попереднього слідства або судових розглядів кримінальних справ судами або слідчими органами;

а в медицині для проведення судово-медичної експертизи тощо;

а в бухгалтерії під час проведення аудиту.

Виділення цього напряму експертної діяльності в самостійну галузь відбулося на початку 90-х років XX століття, що пов'яза­но з розвитком промислового виробництва товарів і ринкових відносин. Внаслідок цього виникла необхідність глибокого дослідження товару як об'єкта комерційної діяльності і оціню­вання властивостей товарів ГЗ

Дуже часто термін "експертиза" ототожнюється з терміном "контроль", що є невірним. Експертиза відрізняється від контро-

54


лю якості продукції або товарів сферою застосування, суб'єктами проведення експертизи, кінцевими результатами.

По-перше, якщо контроль (у традиційному розумінні) здійс­нюють особи, які мають право на контрольні функції або одно­разово уповноважені установою (співробітники відділу технічно­го контролю, контрольних заводських лабораторій, в торгівлі — товарознавці, інспектори, контролери, споживачі), то експертизу здійснюють незалежні від зацікавлених сторін особи.

По-друге, якщо контролю піддають, як правило, всю про­дукцію, то експертиза проводиться тільки стосовно такої про­дукції, яка під час приймання, на думку одержувача, виявилась недоброякісною, або такою, що не відповідає умовам договору, а також продукції, щодо якості якої виникла суперечка сторін: постачальника (продавця), одержувача (покупця), третьої сторо­ни (транспортної організації).

По-третє, до обов'язків осіб, які здійснюють контролюючі функції, належать прийняття рішень і видання розпоряджень про заборону випуску, вивантаження або реалізацію окремих видів товарів; вони можуть подавати позови до суду, передавати доку­менти органам дізнання, накладати на винних осіб адміністра­тивні стягнення тощо. Проте експерт не може приймати навіть адміністративні рішення і давати ^будь-які вказівки щодо подаль­шого використання товару.

По-четверте, результатом проведеного контролю є акти приймання, сертифікати.

Після завершення експертизи складається акт експертизи, тобто результатом експертизи є письмовий обґрунтований вис­новок, за який експерт несе юридичну відповідальність.

До експертних організацій, які уповноважені проводити екс­пертизу кількості і якості товарів та здійснювати незалежні това­рознавчі експертизи в Україні, належать Торгово-промислова палата, центри метрології і стандартизації Держстандарту Украї­ни, державні структури у справах захисту прав споживачів Держ­стандарту України, Гігієнічний центр та структури Міністерства охорони здоров'я України, деякі громадські організації, діяль­ність яких пов'язана з контролем за якістю товарів.

Проведення експертизи доручається виключно експертам, спеціалістам, вченим, які володіють спеціальними професійними знаннями, мають відповідну високу теоретичну підготовку, до­статній життєвий досвід, збагачений практикою за своїм фахом.

55


А.П. Батутіна, LB. Ємченко


Експертиза товарів


 


Це незалежні особи, які не зацікавлені в результатах експертної оцінки товарів.

Під час проведення контролю за якістю і безпекою продукції і товару кінцевим результатом роботи є:

S на виробничих підприємствах — посвідчення про якість;

^

S в торгівлі і під час проведення сертифікації — сертифікати відповідності, гігієнічні, фітосанітарні, ветеринарно-санітарні, екологічні;

при проведенні інших видів контролю — акти перевірки.

Для проведення експертизи на сучасному рівні необхідно зна­ти мету, завдання, що висуваються перед експертизою.

Вище було розглянуто основні поняття, такі як експертиза, експерт; завдання експертизи, інші поняття, які необхідні для вивчення інших видів експертної діяльності, будуть розглянуті у відповідних розділах.

Метою дисципліни "Експертиза товарів" є вивчення і за­своєння спеціальних знань, практичних навичок і вміння з екс­пертної оцінки товарів, що необхідно для професійної діяльності експерта.

Для здійснення експертизи необхідно володіти знаннями в га­лузі:

а основних понять, термінів та їх визначень;

? класифікації експертної діяльності, характеристики видів експертиз;

? виявлення відмінних особливостей експертизи від інших видів оцінки якості товарів;

? визначення місця, прав і обов'язків експертів, їх завдання і відповідальності при проведенні експертиз;

□ організаційної структури суб'єктів експертизи;
а методів і критеріїв проведення експертизи;

а порядку проведення експертизи споживчих товарів;

а документів, які використовуються під час проведення екс­пертиз, правил їх оформлення.

Дисципліна "Експертиза товарів" залежно від виділення ос­новних напрямів при її вивченні може мати назву "Експертиза споживчих товарів", або більш узагальнену "Товарна експерти­за" чи "Товарознавча експертиза".

Експертиза споживчих товарів (як товарна, так і товарознавча експертиза) передбачає вивчення і визначення основних споживних властивостей товарів, їх змін в процесі виробництва, транспорту-

56


вання, зберігання, реалізації; відповідності визначених, передбаче­них заявками показників вимогам нормативної документації. Виходячи із визначеного, завданнями експертизи товарів є: а проведення експертизи кількості і якості товарів виробни­чо-технічного призначення та товарів народного споживання з визначенням відповідності даним товаросупровідної докумен­тації постачальника;

□ визначення відповідності встановлених показників якості
документальним даним і даним нормативної документації;

а визначення відповідності упакування, маркування передба­ченим вимогам нормативної документації, контрактів;

□ проведення ідентифікації товару з визначенням ступеню йо­
го придатності до споживання; відповідності виду, різновиду,
найменування, градації за якістю;

а визначення причин зниження якості товарів у процесі ви­робництва, транспортування, зберігання;

□ визначення відповідності якості і вартості товару;

а відповідність товару штриховому коду, коду товарної но­менклатури зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД);

? визначення країни походження товару;

? проведення пошуку необхідної інформації і використання її в експертній діяльності;

а аналіз отриманих даних під час експертизи, їх оцінка, скла­дання висновку.

2.2. Класифікація експертиз

f В основу класифікації експертиз можуть бути покладені такі критерії: підстави призначення експертизи, терміни і порядок її проведення, територіальні ознаки експертизи, мета проведення і вид об'єкта (рис. 2.1).

За підставами призначення у практиці Торгово-промислової палати України розрізняють такі види експертиз: первинні, або основні, додаткові, повторні, комплексні, контрольні.

Первинна експертиза — експертиза, яка проводиться на під­ставі замовлення зацікавленої організації. В проведенні експер­тизи беруть участь два компетентних представника замовника експертизи, які мають право підпису акта експертизи або відмо­ви від підпису у разі незгоди з результатами експертизи.

57


Рис. 2.1. Класифікація експертиз за основними критеріями поділу.














Експертиза товарів

• За порядком проведення експертизи поділяють на попередні, додаткові, повторні, комплексній

Додаткова експертиза — експертиза, яка проводиться внас­лідок недостатньо повного експертного дослідження товарів, до­кументів та інших матеріалів; виникнення нових питань, які не бу­ли поставлені при проведенні первинної експертизи. Така експер­тиза може бути призначена, наприклад, у разі появи нових доку­ментів, які не були подані експерту визначально, необхідності про­ведення експертизи якості після первинної експертизи кількості то­вару тощо. В усіх випадках додаткові експертизи проводяться з тих питань, які не були висвітлені в основній експертизі.

Додаткова експертиза доручається експерту, який проводив первинну експертизу. При проведенні додаткової експертизи ек­сперт вивчає питання, які не були досліджені при первинній екс­пертизі. Результати її оформляються окремим актом, який допов­нює акт первинної експертизи.

Повторна експертиза проводиться при виникненні незгоди між зацікавленими сторонами в оцінці висновку з первинної екс­пертизи.

Зацікавлені сторони обґрунтовують підстави для проведення повторної експертизи. Для її проведення призначається інший ек­сперт або експертна комісія, до складу якої повинні входити екс­перти. Об'єктом дослідження завжди виступає тільки той товар, який був поданий експертизі первинно, досліджуються ті ж самі властивості товару, при потребі доповнюються новими. Резуль­тати повторної експертизи вважаються остаточними, якщо вони співпадають з результатами первинної експертизи.

Підставами для проведення експертизи є сумніви заявника екс­пертизи в об'єктивності, точності, повноті проведення експерти­зи, достовірності результатів, компетентності, матеріальній заці­кавленості експерта, при виявленні інформаційної і товарної фальсифікації, протиріч у висновку експерта, а також в доказах, які пропонують зацікавлена сторона, арбітраж, суд, слідчі органи.

Обов'язковим є призначення повторної експертизи, якщо ви­явлено форми неможливості залучення експерта до роботи, якщо має місце отримання експертом винагороди безпосередньо від зацікавлених сторін.

Комплексна експертиза призначається для дослідження това-т ру, щодо якого необхідно отримати комплексну оцінку основних показників. Для її проведення залучають експертів різних галузей

69


А.П. Ватутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


науки, техніки і виробництва. Наприклад, для проведення екс­пертизи харчових продуктів доцільно залучати таких спеціалістів як технолог, товарознавець, санітарний лікар, інспектор з якості і стандартизації.

Потреба в експертизі виникає з появою нових, малодослідже-них товарів, а також при зберіганні яких внаслідок хімічних пере­творень можуть утворитися небезпечні для життя речовини.

За результатами експертизи складається один загальний акт, в якому кожен з експертів викладає свої методи досліджень об'єкта, аналізує отримані результати і робить висновок.

Комплексна експертиза є одночасно комісійною, багатопред­метною. За кількістю експертів, що беруть участь в проведенні експертиз, їх можна подітитити на одноособові і комісійні.

Контрольна експертиза (перевірна експертиза) проводиться з метою перевірки роботи експертів, їх компетентності, правиль­ності дій, достовірності, обґрунтованості висновків.

Контрольна експертиза призначається з ініціативи керівницт­ва експертної організації, арбітражу, суду, слідчих органів.

Підставою для проведення контрольної експертизи є наявність розбіжностей у висновках експертів, які проводили первинну і повторну експертизи. Вона призначається на будь-якій стадії проведення основної експертизи.^

Проводить експертизу новий склад експертів. Результати оформляються новим актом експертизи, в якому вказуються ви­явлені відхилення у висновках в порівнянні з актом контрольної експертизи.

За умови невиявлення процесуальних порушень експерт, який здійснює контрольну експертизу, складає лише звіт, а при вияв­ленні — складає акт контрольної експертизи відповідної форми.

За терміном проведення експертизи поділяють на постійні і
тимчасові.

Постійні експертизи проводяться на основі складеної угоди з визначенням терміну її дії не менше одного року.

Тимчасові експертизи проводяться час від часу, оформляють­ся тимчасовою угодою, гарантійним листом, заявкою.

За процесуальними ознаками експертизи поділяють на одно»
предметні,
під час проведення яких в них беруть участь експерти
однієї спеціальності, і багатопредметні, в яких беруть участь
спеціалісти різних галузей знань.

60


За територіальними ознаками експертизи поділяються на зо-
гхільнодержавні, які проводяться експертами Торгово-промисло­
вої палати України або іншими фахівцями відповідного рівня,
регіональні, місцеві, локальні.

Регіональні експертизи проводяться експертами регіональних (обласних) Торгово-промислових палат, місцеві, локальні експер­тизи здійснюються місцевими організаціями.

Залежно від об 'єкта і мети експертизи поділяються на види:

□ економічні — бухгалтерські, фінансові;

□ екологічні — проекти законодавчих актів, проектні ма­
теріали, проекти на створення матеріалів, продукції тощо;

□ технологічні;

а медичні-лїкарсько-трудові, гігієнічні тощо; q криміналістичні-товарознавчі (якісні, кількісні, докумен­тальні тощо); а біологічні; а сільськогосподарські;

□ патентознавчі;

о товарні, товарознавчі.

Економічна експертиза ґрунтується на дослідженнях, які про­водяться на основі економічного та інших методів аналізу, для виявлення приховування прибутків, несплати податків, виявлен­ня причин, що обумовлюють конфліктні ситуації між окремими підприємствами, а також на виробничих підприємствах, для кон­тролю обсягів продукції, її якості, розрахунків між партнерами, Вона використовується під час розгляду справ щодо товарної та видової фальсифікації товарів, приховування прибутків внаслі­док збільшення собівартості, для визначення рівня збереження продукції під час транспортування, зберігання.

Економічна експертиза досліджує також правильність засто­сування технологічних норм, рецептур, які визначаються керів­ництвом підприємства; в процесі експертизи з'ясовується відпо­відність нормативів досягненням науки, економічному розвитку підприємства. Під час проведення експертизи може бути виявле­но, наприклад, в який спосіб порушення структури асортименту призвело до одержання незаконного прибутку.

Технологічна експертиза досліджує і визначає відповідність сучасним вимогам обладнання для виробництва товарів і харчо­вих продуктів, технологічних ліній, технології обробки сировини і виробництва товарів, відповідність товарів технологічним ре-

61


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


жимам, нормативам, рецептурам за кількістю і якістю. Така екс­пертиза здійснюється під час сертифікації систем якості і вироб­ництва.

Експертиза вивчає раціональність і повноту використання си­ровини, методи її обробки, визначає безпечність матеріалів, ос­новного і допоміжного обладнання, пристроїв, які використову­ються в процесі виробництва товарів.

Технологічна експертиза відрізняється від товарної тим, що досліджує відповідність технологічного процесу виготовлення товарів чинним вимогам і нормативам. Висновки експертів вико­ристовуються під час розгляду кримінальних справ, які стосу­ються виробництва недоброякісних товарів, порушень норма­тивів закладання сировини, розкрадання державної і приватної власності, службових злочинів.

Товарознавча експертиза — оцінка споживчих властивостей товарів за органолептичними, фізико-механічними, хімічними, мікробіологічними показниками та показниками безпеки. Екс­пертиза проводиться на основі визначених нормативною доку­ментацією правил відбору зразків, дослідження яких дають репре­зентативний результат. Експертні методи застосовуються також у випадках, коли при використанні перерахованих вище методів от­римана недостатня інформація про товар або вона недостовірна.

Гігієнічна експертиза — оцінка властивостей товарів, які ха­рактеризують їх якість, нешкідливість, харчову і біологічну цінність, результатом якої є оформлення гігієнічного висновку.

Ветеринарна експертиза — це оцінка санітарно-гігієнічної якості, доброякісності, харчової придатності, епідеміологічної безпеки товарів.

Фітосанітарна експертиза — оцінка санітарно-епідеміологіч­ного стану продукції рослинного походження — живих рослин, продуктів їх переробки, наявності хвороб, шкідників, патогенних мікроорганізмів.

Екологічна експертиза — оцінка екологічних властивостей товарів з метою виявлення вмісту речовин, що шкідливо вплива­ють на навколишнє середовище.

Інші види експертиз зводяться до визначення властивостей, яке проводиться спеціалістами інших галузей.

Залежно від мети здійснення товарні експертизи поділяють на такі види: споживча, консультаційна, контрактна, митна, стра­ хова, банківська.

62


Споживча експертиза — оцінка.характеристик товарів з ме­тою визначення проценту зниження якості; за наявності дефектів визначення причин виникнення дефектів. Експертиза проводить­ся під час приймання товару від споживачів для реалізації в сис­темі комісійної торгівлі, в підрозділах Управління у справах захи­сту прав споживачів.

Консультаційна експертиза — оцінка експертами рівня якості товару з метою прогнозування тривалості зберігання і можливо­стей реалізації. Проводиться для рекомендації під час складання угод на постачання товарів.

Контрактна експертиза — це оцінка експертами відповідності якості продукції, стану і якості упакування, затарювання, марку­вання, дотримання умов транспортування умовам угод, кон­трактів.

Митна експертиза — оцінка експертами товарів для визначен­ня країни походження з метою встановлення ставки мита, для про­ведення ідентифікації товару з визначенням кількісних і якісних ха­рактеристик товару, для уточнення належності продукції за ступе­нем готовності до сировини, напівфабрикату або до готової про­дукції для правильного встановлення коду за Українським кла­сифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Страхова експертиза — оцінка експертами розмірів втрат під час страхових подій — повеней, пожеж, інших видів стихійного лиха, крадіжок. Експерти визначають розміри втрат у вартості.

Банківська експертиза — оцінка експертами орієнтовної вар­тості майна товару у разі надавання кредиту під заставу.

Розвиток науки, техніки і прикладних економічних дисцип­лін, до яких відносяться всі види експертиз, пов'язаний із ство­ренням методології, яка застосовується в прикладній діяльності людини. Закони пізнання об'єднані в загальнонаукову теорію пізнання; згідно з важливістю питань, які вивчають закони, вони поділяються на загальні і поодинокі. Експертиза є специфічним видом діяльності, що ґрунтується на наукових, практичних знан­нях, її методологія може бути як загальною так і поодинокою (вибірковою). Загальна методологія експертизи досліджує зако­ни розвитку наукового знання, доповнюючи і представляючи со­бою загальнонаукову теорію пізнання.

Прикладна методологія експертизи ґрунтується на законах науки, на законах пізнання конкретних процесів, які узагальню­ються в теоретичних положеннях, принципах товарознавства і

63


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко

економіки, а також в методах дослідження, які використовують­ся під час проведення експертизи.

Конкретні наукові методи експертизи — це методи і прийоми, які ґрунтуються на розвитку товарознавства, економічної і юри­дичної науки. Розрахунково-аналітичні методи — це аналіз отри­маних дослідних даних, статистичні розрахунки, економічний аналіз, застосування економіко-математичних методів.

Документальні методологічні прийоми застосовуються під час проведення експертиз різних видів, вимагають дослідження розширеного переліку документів, нормативної, облікової, юри­дичної документації.

Узагальнення і реалізація результатів експертизи включають групування, систематизацію результатів з окремих питань і по­казників, їх аналіз і їх викладання у висновках експерта.

2.3. Об'єкти і суб'єкти експертизи товарів

Об'єктом товарної експертизи є, насамперед, споживчі влас­тивості товарів, які проявляються при взаємодії із споживачем у процесі експлуатації або споживання.

Під час розробки і застосування системи державного контро­лю якості і безпеки, сертифікації товарів виникає необхідність проведення експертизи документів, маркування, пакування, ко­дів країни походження сировини, напівфабрикатів, готових про­дуктів, технологічних процесів з виробництва, транспортування, зберігання; визначення вартості продукції, її ідентифікації.

Класифікація об'єктів експертизи представлена на рис. 2.2.

Об'єктом експертизи виступає також нормативна і супровід­на документація. Нормативна документація оцінюється за струк­турою, номенклатурою властивостей і показників якості. Для проведення порівняння використовують сучасні міжнародні стандарти або базові зразки.

Супровідна документація, яка визначена законами і норма­тивними актами, що регламентують виробничу і торговельну діяльність, вимагає наявності сертифікатів, посвідчень, транс­портних документів, товарних, податкових, товаротранспортних накладних, рахунків-фактур. Згідно з вимогами документи по­винні бути оформлені відповідним чином, сертифікати і посвід­чення мають засвідчувати якість, безпеку, походження партії то-

64


Рис. 2.2. Класифікація товарної експертизи за об'єктами експертизи.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 452; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.065 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь