Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


А.П. Батутіна, LB. Ємченко. Експертиза товарів





Експертиза товарів


 


чеків, заяви, листи покупців та інші документи, які ідентифікують
товар.                                                                                         -.<

Основний етап роботи починається з прибуття експерта до замовника експертизи чи збирання робочої групи для проведен­ня експертної оцінки (наприклад, дегустації чи експертизи нових товарів). На цьому етапі експерт уважно ознайомлюється з пода­ною документацією, здійснює перевірку робочого місця.

Під час проведення експертизи кількості та/чи якості товарів експертові повинні бути подані замовником такі технічні доку­менти:

• письмова заявка, якщо експерт викликався телефоногра­мою;

• товаросупровідні документи: товаротранспортні накладні, сертифікати, свідоцтва про якість, рахунки-фактури та інші доку­менти, що містять інформацію про товар;

• завірена копія виклику постачальника, якщо його викликали;

• приймальні акти, акти незгод між постачальником та одер­жувачем (у разі виклику через незгоди);

• акти первинної експертизи (під час проведення повторної чи контрольної експертизи);

• комерційні акти; акти відбору проб; висновки чи протоколи випробувань зразків товарів;

• договір купівлі-продажу чи постачання; інші необхідні технічні чи нормативні документи.

На всіх документах, що подані для проведення експертизи, ек­сперт робить запис "пред'явлено експерту", ставить підпис і но­мер наряду.

Для перевірки достовірності документів експерт аналізує на­явність всіх необхідних реквізитів, що дозволяє точно визначити кількість, якість, асортиментну приналежність, країну походжен­ня, виготовлювача та/або постачальника товару.

Експерт порівнює відповідність даних відбитків пломб да­ним, зафіксованим у транспортних і супровідних документах по­стачальника; співставляє дані про товар і постачальника в різних документах і на маркуванні. Така перевірка та зіставлення різних документів називається перехресною перевіркою.

Відсутність необхідних документів, недостовірність інформації в них можуть бути підставою для відмови у проведенні експертизи.

Іншими підставами для відмови у проведенні експертизи мо­жуть бути:

98


 

• відсутність товару під час порушення строків його надход­ження замовнику;

• відсутність належних умов для проведення експертизи;

• відсутність забезпечення зберігання товарів;

• недотримання техніки безпеки та особистої безпеки експертів.
У всіх зазначених випадках експерт повинен звернутися до

керівника підрозділу експертної організації для одержання по­дальших розпоряджень.

Перед початком експертизи експерт перевіряє підготовлені засоби вимірювання, спеціальні прилади, обладнання, які подає замовник експертизи, звертаючи увагу на наявність клейма та свідоцтва. Всі інструменти, прилади, лінійки, ваги повинні бути повірені. При перевірці необхідно звернути увагу на дату їхньої повірки, на відповідність діапазонів вимірювання параметрам продукції, що оцінюється.

Експертна оцінка — найважливіша складова частина основ­ного етапу експертизи. Під час проведення перевірки експерт по­винен дотримуватися вимог інструкції про порядок проведення експертизи та інших нормативних документів.

Згідно з інструкцією експерт повинен оглянути приміщення або транспортний засіб, де зберігається продукція, і товар, який підлягає експертизі. У приміщенні звертається увага на пра­вильність складування, відповідність його стандартам, перевіря­ються умови зберігання: температура, відносна вологість повітря, товарне сусідство, стан тари, упакування, маркування.

Потім експерт починає безпосередньо оцінювати товар відповідно до заявки замовника.

При проведенні експертизи товару, який надійшов у транс­портному засобі, звіряється його номер з номером, вказаним у транспортному документі. Експерт перевіряє справність і ціліс­ність засобу, наявність пломб відправника, їх цілісність і відпо­відність відтисків даним транспортних і супровідних документів.

При проведенні дослідження проводиться перевірка стану упакування товару, наявності маркування, маніпуляційних знаків, якщо товар потребує обережного поводження. Результа­ти експертизи відображаються в акті.

Експертне дослідження повинно проводитись експертом осо­
бисто в присутності двох компетентних представників замовника,
переважно це спеціаліст-товарознавець по групі товарів, яку пе­
ревіряють, і матеріально відповідальна особа (завідувач складу).
7*                                                                                                                                     99


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко













Експертиза товарів


 


У разі незгоди представників замовника з текстом актаа вони повинні підписати його, але викласти особисту думку в додатку. При відмові представників заявника від підпису акта експерт оформляє акт без їх підпису, але в акті про це робиться відмітка.

Кількість продукції і товару перевіряється особисто експер­том шляхом суцільного підрахунку з викладанням виробів з та­ри, вимірюванням і зважуванням.

Експертне дослідження проводиться за показниками, які вик­ликають суперечності між постачальником і покупцем. Номенк­латура показників, за якими проводиться дослідження, повинна попередньо узгоджуватися із замовником експертизи. Зазвичай, при експертній оцінці застосовується номенклатура показників, регламентованих стандартами чи ТУ.

В процесі експертизи можуть бути виявлені дефекти в товарі, визначення яких не входило у завдання експерта, але наявність їх може впливати на якість товару, тому експерт повинен зафіксува­ти це в робочому зошиті і в акті. Експертні дослідження потрібно проводити при точному дотриманні існуючих методик.

Експертне дослідження проводиться суцільним чи вибірковим методом.

При суцільному методі перевірки кількості і якості товару про­водиться суцільний огляд продукції, експерт не має права обмежи­тися оглядом частини товару, який представлений на експертизу.

При застосуванні вибіркового методу дослідження експерт проводить відбирання зразків (проб) відповідно до діючої нор­мативної документації за умови, що це передбачено угодами з постачальниками, стандартами і іншими документами, обов'яз­ковими для сторін.

Розміри вибірки чи об'єднаної проби можуть бути більшими за визначену у нормативній документації норму, але не менше, оскільки це сприятиме отриманню недостовірних даних.

У разі визначення для експертної оцінки ненормованих по­казників (наприклад, коефіцієнти вагомості) остаточне рішення приймається групою експертів на основі згоди з більшості прин­ципових питань чи підрахунку середньоарифметичного (іноді се­редньозваженого) значення.

За необхідності визначення фізико-хімічних і/чи мікробіологіч­них показників експерт повинен відібрати зразки для лабораторії.

Відбір зразків здійснюється з об'єднаної (середньої) проби чи вибірки експертом особисто або групою експертів в присутності 100


представників замовника з дотриманням правил, які гарантують юридичну силу висновку. За умови пред'явлення продукції або товару в упаковці зразки відбираються з продукції, яка має непо-шкоджену упаковку; з продукції з пошкодженою упаковкою відбір зразків проводиться окремо.

Відмова замовника від проведення лабораторних досліджень у випадках, які експерт вважає необхідними, є підставою для ану­лювання заявки.

Кількість місць та зразок вибираються відповідно до вимог нормативних документів. Техніка проведення відбору зразків по­винна включати всі етапи, передбачені стандартами, і залежати від фізичного стану досліджуваного продукту або товару — твер­ді, сипкі, рідкі; для контролю якості застосовують звичайно нор­мальний контроль. У випадку виникнення суперечностей застосо-вують посилений контроль для тієї продукції або товарів, для яких він передбачений.

Відібрані зразки повинні поміщатися у відповідну тару або упакування, які забезпечують збереження властивостей товару. Наприклад, зразки, які відібрані для визначення вологості, по­винні бути поміщені в герметичну тару, а зразки для мікро­біологічного аналізу — в стерильну тару.

Зразки, які призначені для відправлення в лабораторію для проведення аналізу, повинні бути захищені від можливих пошко­джень — зволожування, випаровування, висушування, прогір-кання, витікання тощо.

Проби запечатують або пломбують і зберігають обмежений час до початку аналізу в умовах, які виключають зниження якості.

Після відбору проб при дотриманні всіх правил, які гаранту­ють їхнє зберігання, складається акт відбору зразків (проб) за визначеною формою (Додаток 3). Проби супроводжують актом відбору зразків і етикеткою, на якій вказують всі дані, передба­чені стандартами, технічними умовами, за якими проводився відбір зразків. Зміст відомостей в акті відбору зразків та на ети­кетках повинен дублюватися. Акт відбору зразків підписується усіма особами, які беруть участь у відборі, їхні підписи завіря­ються печаткою організації-замовника.

Якщо нормативними документами не передбачено дані, які слід позначити на етикетках, або зразки відбиралися у зв'язку з якимись обставинами не за нормативними документами, в акті і на етикетках повинні вказуватись:




101


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко




Експертиза товарів


 


підприємство, представник якого здійснював відбір зразків, із зазначенням адреси і необхідних телефонів, номера акта екс­пертизи, до якого відноситься акт відбору зразків;

• час складання з зазначенням дати і місця складання акта то­варів, що швидко псуються;

• прізвище, ім'я, по батькові експерта, який проводив відбір, а також організацію, прізвища, імена, по батькові, посади пред­ставників, які брали участь чи були присутні при відборі зразків;

• найменування товару, його сорт або інші градації якості;

• назва одержувача і відправника (виробника, постачальника) товару, а для імпортних товарів — країна і постачальник товару;

• найменування товаросупровідних документів;

• залізнична накладна, коносамент, їх номер, номер вагону, машини;

• дати відвантажування і поступлення на станцію призначен­ня і на склад одержувача;

• кількість місць, маса брутто, нетто товарної партії;

• вид упакування — для упакованої продукції; з відміткою про те, коли складений акт, мети відбору зразків, номерів місць, з яких відібрані проби;

• нормативні документи і методики, згідно з якими проводив­ся відбір зразків (проб);

• спосіб відбору зразків; кількість відібраного товару для складання проб, їх кількість, розміри зразків (маса, об'єм, довжи­на тощо), кожного окремо;

• упакування, в яке поміщені зразки і відтиски пломб;

• етикетки, які супроводжують зразки, номери зразків, вказані на них;

• мета відбору зразків (проб);

• показники, за якими повинно проводитись дослідження;

• скерування у відповідну акредитовану лабораторію.

Від правильності складання акта відбору зразків залежить визнання дійсності не лише його, але й результатів досліджень, а також кінцевих результатів експертизи. Тому при неправильному оформленні акта відбору зразків може бути завдано збитків за­мовнику та піддана сумніву компетентність експерта.

Особи, які проводять відбір зразків, не мають права зменшу­вати кількість і масу зразків, а також кількість одиниць упакуван­ня, від яких відбираються проби. При наявності таких порушень постачальник продукції або товару отримує підстави для відхи-102


лень будь-якої претензії одержувача, що ґрунтується на проведе­них лабораторних дослідженнях товарів, відібраних з порушен­ням вимог нормативної документації.

Претензія може бути також відхилена, а достовірність відбору проб стає сумнівною, якщо акт відбору зразків складено невірно.

Акт відбору зразків разом із відібраним зразком (пробою) ек­сперт передає замовнику експертизи для надсилання на дослід» ження чи зберігання як арбітражний зразок (проба).

Одночасно з актом відбору проб може бути оформлена вит* ратна накладна, підписана керівником і головним бухгалтером, для обліку товарних запасів. Вартість відібраних зразків відно­ситься на витрати обігу організації-замовника.

Акти можуть оформлятися на спеціальних бланках, розробле­них Торгово-промисловою палатою, або складати у довільній формі із зазначенням усіх необхідних даних. Акт складається в декількох примірниках (копіях), один з яких додається до акта ек­спертизи, другий залишається у замовника, інші додаються до зразків. Виправлення в актах не допускаються, при їх наявності це повинно бути пояснено певним чином (підписи проставляють всі учасники відбору зразків).

При оформленні актів відбору зразків допускаються такі по­милки:

а неточності в оформленні акта;

а відсутність переліку показників, які повинні визначити в лабораторії;

а незаповнення всіх пунктів акта;

а неузгодження порядку відбору зразків з чинними норма­тивними документами;

а порушення правил упакування і пломбування.

Для проведення лабораторних досліджень відбір зразків імпортної продукції і товарів повинен проводитися відповідно до умов контрактів з інофірмами.

Після проведення експертної оцінки та одержання протоколу досліджень відібраних зразків починається третій заключний етап експертизи.

Заключний етап експертизи є одним із найбільш відповідаль­них, в якому підсумовуються результати всієї проведеної роботи. Метою цього етапу є аналіз і оцінка одержаних результатів, а та­кож їхнє документальне оформлення. Недостатність даних, не­точність, недостовірність результатів; протиріччя, порушення




103


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


правил оформлення документації, нелогічність, неясність, припу­щення знижують цінність документа, дозволяють поставити під сумнів правильність експертної оцінки.

Результати експертизи можуть бути оформлені як акт експер­ тизи чи як протокол дегустації або в іншій формі відповідно до записів, зроблених експертом у робочому зошиті під час прове­дення експертизи.

Для оформлення результатів експертизи використовується декілька форм актів, які можна класифікувати за:

Q походженням товару — експортні, вітчизняні, імпортні;

□ наявністю і відсутністю розбіжностей між даними супровід­
них документів і фактичними даними;

а потребою оформлення малого чи великого текстового ма­теріалу;

□ видом товару та використаної транспортної тари.

В товарознавчій практиці застосовують 9 видів форм актів ек­спертиз (Додатки 4-6):

форма Ля 1 використовується для оформлення результатів експертиз імпортного товару, якість, кількість, упакування і мар­кування якого повністю відповідають даним товаросупровідних документів і вимогам нормативних документів;

форма Ж» 1-К застосовується при перевірці товару, що відвантажується у контейнерах з морського порту;

форма № 2 заповнюється при необхідності значного тексто­вого пояснення, при наявності фактичної якості товару з даними документів постачальника, при оформленні результатів експер­тиз окремих виробів, малих і неповних партій товару, при викла­данні основного цифрового матеріалу у додатках;

форма № 3 оформляється на вітчизняні товари при виявленні невідповідності фактичної якості товару даним документів по­стачальника;

форма № 4 застосовується для оформлення результатів екс­пертизи імпортних товарів при встановленні невідповідності фак­тичної кількості або якості товару даним документів постачальни­ка і при необхідності викладання значного текстового матеріалу;

форма М 5 — при поверненні покупцем вітчизняних або імпортних товарів постачальнику не заявляється;

форма № б використовується при проведенні експертизи імпортної плодоовочевої продукції в місцях реалізації;






104


 

форма М 7 — оформляються результати експертизи зразків при закупівлі імпортних товарів;

форма № 8 — заповнюється при проведенні товарознавчих експертиз за замовленнями судових і слідчих органів.

При проведенні експертизи спеціалістами, які призначаються зацікавленими сторонами, арбітражем, судовими і слідчими ор­ганами поза Торгово-промисловою палатою, акти можуть мати довільну форму. Однак, вимоги до акта залишаються такими ж самими.

Акт незалежно від оформлення повинен складатися з трьох основних частин:

1) загальної (протокольна);

2) констатуючої;

3) заключної.

У всіх видах актів кожна частина має відповідний перелік відомостей, які залежать від мети експертизи (табл. 2.4).

Результати експертиз декількох партій товару, проведених за одним нарядом в одного замовника, експерт оформляє окремими актами.

У загальній {протокольній) частині експерт зазначає відо­мості, згідно з найменуваннями пунктів. За відсутності не­обхідних даних щодо конкретного пункту він не заповнюється, про що в констатуючій частині акта робиться відповідний запис.

Фіксуються номер і дата документа про виклик представника постачальника, виготовлювача, і якщо виклик не потрібний, ро­биться посилання на існуючий документ або положення.

У констатуючій частині експерт дає характеристику стану пред'явленого товару і виявлених дефектів. Найменування і опис дефектів наводяться згідно з термінологією, прийнятою у норма­тивних документах. Викладаються методи експертної оцінки з точним описом порядку проведення дослідження. В цьому розділі наводяться фактично встановлені результати експертизи.

В деяких випадках мета експертизи передбачає не тільки про­ведення експертної оцінки, але і консультації за замовленням зацікавленої сторони із вивчення ступеня зниження якості товару внаслідок зберігання, встановлення причин зниження якості і псування продукції та інших питань. В цьому випадку замовник повинен чітко окреслити перелік питань, необхідних для вивчен­ня і отримання консультації. Питання попередньо надаються ек­сперту з метою підбору необхідної інформації у вигляді довідко-

105


А.П. Батутіна, ІЛк Єяикенко


Експертиза товарів


 


Таблиця 2.4 Відомості, що містяться в акті товарознавчої експертизи

 

Частина акта Відомості в акті
Загальна (протокольна) Номер акта експертизи, дата і місце складання Назва та адреса організації, яка проводить експертизу, номер форми. Прізвище, ім'я, по батькові (П.І.Б.) експерта; П.І.Б., посади представників сторін, що беруть участь в експертизі. Найменування товару (товарів). Номери та дата пред'явлених експерту товаросупровідних документів. Кількість оцінюваного наявного товару і за документами. Завдання експертизи. Найменування постачальника (постачальників), вантажоодержувача, виготовлювача товару. Стан товару, що надається (наявність чи відсутність упакування)
Констатуюча Документи для експертизи (закупівельні, розрахункові, приймальні, транспортні). Методи експертної оцінки. Кількість перевіреного товару. Акт відбору зразків. Кількісні характеристики товару. Якість товару (градації, дефекти, сертифікати). Інші результати експертної оцінки. Підписи експертів і представників організацій, що брал участь в експертизі.
Заключна Висновок експерта з аналізом та оцінкою одержаних результатів Підпис експерта або групи експертів. Додатки.

воі, іншої літератури, законодавчих актів, нормативної докумен­тації. Консультація може надаватися в усній або письмовій формі, яка передбачає довільне оформлення, засвідчується підпи­сом експертом.






106


Представники зацікавлених сторін, присутні при експертизі, повинні перевірити загальну і констатуючу частини та підписати акт. Підпис гарантує правильність відомостей, наведених в акті, і накладає на представників сторін відповідальність. При незгоді або виявленні помилок, неточностей вони можуть вимагати від експерта їх виправлень або викласти особливу думку і висловити її у додатку до акта. Експерт не може після цього вносити будь-які зміни без згоди осіб, що підписали акт.

Заключна частина включає самостійне оформлення експер­том висновку. Зацікавлені сторони при оформленні висновку не повинні бути присутніми, щоб не впливати на об'єктивність екс­перта. Висновок повинен бути об'єктивним, достовірним і обґрунтованим. Підписує висновок експерт або група експертів, які проводили експертизу. Експерт не повинен ознайомлювати зацікавлені сторони з висновком експертизи до реєстрації його в організації замовника, оскільки це може спровокувати тиск з їх сторони і зміну висновку, що є недопустимим.

До акта експертизи додаються акт відбору зразків, протоко­ли досліджень, за необхідності фотографії (наприклад, дефектів товарів), розрахунки, експлуатаційні документи, контрольні зразки з характерними дефектами, копії документів про виклик постачальника та інші документи, які підтверджують до­стовірність проведення експертизи, матеріали, що підтверджу­ють наявність дефектів у продукції, а також зразки продукції з де­фектами, інші матеріали, які підтверджують, за думкою експерта цінність його висновку.

За наявності технологічних дефектів і необхідності оцінки то­варів від різних виробників чи постачальників (відправників) ек­сперт оформляє декілька актів експертизи на кожну партію това­ру, окремо по кожному виготовлювачу. При виявленні замовни­ком дефектів складається один спільний акт.

У висновку враховуються результати експертних досліджень, проведених експертом, і результати лабораторних досліджень. При цьому експерт зобов'язаний перевірити можливості акреди­тованої лабораторії в проведенні потрібних досліджень, а також проведення лабораторних досліджень за арбітражними метода­ми або іншими стандартизованими методиками.

Акт лабораторних досліджень є важливою частиною експер­тизи. При порушенні правил його оформлення або при застосу­ванні невідповідної методики, її порушенні експерт має право


107


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


зробити запит щодо додаткових відомостей від лабораторії. При отриманні відповіді від лабораторії, яка не задовольняє експерта, він може відхилити результати як неправильні. В цьому випадку необхідно при можливості знову провести відбір зразків і прове­сти повторні дослідження. В акті експертизи пояснюються при­чини проведення повторних досліджень.

Експерт направляє акт експертизи на реєстрацію в експертну організацію не пізніше від наступного дня після його оформлення.

Після реєстрації акта зміни доповнення, виправлення поми­лок, виявлених експертом чи зацікавленими сторонами, допуска­ються лише з дозволу керівництва експертної організації. Дозвіл видається на основі письмової заяви експерта, де він пояснює причини змін, або письмового повідомлення організації, яка ви­явила помилку.

Висновок експерта повинен бути складений на основі резуль­татів досліджень експерта і лабораторних аналізів зразків, відібраних експертом. Під час його оформлення експерт повинен указати назву документів, положень, інструкцій, угод, їх номери і дати затвердження і терміну введення, якщо він користувався ними при проведенні експертизи.

Висновок експерта не повинен суперечити іншим даним акта, а також виходити за межі компетенції експерта.

Висновок експерта є документом, який підтверджує достовір­ність і об'єктивність експертної оцінки незалежної сторони. Він повинен бути стислим, конкретним, обґрунтованим, будуватися на основі об'єктивних даних.

Акти експертизи друкуються на машинці або складаються на комп'ютері. Кількість примірників погоджується із замовником. Дозволені виправлення в протокольній і констатуючих частинах завіряються підписами експерта і представників замовника. Ви­правлення, зроблені в заключній частині акта, повинні пояснюва­тися і підписуватися тільки експертом.

Акт експертизи разом із нарядом здаються в експертну орга­нізацію для реєстрації не пізніше від наступного дня після закін* чення експертизи. За правильність, своєчасність проведення екс­пертизи і відповідне оформлення акта відповідальність несе екс­перт, який проводив експертизу. Акти експертизи скріплюються печаткою, оригінал акта зберігається протягом трьох років. Оформлені друковані примірники передаються або пересилають­ся замовнику в погоджені строки, а оригінал акта здається в архів.



108


Експертні організації, які уповноважені проводити перевірку кількості і якості товарів наведені на рис. 2.3.

Рис. 2.3. Експертні організації, які уповноважені проводити перевірку кількості і якості товарів.


109


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 250; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.054 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь