Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Теорія комунікативних дій Ю. Габермаса



Юрген Габермас (нар. у 1929р.) – професор філософії та соціології у Франкфуртському університеті імені Гете. Він певний час продовжує лінію представників так званої Франкфуртської школи (Хоркхаймер, Т. Адорно, Л .Альтюссер) які позиціонують себе як нащадки і послідовники Маркса у справі вироблення критичної щодо реалій капіталістичного суспільства теорії. Але Габермас належить до другого покоління філософів Франкфуртської школи, які відійшли від ортодоксального марксизму, черпаючи натхнення і в менш категоричного Маркса, і в теорії Фройда, і в соціології М. Вебера, водночас намагаючись їх примирити.

Час від часу Габермас звертається до більш пізніх текстів Хоркхаймера, Адорно, Маркузе, але, підтримуючи деякі їхні ідеї, Габермас разом з цим піддає їх рішучій критиці, а свою позицію визначає як «безкомпромісний ревізіонізм». Підсумовуючи свої конкретні претензії стосовно поглядів філософів Франкфуртської школи, Габермас перш за все звертає увагу на те, що вони занадто далеко дистанціювалися від науки. Звідси й виникли слабкі сторони їхньої позиції. Критична теорія розуму та раціоналізованого суспільства, по-перше, належним чином не врахувало теоретичні імпульси, які розвилися в соціальних науках та аналітичній філософії, хоча вони значною мірою відповідають її власним інтенціям. По-друге, саме тому вона, обмежуючись критикою інструментального розуму, не внесла істотного внеску в емпіричний змістовний аналіз надзвичайно складної соціальної реальності сьогодення. І нарешті, по-третє, вона не змогла дати несуперечливого усвідомлення власних нормативних засад. Неувагу критичної теорії суспільства до свого теоретичного виправдовування, «легітимізації» власних теоретико-методологічних основ Габермас вважав її головним пороком. Для нього радикальна критика розуму не може одночасно бути радикальною і залишати без прояснення масштаби, критерії, на яких базується ця критика.

У цьому контексті, є чимало факторів розвитку сучасного суспільства, які повстають проти теоретичної бази Франкфуртської школи – марксизму. По-перше слід відзначити, що для сучасного суспільства характерно те, що на зміну типологічному в епоху індустріального капіталізму відділенню держави від суспільства приходить взаємозаперечення та взаємопроникнення обох сфер. Звідси випливає те, що позбувається свого значення той спосіб розуміння суспільства, в якому увага переважно приділяється економіці. Крім того, матеріальний рівень життя широких пластів населення виріс настільки, що інтерес суспільства до визволення від влади капіталу вже не може бути зрозумілим лише як подолання економічної злиденності. Характерним явищем сучасності є як раз психосоціальна злиденність, а суто матеріальна (тілесна) експлуатація людини людиною переросла в панування на основі маніпуляцій, які передбачають втручання у свідомість людини. Це призвело до того, що зник носій революційних прагнень і дій – пролетаріат. Тому марксистська теорія революцій втратила свій традиційний адресат.

Отже, Габермас взяв до уваги новітні зміни капіталізму, що привели його до стабілізації в економічній сфері, і спрямував критичні удари на «колонізуючий вплив» капіталізму на ті сфери людського життя, які споконвічно існували як заповідна «земля» людини – життя сім’ї, побут, дозвілля, світ думки, почуттів, неформальних об’єднань тощо. Саме з вивчення цих сфер, які Габермас назвав сферами комунікативної дії, він власне і починає свій оригінальний шлях у філософії.

Перш за все Габермас у своїй книзі «Структурні зміни суспільності» істотно змінив саме поняття «суспільність», додавши до його змісту нові риси. Ця праця мала своїм наслідком оновлення ідей демократії та «громадянського суспільства». Досліджуючи «суспільність» (німецькою –Offentlichkeit) Габермас висвітлює той факт, що в Новий час в європейських країнах разом з державними (частіше монархічними, рідше – республіканськими) формами правління почали виникати об’єднання та структури, які опосередковували взаємодію індивіда та держави, але не мали безпосередньо державного характеру. В сучасних суспільствах цим об’єднанням та структурам, які Габермас називає «спільнотами», належить все більш вагома роль. Сутність «структур суспільності» – в їх відкритості, гласності (етимологія їх назви німецькою «Offentlichkeit» походить від нім. Offen – відкритий), сумісності життєдіяльності людей (всупереч відносній замкнутості, відокремленості їх приватного життя). Їх призначення – постійно сприяти встановленню широких і різноманітних в’язків спілкування (комунікації) індивідів та їх об’єднань. І справа тут не тільки в політичному спілкуванні та єднанні. Взаємодії (інтеракції) людей дуже різноманітні, багаті за змістом – це можуть бути комунікації за інтересами, професіями, віковими групами; можуть складатися громадські об’єднання, групи, які занепокоєні вирішенням цілком конкретних (наприклад, екологічних) проблем і т. д.

Досліджуючи сферу комунікації, Габермас передусім атакує об’єктивістську ілюзію, яка протиставляє об’єктивність усьому суб’єктивному, пов’язаному з людиною і в той же час він наполягає на тому, що в дослідженні сфери комунікації треба відмовитися від острівної усамітненості свідомості (cogito) і реабілітувати принцип діалогу. Ставлення окремих суб’єктів до світу завжди опосередковане – і релятивоване –можливостями комунікації з іншими людьми, а також їхніми суперечками та здатністю прийти до згоди. Тому суб’єкти комунікації це суб’єкти, які перш за все говорять і слухають, одночасно вони висувають певні зазіхання на значущість того, про що вони говорять, думають, в чому вони переконані. Ці зазіхання на значущість (і відповідні процеси їх визнання або невизнання) висуваються і реалізуються в процесі дискурсу. Поширене в сучасній філософії поняття дискурсу Габермас тісно пов’язує саме з комунікативною діяльністю і пояснює його так. Дискурс – це є тематизування, немовби «призупинення» суто зовнішніх примусів до дії, нове обміркування та аргументування суб’єктами дій їх мотивів, намірів, сподівань, тобто, власне зазіхань, їх «проблематизація». Особливе значення для Габермаса має те, що дискурс за своїм змістом суперечить моделі панування – примусу, крім «примусу» до досконалої переконливої аргументації. Той, хто говорить, вибудовується в дискусії та в діалозі через відношення взаєморозуміння.

Габермас занепокоєний тим, що в комунікативні структури суспільності, які за своєю природою мають і повинні мати позадержавний характер, все більш втручається держава. Це призводить до вихолощування їх головної мети – служити спонтанному, неформальному; небюрократизованому виявленню та реалізації глибинних, істотних, мінливих інтересів, сподівань, цілей можливо більшого числа громадян. Ось чому так важливі періодичні зміни структур суспільності – їх динамізм повинен стати законом суспільного життя. Тому центром зусиль Габермаса стало розрізнення і навіть протиставлення інструментальної та комунікативної діяльності. Втіленням інструментальної дії Габермас вважає сферу праці. Тут дія впорядковується згідно з правилами, які базуються на емпіричному знанні. В інструментальній діяльності реалізуються – згідно з критеріями ефективності, контролю за дійсністю – певні цілі, здійснюються передбачення, які мають стосунок до наслідків даної діяльності. Під комунікативною діяльністю Габермас розуміє перш за все взаємодію принаймні двох індивідів, яка впорядковується згідно з нормами, що приймаються взаємодіючими індивідами за обов’язкові. Якщо інструментальна діяльність орієнтується на успіх, то комунікативна – на взаєморозуміння індивідів, що спілкуються, їх консенсус. Це розуміння ситуації та очікуваних наслідків базується радше на переконанні, ніж на примусі. Воно передбачає координацію тих зусиль людей, які направлені саме на взаєморозуміння.

Надалі Габермас конкретизує своє розрізнення типів діяльності у зв’язку з породженими ними типами раціональності та виділяє чотири типи діяльності і відповідно чотири типи раціональності: стратегічний тип, норморегулювальний, експресивний (драматургічний) і комунікативний. При цьому стратегічний тип містить в собі інструментальний та «власне стратегічний» підтипи. Орієнтація на успіх (або необхідність враховувати можливість невдачі), на використовування відповідних засобів, залишилися його загальними пізнавальними знаками. Але тепер Габермас дійшов висновку, що суто інструментальна діяльність відповідає такому підходу людини до діяльності, коли предметні, інструментальні, прагматичні критерії виходять на перший план, а соціальні контекст і координати немовби виносяться за дужки. Стосовно стратегічного типу діяльності у власному (вузькому) значенні, то він як раз висуває в центр соціальну взаємодію людей, проте дивиться на них з точки зору ефективності дії, процесів рішення та раціонального вибору. В комунікативному типі діяльності, як і раніше, акцентується націленість «акторів», дійових осіб, перш за все і саме на взаєморозуміння, пошук консенсусу, подолання розбіжностей. Звідси Габермас робить висновок: поняття комунікативної діяльності потребує, щоб дійові особи (Aktoren) розглядалися як суб’єкти, пов’язані певними відносинами з «об’єктивним, соціальним або суб’єктивним світом».

Таким чином, суттєвою відмінністю концепції раціональності Габермаса є те, що до неї органічно включаються і синтезуються: ставлення дійової особи до світу та ставлення її до інших людей, зокрема через процеси мовлення, мови, тих чи інших мовних висловів та вислуховування контрагентів взаємодії.

Отже в комунікативній діяльності людина вступає в діалог, вона спілкується, виступає як розмовна істота: такою є фундаментальна форма суспільного існування, що, далеко не завжди, розв’язуючи свої проблеми в конфліктах або боротьбі, переживає свій мовний досвід як упорядковану комунікацію. Виходячи з цього вирішального засновку, Габермас намагається дати експліцитне пояснення змісту універсальних правил, які управляють мовною практикою і забезпечують їй раціональну організацію, етико-соціальний імператив.

Як ми здійснюємо діалог? Які правила потрібні для взаємного порозуміння людей? Як можуть вони ефективно обмінюватися аргументами під час суперечки? Вони імпліцитно звертаються до універсальних норм, які впорядковують їхню мовну поведінку; вони спонтанно використовують широку раціональну модель відносин між соціалізованими суб’єктами. Саме це поняття інтерсуб’єктивного раціонального розуму Габермас визначає як комунікативний розум. Усякий обмін аргументацією передбачає неупередженість, відповідальність співрозмовників, осмислений характер мови тощо, а отже, раціональність, мислиму як узгодженість і здатність орієнтуватися в дискусії, скоряючись певним вимогам обґрунтованості. «Комунікативний раціональний розум» уявляється як спроможність дискурсивно розвивати свою думку, підпорядковуючи її інтерсуб’єктивним вимогам, прив’язаних до вільної полеміки відповідальних співрозмовників.

Від того моменту, коли ми починаємо розуміти знання як опосередковане комунікацією, раціональність вимірюється спроможністю осіб, які беруть участь у взаємному спілкуванні, самоорієнтуватися, скоряючись вимогам обґрунтованості, що накладаються на інтерсуб’єктивне спілкування. Комунікативний раціональний розум запроваджує критерії раціональності як функцію аргументаційних процедур, що мають на меті високо оцінювати претензії на пропозиціональну істинність, на нормативну слушність, на суб’єктивну щирість і, нарешті, на естетичну несуперечність. Тобто із взаємозалежності між різними формами аргументації – інакше кажучи, вдаючись до прагматичної логіки аргументації, – ми можемо здобути процедурне поняття раціональності, яке, завдяки тому, що воно інтегроване не тільки в практичний та моральний вимір, але й у вимір естетичний і експресивний, виявляється багатшим за поняття раціональності телеологічної, вирізьбленої лише в пізнавальному та інструментальному вимірі. Завдяки цьому поняття комунікативної раціональності є конденсатом потенціалу раціонального розуму, що спирається на фундамент обґрунтованості мовного спілкування. Ця комунікативна раціональність нагадує античні концепції логосу, оскільки включає в себе, на рівні конотацій, ту властивість, завдяки якій мовна комунікація може примирити співрозмовників, не вдаючись до примусу, і створити консенсус, коли ті, хто бере в ній участь, долають, завдяки раціонально вмотивованій згоді, концепції, спочатку позначені суб’єктивною упередженістю. Комунікативний раціональний розум виражає себе в децентралізованому розумінні світу.

Таким чином, логіка, наука, інтелектуальні конструкції відсилають нас до сукупності осіб, до інтерсуб’єктивної згоди, а отже й до «ти повинен», до категоричного імперативу, до цього обрію всякої наукової мови, всякої аргументації. Словом, спільне розуміння висловлювань передбачає певну етику. Якщо існує інтерсуб’єктивний консенсус, якщо суб’єкти, що розмовляють, доходять згоди з якогось питання, то тільки тому, що вони ототожнюють одне одного з елементами етичного універсуму. Це означає, що принцип універсалізації властивий самим формам дебатів, де проявляється те, що має значення для всіх. Так виникає нова форма того категоричного імперативу, який сформулював ще Кант. Тепер його можна визначити так: «Всяка прийнятна норма має задовольняти умову, згідно з якою наслідки та вторинні результати, які (в передбачуваний спосіб) випливають з того факту, що норми дотримуються повсюдно з метою задовольнити інтереси кожного, можуть бути прийняті всіма причетними до цього особами (причому цим наслідкам віддається перевага перед проявами всіх інших можливостей регламентування).

Замість того щоб накидати всім максиму (пропозицію), яку я хочу зробити універсальним законом, я повинен запропонувати цю максиму для того щоб перевірити в процесі дискусій обґрунтованість її претензій на універсальність. Так відбувається зміщення: центр ваги перебуває вже не в тому законі, який кожен окремо оцінює як універсальний, не зважаючи на заперечення, а в тому, який усі одностайно визнають за універсальну норму. Таке формулювання принципу універсалізації має на меті надати процесові аргументації колективного характеру. Поміщений під егідою комунікаційних допущень дискусії, яка включає в себе вільних і рівних партнерів, що не знають обмежень, принцип універсалізації вимагає, щоб кожен з учасників ставив себе на місце решти; водночас кожен має зберегти можливість з’ясувати, чи він на основі взаємної критики, що стосується адекватності перспектив і тлумачення потреб, захоче у перспективі, яка кожного разу буде його власною, визнати ту чи іншу суперечливу норму за універсальний закон. Тобто, з одного боку, тільки ефективна участь кожної особи, яка має стосунок до спільної справи, може відвернути перспективні деформації, що їх спричиняє тлумачення інтересів, які в кожному випадку є особистими. З такого прагматичного погляду, підкреслює Габермас в своїй роботі «Мораль і комунікація», кожен сам є тією останньою інстанцією, до якої звертаються з проханням оцінити те, що залежить від персонального інтересу. Але, з другого боку, необхідно, щоб опис, виходячи з якого кожен обстоює свої інтереси, залишався доступним для критики інших. Ми стаємо на неупереджену точку зору не тому, що нехтуємо контекстом взаємодій, опосередкованих через мову, або перспективу своєї участі в ньому, а тільки через «універсальне розгородження» індивідуальних перспектив учасників. Кожен із нас повинен уміти поставити себе на місце тих, кого зачепить реалізація проблематичної дії або вхід у чинність суперечливої норми. Те, що зазвичай називають ідеальним пристосуванням до ролі, не повинно здійснюватися кожним індивідуально, a всіма нами спільно, оскільки ми є учасниками публічної дискусії.

Отже Габермас трансформує кантіанський принцип універсалізації і тлумачить його по-новому, замінюючи на принцип, що народжується з дискусій та дебатів. Така трансформація «категоричного імперативу» Канта виключає будь-яке монологічне застосування цього принципу; він нічого реально не регулює, крім аргументованої полеміки, яка провадиться між кількома учасниками, і містить у собі навіть перспективу аргументованої розмови, яка може реально відбутися і до якої щоразу допускаються в ролі учасників усі зацікавлені особи. Тому «той, хто хоче розглянути якусь річ з погляду моралі, не повинен дозволяти виключити себе з інтерсуб’єктивного контексту учасників комунікації, які перебувають у міжперсональних відносинах і можуть почуватися адресатами примусових норм тільки в цій комунікативній ситуації. Суперечлива законність норм тематизується тільки в перспективі першої особи множини, через «ми», бо лише до «нашого» відома надсилаються щоразу вимоги стосовно обов’язковості нормативів.

Через це Габермас доходить висновку, що підхід з погляду моралі відрізняється від підходу з погляду конкретного етичного життя ідеалізованим розгородженням і перестановкою перспектив тлумачення, пов’язаних з формулами особистого життя, перспектив, до яких ми звикли у своєму культурному контексті, а також процесі індивідуальної освіти. Це зміщення в бік ідеальних допущень комунікаційної спільноти, не обмеженої ані в просторі, ані в часі, ані соціально, залишається навіть у разі дискусій, учасники яких дійшли реальної згоди, тільки передбаченням або наближенням до регуляційної ідеї. Але вже той факт, що учасники доходять згоди, є часткою самої ідеї, без чого повторювався б соліпсизм випробування норм, здійснюваний «в усамітненому житті духу». Отже, на відміну від гносеологічної позиції кантівського категоричного імперативу, що стосовно реальності виходить з позиції ідеального незацікавленого спостерігача, Габермас веде свою теорію діяльності до прояснення таких реальних її передумов як «тілесність» реального індивіда, з того, що його життя в суспільстві це суб’єктивність, спаяна с традицією. Індивід постійно перебуває у площині існуючого «життєвого світу» і Габермас наполягає на тому, що «життєвий світ» є дійсним горизонтом і постійними лаштунками повсякденної комунікації, повсякденного досвіду людей. Габермас, звичайно, визнає, що горизонт «життєвого світу», як і позиція «незацікавленого спостерігача» є ідеалізаціями. Але, на думку Габермаса, «життєвий світ» володіє не тільки функцією формування позаемпіричного (трансцендентального) виміру комунікативної діяльності. Водночас це резервуар, з якого учасники комунікації черпають переконання з тим щоб при потребі у взаєморозумінні запропонувати інтерпретації, сприятливі для досягнення консенсусу. Ми можемо представити «життєвий світ», пише Габермас, як мовно організований запас первісних допущень та переваг, які відтворюються у вигляді культурної традиції. В комунікативній повсякденній  практиці  навіть нові ситуації випливають з «життєвого світу», тому що його символічні структури відтворюють себе на шляху безперервного досвіду. Тому в ньому не існує абсолютно незнайомих ситуацій, за спинами діючих суб’єктів завжди постають мова та культура. З цього ж випливає й те, що в як ресурс позаемпіричного виміру реальності «життєвий світ» не лише регулятивний, але  й конституїтивний для процесів порозуміння.

Таким чином Габермас виробляє контури своєрідної «трансцендентальної антропології», яка постає фундаментом «науковчення». Незалежно від нього ідею такого роду фундаменту розвиває також інший німецький філософ – К.-О. Апель.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 318; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь