Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


У порядку спрощеного позовного провадження суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 275 ЦПК України).



Строки розгляду цивільної справи встановлені для суду і є граничними. Законодавець робить лише один виняток із цього правила.

До порядку розгляду цивільної справи по суті належить і визначений законом ритуал його проведення, яким забезпечується повага до суду і можливість сприятливого розгляду справи.

Судове засідання проводиться в спеціально обладнаному для цього приміщенні суду – залі засідань.

Підтримання порядку у судовому засіданні покладається на головуючого. Під час одноособового розгляду справи в суді першої інстанції головуючим є суддя, який розглядає справу. Згідно ч. 2 ст. 214 ЦПК України головуючий керує ходом судового засідання, забезпечує додержання послідовності і порядку вчинення процесуальних дій, здійснення учасниками судового процесу їх процесуальних прав і виконання ними обов’язків, спрямовує судовий розгляд на забезпечення повного, всебічного та об’єктивного з’ясування обставин справи, усуваючи із судового розгляду все, що не має істотного значення для вирішення справи. Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді цивільних справ по першій інстанції” суд зобов’язаний забезпечити можливість здійснення учасниками процесу їхніх прав та обов’язків.

У контексті цього варто вказати, що учасники судового процесу, а також інші особи, присутні в залі судового засідання, зобов’язані беззаперечно виконувати розпорядження головуючого, додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку та утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених у суді правил (ч. 3 ст. 216 ЦПК України). Порушення порядку в судовому засіданні може виявлятися у формі непідкорення розпорядженням головуючого, ігнорування певними особами порядку давання пояснень чи показань, некоректній поведінці як учасників процесу, так і присутніх у залі судового засідання. У таких випадках, відповідно до ч. 1 ст. 145 ЦПК України до учасників цивільного процесу та інших осіб, присутніх в судовому засіданні, за порушення порядку під час судового засідання або невиконання ними розпоряджень головуючого застосовується такий захід процесуального примусу як попередження (виноситься у письмовій формі, тобто заноситься до протоколу судового засідання), а у разі повторного вчинення зазначених дій – видалення із зали судового засідання.

Крім цього, відповідно до ч. 4 ст. 216 ЦПК України за прояв неповаги до суду винні особи притягуються до відповідальності, встановленої законом. Питання про притягнення учасника справи або іншої особи, присутньої в залі судового засідання, до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення правопорушення, для чого у судовому засіданні із розгляду справи оголошується перерва, або після закінчення судового засідання.

Будь-хто із учасників справи, а також свідки, експерти, перекладачі, спеціалісти можуть висловити заперечення (як правило, усні) щодо дій головуючого. Ці заперечення заносяться до протоколу судового засідання і про їх прийняття чи відхилення суд постановляє журнальну ухвалу. Перелік суб’єктів, які мають право висловити свої заперечення щодо дій головуючого є вичерпним. Погоджуємося із думкою, що учасники справи можуть висловити заперечення щодо будь-яких дій судді, які стосуються процесу. Натомість свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі – лише щодо тих дій судді, які стосуються їх особисто.

Справа розглядається одним і тим самим складом суду, який під час розгляду повинен безпосередньо дослідити докази у справі. Таким чином дотримується дія принципу безпосередності у цивільному судочинстві.

Учасники справи, свідки, перекладачі, експерти, спеціалісти та інші присутні в судовому засіданні особи повинні звертатись до суду словами „Ваша честь” (ст. 215 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦПК особи, присутні в залі судового засіданні, повинні встати, коли входить і виходить суд.

Учасники судового процесу та інші особи, присутні в залі судового засідання, звертаються до суду та один до одного, надають пояснення, показання, висновки, консультації тощо стоячи. Рішення суду особи, присутні в залі судового засідання, в тому числі і самі судді, заслуховують стоячи. Відступ від цих вимог допускається з дозволу головуючого (ця інформація повинна бути занесена до протоколу судового засідання).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-01; Просмотров: 219; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь