Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття, ознаки і види фінансових послуг



 

З переходом до ринкових відносин і розвитком приватноправових засад, спрямованих на реалізацію конституційних прав, пов’язаних зі здійсненням підприємницької діяльності, виникло питання надання різнопланових послуг юридичними особами і фізичними особами – підприємцями. Враховуючи особливості різних сфер господарювання, що істотно впливають на суспільне життя України і її економічну незалежність, право­творчими органами було окреслено коло пріоритетних напрямків, що вимагають першочергового нормативного забезпечення. Одним з таких напрямків є фінансові послуги, які в результаті система­тичності і повторюваності становлять певну систему – ринок фінан­сових послуг.

У зв’язку з цим постала необхідність у встановленні правових аспектів забезпечення ринку фінансових послуг та особливостей правового становища їх учасників.

Чинне законодавство України про ринок фінансових послуг, основу якого становить Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», містить легальне визначення категорії фінансова послуга. Зокрема, фінансова послуга – операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, – і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збере­ження реальної вартості фінансових активів.

Система фінансових послуг, які надаються систематично і розділені за певними сферами, можна визнати ринками фінансових послуг. У п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено, що ринки фінансових послуг – сфера діяльності учасників ринків фінан­сових послуг з метою надання та споживання певних фінансових послуг. Аналіз такого визначення дає можливість констатувати наявність певних самостійних груп фінансових послуг, якими визнаються професійні послуги:

· на ринках банківських послуг;

· на ринках страхових послуг;

· на ринках інвестиційних послуг;

· пов’язані зі здійсненням операцій з цінними паперами;

· інші види ринків, що забезпечують обіг фінансових активів.

Після визначення загального поняття фінансової послуги, ви­никла потреба у встановленні того, які саме послуги визнаються фінансо­вими. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансовими вважаються такі послуги: 1) випуск платіжних документів, платіжних карток, дорожніх чеків та/або їх обслуговування, кліринг, інші форми забезпечення розрахунків; 2) довірче управління фінансовими активами; 3) діяльність з обміну валют; 4) залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення; 5) фінансовий лізинг; 6) надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту; 7) надання гарантій та поручительств; 8) переказ коштів; 9) послуги у сфері страхування та у системі накопичуваль­ного пенсійного забезпечення; 10) професійна діяльність на ринку цінних паперів, що під­лягає ліцензуванню; 11) факторинг; 111) адміністрування фінансових активів для придбання това­рів у групах; 12) інші операції, які відповідають критеріям, визначеним у п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Відповідно до ст. 6 вказаного Закону фінансові послуги надаються суб’єктами підприємницької діяльності на підставі договору, який, якщо інше не передбачено законом, повинен містити:


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-29; Просмотров: 246; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь