Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Політичні погляди М.Муравйова



" Конституція", яку написав Муравйов Н.М., - це маніфест Північного товариства.

Теоретичною основою програми Муравйова, так само як і Пестеля, була просвітницька філософія, а сама програма об'єктивно виражала завдання буржуазно-демократичної перебудови країни, але вона була плодом самостійного політичного творчості, на основі західноєвропейської-пейского та американського досвіду і застосування його до російської дійсності.За " Конституції" майбутня влада в Росії збереже монархічну форму.У " Вступі" говориться: " Досвід усіх народів і часів довів, що влада самодержавна одно згубна для правителів і для суспільства, що вона не згодна ні з правилами святої віри нашої, ні з початками здорового глузду. Не можна допустити підставою Уряду свавілля однієї че- ловека; неможливо погодитися, щоб усі права знаходилися на одній сто-Рона, а всі обов'язки на іншого. Сліпе покора може бути засноване тільки на страху і не гідно ні розумного правителя, ні розумних використан нітелей. Ставлячи себе вище законів, государі забули, що вони в такому випадку поза законами, поза людства! Що неможливо їм посилатися на закони, ко-ли справа йде про них самих. Одне з двох: або вони справедливі, тоді до чого ж не хочуть і самі підкорятися оним, або вони несправедливі, тоді навіщо хочуть підкоряти їх іншим. Всі народи європейські досягають законів і свободи. Більше всіх їх народ російський заслуговує і те і інше ".

Отже, основними принципами, викладеними у " Вступі" до " Кон-статиці", є такі як:

• суверенітет народу;

• верховенство закону (в даному випадку конституції);

• необхідність федеративного устрою для такого великого держави, як Росія.

Ці положення і знайшли своє розгорнуте втілення в " Конститу-ції" Н.М. Муравьева1.

За проектом Муравйова майбутня Росія повинна являти собою фе-дератівное держава (він був прихильником державного устрою Північно-Американських Штатів). Імперія ділилася на окремі федераль-ні одиниці, які Муравйов назвав " державами", що володіють певній автономією, зі своїми " столицями", законодавчими і вчини-них органами влади, правом самостійно вирішувати свої внутрішні справи.Держави і області утворюються за територіальним принципом.

Федеративний устрій в такій великій країні, як Росія, на думку М. Муравйова, з'явиться протидією надмірного посилення центральної влади, яка у централізованій державі неминуче виллється в деспотичне правління. Росія гарантує країну від дес-потіі, забезпечить збереження свобод громадян.М. Муравйов проводить суворе поділ влади - на законодавець-ву, виконавчу і судову.Законодавчу владу здійснює Народне Віче, яке складається з Верховної Думи (верхня палата) і Палати представників (нижня па-лата).У Верхню Думу обираються по три депутати від кожної держави і по два депутати від області, тобто 45 депутатів згідно з першим варіантом і 42 - по другому. У Палату народних представників обираються по одному депутату від 50 тисяч жителів чоловічої статі (за розрахунком М. Муравйова - всього 456 депутатів).

Депутати в обидві палати обираються на шестирічний термін, при цьому ка-ждие два роки 1 / 3 депутатів переобирається. Народному Віче надаються-ється право законодавчої ініціативи, оголошення війни і укладення миру, укладення інших договорів з іноземними державами, прийняття-нення рішення про перекази державних чиновників (право імпічменту).Засідання палат у Народному Віче і Державної Віче є відкритому тими, зміст дебатів має публікуватися в особливих бюлетенях, за винятком тих питань, які будуть визнані складові дер-жавної таємницю.Депутати мають депутатської недоторканністю: взяти під варту і передати до суду депутата можна лише за згодою тієї палати, членом якої він є, але ні в якому разі не під час засідання палати або по дорозі в місто, де проходять засідання законодавчого органу, або ж під час повернення звідти. Депутати користуються повною свободою висловлю-ня своєї думки: " Члени не відповідають за думки, виявлені в палаті, ніхто, ніде не має права турбувати їх і вимагати від них пояснень сказано-ного ними під час їх законодавчого служіння".У період служби в палатах депутати отримують грошові винагороди-дення, їм оплачується і їх транспортні витрати.Верховна виконавча влада належить імператорові: " Імпера-тор є верховний чиновник російського уряду". При вступі до правління він приносить присягу посеред Народного Віча, давши клятву вірно-сти зберігати і захищати конституційний статут Росії.

Права імператора досить великі:

• призначення міністрів, чиновників, послів;

• право відкладального вето;

• права верховного воєначальника; та інші.

" Імператорська звання засновано спадковим для зручності, а не тому, щоб воно було на самому було сімейним станом".

Жінки не мають права на престол.

Нижчою судовою інстанцією (у волості) є виборний " совість-ний суддя", який розбирає справи по дрібних цивільних і майновим провиною. Наступною інстанцією є " повітове судилище" узгоджено ських і кримінальних справах. Воно складається з виборного " повітового судді" і " з'їзду совісний суддів". Касаційною інстанцією служить " обласне су-діліще" з 5-7 " обласних суддів" (по числу губерній, що входять в област-ної судовий орган). Ця інстанція приймає справу на апеляцію в тому випадку, якщо при вирішенні справи застосували " не належний закон".Вищим органом судової влади є " Верховне судилище", ко-лось судить вищих державних і посадових чиновників, вирішує і міжнародні суперечки.Існують системи судів: обласні, повітові засідання, в яких беруть участь присяжні.За Муравйову, існує активне і пасивне виборче право.Активне виборче право - це право " бути обраним в будь-яке суспільне звання за законодавчої, виконавчої чи доль-ної влади", а пасивне виборче право - це право вибирати депута-тов в представницькі органи управління та посадових осіб.Захист інтересів землевласників-поміщиків найбільш повно відо-зілась у вирішенні М. Муравйовим аграрно-селянського питання. " Землі поміщиків залишаються за ними".Поміщик в особі селянина отримував робочу силу, економічно прикріплену до району землевласницького маєтку. Винагорода з боку селянина за відхід від власника - замаскований викуп особисто-сті.

Муравйов не тільки обезземелівал селянство, але й не усував і позаекономічного примусу. Створюючи зовнішню видимість вільного договору, він зберігав, хоча і в пом'якшеній формі, юридичну перепону вільному переходу.Муравйов вважав, що військова революція відбудеться в столицях та інших частинах країни, де є збройні сили, керовані офіцій-рами - членами таємних товариств.Рух військ на столиці припиняється зі скасуванням колишнього правління.Конституція Микити Муравйова більшою мірою, ніж " Руська Правда" Пестеля, несла на собі печатку непослідовності і обмежено-сти.Тим не менш, це - глибоко прогресивний документ революційного перетворення тодішньої кріпосної Росії, спрямований на рішучість ву ломку феодально-абсолютистських порядків і передбачав дос-таточно широкі для того часу демократичні перетворення. Ось чому, незважаючи на критику окремих положень цього проекту (у приватно-сті, майнового цензу, рішення аграрного питання) членами Північного товариства, проект Н.М. Муравйова не зустрів принципового неприйняття як з боку петербурзьких, так і московських декабристів. Пропоновані ними поправки і доповнення не зачіпали найважливіших засад Конституції Н.М. Муравйова.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 211; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь