Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 7. Забезпечення операційної діяльності виробничою потужністю



 

1. Виробнича потужність підприємств, її відмінності від виробничої програми. Вихідні дані для розробки плану виробничої потужності.

2. Планування величини виробничої потужності одиниці обладнання, цеху, підприємства.

3. Планування величини показників використання виробничої потужності.

4. Розробка балансу завантаження обладнання. Планування потреби в обладнанні.

1. Виробнича потужність підприємств, її відмінності від виробничої програми. Вихідні дані для розробки плану виробничої потужності.

Виробнича потужність характеризує максимально можливий випуск продукції на наявному обладнанні за певний період часу (як правило за рік). Виробнича потужність може вимірюватись в натуральних і вартісних одиницях виміру. Виробнича потужність відрізняється від виробничої програми такими моментами:

1) якщо виробнича потужність характеризує можливості (здатності) до випуску продукції, то виробнича програма характеризує ступінь реалізації даної можливості (даної здатності). В зв’язку з тим виробнича потужність величина більша, ніж виробнича програма;

2) якщо виробнича потужність характеризується виключно можливостями основних структурних підрозділів підприємств (цехів), то виробнича програма характеризується і можливостями допоміжних обслуговуючих підрозділів. Оскільки, як відомо в роботі допоміжних підрозділів є ряд негативних моментів (нижчий рівень спеціалізації, механізації), то величина виробничої програми завжди буде меншою, ніж виробничої потужності;

3) якщо величина виробничої потужності не залежить від можливостей безперебійного процесу постачання сировиною, матеріалами, енергоресурсами, то виробнича програма – залежить і оскільки в даних процесах є перебої, то виробнича програма може бути величиною меншою, ніж виробнича потужність. При ідеальних умовах дані величини можуть бути рівними.

Планування виробничої потужності базується на врахуванні факторів, від яких залежить їх величина.

При розрахунку потужності приймаються до уваги наступні фактори:

1) кількість і якість обладнання. Кількість обладнання впливає на величину потужності прямо пропорційно; якість впливає також прямо пропорційно через рівень його продуктивності;

2) режим роботи підприємства. В даному випадку розрізняють номінальний (режимний) і дійсний (ефективний) фонд часу роботи обладнання. Номінальний фонд часу визначається як різниця між календарним фондом часу (Тк) і вихідними і святковими днями (В, С). Це буде номінальний фонд часу в днях. Для визначення номінального фонду часу в годинах треба номінальний фонд часу в днях помножити на кількість змін (n) і тривалість зміни (t), тобто за формулою:            

        Фн в год. = (Ткал. – В – С)* n * t

Дійсний або ефективний фонд часу визначається, як різниця між номінальним фондом часу (Тн) і затратами часу на проведення планового ремонту (Тр):

   Фд(еф) = Фн в год – Тр, або

        Фд(еф) = [(Ткал –В – С)* n * t ] * КПР, де:

Кпр – коефіцієнт, який враховує простої обладнання в ремонті або іншими словами, коефіцієнт, що характеризує час роботи обладнання за мінусом простою.

В розрахунок виробничої потужності приймається дійсний (ефективний) фонд часу.

3) рівень прогресивності виконання норм. В розрахунках виробничої потужності приймаються прогресивні (найкращі) норми затрат часу чи норми виробітку.

Вплив даних факторів обумовлює зміну величини виробничих потужностей на протязі року. Планування виробничої потужності полягає у виконанні планових розрахунків, що дозволяють визначити потужність на початку року (вхідну), виробничу потужність, яка вводиться на протязі року за рахунок різних факторів, виробничу потужність, яка вибуває на протязі року, виробничу потужність на кінець року (вихідну), а також середньорічну виробничу потужність. Вхідна потужність визначається по наявному обладнанні, встановленому на початок року.

Потужність на кінець планового року визначають за формулою:

ВПвих = ВПвх + ВПввед – ВП виб

Середньорічна потужність визначається за формулою:

ВПсер = ВПвхід +  - , де:

n1, n2 – число повних місяців на протязі яких виробничі потужності або будуть діяти до кінця року (n1) або не будуть діяти до кінця року (n2).

Вихідними даними для планування розрахунку величини виробничої потужності є:

1) паспорт обладнання,

2) нормативна база підприємства (норми затрат часу, норми виробітку, нормативи тривалості виробничого циклу),

3) режим роботи підприємства (дійсний ефективний фонд часу),

4) наявний парк обладнання.

Планування величини виробничої потужності одиниці обладнання, цеху, підприємства.

В основі розрахунку величини виробничої потужності лежить таке правило: виробнича потужність підприємства визначається величиною виробничої потужності ведучого основного цеху; виробнича потужність цеху визначається виробничою потужністю ведучої дільниці, а виробнича потужність ведучої дільниці визначається виробничою потужністю ведучого обладнання.

Під ведучим структурним підрозділом підприємства розуміють такий підрозділ, цех, дільницю, в якому є найбільша кількість одиниць обладнання, в якому спостерігаються найбільші витрати часу на одиницю продукції і який по мірі можливості випускає готову, закінчену продукцію. Слід відзначити, що є специфіка у плануванні величини потужності для підприємств різних галузей. Для цього використовують галузеві інструкції по плануванню величини потужності.

Найскладнішим моментом у визначенні величини виробничої потужності заводу є визначення величини виробничої потужності одиниці обладнання. Виробнича потужність одиниці обладнання по різному визначається для обладнання періодичної і неперервної дії, для потокових ліній. Так, виробнича потужність одиниці обладнання періодичної дії з технологічною спеціалізацією для підприємств машинобудування визначається за формулою:

ВПт1 об = Теф/ t пр, де:

   Теф – дійсний ефективний фонд часу роботи одиниці обладнання на протязі року чи іншого періоду,

Tпр – прогресивні норми затрат часу на одиницю продукції (прогресивна трудомісткість).

Виробнича потужність обладнання періодичної дії з предметною спеціалізацією визначається за формулою

        ВПпр = Теф* Нв                 t пр =

де Нв – норма виробітку

Для групи однойменного обладнання виробнича потужність для:

а) обладнання з технологічною спеціалізацією визначається за формулою:

ВПт = Теф* n / t пр

де n – кількість обладнання

б) з предметною спеціалізацією за формулою:

ВПпс = Тефв* n

Виробнича потужність для обладнання неперервної дії визначається за формулою

ВПнеп = Q *Кв*

де Q – обсяг завантаженої сировини,

Кв - коефіцієнт виходу готової продукції з даної сировини,

ТВЦ – тривалість виробничого циклу.

виробнича потужність для постійної потокової лінії визначається за формулою:

ВПп = Теф/ r

де r – такт потокової лінії.

виробнича потужність змінної потокової лінії визначається на основі формули:

ВПзп =

К – коефіцієнт, який враховує затрати часу на переналадку потокової лінії,

r1, r2...rn – такт потокової лінії при виробництві 1, 2 і n-ного виду продукції.

d1, d2... dn – питома вага 1, 2 і n-го виду продукції у загальному обсязі випущеної продукції.

Планування величини показників використання виробничої потужності.

Планування показників використання виробничих потужностей зводиться до розрахунку узагальнюючих і часткових показників. В якості узагальнюючого показника використовується такий показник, як коефіцієнт використання виробничої потужності. Даний показник розраховується на основі розробки такого планового документу, як “Баланс використання виробничих потужностей”. Коефіцієнт використання виробничих потужностей розраховується як по окремих групах обладнання, так і по окремих видах продукції. В документі “Баланс використання виробничих потужностей” вказуються такі показники:

1) потужність на початок планового року (вхідна),

2) потужності, які вводяться на протязі року під впливом дій різних факторів;

3) потужності, які вибувають на протязі року по різних причинах;

4) потужності на кінець планового року (вихідні),

5) середньорічна планова потужність,

6) виробнича програма на плановий рік,

7) коефіцієнт використання виробничої потужності.

Даний коефіцієнт визначається шляхом ділення запланованої виробничої програми (п.6) на середньорічну планову виробничу потужність (п.5.).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 260; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь