Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ПРОАНАЛІЗУЙТЕ, ЯК ЗМІНЮВАЛИСЬ АКЦЕНТИ І ЗМІСТ ПОРІВНЯЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ З ПОЯВОЮ ЕМПІРИЧНОЇ ТЕОРІЇ ДЕМОКРАТІЇ.



Звернімося до історії формування емпіричної теорії демократії, яка дозволить нам простежити, як змінювалися акцепти і зміст цієї частини порівняльної політології.

Інтерес до емпіричного аналізу в 50-60-і роки був пов'язаний з переконанням, що є реальна можливість побудувати емпіричну теорію демократії, яка базувалася б виключно на спостережуваних даних і була б позбавлена ​ ​ будь-якого нормативного (належного) змісту, тобто, як писалося в одній з відомих книг, була б «систематично емпіричною і теоретичною в науковому сенсі слова».

Демократична теорія повинна була задовольняти три основні характеристики.

По-перше, емпірична демократична теорія є за природою каузальною через її претензії на пояснення емпіричних залежностей. Питання, які ставляться в емпіричному дослідженні і які згодом повинні отримати теоретичне пояснення, мають форму «Які чинники є причиною спостережуваних варіацій? ». Звідси, як вважалося, виникають дві групи проблем: пошук відмінностей між демократичними і недемократичними системами і пошук відмінностей і подібностей всередині комплексу демократичних систем. У цьому зв'язку емпірична теорія демократії намагається (а) визначити емпіричну достовірність простих каузальних тверджень про умови різних політій і (б) специфікувати ті фактори, які є необхідними і достатніми для детермінації демократичних систем. Для цієї мети в дослідженні було потрібно здійснити повне перерахування факторів, пов'язаних зі становленням і утвердженням демократичних систем; визначити загальні поняття, які відображали б взаємопов'язані фактори; операціоналізувати поняття на такому рівні, який був би достатній для перевірки гіпотез при вивченні емпіричних варіацій національних демократій; продемонструвати в такому дослідженні факт, що немає такої політичної системи, яка б не задовольняла подібній умові демократії.

По-друге, важливою умовою формування емпіричної теорії демократії було визначення меж емпіричного спостереження. Під останнім розумілася принципова можливість спостереження всіх розглянутих варіацій в досліджуваному феномені, тобто вчений, встановлюючи, наприклад, об'єкт дослідження - сучасні політичні системи - міг би визначити, чому одні є демократичними, а інші ні, на основі аналізу всіх достатніх для цього факторів. Зрозуміло, ця принципова можливість на практиці породжувала свої проблеми, і тому ставилося завдання визначення виникаючих вимірювальних помилок.

По-третє, емпірична теорія демократії повинна була враховувати ряд труднощів, пов'язаних з концептуалізацією, операціоналізацією понять і отриманням емпіричних даних. Концептуальні труднощі були пов'язані зі складністю і неоднозначністю визначення самого феномена демократія, його уявлення в комплексі характеристик поведінки, структур, функцій, процесів і т. д. Багато питань виникало з приводу рівня абстракції, на якому повинен був працювати дослідник, точності і конкретності понять, що дозволяло б реалізувати завдання операціоналізації змінних. Багато проблем поставало щодо збору емпіричних даних, які стосувалися не тільки вимірювальної техніки, а й сумірності національних статистик, достатності часу і ресурсів. Хоча спроба створення емпіричної теорії демократії була реалізована, створена теорія була, звичайно ж, обмеженою.

Сьогодні ми можемо бачити зростання нормативних та дедуктивних концепцій демократії. Проте зусилля не були витрачені дарма. По-перше, стали ясні кордони емпіричної теорії демократії. Вона давала обґрунтовані судження, що не виходять за рамки реальності. По-друге, вона займалася не цінністю демократії, а швидше її механізмом і пристроєм. По-третє, на її основі розвинулися апарат емпіричного політичного аналізу та політична драксеологія. Емпірична теорія демократії відповідала на ряд питань: Як демократія виникає і які її умови? Як демократія діє і які її основні механізми? Як демократія впливає на суспільство і яка її ефективність?

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 217; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь