Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Невиконання або неналежне виконання зобов'язань за зовнішньоекономічними договорами (контрактами). Формами договірної відповідальності суб'єктів ЗЕД є:



- відшкодування збитків (передбачено-відшкодування збитків у повному обсязі, а також моральної шкоди, - ст. 33 Закону «Про зовнішньоекономічну діяльність);

- штрафні санкції (неустойка, штраф, пеня);

- оперативно-господарські санкції (одностороння відмо­ва сторони договору від виконання свого зобов'язання за договором; одностороння відмова сторони від прийняття подальшого виконання за договором або повернення в од­носторонньому порядку виконаного кредитором за догово­ром тощо);

2) порушення законодавчо встановлених правил здій­снення зовнішньоекономічної діяльності. У такому разі суб'єкти ЗЕД несуть відповідальність у формі адміністратив­но-господарських санкцій.

Адміністративно-господарські санкції - це заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямо­вані на припинення правопорушення суб'єкта господарю­вання та ліквідацію його наслідків, що застосовуються уповноваженими органами державної влади у передбаче­них законом випадках [15] .

Адміністративно-господарські санкції, які застосову­ються за порушення правил здійснення ЗЕД, мають легаль­ну назву спеціальних санкцій за порушення законодавства про ЗЕД. Перелік та підстави застосування таких санкцій встановлений у ст. 37 Закону «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Так, за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів ЗЕД або іноземних суб'єктів господа­рювання можуть бути застосовані такі спеціальні санкції:

1) накладення штрафів у випадках несвоєчасного ви­конання або невиконання суб'єктами ЗЕД та іноземними суб'єктами господарювання своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаними з ним законами України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;

2) застосування до конкретних суб'єктів ЗЕД та інозем­них суб'єктів господарювання індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами положень цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;

3) тимчасове зупинення ЗЕД у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, прове­дення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Зазначені спеціальні санкції застосовуються Міністер­ством економіки України за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, пра­воохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України, або за рішенням суду. Ці санкції можуть бути застосовані до суб'єктів ЗЕД або іно­земних суб'єктів господарювання протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Застосуванню спеціальних санкцій до суб'єктів ЗЕД та іноземних суб'єктів господарювання може передувати офі­ційне попередження Мінекономіки.


Індивідуальний режим ліцензування діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосуван­ня практичних заходів, що гарантують виконання закону та скасовується Мінекономіки.

Тимчасове зупинення ЗЕД діє до моменту усунення по­рушень законодавства України або застосування практич­них заходів, що гарантують виконання закону, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення Мін­економіки. Після тимчасового зупинення ЗЕД суб'єкти ЗЕД або іноземні суб'єкти господарювання переводяться Мін­економіки на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення ЗЕД здійсню­ється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тим­часового зупинення ЗЕД Мінекономіки на підставі інфор­мації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення ЗЕД суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Якщо суб'єктами ЗЕД або іноземними суб'єктами госпо­дарювання, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичних за­ходів, що гарантують виконання закону, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти Мінекономі­ки матеріали щодо їх скасування (зміну виду, зупинення).

У разі виникненні форс-мажорних обставин, подання позову до суду країни розташування контрагента чи Міжна­родного комерційного арбітражного суду, Морської арбіт­ражної комісії при Торгово-промисловій палаті України про визнання або стягнення з іноземного суб'єкта господа­рювання боргу, пов'язаного з невиконанням умов зовніш­ньоекономічного договору (контракту), а також у разі вжит­тя заходів щодо усунення порушень законодавства дію санкцій може бути тимчасово зупинено Мінекономіки. Після закінчення строку зупинення санкції дія Ш понов­люється без додаткового рішення Мінекономіки.

У разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконан­ня законів України, і приведення своєї ЗЕД у відповідність з законами України, або надання достатніх доказів немож­ливості (безперспективності) застосування практичних за­ходів, що гарантують виконання закону, суб'єкти ЗЕД та іноземні суб'єкти господарювання, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Мінекономіки відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення) дії санкцій. Загаль­ний термін розгляду цих клопотань не повинен перевищу­вати тридцяти календарних днів.

Застосування спеціальних санкцій може бути оскарже­но до суду. Представництво інтересів держави при розгляді таких судових спорів забезпечується Мінекономіки та дер­жавними органами, які внесли подання про застосування санкцій. Оскарження застосування санкцій в судовому по­рядку, до винесення судом відповідного рішення, не зупи­няє їх дію.

Наказом Міністерства економіки України від 17 квітня 2000 р. № 52 затверджено Положення про порядок засто­сування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності Ук­раїни та іноземних суб'єктів господарської діяльності спе­ціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність». Це Положення стосується двох видів спеціальних санкцій - індивідуаль­ного режиму ліцензування та тимчасового зупинення ЗЕД.

Зазначені санкції застосовуються Мінекономіки до суб'єктів ЗЕД, що порушили Закон «Про зовнішньоеконо­мічну діяльність» та пов'язані з ним закони України, зок­рема у разі порушення суб'єктами ЗЕД валютного, митно­го, податкового, іншого законодавства, пов'язаного з їх зов­нішньоекономічною діяльністю, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної еконо­мічної безпеки.

Українські суб'єкти ЗЕД, до яких у встановленому по­рядку застосована спеціальна санкція - індивідуальний режим ліцензування чи тимчасове зупинення ЗЕД, не ма­ють права укладати угоди доручення, комісії, агентські, про спільну діяльність та співробітництво, консигнації, дилерські, дистриб'юторські, оренди, найму, лізингу, збе­рігання та інші угоди, що передбачають проведення зовніш­ньоекономічних операцій іншими особами або на користь інших осіб за дорученням чи передачу майна у строкове копистування з метою пгювелення ЗЕЛ.


Так само українські суб'єкти ЗЕД не мають права укла­дати зазначені угоди з іноземними суб'єктами господарю­вання, до яких у встановленому порядку застосовано спе­ціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування чи тимчасове зупинення ЗЕД.

Індивідуальний режим ліцензування ЗЕД українських суб'єктів ЗЕД та іноземних суб'єктів господарювання пе­редбачає здійснення Мінекономіки індивідуального ліцен­зування кожної окремої зовнішньоекономічної операції певного виду ЗЕД, що зазначена в ст. 4 Закону «Про зовні­шньоекономічну діяльність».

З метою контролю за зовнішньоекономічної діяльністю суб'єктів, що допустили порушення у цій сфері, оформ­ляється разова (індивідуальна) ліцензія, яка виДається Мінекономіки чи уповноваженими ним органами. Разова (індивідуальна) ліцензія є підставою для здійснення зовніш­ньоекономічних операцій суб'єктами ЗЕД, до яких засто­совано санкції. Оформляється разова (індивідуальна) ліцен­зія у порядку, затвердженому наказом Міністерства еко­номіки України від 17 квітня 2000 р. № 47.

Разова (індивідуальна) ліцензія є підставою для здійснен­ня окремої зовнішньоекономічної операції суб'єктами ЗЕД, до яких застосована спеціальна санкція - індивідуальний режим ліцензування.

Окремою зовнішньоекономічною операцією є комплекс дій суб'єкта ЗЕД та іноземного суб'єкта господарювання, що підпадає під визначення одного із видів ЗЕД, передба­чених ст. 4 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», та включає в себе закінчену разову передачу товару (виконання робіт, надання послуг) та закінчені роз­рахунки (грошові, товарні та в інших формах) за цю разо­ву передачу товару (виконання робіт, надання послуг).

Разова (індивідуальна) ліцензія є підставою для митно­го оформлення товарів та здійснення розрахункових опе­рацій у зовнішньоекономічній діяльності суб'єктів, до яких застосовані спеціальні санкції.

Договори (контракти) суб'єктів ЗЕД, до яких застосо­вано спеціальну санкцію - режим індивідуального ліцен­зування, мають містить усі істотні умови угоди, які мають бути погоджені сторонами, згідно з чинним законодавством України. Будь-які зміни чи доповнення до зазначених до­говорів (контрактів), що змінюють зазначені істотні умо­ви, потребують отримання нової разової (індивідуальної) ліцензії. При цьому раніше видана разова (індивідуальна) ліцензія анулюється.

Тимчасове зупинення ЗЕД щодо українських суб'єктів ЗЕД та іноземних суб'єктів господарювання означає поз­бавлення права займатися всіма видами ЗЕД, за винятком:

а) завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб'єктів ЗЕД або іноземних суб'єктів господарювання були перераховані кошти до застосування цієї санкції;

б) завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб'єктами ЗЕД або відправлена в Україну іноземними суб'єктами господарювання до засто­сування цієї санкції.

Для завершення таких операцій українському суб'єктові ЗЕД слід у встановленому порядку отримати разову (індиві­дуальну) ліцензію Мінекономіки.

Санкції у вигляді тимчасового зупинення ЗЕД можуть застосовуватися Мінекономіки до суб'єктів ЗЕД в разі про­ведення ними таких дій у сфері зовнішньоекономічних відносин:

1) які можуть зашкодити інтересам національної еко­номічної безпеки;

2) які призводять до порушень міжнародних зобов'я­зань України;

3) якщо суб'єкт ЗЕД, до якого раніше була застосована санкція - індивідуальний режим ліцензування, протягом року після її застосування не вжив заходів щодо приведен­ня у відповідність своєї діяльності з вимогами чинного за­конодавства у сфері зовнішньоекономічних відносин.

Про застосування санкцій у вигляді індивідуального режиму ліцензування та тимчасового зупинення ЗЕД ви­дається наказ Мінекономіки, у якому вказуються норми чинного законодавства, які було порушено, матеріали, на підставі яких видано наказ, реквізити суб'єктів ЗЕД, до яких застосовані санкції, та вид санкції, дата, з якої санк­ція починає діяти.

Відповідні накази Мінекономіки видаються у разі ска­сування, зміни виду, зупинення дії санкцій, застосованих до суб'єктів ЗЕД.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 193; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь