Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Навести визначення та особливості явища «організаційна культура».



Організаційна культура – це сукупність норм, цінностей, вірувань, міфів, ритуалів, які визначають поведінку персоналу і які відрізняють її від будь-якої іншої організації (Красовский Ю.Д.)

Організаційна культура –це комплекс базових принципів, винайдений, діагностований чи розроблений групою для того, щоб навчитися справлятися з проблемами зовнішньої адаптації і внутрішньої інтеграції.

Організаційна культура – це система цінностей, символів, переконань, моделей поведінки членів організації, які приймаються трудовим колективом і витримали випробування часом.

Існує велика кількість понять, пов’язаних з культурою організації, які дуже часто використовуються як в науці, так і практиці – організаційна культура, фірмовий стиль, стиль керівництва, культура ведення бізнесу тощо.

А) Фірмовий стиль:

Ø Інформаційний дизайн: назва, абревіатура, гімн, емблема.

Ø Дизайн середовища: екстер’єр (місцезнаходження, будівля, фасад), інтер’єр (планування, дизайн приміщень, меблі, оргтехніка).

Ø Зовнішній вигляд персоналу.

В) Організаційна культура:

Ø Організація бізнес-процесів: найом, облік, звітність і контроль, організація заробітної плати, стимулювання, санкції і звільнення.

Ø Організаційна структура: підрозділи, відділи, філіали, найменування посад, підпорядкованість.

Ø Стиль ділового спілкування (організаційна поведінка): стиль керівництва, стиль ведення переговорів тощо

С) Корпоративна культура:

Ø Система базових норм та цінностей: корпоративний дух, корпоративна свідомість, «корпоративна релігія».

Ø Епос: герої і легенди.

Ø Звичаї: ритуали, включаючи свята і знаменні дати.

Ø Фольклор: жаргон, жарти тощо.

3. Більш популярною структурою організаційної культури є запропонована Шейном:

Ø «Поверхневий» рівень, що включає видимі зовнішні факти – технологія, архітектура, організація часу, моделі поведінки, мова. Все що можна легко виявити, однак не завжди можна розшифрувати і інтерпретувати.

Ø «Підповерхневий» рівень, на якому виявляються цінності і переконання, що розділяються членами організації, і сприйняття яких носить свідомий характер, залежить від бажання людей.

Ø «Глибинний» рівень включає базові припущення і установки, що важко усвідомлюються навіть самими членами організації.

Приклад Компанія «Чорноморнафтогаз» - це державне акціонерне товариство, яке здійснює пошуково – розвідницьке буріння в акваторії Чорного і Азовського морів. Особливу увагу в питаннях розвитку організаційної культури компанія приділяє підвищенню соціальної захищеності персоналу та покращенню у мов його роботи, вирішенню соціально – побутових проблем своїх робітників. Зазначене здійснюється через забезпечення житлом, здійсненя заходів з оздоровлення та відпочинку робітників.


5. Охарактеризувати сучасні проблеми у сфері управління поведінкою персоналу.

Сучасні проблеми управління поведінкою персоналу: -криза мотивації; -імітаційна діяльність; -маніпулювання та використання жорстких методів психологічного впливу на працівників.

Криза мотивації виражається в обмеженості способів мотивації персоналу та їхній неефективності, адже система мотивації повинна бути багатосторонньою, зачіпаючи різні строни діяльності. В реальності найпоширенішим видом мотивації є грошова винагорода, проте вона є малоефективною через невідповідність її розміру та результату праці. Імітаційна діяльність надзвичайно поширена через низький рівень контролю за результатами діяльності працівників, адже для людини природною є робота не на результат, а на кількість. Маніпулювання та використання жорстких методів психологічного впливу на працівників викликане попередніми проблемами, адже при низькій зацікавленості працівника та відповідно низькій його результативності керівники долають такі перешкоди, використовуючи саме методи психологічного впливу. Взагалі такий вид впливу є допустимим і нормальним, проте лише в певній мірі, проте для досягнення максимального результату керівники не цураються використовувати стратегії кардинального психологічного впливу.

Також поширеними проблемами, з якими стикаються при управлінні персоналом є: підбір, формування кадрів з сучасним економічним мисленням, забезпечення ефективності праці працівників, збереження сприятливого клімату у колективі та багато інших.

На практиці знання проблем сфери управління поведінкою персоналу може допомогти як менеджерам, так і його підлеглим. Менеджер може не тільки виявити наявні проблеми, але й попередити їх появу, що є важливим елементом успішної діяльності керівника. Адже криза мотивації, наприклад, найчастіше виникає в результаті неефективної роботи менеджера, тому керівник може контролювати не лише діяльність своїх підлеглих, а й власну. Імітаційна діяльність є проблемою для підприємства через невиконання працівником своїх обов’язків що може призвести до великих неприємностей тому менеджер-професіонал має слідкувати за своїми підлеглими. Для працівників важливим є знання саме про можливість використання маніпулювання та жорстких методів психологічного впливу на них з боку керівництва, адже такий вплив є нав’язливим і може досить сильно вплинути на людину, що є порушенням свободи вибору.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 224; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь