Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Документальне оформлення НМА



Наказом Міністерства фінансів України від 22 листопада 2004 р. № 732 зареєстровано, в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2004 р. за № 1580/10179 затверджено типові форми первинного обліку об’єктів права інтелектуальної власності у складі НМА:

НА-1 «Акт уведення в господарський оборот об’єк­та права інтелектуальної власності у складі нематер­іальних активів»;

НА-2 «Інвентарна картка обліку об’єкта права інте­лек­туальної власності у складі нематеріальних ак­тивів»;

НА-3 «Акт вибуття (ліквідації) об’єкта права інте­лек­туальної власності у складі нематеріальних ак­тивів»;

НА-4 «Інвентаризаційний опис об’єктів права інтелек­туаль­ної власності у складі нематеріальних активів».

«Акт уведення в господарський оборот об’є­кта права інтелектуальної власності у складі нема­теріальних активів» (далі – об’єкт права інтелектуальної власності) застосовується підприємствами, установами та організаціями (далі – підпри­ємства) незалежно від форм власності для оформлення опера­цій із уведення в господарський оборот і вико­ристання окре­мих придбаних (створених) об’єктів права інтелек­туальної власності.

При оформленні введення в господарський оборот об’єк­тів права інтелектуальної власності акт складається в одному примірнику на кожний окремий об’єкт приймальною комі­сією, призначе­ною наказом (розпорядженням) власника або упов­новаженого органу (посадової особи), який здійс­нює керівництво підприємством.

Акт заповнюється в одному примірнику на основі тех­нічної, науково-технічної та іншої доку­ментації (ліцензійний договір, авторський договір, патент тощо), підписується голо­вою та членами комісії, особою, відповідальною за прийняття для використання об’єкта права інтелектуальної влас­ності.

При оформленні акта введення в госпо­дарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності заносяться відомості, представлені в табл. 10.2.

Таблиця 10.2

 

Зміст «Акт уведення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності у складі
нематер­іальних активів»

№ пор. Назва графи первинного документа НА-1 Відомості, які заносяться
1 Назва та номер доку­мента, що підтвер­джує майнові права на об’єкт права інтелекту­аль­ної власності Номер патенту (деклараційного патенту) на винахід, деклараційно­го патенту на корисну модель, патенту на промис­ловий зразок, номер сві­доцтва на знак для товарів і послуг, номер авторського свідоцтва тощо
2 Дата виникнення права Дата підписання договору, дата пріо­ритету, дата створен­ня твору тощо
3 Власник об’єкта права інте­лектуальної власнос­ті Зазначається власник майнових прав на об’єкт права інтелектуальної влас­ності, свідоцтва, авторського права тощо, який може використовувати об’єкт права інтелектуальної влас­ності на власний розсуд, має право давати дозвіл (видавати ліцензію) на використання та передавати право власності на об’єкт права інтелектуа­льної власності іншій особі на під­ставі договору
4 Правові умови введення об’єкта права інте­лек­туаль­ної власності в господарський оборот Назва документації, згідно з якою об’єкт права інтелектуальної влас­но­сті вводиться в господарський оборот (назва та номер докумен­та, що під­тверджує введення такого об’єкта в господарський оборот (договір на вико­ристання майнових прав інте­лек­туальної власності, ліцен­зійний договір тощо))
5 Документ, який під­твер­джує вартість об’єкта пра­ва інтелектуальної власності Повна назва акта оцінки, номер та дата складання акта

В акті введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності також наво­диться характеристика такого об’єкта, яка міс­тить докладний його опис і порядок використан­ня, особливості і переваги, зазначаються основні якісні та кількісні показники об’єкта права інте­лектуальної власності.

Оформлений акт підписується головним бухгалтером та затверджується керівником підпри­ємства чи особою на те уповноваженою.

Інвентарна картка обліку об’єкта права інтелектуальної власності у складі НМА застосовується для аналітичного об­ліку об’єктів права інтелектуальної власності, а також для аналітичного обліку групи однотипних за призна­ченням та умовами використання об’єктів, що на­дійшли в одному кален­дар­ному місяці та одній відповідальній за їх вико­ри­стання особі.

Інвентарна картка ведеться в бухгалтерії на кожний об’єкт чи групу об’єктів права інтелек­туальної власності, заповнюється в одному при­мірнику на основі «Акта введення в господар­ський оборот об’єкта права інтелектуальної влас­но­сті у складі нематеріальних активів» (типова форма № НА-1).

При оформленні інвентарної картки заносяться відо­мо­сті, представлені в табл. 10.3.

Підставою для позначок в інвентарній карт­ці про вибуття об’єкта права інтелектуальної влас­ності є «Акт вибуття (ліквідації) об’єкта права інте­лектуальної власності у складі нематеріальних ак­тивів» (типова форма № НА-3).

«Акт вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів» застосовується для офор­млен­ня вибуття таких об’єктів при їх списанні (ліквідації). Акт скла­да­ється у двох примірниках комісією, призначеною нака­зом (розпорядженням) власника або уповноваженого органу (поса­дової особи), який здійснює керівництво підпри­ємством, підписується головою та членами комісії, особою, яка була відповідальною за використання об’єкта права інтелек­туаль­ної власності, затверджується керівником під­приємства чи уповноваженою особою.


Таблиця 10.3

 

Зміст первинного документа «Інвентарна картка обліку об’єкта права інте­лектуальної власності у складі нематеріальних ак­тивів»

№ пор. Назва графи первинного документа НА-2 Відомості, які заносяться
1 Повна назва об’єкта права інтелектуальної власності із зазначенням рекві­зитів Назва об’єкта права інтелектуа­льної власності та назва документації, на підста­ві якої такий об’єкт уведено в господарський оборот підприємства (договір на використання майнових прав інтелектуальної власності, ліцен­зійний договір тощо)
2 Код субрахунку бух­гал­терського обліку об’єк­та права інтелек­туаль­ної власності За­значається код субрахунку бух­гал­терського обліку
3 Характеристика об’єкта права інтелектуальної власності за призначенням Основні, притаманні цьому об’єкту ознаки або властивості. У випадку об­ліку групи об’­єктів права інтелек­туальної власності основні по­каз­ники, які характеризують такі об’єкти, наво­дяться не за кожним об’єктом окремо, а в цілому за всією групою об’єктів права інтелек­туаль­ної влас­ності, що враховуються в ін­вентар­ній картці

 

Залишкова вартість, яка наводиться у графі 13 «Акта вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності», визначається за даними бухгалтерського обліку на останнє число місяця вибуття такого об’єкта як різниця між пер­віс­ною вартістю і сумою нарахованої амортизації за пері­од корисного використання.

У рядку «Правові умови вибуття (ліквіда­ції) об’єкта права інтелектуальної власності з господарського обороту» зазначаються причини вибуття (закінчення строку дії: майно­вих прав інтелектуальної власності, договору на викорис­тання майнових прав інтелектуальної власності, зберігання інформації щодо об’єктів права інте­лектуальної власності як комерційної таємниці, ліцензійного договору; дострокове при­пинення договору; дострокове припинення ліцензійного договору тощо).

Перший примірник акта передається до бухгалтерії, другий залишається в особи, яка була відповідальною за використання об’єкта права інтелектуальної власності.

Інвентаризаційний опис об’єктів права інтелектуальної власності у складі НМА (типова форма № НА-4) складається в одному примірнику для оформлення даних інвентаризації окремо за кож­ним місцезнаходженням об’єктів права інтелек­туальної власності та за кожною особою, відпові­дальною за використання об’єктів права інтелек­туальної власності. В інвентарний опис включа­ється кожний окремий об’єкт права інтелектуаль­ної власності.

При складанні інвентаризаційного опису особа, відпо­відальна за використання об’єктів пра­ва інтелектуальної власності, дає розписку про те, що до початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи передані бухгалтер­ській служ­бі і всі об’єкти права інтелектуальної власності, одержані для використання і зберігання, оприбут­ковані, а ті об’єкти, що вибули (ліквідовані), спи­сані.

При інвентаризації об’єктів права інте­лектуальної влас­но­сті їх наявність установлюєть­ся або за документами, що були підставою для оприбуткування, або додатково за доку­мен­тами, якими оформлені (тобто підтверджуються) майно­ві права.

При інвентаризації об’єктів права інтелек­туальної влас­ності до інвентаризаційного опису вписуються такі дані: назва, характеристика, первіс­на вартість, сума зносу, дата при­дбання, термін корисного використання. При цьому перевіряється обґрунтованість сум.

При виявленні об’єктів права інтелекту­альної власності, що не прийняті до обліку, інвентаризаційна комісія повинна включити їх до інвентаризаційного опису із зазначенням необхід­них даних.

Інвентаризаційний опис підписується всі­ма членами ін­вен­таризаційної комісії та особою, відповідальною за вико­ри­стання об’єктів права інтелектуальної власності. При цьому особа, відповідальна за використання об’єктів права інте­лектуальної власності, підтверджує, що перевірка цих об’єк­тів відбулася за її присутності, що вона не має до членів комісії ніяких претензій та що вона приймає на відповідальне збе­рі­гання перелічені в описі об’єкти права інтелектуальної власності.

Оформлений інвентаризаційний опис пе­редається до бух­галтерської служби підприємства для заповнення даних про кіль­кість, вартість об’­єктів права інтелектуальної влас­но­сті і суму нако­пиченої амортизації за даними бухгалтерського об­ліку.

Перед складанням звіряльної відомості та визначенням результатів інвентаризації бухгал­терія підприємства прово­дить перевірку всіх під­рахунків у інвентаризаційному описі. В описі ро­биться відповідна позначка щодо перевірки даних опису за підписом особи, яка проводила перевір­ку. Виявлені помилки у підрахунках повинні бути виправлені і завірені підписами всіх членів інвен­таризаційної комісії та особи, відповідальної за використання об’єктів права інтелек­туаль­ної вла­сності.

У разі виявлення розходжень (нестач, над­лишків) між даними бухгалтерського обліку і да­ними інвентаризаційних описів бухгалтером підприємства складається звіряльна відо­мість. Зві­ряльна відомість підписується бухгалтером під­при­ємства і після перевірки інвентаризаційною комі­сією прави­ль­ності складання звіряльної відомості підписується керів­ни­ком інвентаризаційної комі­сії та особою, відповідаль­ною за використання об’єктів права інтелектуальної влас­ності, яка оз­найомлюється з результатами звіряння.

Відносно нестач і надлишків інвен­таризаційна комісія додає до звіряльної відомості письмові пояснення осіб, від­по­відальних за викори­стання та зберігання об’єктів права інте­лек­туаль­ної власності. Результати інвентаризації оформля­ють­ся протоколом, до якого включаються виснов­ки та про­по­зиції щодо врегулювання інвентариза­ційних роз­ходжень.

Протокол інвентаризаційної комісії підлягає у п’яти­ден­ний строк з дати його оформлен­ня розгляду керівником підприємства та прийняття ним рішення щодо висновків і про­позицій інвента­ризаційної комісії. Звіряльна відомість разом з про­токолом інвентаризаційної комісії і рішенням ке­рівника підприємства передається до бухгалтерської служби, яка вносить до неї дані про прийняте рішення щодо врегу­лювання розходжень.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 208; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь