Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Алгоритм діяльності творчої групи



  • Теоретична підготовка

Глибоке колективне та індивідуальне вивчення науково-педагогічної літератури з визначеної проблеми, засвоєння наявного досвіду, з'ясування ідеї, сутності впровадженого.

  • Складання програми діяльності

Розробка моделей, схем, рекомендацій, порад щодо застосування на практиці досягнень науки і передового досвіду. Розробка змісту і діяльності творчої групи.

  • Накреслення можливого роз­в'язку проблеми.

Колективне обговорення висунутих гіпотез. Створення і пробне впровадження передового педагогічного досвіду з визначеної проблеми.

  • Аналіз і підсумок результатів.

Апробація набутого досвіду на основі нових педагогічних ідей. Апробація рекомендацій, розроблених творчою групою.

  • Запровадження досвіду творчої групи в масову практику.

 Поширення набутого досвіду (виступ з лекціями, пропаганда в пресі, демонстрація його на практиці), надання допомоги вчителям та консультування під час проведення семінарів-практикумів, науково-практичних конференцій.

Робота творчої групи складається за планом-програмою на весь термін діяльності та на кожний етап роботи. Вимоги до плану-програми: тема; мета; завдання кожного етапу; зміст, форми і методи роботи кожного етапу; підтеми, що потребують вивчення; відповідальний за підтему; періодичність та місце зібрання групи. Також самими учасниками творчої групи обумовлюється її кількість і склад, вибирається керівник групи. Зміна керівника, кількості і складу групи відбувається за згодою і під керівництвом методиста-психолога.

Засідання творчих груп можуть проходити у різних формах: групові дискусії, міні-доповіді, мозкові штурми, ділові ігри, дебати, семінари, моделювання тощо.

Серед методів збору інформації творчі групи можуть використовувати спостереження, бесіду, інтерв'ю, анкетування, опитування, тести, аналіз продуктів діяльності (малюнки, твори, документи), контрольні зрізи, експеримент, методи математичної статистики.

Наводимо проблеми, для вирішення яких можуть створюватись творчі групи психологів:

  • Методологічне забезпечення корекції афективних станів дітей дошкільного віку (агресивність, гіперактивність, тривожність, імпульсивність тощо).
  • Психолого-педагогічний аналіз уроку (заняття).
  • Психологічне управлінське консультування.
  • Розвиток критичного мислення.
  • Розвиток творчого мислення.
  • Психолого-педагогічні проблеми виховання обдарованих дітей.
  • Сучасні форми і методи про­філактики узалежненості тощо.

 Обов'язковим підсумком роботи творчої групи є звіт про результат, форми і методи, що використовувались для досягнення результату (згідно з п'ятим кроком в Алгоритмі діяльності творчої групи — розробка рекомендацій, заключний семінар чи конференція). Звіт може проходити у формі конференції, семінару, творчого вечора тощо.

 

Проблеми соціально-психологічної реабілітації дітей з особливими

Потребами та їх сімей

Одним із варіантів розв'язання назрілої проблеми  в роботі є створення творчої групи практичних психологів і со­ціальних педагогів закладів освіти області.

Створення творчої групи практичних психологів і соціальних педагогів закладів освіти Глибоцького району за напрямом: « Проблеми соціально-психологічної реабілітації дітей з особливими потребами та їх сімей» було обумовлене не лише вище зазначеними соціально-психологічними факторами, а й одним із пріорітетних напрямків роботи працівників психологічної служби.

 До складу групи входять практичні психологи і соціальні педагоги шкіл, ліцею, колегіуму, гімназії, спецшколи-інтернату, допоміжної школи-інтернату для розумово відсталих дітей; студент, майбутній психолог, який сам належить до категорії людей з особливими потребами. Загальна кількість учасників складає 10 осіб.

Згідно зі спільним рішенням усіх учасників група є «закритою», тобто вона має постійний склад і не поповнюється новими психологами і соціальними педагогами.

Діяльність творчої групи планувалась згідно з алгоритмом:

  • Теоретична підготовка.

Глибоке колективне та індивідуальне вивчення наукової психологічної і соціально-педагогічної літератури з визначеної проблеми, засвоєння наявного досвіду, з'ясування ідеї, сутності впровадженого.

  • Складання програми діяльності.

 Розробка змісту, плану діяльності творчої групи, визначення основних напрямів роботи. Розробка моделей, схем, рекомендацій щодо застосування на практиці досягнень науки і психолого-педагогічного досвіду з визначеної проблеми.

  • Накреслення можливого розв'язку проблеми.

Колективне обговорення висунутих гіпотез. Створення і пробне впровадження соціально-психологічних методик діагностики і корекції, рекомендацій, порад, пам'яток щодо роботи з дітьми з особливими потребами.

  • Аналіз результатів і підбиття підсумків роботи.

Апробація соціально-психологічного інструментарію в закладах освіти, узагальнення набутого досвіду, розробка методичних рекомендацій.

  • Запровадження досвіду творчої групи в масову практику.

Поширення набутого досвіду (виступи з лекціями, проведення семінарів, видавнича діяльність: статті в місцевій та фаховій періодиці тощо), консультування педагогів, батьків.

Напрями роботи над темою, періодичність зустрічей, тривалість засідань, керівник творчої групи обирались учасниками групи і погоджувались з методистом вдділу освіти, який відповідає за функціонування психологічної служби, і який координує діяльність творчої групи.

Учасниками групи був складений план-програма роботи творчої групи на 2010—2011 рік.

 

План роботи творчої групи практичних психологів і соціальних педагогів закладів освіти Глибоцького району за напрямом: «Проблеми соціально-психологічної реабілітації дітей з особливими потребами та їх сімей»

Тема: Соціально-психологічна реабілітація дітей з особливими потребами та їх сімей.

Мета: Розробка технології со­ціально-психологічної реабілітації розумово відсталих дітей і дітей, хворих на ДЦП та ЗПР.

Завдання:

1. Підбір літератури та створення бібліотеки психолога і соціального педагога щодо проблеми соціально-психологічної реабілітації дітей з особливими потребами та їх сімей.

2. Вивчення, аналіз, систематизація досвіду роботи над визначеною проблемою вітчизняних і зарубіжних фахівців. Узагальнення власного досві­ду роботи з дітьми з особливими потребами та їх батьками (особами, що їх замінюють).

3. Розробка технології соціально-психологічної реабілітації дітей з особливими потребами (ДЦП, ЗПР, розумова відсталість):

  • програми корекційно-розвивальних і реабілітаційних занять;
  • рекомендації, пам'ятки, поради батькам, вчителям щодо соціально-психологічної адаптації дитини з особливими потребами;
  • створення банку діагностичних методик для роботи з цією категорією дітей.

4. Апробація набутого досвіду і методичних розробок у закладах освіти області. Прослідковування ефективності їх застосування з метою подальшого вдосконалення.

5. Поширення нового досвіду роботи з дітьми з особливими потребами та їх сім'ями (виступи на методичних об'єднаннях, семінарах, конференціях, батьківських зборах, публікації у пресі тощо).

6. Розробка методичних рекомендацій для педагогів, опікунів та працівників ПС. Підбиття підсумків роботи творчої групи за рік.

 

Напрями роботи за темою

  • Організаційне засідання творчої групи: знайомство учасників, розгляд алгоритму діяльності творчих груп, обрання керівника творчої групи, затвердження особового складу групи, обговорення актуальності обраного напряму, визначення мети роботи групи, планування діяльності творчої групи на 2010 рік, визначення основних напрямів роботи за темою, підбір літератури, методичних матеріалів до теми (термін виконання) .
  • Діти з особливими потребами як об'єкт соціально-психологічної роботи. Поняття «інвалід», «інвалідність» (термін виконання).
  • Світ сім'ї дитини з особливими потребами (термін виконання) .
  • Навчання дитини з особливими потребами в загальноосвітньому за­кладі: труднощі, проблеми, переваги (термін виконання) .
  • Соціально-психологічна допомога дітям, хворим на ДЦП, ЗГІР; розумово відсталим дітям. Співпраця з головою районної ПМПК — Плєшкою А.С. (термін виконання).
  • Соціально-психологічна робота з батьками дітей з особливими потребами (рекомендації, поради, пам'ятки). (термін виконання) .
  • Соціально-психологічна підготовка вчителів до роботи з дітьми з особливими потребами (рекомендації, поради, пам'ятки) (термін виконання) .
  • Створення банку діагностичних методик для роботи з дітьми, хворими на ДЦП, ЗПР, розумово відсталими дітьми (термін виконання) .
  •  Підбиття підсумків роботи творчої групи за рік (термін виконання) .

Засідання творчої групи відбуваються один раз на місяць, тривалість одного засідання — 4 години.

Робота творчої групи може проходити у різних формах: групові дискусії, міні-доповіді, мозкові штурми, ділові ігри, дебати, семінари, моделювання тощо.

Результат роботи творчої групи учасники вбачають у:

  • створенні банку діагностичних методик для роботи з дітьми, хворими на ДЦП, ЗПР, розумово відсталими дітьми;
  • розробці рекомендацій, порад, пам'яток батькам, педагогам, які працюють з цією категорією дітей;
  • методичний посібник для практичних психологів і соціальних педагогів з набором корекційно-розвивальних і реабілітаційних методик для дітей, хворих на ДЦП, ЗПР, розумово відсталих дітей.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 329; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.02 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь