Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Педагогіка в системі наук



Педагогіка як наука тісно пов'язана з іншими на­уками. Проте оскільки разом із психологією вона зай­мається вивченням людини, особливостями її поведін­ки і спрямована на підготовку людини до адекватної поведінки у суспільстві, то її можна поставити на пере­хресті інших наук. Так чи інакше психологія і педаго­гіка здійснюють незаперечний вплив на людей, які зай­маються і природничими, і технічними, і суспільними науками, а відтак і впливають на ці науки.

Міжпредметні зв'язки педагогіки — зв'язки пе­дагогіки з іншими науками, що дають змогу глибше пізнати педагогічні факти, явища і процеси. Зміцнюю­чи й удосконалюючи ці зв'язки, педагогіка запозичує й інтерпретує відповідно до предмета свого дослідження ідеї інших наук, які допомагають глибше проникнути в суть виховання і розробляти його теоретичні основи.

Зв'язок педагогіки з філософією є найбільш трива­лим і продуктивним. Філософські ідеї продукували пе­дагогічні концепції і теорії, визначали перспективу пе­дагогічного пошуку і слугували її методологічною осно­вою. Від системи філософських поглядів (ми їх будемо розглядати пізніше), яких дотримуються дослідники педагогіки, залежить напрям педагогічного пошуку, ви­значення суті, цілей і технологій освітнього процесу.

На основі знань з анатомії та фізіології про будо­ву і життєдіяльність людського організму як єдиного цілого, про морфологічні й функціональні закономір­ності та особливості вікового розвитку нервової, кістко­во-м'язової, ендокринної, серцево-судинної, дихальної та інших систем організму, деяких органів тіла, тка­нин і клітин, педагогіка розробляє умови раціональної організації педагогічного процесу, правильного режи­му навчання, виховання, освіти, зміст і методи фізич­ного, трудового виховання та ін. Вчення І.П. Павлова про вищу нервову діяльність озброює педагогіку ро­зумінням фізіологічних механізмів засвоєння знань, формування вмінь, навичок, звичок, допомагає науко­во обґрунтувати умови і способи навчально-виховної діяльності.

На основі знань з генетики про залежність спадко­вості дитини від ЇЇ генотипу, досить складну природу ге­нетичної мутації, функціонально-спрямовану дію генів і хромосом, високу пластичність дитячого організму педагогіка критично переоцінює чимало сталих поло­жень про закономірності людського розвитку, нама­гається обґрунтувати оптимальні умови для всебічного розвитку кожної дитини, формування її особистості.

Особливе значення для педагогіки має її зв'язок з психологією. Спираючись на знання закономірностей і механізмів психічного розвитку людини, її особистіс-ного формування, психологічних зв'язків і залежнос­тей, характерних для педагогічного процесу, педагогі­ка обґрунтовує ефективні шляхи і способи, які призво­дять до бажаних змін у внутрішньому світі й поведінці людини. Кожний розділ педагогіки знаходить опору у відповідному розділі психології: дидактика, напри­клад, опирається на теорію пізнавальних процесів і розумового розвитку; теорія виховання базується на психології особистості; теорія управління навчальним закладом — на психології управління. Інтеграція наук призвела до виникнення суміжних галузей — педаго­гічної психології і психопедагогіки.

Для всебічного наукового обґрунтування педагогіч­ного процесу педагогіка використовує здобутки історії, літератури, географії, антропології, медицини, еколо­гії, економіки, археології, кібернетики, математики та інших наук.

Зв'язок педагогіки з іншими науками відбувається в різних напрямах:

— по-перше, це спільність об'єктів (понять, законо­мірностей, концепцій, предметів, процесів, критеріїв, методів); ,

—       по-друге, взаємодія, взаємовплив, взаємопроник--: нення, інтеграція педагогіки та інших наук;

—   по-третє, педагогіка спирається на ідеї інших наук (людина формується в діяльності — з філософії), вико­ристовує методи дослідження інших наук (анкетуван­ня — із соціології), результати досліджень інших наук (насамперед психології), проводить дослідження спіль­но з іншими науками, дає замовлення іншим наукам на дослідження певних явищ.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 224; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.007 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь