Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Постхарківська Україна: що далі?



 

Маховик оборудки за схемою « національні інтереси в обмін на дешевий газ » після Харківських домовленостей не зупинився. Не дивлячись на те, що позиція Росії стала ще більш жорсткою в сенсі появи нових вимог по відношенню до України (пропозиції щодо фактичного поглинання авіапромислових, суднобудівних, ядерно-енергетичних, газопромислових активів), лінія на поступок продовжується. Яскравим підтвердженням цього стало прийняття Верховною Радою України та підпис президентом Закону «Про основні засади внутрішньої та зовнішньої політики України», з якого були вилучені положення про вступ до НАТО та натомість введено позицію про позаблоковий статус країни.

Простежується і вектор наступних дій правлячого газократичного режиму. Його зусилля спрямовані на втягування України до ОДКБ. Заяви ж про позаблоковість служать лише прикриттям більш далекосяжних планів. Характерний штрих – дедалі частіші заяви з боку представників правлячого режиму щодо необхідності встановлення більш поглиблених відносин з ОДКБ. Зокрема, колишній міністр оборони, народний депутат від Партії Регіонів О.Кузьмук висловися на міжнародній конференції «ОДКБ: новый формат коллективной безопасности для Украины», що відбулась у липні 2010 року у Києві, на користь входження України до Об’єднаної системи ППО ОДКБ (це в той час як Україна з 1995 року вже є учасницею Об’єднаної системи ППО СНД). У Верховній Раді 15 липня 2010 року створено міжфракційну депутатську групу з питань інформування громадян про діяльність ОДКБ. Міністр Кабінету міністрів А.Толстоухов став директором Інституту ОДКБ в Україні.

Російські експерти, розглядаючи питання вступу України до ОДКБ, не приховують того, що «при вступі Україні не тільки зберігаються, а й відновлюються всі характеристики геополітичного плану: єдине комунікаційний простір, інфраструктура, мовна та культурна спільність. Відновлюється загальна зовнішня межа, прикордонний і митний режими.[59] Поява частки власності російського монополіста за рубежем у тих чи інших активах енерготранспортних комунікацій легалізує для Росії можливість російської військової присутності, відповідно до «Військової доктрини»[60]. На ймовірність такого сценарію вказує і те, що ще у 2004 році в межах ОДКБ було підписано «Угода з прикриття залізничних магістралей держав - учасниць Організації». Російські співробітники Секретаріату ОДКБ вважають, що подібний досвід може бути поширений і на трубопровідний транспорт[61].

Москві потрібно спрямувати російський олігархат назовні, щоб запобігти рецидивам синдрому Ходорковського в контексті президентських виборів 2012 року. Нинішня Україна ідеально цьому відповідає. Мали б спрацювати інстинкти самозбереження на державному рівні. Але олігархономіка через корупцію відключила імунну систему державного організму — органи державної влади в сфері національної безпеки або мають на чолі тих же представників олігархату[62], або ж бездіють. У Законі України «Про основи національної безпеки України» від 19 червня 2003 року зазначається, що основною реальною та потенційною загрозою національній безпеці України в економічній сфері, з-поміж іншого, є переважання в діяльності управлінських структур особистих, корпоративних, регіональних інтересів над загальнонаціональними. Маємо саме такий випадок. Але жодна з державних структур цього не помічає. Влада в країні така, яка готова діяти тільки в руслі молодшого партнера олігархату, провайдера його забаганок. Звідси відбувається радикалізація у суспільстві, а також усе менше розуміння і сприйняття України за рубежем, зокрема у ЄС та НАТО.

Очевидно, що відмова України від вступу до НАТО на тлі неконтрольованого зближення з Росією, яка прагне реінкорпорувати Україну та Білорусь, як «подарунки» собі в контексті президентських виборів 2012 року, не сприятиме європейській інтеграції країни. На цьому тлі невипадковим є той факт, що переговори з ЄС по усьому пакету стратегічних питань зайшли в глухий кут. Відносини НАТО з Україною, очевидно, також зазнають змін після прийняття нової стратегічної концепції Альянсу на ювілейному саміті в Португалії.

Що стосується проблематики енергетичної безпеки та можливих сценаріїв пов’язаних з поглинанням російською стороною українських енергетичних активів, то в штаб-квартирах ЄС і НАТО мали б приділити цьому питанню більше уваги. В цьому контексті заслуговує на ретельне опрацювання слушна рекомендація Експертної групи, що працювала над новою Стратегічною концепцією НАТО: «Поліпшення співпраці ( між НАТО та ЄС – прим. Авт.) також може бути корисним при вирішенні нетрадиційних загроз, таких як тероризм, кібер-атаки і вразливість енергопостачання. ЄС часто має більше відповідного досвіду, ніж НАТО в боротьбі з невійськовими аспектами такої небезпеки, хоча межа між військовими і невійськовими загрозами розмивається»[63]. НАТО та Європейська Комісія мають посилити взаємодію в сфері енергетичної безпеки, оскільки її проблематика є одним з найважливіших компонентів безпеки європейських членів Альянсу та ЄС. Потрібне осмислення проблематики енергетичної безпеки не тільки через призму комерційних суперечок господарюючих суб’єктів, а й через призму використання енергоресурсів та інфраструктури як інструментів політичного впливу, що їх схильні застосовувати країни з авторитарними режимами для реалізації своїх стратегічних цілей неекономічного характеру. Брюсселю слід пам’ятати, що після України та Білорусі настане черга сусідніх країн ЄС – від Балтії та Польщі до Румунії та Болгарії. Цей маховик експансії може зупинити хіба що хаос, який може виникнути в самій Росії.

Для України, в контексті досягнутих у Харкові домовленостей, очевидним стає ускладнення подальшого переговорного процесу з ЄС по усьому спектру відносин, а особливо – у сфері енергетики. В Брюсселі Харківські домовленості розцінені як стратегічний розворот України на 180º. Хоча з Києва не бракувало заяв про незмінність курсу на європейську інтеграцію, однак на тлі інтенсифікації співпраці з РФ і високої частоти зустрічей вищого українського керівництва зі своїми візаві у Москві та млявоплинного переговорного процесу з Брюсселем, це девальвувало щирість та серйозність намірів України. Прийняття Верховною Радою України Закону №2411-VI «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики» із закріпленням наміру європейської інтеграції на 12-ій позиції з числа 16-ти перелічених у ст. 11 Закону[64], стало для Брюсселя реальним індикатором вторинності для Києва декларованого курсу на Європу.

 

Уряд та парламент України доклали зусиль по прийняттю Закону «Про засади функціонування ринку газу», що розблокувало процес приєднання країни до Договору про енергетичне співтовариство. Відповідний протокол був підписаний 24 вересня 2010 року у Скоп’є (Македонія) міністром палива та енергетики України. Приєднання України до енергетичного співтовариства після завершення процедури ратифікації у парламенті, означає початок тривалого процесу імплементації в національне законодавство та нормативно-правову базу основних директив, регламентів та постанов ЄС в енергетичному секторі. Чи зможе Україна здолати цей шлях з урахуванням непрозорих процесів українсько-російського «об’єднавчого» співробітництва в енергетиці? Це питання лишається відкритим як для Києва, так і для Брюсселя. Точнісінько так, як і інше важливе питання – виконання Брюссельської декларації щодо модернізації українського газотранзитної системи. Хоча українська сторона підтвердила свою готовність продовжити співробітництво і навіть, зробила відповідні пропозиції вустами президента України німецькій та польській стороні, однак, реального прогресу у цій сфері не помічається.  

Висновки

 

Таким чином, інтенсифікація співробітництва між Україною та ЄС та перехід Києва від декларацій до конкретних дій в енергетичній сфері може бути стимульоване хіба що загрозою з боку РФ до примусу реалізації «об’єднавчої ініціативи» російського прем’єра, про що йшлось вище. Тим більше, що зараз українська сторона зрозуміла, що Харківські домовленості призвели до пом’якшення двосторонніх відносин, але не до зменшення тиску з боку Москви на Київ, як це очікувалось. Навпаки, зростає витискування з України нових поступок без жодних зустрічних поступок чи/та преференцій з російського боку. Яскраве підтвердження цього – продовження Росією підготовки до реалізації проекту «Південний потік», відмова вести мову про гарантії завантаження української ГТС тощо. Також, фактично, після Харківських домовленостей РФ діє у напрямку створення зовнішньополітичного вакууму навколо України з тим, щоб її пострадянські інтеграційні та безпекові проекти (СНД, ЄврАзЕС, Митний Союз, ЄЕП, ОДКБ) стали безальтернативними для Києва. До того ж, автоматичне слідування у фарватері Росії призведе до того, що країни ЄС будуть вирішувати українські питання через Росію, оскільки за такої політики, Україна втрачає свою суб’єктність.

Очевидно, що нерозважливі, непрофесійні, політично вмотивовані дії нового правлячого режиму у Києві, що ознаменувались Харківськими домовленостями, позбавили країну стратегічної перспективи у відносинах з ЄС і перевели відносини у млявоплинний процес на зразок Туреччина – ЄС без жодної перспективи членства навіть у віддаленому майбутньому. Можна сперечатись про адекватність подібної політики Брюсселя щодо Києва, але безперечним є те, що ЄС та НАТО надовго закрили для себе некомфортне українське питання. Українська влада, натомість, відкрила для себе у Харкові скриньку Пандори. Її можна зачинити, але це позбавлено сенсу, оскільки, відповідно до легенди, все зло вже вийшло назовні. У скриньці ж лишається лише надія.


 

Інститут зовнішньої політики є відомчою структурою яка створена на базі Дипломатичної академії при МЗС України.

Інститут заснований у 2006 році з метою проведення наукових досліджень в галузі міжнародних відносин, зовнішньої політики та міжнародної безпеки в інтересах Міністерства закордонних справ України.

Інститут здійснює свою діяльність за науково-дослідницькими та видавничо-інформаційними напрямками.

Основними завданнями Інституту є:

 комплексне дослідження зовнішньої політики України й іноземних держав, прикладних проблем міжнародних відносин та міжнародної безпеки;

 розробка концептуальних засад зовнішньої політики України, підготовка практичних рекомендацій та прогнозів щодо розв’язання актуальних проблем сучасних міжнародних відносин та зовнішньої політики України, сприяння її відкритості та передбачуваності;

участь в реалізації міжнародних наукових та освітніх програм в галузі зовнішньої політики, міжнародних відносин і міжнародної безпеки.

Інститут відповідно до чинного законодавства має штат адміністративно-управлінського та наукового персоналу на контрактній та договірній основі, залучає до проведення наукових досліджень висококваліфікованих фахівців та експертів з установ та організацій України, іноземних держав та міжнародних організацій.

Пріоритетні тематичні напрямки наукових досліджень Інституту:

- зовнішня політика України: пріоритетні напрямки, стратегії та засоби реалізації;

   - загальні проблеми міжнародних відносин;

- геополітичні проблеми в сучасних міжнародних відносинах та геостратегія України;

   - проблеми регіональної та глобальної безпеки

Основні форми та напрямки діяльності Інституту:

- проведення наукових досліджень;

- реалізація наукових проектів;

- проведення конференцій, семінарів, круглих столів і публічних лекцій, дослідження на замовлення.

- створення спеціалізованих рубрик в профільних журналах та інших виданнях і засобах масової інформації;

- публікація монографій і аналітичних доповідей;

- видання щорічника „Зовнішня політика: стратегічні оцінки, прогнози та пріоритети”;

- видання щоквартальника „Міжнародний огляд”;

- створення та підтримання веб-сайту Інституту.

 


Наша адреса:


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-06; Просмотров: 168; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.025 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь