Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Окис н ення або каталітичне дегідрування спиртів
Як окиснювач найчастіше використовується кисень повітря у присутності Сu. При цьому з первинних спиртів отримують альдегіди, а з вторинних – кетони: Окиснення можна проводити за допомогою KMnO4 або хромової суміші (суміш K2Cr2O7 з концентрованою H2SO4). Роль окиснювача зводиться до відщеплення двох атомів водню від молекули спирту і зв’язування їх у вигляді води. Такі самі сполуки утворюються і при дегідруванні спиртів. Дегідрування спиртів пояснює назву "альдегід". Альдегід - це продукт дегідрування спирту - від лат. alcohol dehydrogenatys (спирт від якого "забрали" водень). Як каталізатори дегідрування використовують Cu, Ag, Ni, Co, Pt, Pd. 1.2. Окис н ення алкенів по С=С зв'язках Під дією сильних окиснювачів (CrO3, HNO3, K2Cr2O7) відбувається розрив подвійного зв’язку алкану з утворенням альдегідів, кетонів та карбонових кислот (див.стор. ):
2-Метилбутен-2 Ацетон Оцтовий альдегід (кетон) Утворені альдегіди за умов реакції окиснюються до відповідних карбонових кислот (див.стор.):
Оцтова кислота Окис н ення алканів Важливою промисловою реакцією є каталітичне окиснення метану до формальдегіду: Вищі алкани також окиснюються киснем повітря з утворенням гідропероксидів, які, у свою чергу, розкладаються на спирти, альдегіди або кетони (див.стор. ). 2. Реакція оксосинтезу (гідроформілювання алкенів), О.Роєлен, 1938 р. Алкени в присутності кобальтового каталізатора під тиском взаємодіють з синтез-газом з утворенням альдегідів: Реакцію з етиленом і пропіленом проводять у газовій фазі, а з алкенами С4—С20 - у рідкій. Гідроліз гемінальних дигалогенопохідних У випадку перебування галогенів на кінці ланцюга (при первинному атомі вуглецю) утворюються альдегіди, а в середині (при вторинному) - кетони: Піроліз солей карбонових кислот При пропусканні суміші карбонових кислот над каталізатором (MgO, ZnO тощо) утворюються солі кислот, які при підвищених температурах розпадаються. Кислоти можуть бути однакові або різні. Якщо одна з кислот мурашина - утворюються альдегіди. В усіх інших випадках - кетони: Гідратація ацетилену та його гомологів За реакцією Кучерова з ацетилену утворюється оцтовий альдегід, з усіх інших алкінів – кетони (див.стор. ). ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ Насичені альдегіди та кетони - це безбарвні рідини. Метаналь - газ з різким запахом. Їх температури кипіння нижчі, ніж у спиртів, тому що для альдегідів і кетонів утворення водневого зв'язку не характерне. Кетони киплять при вищій температурі, ніж альдегіди. ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ Хімічні властивості альдегідів і кетонів зумовлені наявністю в їх молекулах карбонільної групи. Атоми вуглецю та кисню мають різну електронегативність, тому зв'язок С=О сильно полярний. Завдяки цьому атоми вуглецю і кисню в карбонільній групі набувають значних ефективних зарядів.
Енергія зв'язку дорівнює 733 467 кДж/моль (для порівняння, енергія С=С -зв'язку дорівнює 683 590 кДж/моль). Однак, завдяки високій полярності, реакційна здатність карбонільної групи значно вища, ніж С=С-зв'язку. Вуглець карбонільної групи виявляє електрофільні властивості, а кисень - нуклеофільні. Завдяки цьому, атом вуглецю карбонільної групи здатний реагувати з нуклеофільними реагентами, а атом кисню з електрофільними. Замісники, які збільшують позитивний заряд на атомі вуглецю карбонільної групи (електроноакцептори), значно підвищують реакційну здатність альдегідів і кетонів. Протилежний ефект спостерігається при наявності електронодонорних замісників. Головними типами хімічних реакцій альдегідів і кетонів є: 1) реакції приєднання за карбонільною групою; 2) реакції заміщення; 3) реакції окиснення; 4) реакції полімеризації та поліконденсації. |
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-07; Просмотров: 103; Нарушение авторского права страницы