Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Стаття 4. Обов'язок порушити кримінальну справу і розкрити злочин



Суд, прокурор, слідчий і орган дізнання зобов'язані в межах своєї компетенції порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину, вжити всіх передбачених законом заходів до встановлення події зло­чину, осіб, винних у вчиненні злочину, і до їх покарання.

У даній нормі закріплюється принцип публічності кримінально­го процесу, суть якого полягає в обов'язку суду, прокурора, слідчого та органу дізнання в межах своєї компетенції порушити кримінальну справу в кожному випадку виявлення ознак злочину та вжити всіх передбачених законом заходів до встановлення події злочину, осіб, винних у його вчиненні, та до іх покарання.

Дія принципу публічності полягає в офіційності процесуальних дій органів дізнання, слідчого, прокурора та суду й обов'язку здійснювати їх за кожним фактом вчиненого злочину, спираючись на силу державного примусу, незалежно від волевиявлення приват­них осіб.

Обмеження принципу публічності допускається у справах про злочини приватного та приватно-публічного обвинувачення (ст. 27 КПК України).

Особливість справ приватного обвинувачення полягає в тому, що за загальним правилом вони порушуються не інакше як за скар­гою потерпілого. Подальший хід справи також залежить від волі потерпілого. Якщо між потерпілим та обвинуваченим настане при­мирення, то справа має бути закрита.

Справи приватно-публічного обвинувачення характеризуються тим, що порушуються не інакше як за скаргою потерпілої особи, однак за примирення її з обвинуваченим закриттю не підлягають.

Стаття 5. Недопустимість притягнення як обвинуваче­ного інакше ніж на підставах і в порядку, вста­новлених законом

Ніхто не може бути притягнутий як обвинувачений інакше ніж на підставах і в порядку, встановлених зако­ном.

Процесуальна форма сприяє реалізації ідей правової держави в сфері правосуддя, виступає гарантом захисту прав і свобод людини. Якщо в правовій державі стосовно громадян доцільно реалізується ідея — " дозволено все, що не заборонено законом", то стосовно учасників процесу, які мають розпорядчі повноваження, повинен діяти принцип — " дозволено тільки те і тільки в такій формі, що і яким чином передбачено законом". Такий підхід обмежує правом владу як взагалі, так і в кримінальному процесі зокрема, забезпечує верховенство закону в сфері правосуддя.

Процесуальна форма — це відповідні змісту і принципам кримінального процесу, передбачені кримшально-процесуальним правом умови, послідовність та порядок діяльності учасників про­цесу, засоби реалізації ними своїх прав, свобод і обов'язків, проце-


дура здійснення окремих процесуальних дій та прийняття юридич­них рішень, а також режим документування процесуальної діяль­ності, призвані забезпечити вирішення завдань і досягнення мети кримінального процесу.

Процесуальна форма покликана забезпечити встановлення об'єктивної істини у справі та правильне застосування закону.

Процесуальна форма створює детально врегульований, обов'язковий, стабільний та захищений державою правовий режим провадження у кримінальних справах, який призваний забезпечу­вати істину, свободу і справедливість.

Процесуальна форма повинна відповідати таким вимогам: доціхьності (забезпечувати швидке, безпомилкове й ефективне правосуддя); простоти (бути вільною від непотрібних бюрократич­них формальностей); надійності (гарантувати досягнення істини і справедливості); чіткості та моральності й етичності. Вона по­винна бути пронизана духом поваги до честі і гідності особи, захис­ту прав і свобод людини.

Значення процесуальної форми полягає в тому, що вона:

— визначає стабільну та юридично доцільну процедуру судо­чинства;

— оптимізує й активізує діяльність з вирішення завдань кримінального процесу;

— надає правове поле для встановлення єдиної для всіх закон­ності;

— створює систему необхідних гарантій встановлення істини, захисту прав і свобод людини та забезпечення справедли­вості;

— забезпечує реалізацію принципів правової держави в сфері правосуддя і створює необхідний для цього режим законності;

— забезпечує виховний вплив кримінального процесу.
Процесуальна форма — це не проста формальність, а абсолютно

необхідна умова правильності розслідування та розв'язання кримінальних справ. Вона є гарантією встановлення істини, безпо­милковості застосування кримінальної репресії.

Одна з умов надійності правосуддя — документування всієї про­цесуальної діяльності.

Процесуальний документ відіграє роль суттєвого гаранта право­суддя. На підтвердження цього можна навести такі аргументи.

1. Про обставини вчиненого злочину робляться висновки на підставі зібраних матеріалів. Щоб висновки були правильними (відповідали істині), необхідно, щоб у доказуванні використовува­лись тільки вірогідні фактичні дані. Доказування — це встановлен­ня істинності будь-яких суджень за допомогою аргументів (доказів), істинність яких встановлена. Вірогідність доказів забезпечується можливістю перевірки джерела та способу їх отримання. При цьому джерело та спосіб отримання доказової інформації мають бути законними та надійними (не призводити до деформації, зміни первісного смислу і змісту отриманих фактичних даних). Допус­тимість та вірогідність інформації може бути підтверджена в пере­важній більшості випадків тільки процесуальним документом, де зафіксовані джерело та процес її отримання.


40


Стаття 5


Стаття 5


41


 


2. Здійснюючи діяльність зі збирання та дослідження доказів, слідчий, орган дізнання, прокурор та суд вступають у певні пра­вовідносини з іншими учасниками процесу і повинні вживати за­ходи до захисту їх прав та законних інтересів. Закон зобов'язує особу, в провадженні якої знаходиться справа, роз'яснювати учас­никам процесу їхні процесуальні права та надавати реальну мож­ливість для їх реалізації (право заявити відвід, подати доказ, брати участь у судових дебатах тощо). Про виконання даних приписів мо­жуть свідчити тільки процесуальні документи, що фіксують проце­суальну діяльність на різних стадіях кримінального процесу.

3. Слідчий, орган дізнання, прокурор та суд мають право за на­явності для того підстав застосовувати до інших учасників процесу передбачені законом заходи примусу. Про наявність законних підстав для застосування таких заходів можна робити висновки тільки за матеріалами кримінальної справи, включаючи постанови, що мотивують відповідні рішення.

4. Копії основних процесуальних документів (постанова про
притягнення особи як обвинуваченого, обвинувальний висновок та
вирок) вручаються обвинуваченому (підсудному) під розписку. Цим
гарантується право обвинуваченого знати, в чому він обвинува­
чується, і захищатися від безпідставного обвинувачення, а також
право оскаржити безпідставний вирок. Без процесуальних доку­
ментів неможливе виконання вироку, що набрав законної сили.

Процесуальний документ — органічна і невід'ємна частина будь-якої правової діяльності, незмінний атрибут правосуддя.

Відступ від встановленої процесуальної форми може призвести до непоправних помилок.

Наведемо приклад. У справі про шахрайство слідчий пред'явив для впізнання потерпілій Комаровій підозрюваного Мухіна. На по­рушення процесуальної форми в потерпілої попередньо не було з'ясовано про прикмети, за якими вона може впізнати злочинця. Сам Мухін на час впізнання перебував під вартою, і потерпіла ба­чила, як його доставляли для впізнання в супроводі конвою. Вона, піддавшись враженню, вказала на Мухіна як на особу, яка вчинила щодо неї шахрайські дії. А згодом був затриманий Шмельов, який і вчинив даний злочин.

Помилка сталася внаслідок недотримання слідчим процесуаль­ної форми, а саме — правил впізнання.

Отже, діяльність органів дізнання, попереднього слідства та суду здійснюється в передбаченій законом процесуальній формі, основ­ним та невід'ємним атрибутом якої є процесуальний документ.

Документи так органічно вплітаються у всі сфери нашого життя, що, по суті, стають зв'язною ланкою між минулим, теперішнім та майбутнім, об'єднуючи їх у неподільне ціле.

Юридичний документ — це письмовий акт, що встановлює, роз­виває, змінює або перериває певні правовідносини або фіксує юри­дично значущі факти та дії.

Кримінально-процесуальним документом можна вважати пись­мовий документ, укладений на підставі кримінально-процесуально­го закону уповноваженим для того суб'єктом у зв'язку із здійснен­ням будь-яких процесуальних актів (виконанням процесуальних дій


або прийняттям рішень), в якому засобами письмової мови зафіксо­вана інформація про хід та результати діяльності учасників кримінального процесу.

У сучасній мові та в юридичній науці терміном " акт" позна­чається як проявлення людської діяльності (дія, подія), так і доку­мент — мовне відображення цієї діяльності за допомогою письмо­вої мови.

У зв'язку з цим слід зазначити, що " процесуальний акт" являє собою саме неподільну єдність процесуальної дії або рішення та засвідчуваної це частини — процесуального документа.

Процесуальний докуїлент — невід'ємний атрибут процесуальної дії або рішення, органічна частка процесуального акту. Неприпус­тимим є здійснення будь-якої процесуальної дії без складання пе­редбаченого законом процесуального документа і навпаки. Пере­буваючи в неподільній єдності з процесуальною дією або рішенням, документ відображає їх зміст і форму, посвідчує хід та результати їх виконання. Він відіграє суттєву роль у розвитку кримінального процесу та здійсненні правосуддя, є засобом реалізації учасниками процесу своїх прав та законних інтересів, слугує гарантією їх за­хисту.

Процесуальний документ незмінно є найважливішим елементом процесуальної форми, яка покликана, по-перше, доводити до відома учасників процесу юридично значущі факти, закріплювати та посвідчувати отримані фактичні дані — докази і цим сприяти вста­новленню об'єктивної істини, завдяки чому в самій процесуальній формі законодавчо втілився вироблений людством досвід пізнання; по-друге, бути засобом реалізації учасниками процесу своїх прав та обов'язків; по-третє, бути гарантією забезпечення законності.

Таким чином, можна сказати, що кримінально-процесуальні до­кументи виконують інформаційну, пізнавальну, комунікативну, засвідчувану, правозастосовчу та виховну функції, забезпечують можливість здійснення правосуддя, дійового прокурорського нагля­ду та процесуального контролю, відіграють організаційну та дис­циплінуючу роль. Процесуальні документи — необхідна умова пра­восуддя, влучності та безпомилковості застосування процесуально­го примусу або інших заходів юридичної відповідальності. Вони є складовою частиною процесуальної форми як одного із гарантів правосуддя.

Процесуальні гарантії. Важливу роль у забезпеченні законності і справедливості кримінального судочинства відіграють процесу­альні гарантії., в яких багато вчених вбачають засоби забезпечення як досягнення мети кримінального процесу взагалі, так і прав учас­ників процесу зокрема.

Процесуальні гарантії — це не окремі розрізнені засоби, а цілісна система таких засобів, які в сукупності і забезпечують пра­восуддя. По суті, процесуальна форма і створює систему таких га­рантій.

Процесуальні гарантії це закладена в процесуальній формі система правових засобів, які забезпечують встановлення об'єктивної істини і справедливість правосуддя, можливість всіма суб'єктами кримінального процесу реалізувати свої права, свободи


42


Стаття 5


Стаття_5


43


 


й обов'язки, досягнення мети і виконання завдань кримінального су­дочинства.

У теорії кримінального процесу оправдано буде розглядати такі, характеризовані співвідношенням цілого і частини, поняття, як " га­рантії правосуддя", " гарантії встановлення об'єктивної істини", " га­рантії прав і свобод людини", " гарантії захисту окремих прав і сво­бод".

Встановлення об'єктивної істини — головна передумова спра­ведливості кримінального судочинства, здійснення правосуддя. Справедливий судовий вирок чи інше процесуальне рішення мож­ливі тільки по справі, по якій встановлена істина — висновки відповідають тому, що мало місце в дійсності. Висновки будуть відповідати істині, якщо вони засновані на достовірних фактичних даних як доказах. На забезпечення одержання саме таких доказів і спрямовані процесуальні гарантії встановлення істини, виражені в процесуальній формі провадження слідчих та інших процесуаль­них дій.

Гарантіями встановлення об'єктивної істини виступає як проце­суальна форма в цілому, так і окремі інститути кримінального про­цесу: принципи кримінального процесу, доказове право, інститути слідчих дій, інститут судового слідства і судових дебатів тощо.

Водночас, у процесі встановлення істини (збирання, досліджен­ня, перевірки доказів) слідчий, орган дізнання, прокурор, суд, за­хисник вступають у правовідносини з іншими учасниками процесу та громадянами. Наприклад, для одержання доказів виникає потре­ба в освідуванні людини, проведенні обшуку, виїмки поштової ко­респонденції. Де межі втручання в сферу особистого життя люди­ни, в права й інтереси громадянина? Це одне з найскладніших пи­тань.

Кримінально-процесуальна діяльність повинна бути спрямована не тільки на захист інтересів людини, суспільства і держави від зло­чинних посягань, а й захищати самі права і свободи людей. Права і свободи людини Мають найвищу соціальну і юридичну цінність, а їх захист визначає спрямованість діяльності держави.

Права людини являють собою комплекс природних і непоруш­них свобод та юридичних можливостей, що обумовлені фактом існування людини в цивілізованому суспільстві та одержали юри­дичне закріплення.

Свобода — це юридична можливість людини поводитись відповідно до своїх волевиявлень, тобто робити все, що бажається, але тільки те, що не заборонено законом і не спричиняє шкоди пра­вам і свободі інших людей. Абсолютна свобода — це свобода роби­ти все, що бажається, дійсна правова свобода — свобода робити все, що подобається, але без шкоди свободі і правам інших людей.

Право виступає як мірою і засобом забезпечення свободи, так і засобом обмеження неузгоджуваної з суспільством і уявленнями людей про справедливість свободи і влади.

Значною мірою право взагалі, а процесуальне особливо, висту­пає засобом обмеження і врегулювання влади.


Очевидно, що процесуальна форма повинна включати таку сис­тему гарантій, яка забезпечувала б як встановлення істини, так і захист прав і свобод людини.

Тут може мати місце конкуренція цінностей і конфлікт інте­ресів. Для забезпечення істини нерідко виникає необхідність обме­ження окремої людини в її правах і свободах. При цьому важливо визначитись, що важливіше — встановлення істини чи недотор­канність окремих прав.

У виняткових випадках закон допускає можливість застосуван­ня засобів процесуального примусу для збирання доказів і встанов­лення істини. В останньому випадку обмеження прав і свобод по­винно мати характер крайньої необхідності: здійснюватися для роз­криття злочину й усунення небезпеки, що загрожує інтересам лю­дини, суспільства чи держави, якщо цю небезпеку за даних обста­вин не можливо було б усунути іншими засобами і якщо заподіяні негативні наслідки є меншими, ніж відведена шкода.

Процесуальні гарантії прав і свобод людини в кримінальному процесі — особливий вид гарантій, які виступають засобом їх за­безпечення: реалізації в процесі кримінального судочинства, захис­ту від безпідставного втручання, відновлення порушених прав. Якщо право — це можливість відповідної поведінки, то процесуальні га­рантії представляють собою юридично визначені процедури реалізації відповідних прав, механізм попередження їх порушень, порядок за­хисту і відновлення порушених прав і свобод людини.

Система процесуальних гарантій прав і свобод людини включає такі елементи:

— юридичне визначення самих прав і свобод,

— недопустимість звуження існуючих прав і свобод як за обся­гом, так і за змістом;

— визначення процедури їх реалізації;

— роз'яснення учасникам процесу прав і свобод та порядку їх реалізації;

— надання реальної можливості для самореалізації;

— утримання від порушень прав і свобод людини з боку інших учасників процесу;

— надання допомоги з боку слідчого, органу дізнання, прокуро­ра, захисника і суду в реалізації прав і свобод іншими учасниками процесу;

— попередження порушень прав і свобод та покладання обов'язку зі здійснення заходів попередження на осіб, які ведуть кримінальне судочинство чи виконують функцію процесуального контролю і нагляду;

— захист прав і свобод — встановлення перешкод, які б вик­лючали їх порушення;

— відновлення порушених прав і свобод;

— повна реабілітація і відшкодування завданої шкоди.
Розвиток системи процесуальних гарантій забезпечення прав і

свобод людини в кримінальному процесі передбачає: виконання конституційних вимог щодо недопустимості звуження існуючих прав і свобод та гарантій їх. захисту; розширення існуючої системи та обсягу і змісту окремих прав і свобод; чітке законодавче визна-


44


Стаття 5


Стаття 5


45


 


чення підстав, умов і процедури застосування примусових заходів; створення такої моделі процесуальної форми, за якої примусові за­ходи, втручання в права, свободи і законні інтереси людини дійсно мали б місце тільки за умов крайньої необхідності; чітке визначення механізму застосування примусових заходів та виникаючих при цьому правовідносин; обґрунтованість всіх рішень щодо втручання в права і свободи людини; дієвість процесуального контролю, судо­вого і прокурорського нагляду за здійсненням процесуальної діяль­ності; визначення відповідальності за всі прояви необґрунтованого втручання в гарантовані законом права і свободи людини; створен­ня доступного, простого і надійного юридичного механізму захисту і відновлення прав і свобод, правової реабілітації та відшкодування заподіяної шкоди незаконними діями.

Кримінально-процесуальне законодавство України робить важ­ливі кроки в цьому напрямку. Наприклад, ст- 69-1 КПК України вперше чітко і конкретно визначила права: відків. Зокрема, тут знайшов втілення конституційний принцип недопустимості приму­шування до давання показань стосовно себе, членів своєї сім'ї чи своїх близьких родичів, закріплено право знати у зв'язку з чим і в якій справі він допитується.

Відповідно до ст- 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади і їх посадових осіб. Ст 62 Конституції України та ст- 53-1 КПК України встановлюють, що в разі закриття кримінальної справи за відсутності події злочину або за недоведе­ності участі особи у вчиненні злочину, постанови виправдувально­го вироку суду чи скасування вироку як неправосудного держава відшкодовує шкоду, завдану безпідставним притягненням до відповідальності, включаючи відшкодування моральної і матеріальної шкоди.

Оптимальне співвідношення гарантій встановлення істини і га­рантій захисту прав і свободлюдини і є системою гарантій правосуддя.

Співвідношення гарантій, встановлення істини і гарантій захисту прав і свобод людини характеризується взаємодією різних об'єктив­них закономірностей гносеологічної діяльності та юридичних прин­ципів, які, маючи одну і ту само мету, створюють єдину, доцільну і надійну процесуальну форму як систему гарантій правосуддя.

Важливою гарантією правосуддя, захисту прав і свобод обвину­вачуваного та інших учасників судочинства виступають принципи кримінального процесу, які, образно кажучи, є генетичною основою процесуального права.

" Не може йтися про вищу справедливість суду, — зазначає В. Т. Маляренко, — без впровадження в його діяльність положень, що забезпечують професіоналізм, абсолютну неупередженість та об'єктивність" 1.

В. І. Тертишніков відзначає, що історично принципи виникають раніше галузі права, як ідеї, уявлення про суд та правосуддя май-

Маляренко В.Т- Конституційні засади кримінального судочинства.— К.-. Юрінком Інтер, 1999, — С 21.


бутньої суспільно-економічної формації. З виникненням нового типу права вони закріплюються в нормах права. Внаслідок норма­тивного закріплення вони мають такі особливості: а) стають кон­центрованим відображенням дійсності; б) об'єднують норми права в органічне ціле, цементують їх з метою єдності правового регулю­вання; в) відбивають правосвідомість людей, їх уявлення про суд та правосуддя; г) відбивають демократичні основи процесу; д) визна­чають перспективи розвитку процесуального права.

Образно кажучи, принципи є генетичною підвалиною всього процесуального права.

Принципи кримінального процесу — це закріплені в законі осно­воположні ідеї, засади, найбільш загальні положення, що визнача­ють сутність, зміст і спрямованість діяльності суб'єктів процесу, спосіб і процесуальну форму їх діяльності та здійснення правосуд­дя, створюють систему гарантій встановлення істини, захисту прав і свобод людини та забезпечення справедливості правосуддя, заса­ди від яких не відступають, а їх порушення тягне за собою скасу­вання вироку та інших прийнятих за таких умов рішень по справі.

До критеріїв визначення певного положення принципом кримінального процесу слід відносити таку сукупність властивос­тей: 1) найбільш загальні, вихідні положення, ідеї, які мають фун­даментальне значення для кримінального процесу; 2) ідеї, які закріплені в нормах права; 3) юридично закріплені ідеї (положен­ня), що мають значення, як празило, норм права найвищої юридич­ної сили і прямої дії (більшість із них закріплені в Конституції України, а самі норми Конституції с нормами найвищої юридичної сили), а отже визначають спрямованість, сутність і зміст окремих процесуальних інститутів — норми, які суперечать змісту прин­ципів правосуддя, застосуванню не підлягають і повинні приводи­тись у відповідність з визначеними засадами; 4) принципово важ­ливі засади, які діють у всіх або кількох стадіях кримінального про­цесу й обов'язково в його центральній стадії — стадії судового роз­гляду, а порушення будь-якого принципу означає незаконність рішення у справі й обов'язково тягне його скасування.

Слід додати, що принципи мають загальнообов'язковий харак­тер для всіх учасників процесу; реалізація принципів кримі­нального процесу забезпечується засобами державного впливу; кримінально-процесуальний закон визначає правовий механізм реалізації та захисту принципів кримінального процесу.

Принципи кримінального процесу — це не пасивне закріплення об'єктивних закономірностей правового життя чи певних правових ідей, не абстрактне побажання, а суттєвий засіб регулювання пра­вовідносин у сфері кримінального судочинства. Вони являють собою акт волевиявлення держави, продукт свідомої законотвор­чості, і в цьому розумінні можуть виступати засобом розвитку про­цесуальної форми. Прикладом може бути нова Конституція України, в якій вперше були сформульовані такі принципи кримінального процесу, як змагальність, недопустимість примушу­вання до свідчень проти самого себе, членів своєї сім'ї та своїх близьких родичів, знайшов юридичне визначення і розкриття принцип презумпції невинуватості обвинувачуваного.


46

Стаття 5

У системі процесуального права принципи посідають домінуюче місце. Вони є першоджерелами для інших норм і інститутів, які виводяться з них і підпорядковуються нормам-принципам. " Маючи високий ступінь узагальненості, конкретизуючись в інших прави­лах, — зазначає НА. Громов, — принципи синхронізують всю сис­тему процесуальних норм і придають глибоку єдність механізму кримінально-процесуального впливу" 1

Не можна недооцінювати значення принципів кримінального процесу. " Недоліки та хиби правосуддя, — слушно зауважує М Й. Коржанський, — особливо у сфері боротьби зі злочинністю, і найбільш значні та шкідливі наслідки їх виявляються якраз там і тоді, де і коли порушуються принципи" 2

" Саме вони, — підкреслює В.Т Маляренко, — є гарантією додер­жання прав і законних інтересів особи при провадженні у кримінальній справі" 3

Значення принципів кримінального процесу полягає в тому, що вони:

— є першоджерелом і становлять основу окремих інститутів кримінально-процесуального права;

— являють собою суттєві гарантії правосуддя, забезпечення прав і свобод людини, законних інтересів фізичних і юридичних осіб;

— дають юридичну базу для тлумачення конкретних кримі­нально-процесуальних норм та вирішення спірних питань;

— синхронізують всю систему процесуальних норм і забезпе­чують узгодженість кримінально-процесуальних інститутів і єдність процесуальної форми;

— служать основою і вихідним положенням для вдосконалення окремих кримінально-процесуальних інститутів і правових норм, роз­витку процесуальної форми і процесуальних гарантій правосуддя.

" Значення засад судочинства, — слушно зазначає В.Т. Малярен­ко, — вбачається не тільки у тому, що кожне рішення, прийняте з порушенням їх вимог, підлягає скасуванню, а й у тому, що вони вносять упорядкованість у випадках застосування права за ана­логією, а також сприяють правильному розумінню змісту інших правових норм" 4

" Більше того, — зазначає А. Колодій, — виражені в праві принци­пи стають принципами правосвідомості, внутрішнім регулятором поведінки людей" 5 Для осіб, які застосовують право, — вказує Ю.М. Грошевий, — " принципи є не лише керівництвом до дії, а й вимогою йти у встановленому напрямку відповідно до тієї ідеї, яка на цей час є провідною в даному суспільстві та державі" 6.

1 Громов Н.А. Уголовный процесе России.— М.-. Юристь, 1998.— С.52.

2 Коржанський М.Й. Нариси уголовного права.— К., 1999.— С. 66.

3 Маляренко В.Т. Конституційні засади кримінального судочинства.— К.-.
Юрінком Інтер, 1999.— С 29.

4 Маляренко В.Т. Поняття, загальна характеристика та класифікація ос­
новних засад кримінального судочинства // Вісник Верховного Суду
України.— 1999.— №1.— С.44.

5 Колодій А. М. Принципи права України.— К-, 1998.— С.18.

* Грошевий Ю. М. та інші. Кримінальний процес України.— Харків: Право, 20О0— С 56.


Стаття 5____________________________________________________ 47

" Коли ми володіємо принципом, — писав Ежен Віоле-ле-Дюк, — будь-яка творча робота є можливою, навіть легкою, йде правильним ходом, методично, маючи результатом якщо не шедевр, то хороші достойні твори" 1. І, навпаки, — як слушно зауважував М. Черни-шевський, — хто не усвідомлює принципи у всій логічній повноті і послідовності, у того не тільки в голові сумбур, а й у справах дур­ниця2.

Питанням принципів права, принципів юридичного процесу взагалі і принципів кримінального процесу зокрема приділяється значна увага в юридичній літературі3. Але питання цілісної концеп­туальної моделі системи принципів кримінального процесу ще досліджено недостатньо. Більше того, в сучасній юридичній науці автори дещо по-різному визначають систему принципів криміналь­ного процесу.

Одні автори включають у таку систему чотирнадцять основних положень4, другі — одинадцять5, треті — п'ятнадцять6. В. П. Бож'єв не безпідставно називає вісімнадцять конституційних принципів кримінального процесу, включаючи до них такі засади, як принцип охорони честі і гідності особистості і принцип свободи оскарження дій і рішень суб'єктів, відповідальних за ведення справи 7

Традиційно в юридичній літературі всі принципи кримінального процесу поділяють на конституційні (закріплені в Конституції дер­жави) та інші (суто кримінально-процесуальні).

При цьому важливо відокремлювати принципи кримінального процесу від принципів судоустрою, а також принципів організації і діяльності окремих правоохоронних органів.

1 Віоле-ле-Дюк. Беседы об архитектуре.— М., 1937.— С 181.

2 Чернышевский Н. Г. ПСС— Т.9.— М., 1949.— С 355.

3 Добровольская Т.Н. Принципы советского уголовного процесса.— М.,
1971; С.5 —9; Ковтун Г. И состязательность, и поиск истины //Российская
юстиция.— 1997.— № 7; Колодій А. М. Принципи права України.— К.,
1998; Маляренко В.Т. Конституційні засади кримінального судочинства.—
К.: Юрінком Інтер, 1999; Михайленко О., Малюга В. Поняття, значення
принципів організації та діяльності прокуратури // Вісник прокурату­
ри.— 2001.— №3.— С.22 — 27; Тертышник В. Конституционные принципы
правосудия правового государства //Концепция развития законодатель­
ства Украины.— К., 1996.— С. 105—106; Тертишник В.М. Гарантії недо­
торканності сфери приватного життя людини // Вісник прокуратури.—
2001.— №2.— С.7— 13; Гершчшншс В. М. Концептуальна модель системи
принципів кримінального процесу // Юридичний вісник України.—
2001.— №5.— СЮ—11; Тертишник В. М. Проблеми розвитку процесу­
альної форми і гарантій правосуддя // Право України.— 2001.— №1.—

( С.91-93; Явич Л. С. Общая теория права.— Л., 1976.— С.151.

Быков В. М. Принципы уголовного процесса по Конституции РФ 1993 г. // Российская юстиция.— 1994.— №8.— С. 8 — 9.

Кобликов А. С. Принципы уголовного процесса // Уголовный процесс Российской Федерации / Под ред. А. С. Кобликова.— М., 1995.—

6 С. 27-43.

Громов Н. А. Уголовный процесс России.— М.: Юристь, 1998.— С. 55. Ьожьев В. П. Конституционные принципы уголовного процесса //Уго­ловный процесс: Учебник для вузов / Под ред. В. П. Божьева.— М.: Спак, 1998.— С. 72-101.


43


Стаття 5


Стаття 5


49


 


Принципи судоустрою — це принципи організаційні, вони ви­значають побудову судової системи, взаємозв'язок всіх ланок судо­вої влади. Інакше кажучи, принципи судоустрою — принципи організаційні, а принципи процесу — принципи функціональні '.

На думку М.М. Михеєнка, слід розрізняти такі принципи: а) суто організаційні, наприклад назначуваність слідчих; б) організаційгю-функціональні, наприклад колегіальність, нагляд вищих судів за судовою діяльністю нижчих судів; в) функціональні, тобто суто кримінально-процесуальні, наприклад презумпція неви­нуватості, змагальність2.

Принципи кримінального процесу — це принципи діяльності слідчого, органів дізнання, прокурора і суду з розгляду заяв і повідомлень про злочини, дізнання, розслідування, судового роз­гляду кримінальних справ, касаційному провадженню та перегляду справ у порядку нагляду та за нововиявленими обставинами, тобто,.: принципи виконання суб'єктами процесу своїх процесуальних функцій (розслідування, захисту, обвинувачення, правосуддя), прин­ципи діяльності, спрямованої на вирішення завдань саме кримі­нального процесу.

За визначенням М. М. Михеєнка, система засад кримінального процесу охоплює: конституційні засади: 1) законність; 2) державна мова судочинства; 3) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 4) повага до гідності особи, невтручання в її особисте і сімейне життя; 5) право людини на свободу та особисту недоторканність; 6) недоторканність житла; 7) таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції; 8) з'ясування істини; 9) забезпечення підозрюваному, обвинувачу­ваному, підсудному права на захист; 10) презумпція невинуватості; 11) свобода від самовикриття, викриття членів сім'ї чи близьких родичів; 12) здійснення правосуддя виключно судами; 13) участь на­роду у здійсненні правосуддя; 14) незалежність і недоторканність суддів, підкорення їх лише законові; 15) змагальність судового роз­гляду; 16) гласність судового процесу; 17) забезпечення апе­ляційного та касаційного оскарження судових рішень-, 18) обов'язковість рішень суду; інші засади: 1) публічність; 2) за­безпечення всім особам, які беруть участь у справі, права на захист їхніх законних інтересів; 3) вільна оцінка доказів-, 4) безпосе­редність дослідження доказів; 5) усність процесу3

У цілому ця думка змістовна, але не може не викликати допов­нень, зауважень і більш глибокого розгляду

По-перше, в Конституції України найшли відображення і такі загальноюридичні принципи, як справедливість *, відповідальність держави за шкоду, заподіяну громадянинові державними органами

1 Строгович М.С Курс советского уголовного процесса.— М.-. Наука,

1968.— Т.1.— С.125. * Михеєнко MM. Проблеми розвитку кримінального процесу в Україні.—

К., 1999.— С.223. " Там само. ' Уперше про це фундаментальне положення як принцип кримінального

процесу була висловлена думка в роботі-. Тертышник В.М. Уголовный

процесе.— Харьков, 1999


чи її посадовими особами (ст. 56 Конституції України). На підставі цих положень в кримінальному процесі виник і розвивається інсти­тут реабілітації незаконно притягнутих до кримінальної відповідальності, відшкодування їм моральної і матеріальної шкоди.

По-друге, в кримінальному процесі гарантується захист не лише окремих конституційних прав і свобод людини (недоторканність житла, особи тощо), а повинно забезпечуватись забезпечення всіх, гарантованих конституцією і міжнародними правовими актами, прав і свобод людини (нерушимість права приватної власності і т.д.). Тому доцільно вести мову про єдиний принцип кримінального процесу — принцип забезпечення прав і свобод людини, в рамках якого знаходять окреме проявлення його функціональні інститути: забезпечення недоторканності особистого життя особи, житла, таємниці телефонних розмов, листування, телеграфної та іншої ко­респонденції, нерушимості права власності.

Ио-третє, до принципів кримінального процесу, на нашу думку, слід відносити такі загальні і фундаментальні положення: докумен­ тування процесуальних дій і рішень (п. 7 ст. 129 Конституції України); забезпечення безпеки учасників кримінального процесу, повага та захист честі і гідності людини; гарантованість доступу до правосуддя; забезпечення ознайомлення обвинувачуваного з об­винуваченням і допустимість судового розгляду справи тільки в рамках пред'явленого обвинувачення; прокурорський нагляд на до-судових стадіях та підтримання державного обвинувачення проку­рором у суді; допустимість застосування примусових і запобіжних заходів лише в разі крайньої необхідності; неприпустимість при­мушування до свідчень проти самого себе, членів своєї сім'ї і своїх близьких родичів*; заборона повороту до гіршого стосовно обвину­ваченого в апеляційній та касаційній стадіях процесу. (Детальніше про ці засади йтиметься при їх окремому розгляді).

У кримінальному процесі знаходять закріплення принципи різного рівня узагальненості: загальноправові принципи — при­нципи, характерні для всіх галузей права (наприклад, законність, справедливість, рівність людей перед законом і судом); міжгалу­зеві — принципи, характерні для деяких галузей права (наприклад, притаманні як цивільному, так і кримінальному процесу принципи гласності судового процесу, об'єктивної істини, незалежності суддів); галузеві принципи — принципи, характерні тільки для ок­ремої галузі права (наприклад, щодо кримінального процесу це пре­зумпція невинуватості обвинуваченого, публічність, недопус­тимість примусу до свідчень проти самого себе і своїх близьких родичів та членів сім'ї тощо). Зауважимо, що діюча система при­нципів кримінального процесу сприйнята українською процесуаль­ною наукою від теорії процесу радянських часів.

1 Уперше обґрунтування цієї ідеї як принципу та про принцип реабілітації висловлена думка в роботі: Тертишник В.М. Конституційні принципи правосуддя правової держави// Концепція роззитку законодавства України.— К.: Інститут законодавства при Верховній Раді України, 1996.- С.440-441


З урахуванням історичного та світового досвіду, положень міжнародних правових актів та сучасних досягнень юридичної науки така система вимагає коректив і подальшого розвитку. Зок­рема, подальшої розробки потребують саме галузеві, сугубо проце­суальні принципи, які визначають особливості саме кримінального процесу. Аналіз співвідношення загальноправових, міжгалузевих і галузевих принципів показує дуже малу частку саме галузевих принципів у цілісній системі таких.

Таким чином, ми вважаємо за необхідне поповнити концепту­альну модель системи принципів кримінального процесу1, а саме:

систему галузевих принципів, які визначають особливості саме кримінального процесу, доповнити такимті засадами, як: не­допустимість примушування до свідчень проти самого себе, членів своєї сім'ї і своїх близьких родичів (свобода самовикриття та вик­риття близьких); забезпечення безпеки учасників кримінального процесу; допустимість притягнення до кримінальної відповідаль­ності лише за умови доведеності вини; допустимість застосування примусових і запобіжних заходів лише в разі крайньої необхідності; забезпечення ознайомлення особи, що притягується до відповідальності, з обвинуваченням і допустимість судового роз­гляду справи тільки в рамках пред'явленого обвинувачення; неза­лежність слідчого; прокурорський нагляд за забезпеченням закон­ності на досудових стадіях та підтримання державного обвинува­чення прокурором у суді; недопустимість щодо правового стану об­винуваченого повороту до гіршого в апеляційній та касаційній стадіях процесу, реабілітація невинуватих; документованість про­цесуальних дій і рішень;

систему міжгалузевих принципів доповнити засадами: гаран-тованість доступу до правосуддя;

систему загальноправових принципів доповнити засадами: повага та захист честі і гідності людини; презумпція добропоряд­ності людини; забезпечення захисту прав і свобод людини (недо­торканність особи, житла, сфери особистого життя, таємниця лис­тування, телефонних та інших розмов, таємниця банківських вкладів, нерушимість права власності та інші); гуманізм, толе­рантність і справедливість.

Отже, принципами кримінального процесу є:

♦ Встановлення об'єктивної істини.

♦ Забезпечення захисту прав і свобод людини:

 

— недоторканність сфери особистого життя;

— недоторканність особи;

— недоторканність житла;

— забезпечення таємниці листування, телефонних та інших роз­мов, телеграфної і поштової кореспонденції;

— забезпечення таємниці банківських вкладів;

— непорушність права власності.

♦ Повага та захист честі і гідності людини.

Ці пропозиції були обґрунтовані в роботах: Тертишник В.М. Гарантії недоторканності сфери приватного життя людини // Вісник прокура­тури.— 2001.— №2.— С 7-13; Тертишник В. М. Концептуальна модель системи принципів кримінального процесу // Юридичний вісник України.— 2001.-№5.— СЮ-11.


 

♦ Презумпція невинуватості обвинувачуваного.

♦ ГїЬезумпція добропорядності людини.

♦ Рівність людей перед законом і судом.

« Гарантованість доступу до правосуддя та забезпечення права на судовий захист.

♦ Здійснення правосуддя тільки судом.

♦ Забезпечення обвинувачуваному права на захист.

♦ Недопустимість примушування до свідчень проти самого себе, членів своєї сім'ї і своїх близьких родичів (свобода са­мовикриття та викриття близьких).

♦ Забезпечення безпеки учасників кримінального процесу.

♦ Допустимість застосування примусових і запобіжних заходів лише в разі крайньої необхідності.

♦ Допустимість'притягнення до кримінальної відповідальності лише за умови доведеності вини.

♦ Незалежність слідчого.

 

♦ Забезпечення ознайомлення особи, що притягується до відповідальності, з обвинуваченням і допустимість судового розгляду справи тільки в рамках пред'явленого обвину­вачення.

♦ Прокурорський нагляд за забезпеченням законності на досудо­вих стадіях та підтримання обвинувачення в суді прокурором.

♦ Публічність.

♦ Гласність судового розгляду справи.

♦ Незалежність суду і підкорення його тільки законові.

♦ Змагальність та диспозитивність.

♦ Безпосередність та усність судового процесу.

♦ Недопустимість щодо правового стану обвинуваченого пово­роту до гіршого в апеляційній та касаційній стадіях процесу.

♦ Таємниця наради суддів.

♦ Обов'язковість рішень суду.

♦ Свобода оскарження процесуальних дій і рішень, забезпечен­ня можливості касаційного та апеляційного оскарження рішення суду першої інстанції.

 

♦ Державна мова судочинства.

♦ Реабілітація невинуватих.

♦ Документованість.

♦ Законність.

♦ Толерантність.

♦ Гуманізм.

♦ Справедливість.

Таким чином, вся концептуальна модель системи діючих в кримінальному процесі засад включає в себе 38 принципів. Усі вони перебувають в тісному зв'язку, взаємно доповнюють один од­ного і створюють систему гарантій правосуддя.

При цьому, міжгалузеві та загальноправові принципи, особливо такі, як недоторканність сфери особистого життя, недотор-

1 Обґрунтування цієї позиції викладено в роботі: Тертишник В.М. Кон­цептуальна модель системи принципів кримінального процесу // Юри­дичний вісник України.— 2001— №5.— СЮ-11.


 


52

Стаття 5

канність особи, недоторканність житла, забезпечення таємниці листування, телефонних та інших переговорів, телеграфної і пош­тової кореспонденції; забезпечення таємниці банківських вкладів; нерушимість-права власності; в зв'язку з особливостями кримі-нально-процесуальиих правовідносин, де вони безпосередньо діють, одержують нове теоретичне осмислення, змістовне збагачення та юридичний розвиток, набувають, суто процесуального змісту.

У своїй сукупності принципи кримінального' процесу утворюють злагоджену систему єдиних по своїй спрямованості на забезпечен­ня правосуддя і не суперечливих один з одним основоположних начал визначального характеру, в якій кожен із принципів має свою самостійну теоретично-нравову сутність і процесуально-гєне-тичну цінність, виступаючи першоджерелом окремих правових інститутів, органічно поєднаний з іншими засадами, а всі вони разом взяті визначають особливість процесуальної форми і станов­лять основу процесуальних гарантій істини, захисту прав і свобод людини та забезпечення справедливості.

Принцип забезпечення захисту прав і свобод людини.

Забезпечення захисту прав і свобод людини означає здійснення процесуальної діяльності в такому порядку, формі і режимі, за яких втручання в гарантовані законом права і свободи людини зовсім не мало б місця, або здійснювалося б лише в передбачених законом випадках, в умовах крайньої необхідності, коли іншими засобами вирішити завдання правосуддя неможливо.

Принцип забезпечення захисту прав і свобод людини є узагаль­нюючим принципом кримінального процесу, в рамках якого знахо­дять окреме проявлення його функціональні інститути — окремі менш загальні, але не менш важливі засади: недоторканність особи, недоторканність особистого життя, недоторканність житла, таємниці телефонних розмов, листування, телеграфної та іншої кореспонденції, нерушимості права власності.

Права людини, як відомо, являють собою систему природних, невід'ємних і нерушимих свобод і юридичних можливостей, що обумовлені фактом існування людини в цивілізованому суспільстві та одержали моральне визнання, правове визначення і юридичне закріплення. Свобода виступає як можливість людини поводитись відповідно до своїх бажань і робити все, що подобається та не забо­ронено законом і не спричиняє шкоди правам і свободі інших людей.

Право виступає мірою свободи і зміст його в тому, щоб узгодити свободу окремої людини зі свободою інших членів суспільства, до­тримуючись принципу рівності. Право виступає як засобом забез­печення свободи, так і істотним засобом обмеження неузгоджува-них з суспільними потребами й уявленнями людей про добро і спра­ведливість рівня свободи й обсягу влади.

У правовій державі стосовно громадян реалізується доцільна за­сада — " дозволено все, що не заборонено законом". Але такий підхід доречний і обґрунтований лише стосовно громадян. Що ж до учасників процесу, які мають розпорядчі повноваження, безза­перечно має діяти зовсім протилежний принцип -" дозволено тільки те, на що уповноважив закон, і тільки в визначеній законом процедурі (формі)".


Стаття 5____________________________________________ 53

Ст. 6 Конституції України визначає, що органи судової влади здійснюють свої повноваження виключно в межах і згідно з зако­ном. Ст. 19 Конституції України затверджує: ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законом; органи дер­жавної влади і їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та способом, що визначений законами.

Такий підхід обмежує правом владу як взагалі, так і владу пра­воохоронних органів і посадових осіб у кримінальному процесі зок­рема., забезпечує верховенство закону в сфері судочинства. І-з змісту ст. 29 та 32 Конституції України випливає, що кожна людина має право на особисту недоторканність, недоторкашлсть приватно­го життя, особисту та родинну таємницю, захист своєї честі, гідності та доброго імені.

Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН №2200 від 16 грудня 1966 р. прийнято Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, де викладено основні права і свободи людини, що визнають­ся державами. Згідно зі ст. 9 Конституції України положення цього пакту та інших міжнародно-правових актів, що стосуються прав і свобод людини, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають силу закону та захищаються правосуддям держави у встановленому законом порядку.

У сфері кримінального судочинства найбільшої уваги потребу­ють такі об'єкти правового захисту, як' особиста свобода і недо­торканність; недоторканність сфери особистого життя громадя­нина; недоторканність житла людини; таємниця листування, те­лефонних розмов, банківських вкладів, телеграфної й іншої корес­понденції.

Нерушимість права власності.

Конституція України визначає: ст. 13 — всі суб'єкти права влас­ності рівні перед законом; ст. 41 — право приватної власності є не­порушним; ст. 13 — держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності.

Право власності — це юридична можливість на свій розсуд без шкоди іншим і навколишньому середовищу володіти, користува­тись і розпоряджатись майном та іншими матеріальними, інтелек­туальними цінностями і фінансовими ресурсами.

Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його прав і відшкодування завданих цим збитків, включаючи невдєржані дохо­ди. Ці положення вимагають при провадженні по кримінальній справі, з одного боку, вживати заходів щодо забезпечення повернення (вінди­кації) власнику його власності, яка була відторгнута злочином, а, з дру­гого боку, не допускати незаконних дій щодо права власності при про­веденні слідчих чи інших процесуальних актів.

Держава гарантує судовий захист прав і свобод людини. Суди вправі відмовити в прийнятті заяв і скарг громадян на порушення їх прав.

Повага та захист честі і гідності людини. Це принцип кримінального процесу, згідно з яким слідчий, суд, орган дізнання, прокурор і захисник зобов'язані відповідним чином ставитись до всіх інших учасників кримінального процесу і один до одного.


54


Стаття 5


Стаття 5


55


 


У чинному законодавстві цей принцип чітко і зрозуміло вперше здобув правове закріплення в Конституції України, де визначено: Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і без­пека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ст. 3); Кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню (ст. 28); Не допускається зби­рання, зберігання, використання та поширення конфіденціальної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених зако­ном. Кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої не­достовірної інформації (ст.32). (Зауважимо, що в постанові Пленуму Верховного Суду України №7 від 28.09.90 " Про застосування суда­ми законодавства, що регулює захист честі, гідності і ділової репу­тації громадян та організацій" у порядку цивільного судочинства не можуть розглядатися позови про спростування відомостей, які містяться у вироках та інших судових рішеннях, а також у поста­новах слідчих та інших відповідних органів, для оскарження яких законом встановлено інший порядок).

У Міжнародному пакті про громадянські і політичні права за­значається: всі особи, позбавлені волі, мають право на гуманне по­водження і поважання гідності, властивої людській особі. Кодекс поведінки посадових осіб з підтримування правопорядку, прийня­тий Генеральною Асамблеєю ООН 17 грудня 1979 року, зобов'язує працівників правоохоронних органів, у тому числі і тих, що здійснюють розслідування, поважати і захищати гідність і права людини; зберігати в таємниці відомості конфіденційного характеру, отримувані в процесі своєї діяльності, якщо інтереси правосуддя не вимагають іншого; нетерпимо ставитись до будь-яких дій, які містять нелюдяні чи принижуючі гідність людини форми стосунків; забезпечувати охорону здоров'я затримуваних.

Окремі вимоги щодо захисту честі і гідності особи містяться в Кримінально-процесуальному кодексі України, переважно в стат­тях стосовно окремих слідчих чи процесуальних дій: ст. 22 — забо­роняється домагатись показань обвинувачуваного та інших осіб, які беруть участь у справі, шляхом насильства, погроз та інших неза­конних заходів; ст. 185 — під час обшуку або виїмки слідчий пови­нен вживати заходів до того, щоб не були розголошені виявлені при цьому обставини особистого життя людини; ст. 193 — при освідуванні не допускаються дії, які принижують гідність особи (аналогічне правило в ст. 194 щодо відтворення обстановки й об­ставин події); ст. 121 — дані попереднього слідства можна оголоси­ти лише з дозволу слідчого, винні в розголошенні даних поперед­нього слідства несуть кримінальну відповідальність; ст. 334 — у мо­тивувальній частині виправдувального вироку не допускається включення формулювань, які ставлять під сумнів невинність вип­равданого.

Честь — об'єктивно існуючі уявлення про властивість мораль­них, духовних та інших якостей особистості, які визначають став-


лення до людини в суспільстві. Гідність — внутрішня самооцінка людини як особистості. Репутація — існуючі в суспільстві уявлен­ня про ділові та інші якості людини. В розділі III нового КК України, який тапер називається " Злочини проти волі, честі та гідності особи" передбачається кримінальна відповідальність за незаконне поміщення особи в психіатричний заклад (ст.151), незаконне поз­бавлення волі (ст.146), захоплення заручників (ст.147), торгівлю людьми (ст.149). Кримінальна відповідальність за образу та наклеп скасована.

Як у цілому в державі, так і в кримінальному процесі має безза­перечно реалізовуватись принцип добропорядності людини.

Яринцші добропорядності людини має бути викладений в окремій кримінально-процесуальній нормі таким чином: " Кожна людина має честь і гідність, вважається добропорядною, доки інше не визначено в законної сили судовому рішенні; поширювана про людину інформація, що її порочить, вважається недостовірною, якщо інше не встановлено в передбаченому законом порядку; дока­зування достовірності такої інформації покладається на того, хто їх поширив, а в кримінальному процесі на осіб, що здійснюють про­вадження по справі; поширювач інформації відшкодовує матеріальну і моральну шкоду, завдану людині, якщо не докаже до­стовірність поширюваної інформації. Шкода, заподіяна людині безпідставним звинуваченням у вчиненні злочину і незаконним при­тягненням її до кримінальної відповідальності, відшкодовується державою відповідно до закону " Про відшкодування шкоди, завда­ної громадянину незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду; усі сумніви щодо добропорядності та правомірності дій будь-якого громадяншіа, а також щодо його вини у вчиненні будь-якого злочину або іншого правопорушення, якщо немає змоги їх усунути, повинні тлумачитися та розв'язуватися на користь такого громадянина; недовгдена недо-бропорядність дорівнює доведеній добропорядності.

Повага та захист честі і гідності людини означає, пс-перше, не­допустимість дій, що принижують честь і гідність людини (образ, погроз, насильства тощо); по-друге, недопустимість збирання, ви­користання, зберігання та розголошення хибної, брудної, принижу­ючої честь, гідність чи ділову репутацію людини недостовірної інформації; по-третє, з повагою ставитись до людини взагалі, до її індивідуального образу, поглядів, переконань, духовного життя, віри, мрій; нарешті — гарантованість відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої приниженням честі і гідності людини, гарантеваність судового захисту честі, гідності і ділової репутації людини.

Принцип презумпції невинуватості обвинуваченого закріплений у ст- 62 Конституції України, а також у ст. 5, 15, 22, 53, 73, 74, 327 КГЖ України.

Презумпція невинуватості — це об'єктивне правове положен­ня, згідно з яким встановлюється таке.

Ніхто не може бути визнаний винним у вчиненні злочину, а також підданий кримінальному покаранню інакше як за вироком суду і згідно з законом.


56


Стаття 5


Стаття 5


57


 


Обвинувачений (підсудний) не вважається винним, доки його вину не буде доведено в передбаченому законом порядку і встанов­лено вироком- суду, що набрав законної сили.

Обов'язок встановлення об'єктивної істини у справі покла­дається на орган дізнання, слідчого, прокурора, суд (суддю). Особа, що знаходиться під слідством, не повинна доводити свою невину­ватість. Ненадання нею доказів своєї невинуватості ні за яких об­ставин не може бути витлумачено як доказ вини.

Постанова про притягнення особи як обвинуваченого та про об­рання запобіжного заходу, обвинувальний висновок та обвинуваль­ний вирок повинні ґрунтуватися на сукупності неспростовних та достовірних доказів. Усі сумніви у справі, в тому числі сумніви сто­совно допустимості та достовірності наявних або наданих для ви­користання фактичних даних, якщо вичерпані всі способи для їх усунення, повинні тлумачитись та розв'язуватися на користь обви­нуваченого, чи особи що знаходиться під слідством.

Недоведєна вина дорівнює доведеній невинуватості. Суд прого­лошує виправдувальний вирок, а орган дізнання, слідчий та проку­рор закривають кримінальну справу за відсутністю складу злочину, якщо вину обвинуваченого або особи, що знаходиться під слідством, у вчиненні злочину не доведено.

Водночас, на всіх інших громадян слід поширити дію принципу добропорядності людини. Для цього в Конституції держави необхідно закріпити норму такого змісту: " Кожна людина має честь і гідність, вважається добропорядною, кожен учасник будь-яких правовідносин вважається таким, що діє чесно, порядно та відповідно до закону, якщо інше не доведено і не визначено в за­конної сили судовому рішенні. Обов'язок доведення покладається на того, хто стверджує. Поширювана про людину порочна інфор­мація вважається недостовірною, доказування достовірності такої покладається на того, хто їх поширив. Поширювач інформації відшкодовує матеріальну і моральну шкоду, завдану людині, якщо не докаже достовірність поширюваної інформації. Усі сумніви щодо доброчесності та правомірності дій будь-якого громадянина, а також щодо його вини у вчиненні будь-якого злочину чи іншого правопорушення, якщо немає змоги їх. усунути, повинні тлумачи­тися та розв'язуватися на користь такого громадянина. Недоведєна недобропорядність дорівнює доведеній добропорядності".

Гарантованість доступу до правосуддя. Утвердження і забезпе­чення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Одним із засобів цього є гарантованість судового захисту прав і свобод лю­дини. В Загальній декларації прав людини визначено: ст. 8 — " кожна людина мас право на ефективне поновлення у правах ком­петентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом"; ст. 10 — " кожна лю­дина, для визначення її прав і обов'язків і для встановлення обґрун­тованості пред'явленого їй кримінального обвинувачення, має право, на основі повної рівності, на те, щоб її справа була розгля­нута прилюдно і з додержанням усіх вимог справедливості неза­лежним і безстороннім судом". Такий само зміст має і ст. 14 Міжна­родного пакту про громадянські і політичні права. Названі по-


ложення підтверджуються ст. 55 Конституції України та змістом ст. 4 КПК України. В Декларації основних принципів правосуддя для жертв злочинів і зловживань владою, затвердженій Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН №40/34 від 29 листопада 1985 року, за­значається, що особи, яким злочином заподіяна шкода, мають право на доступ до механізму правосуддя і компенсацію заподіяної шкоди відповідно до національного законодавства.

Гарантованість доступу до правосуддя означає: по-перше, право потерпілого на звернення до правоохоронних органів за захистом своїх порушених прав, свобод, законних інтересів, честі, гідності і ділової репутації, а за необхідності оскаржити рішення відповідних посадових осіб про відмову в порушенні кримінальної справи чи про її необґрунтоване закриття, що надає реальну можливість су­дового захисту своїх інтересів; по-друге, право обвинуваченого пос­тати без затягувань і затримки перед судом та захищатись у суді від необґрунтованого обвинувачення.

Гарантованість доступу до правосуддя включає гарантованість звернення до суду, гарантованість оскарження в суді дій чи рішень слідчого, органів дізнання, прокурора, а також рішень суду першої інстанції, гарантованість звернень до суду рідною мовою та мож­ливості користуватись допомогою адвоката. В Постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.97 " Про посилення судового захисту прав та свобод людини і громадянина" зазначається: " Вра­ховуючи, що згідно з ч.2 ст. 124 Конституції України (254к/96-ВР) юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, які виника­ють у державі, суди не вправі з часу введення Конституції в дію відмовляти фізичним чи юридичним особам у прийнятті до судово­го розгляду заяв і звернень. Суди не вправі відмовити у судовому захисті прав та свобод людини і громадянина, у прийнятті скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, місцевого с.\ моврядування, посадових і службових осіб з підстав, не передбаче них Конституцією чи законом".

Недопустимість примушування до свідчень проти самого себе, членів своєї сім'ї і своїх близьких родичів.

При процесуальному провадженні ніхто не може бути приму­шений і не повинен свідчити проти самого себе, членів своєї сім'ї та своїх близьких родичів. Особи, щодо яких порушено криміналь­ну справу, не можуть бути допитані як свідки та попереджатися про відповідальність за відмову давати показання.

Згідно зі ст. 63 Конституції України особа не несе відповідаль­ності за відмову давати показання або пояснення щодо самого себе, членів своєї сім'ї чи своїх близьких родичів. Таке правило в на­уковій літературі іменується правом звільнення від обов'язку само­обвинувачення та правом імунітету свідка.

Вперше закріпившись в Конституції України, це так зване пра­вило " привілеї звільнення від обов'язку самовикриття" чи " свідоць-кого імунітету" знайшло втілення і в КПК України. Зокрема, в ст. 69-1 КПК України серед прав свідка зазначається його право відмовитися давати показання щодо себе, членів сім'ї та близьких родичів.


58


Стаття 5


Стаття 5


59


 


Пропонуючи свідкам, які є близькими родичами обвинувачува­ного, підозрюваного чи підсудного або членами його сім'ї, дати по­казання щодо відомих йому обставин справи, необхідно одночасно роз'яснити таким свідкам зміст ст. 63 Конституції та ст. 69-1 КПК України.

Якщо під час проведення дізнання чи попереднього слідства підозрюваному, обвинуваченому, його дружині чи близькому роди­чу цього не було роз'яснено, показання зазначених осіб повинні визнаватися- судом одержаними з порушенням закону, що має наслідком недопустимість використання їх як доказів.

Забезпечення безпеки учасників кримінального процесу.

Нині людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недотор­канність і безпека виходять у державі на перший план, визнаються нею найвищою соціальною цінністю (ст. З Конституції України). Зміни, які виникли у зв'язку з цим, не могли не торкнутися кримінального судочинства, яке доповнено низкою статей, спрямо­ваних на розвиток даного принципу.

Забезпечення безпеки учасників кримінального процесу — це здійснення празових, організаційно-технічних та інших заходів, спрямованих на захист життя, здоров'я, житла, майна, честі і гідності цих осіб від протиправних зазіхань із метою створення необхідних умов для належного здійснення правосуддя. Підставою для вжиття спеціальних заходів забезпечення безпеки громадян є дані, що свідчать про наявність реальної загрози їхньому життю, здоров'ю або майну.

Реальне забезпечення безпеки учасників кримінального проце­су є фундаментальним положенням, котре передбачене ст. З Кон­ституції України, ст. 52-1 — 52-5 КПК України і має безумовно прин­ципове значення.

Тільки будучи впевненим у своїй безпеці і безпеці своїх близь­ких, свідок може стати надійним свідком істини, а суддя — принци­повим сумею ссвісті.

Згідно зі ст. 52-1 КПК України право на забезпечення безпеки за наявності відповідних підстав мають: особа, яка заявила до пра­воохоронного органу про злочин або в іншій формі брала участь у виявленні, запобіганні, припиненні і розкритті злочину чи сприяла цьому, потерпілий, підозрюваний, обвинувачений, захисник, свідок, суддя — всі без винятку учасники кримінального процесу, а також члени сімей та близькі родичі таких осіб, якщо шляхом пог­роз або інших протиправних дій щодо них робляться спроби впли­нути на учасників кримінального судочинства. Відповідно до 52-1 КПК України та ст 22 Закону України " Пр< забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві" орган дізнан­ня, слідчий, прокурор або суд, одержавши заяву чи повідомлення про загрозу безпеці особи, зазначеної у частині другій цієї статті, зобов'язані перевірити цю заяву (повідомлення) і в строк, не більше ніж три доби, а у невідкладних випадках — негайно прийняти рішення про застосування або відмову в застосуванні заходів без­пеки. Відповідно до свого рішення вони приймають мотивовану постанову чи ухвалу і передають її для виконання органу, на який


покладено здійснення заходів безпеки. Ця постанова чи ухвала є обов'язковою для виконання зазначеними органами.

Реальність загрози встановлюється в кожному окремому випад­ку, виходячи з конкретних обставин з урахуванням як об'єктивно­го, так і суб'єктивного критеріїв (змісту, часу, способу, інтенсив­ності погрози, даних, що характеризують особу, яка її висловлює, стосунків останньої з особою, яка бере участь у судочинстві). Терміновість заходу безпеки означає негайне виконання постанови слідчого, органу дізнання, прокурора, суду чи судді-

До числа засобів забезпечення безпеки належать: нерозголо-шення відомостей про особу, взяту під захист, що може забезпечу­ватися шляхом обмеження відомостей про неї в матеріалах перевірки (заявах, поясненнях тощо), а також протоколах слідчих дій та судових засідань; переселення в інше місце проживання, зміна місця роботи, заміна документів, особиста охорона та інші заходи, передбачені законом.

Орган, якому доручено здійснювати заходи безпеки, встанов­лює перелік необхідних заходів і способів їх реалізації, керуючись при цьому конкретними обставинами і необхідністю усунення існу­ючої загрози. Про заходи безпеки, умови їх здійснення та правила користування майном або документами, виданими з метою забез­печення безпеки, повідомляється особа, взята під захист.

Допустимість притягнення до кримінальної відповідальності лише за умови доведеності вини — основний принцип криміналь­ного процесу, згідно з яким притягнення особи як обвинуваченого, винесення обвинувального вироку суду, затримання, арешт та за­стосування інших запобіжних заходів допускається лише за наяв­ності беззаперечних доказів винного вчинення особою криміналь­но караного діяння. Згідно зі ст- 131 КПК України постанова про притягнення особи як обвинуваченого виноситься за наявності до­статніх доказів, що вказують на вчинення злочину певною особою. В ст- 327 КПК України зазначається, що обвинувальний вирок суду виноситься лише за умови, якщо винуватість підсудного у вчиненні злочину доказана. Обвинувальний висновок не може ґрунтуватись на припущеннях. Зауважимо, що всі сумніви тлумачаться на ко­ристь обвинуваченого. І тому за недостатності доказів, відсутності такої системи достовірних доказів, які б без будь-яких сумнівів підтверджували винуватість обвинуваченого, судом має бути пос­тановлено оправдувальний вирок, а слідчим справа закрита. Більше того, згідно з вимогами Закону України від 1.12.1994 року " Про по­рядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду" затримання, арешт чи інші запобіжні заходи визнаються незакон­ними, якщо стосовно обвинуваченого справа закрита слідчим за не-доказаністю вини чи в зв'язку з недоведеністю вини винесено оп­равдувальний вирок суду.

Безумовною підставою притягнення особи при здійсненні кримінального процесу до будь-якої відповідальності є наявність системи беззаперечних, безсумнівних, достовірних та неспросто-ваних доказів вини обвинуваченого у вчиненні злочину.


 


61

Стаття 5

Допустимість застосування примусових і запобіжних заходів лише в разі крайньої необхідності — принципове положення, згідно з яким втручання в сферу прав і СЕобод людини, застосуван­ня примусових, у тому числі запобіжних заходів у вигляді арешту, застави та інших, повинно допускатись лише в випадках крайньої необхідності, з метою забезпечення правосуддя, якщо цього не­можливо досягти іншими засобами, а заподіяна примусовими захо­дами шкода буде меншою, ніж відвернута.

Цей принцип випливає із логічного аналізу співвідношення за­вдань кримінального процесу та його окремих інститутів. Він без­посередньо визначений у Кодексі поведінки посадових осіб з підтримування правопорядку, прийнятому Генеральною Асамб­леєю ООН 17 грудня 1979 року, де зазначається, що працівники правоохоронних органів, у тому числі і ті, що здійснюють розсліду­вання, зобов'язані поважати і захищати гідність і права людини; застосовувати примусові заходи тільки в випадках крайньої необхідності і в тих межах, в яких це потрібно для виконання обов'язків.

Думається, що КПК України необхідно доповнити нормою тако­го змісту: " Застосування примусових, у тому числі запобіжних заходів, особливо в вигляді арешту, застави та затримування підо­зрюваного, будь-яке втручання в сферу прав і свобод людини, по­винно допускатись лише в випадках крайньої необхідності, якщо забезпечити правосуддя неможливо іншими засобами, а заподіяна примусовими заходами шкода буде меншою, ніж відвернута".

Забезпечення ознайомлення обвинувачуваного з обвинуваченням і допустимість судового розгляду справи тільки в рамках пред'явленого обвинувачення.

Ознайомлення обвинуваченого з обвинуваченням є однією з га­рантій захисту ним своїх прав та законних інтересів. Обвинуваче­ний має право не тільки знати, в чому він обвинувачується, а й да­вати показання щодо пред'явленого йому обвинувачення. Суд може розглядати кримінальну справу тільки в межах пред'явленого об-виїгуваченому обвинувачення. В Європейській конвенції з прав лю­дини, ратифікованій Україною Законом України від 17 липня 1997 року (Див. Офіційний вісник України.— 1998.— №13), визна­чено, що кожна заарештована людина негайно сповіщається зро­зумілою для неї мовою про підстави її арешту і про будь-яке обви­нувачення проти неї (ст. 5); кожна людина, звинувачена у вчиненні кримінального злочину, має бути негайно і детально проінформо­вана зрозумілою для неї мовою про характер і причину обвинува­чення проти неї і мати достатньо часу й можливостей для підготов­ки свого захисту (ст. 6).

Ці положення розкриваються в КПК України: в разі застосуван­ня запобіжного заходу підозрюваному до пред'явлення обвинува­чення, обвинувачення такій особі повинно бути пред'явлене не пізніше десяти діб з моменту застосування запобіжного заходу, інакше запобіжний захід скасовується (ч. 4 ст. 148); копія обвину­вального висновку і повістка про виклик до суду вручаються підсуд­ному під розписку не пізніше як за три доби до дня розгляду справи в суді (ст. 254); розгляд справи в суді провадиться тільки щодо об-




















































































Стаття 5

виїгувачених і лише по тому обвинуваченню, по якому їх віддано до суду (ст. 275). Під час судового розгляду до закінчення судового слідства прокурор вправі змінити пред'явлене особі обвинувачення.

Згідно зі ст. 277 КПК України зміна обвинувачення в суді не до­пускається, якщо цим будуть порушені правила про підсудність чи обов'язковість проведення попереднього слідства. У цьому випадку за наявності для того підстав прокурор заявляє клопотання про по­вернення справи на додаткове розслідування.

Переконавшись, що пред'явлене особі обвинувачення потрібно змінити, прокурор виносить постанову, в якій формулює нове об­винувачення та викладає мотиеи прийнятого рішення. Прокурор оголошує постанову і вручає її копії підсудному, його захиснику і законному представнику, потерпілому, позивачу, відповідачу і їх представникам. Постанова долучається до справи.

Якщо в постанові прокурора ставиться питання про застосуван­ня кримінального закону, який передбачає відповідальність за менш тяжкий злочин, чи про зменшення обсягу обвинувачення, суд роз'яснює потерпілому та його представникові їх право підтриму­вати обвинувачення у раніше пред'явленому обсязі.

У разі зміни обвшгувачення суд роз'яснює підсудному, що той буде захищатись в судовому засіданні від нового обвинувачення, після чого відкладає розгляд справи не менше ніж на три доби для надання підсудному, його захиснику і законному представникові можливості підготуватись до захисту проти нового обвинувачення. За клопотанням підсудного цей строк може бути скорочений. Після закінчення цього строку розгляд справи продовжується.

Незалежність слідчого. Слідчий процесуально незалежний і має підкорятись тільки законові. Цей принцип виводиться зі змісту кримінального процесу, пронизує всі стадії процесу, а не тільки стадію попереднього розслідування і зобов'язує ставитись до слідчого як до самостійного і процесуально незалежного суб'єкта кримінального процесу, утримуватись від будь-якого незаконного впливу на прийняття ним процесуальних рішень, а рішення, при­йняті слідчим за умов порушення його статусу незалежності, мають бути скасовані судом чи прокурором з відповідними правовими наслідками.

Принцип процесуальної незалежності слідчого є началом, в силу якого: слідчий виконує свою функцію незалежно від інших суб'єктів кримінально-процєсуальної діяльності; забороняється будь-який сторонній вплив на слідчого під час його процесуальної діяльності; провадження досудового слідства здійснюється виключ­но тільки згідно з вимогами закону; прийняття рішень слідчим відбувається на підставі закону та відповідно до його внутрішнього переконання.

Прокурорський нагляд за забезпеченням законності на досудо-вих стадіях та підтриманням державного обвинувачення прокуро­ром у суді.

Прокурор здійснює нагляд за дотриманням законності в діяль­ності органів дізнання і попереднього слідства на стадіях порушен­ня кримінальної справи і досудового розслідування, чим сприяє за­хисту прав і свобод людини та забезпеченню реалізації інших прин-


62


Стаття 5


 


ципів судочинства, в суді здійснює функцію державного обвинува­чення: підтримує, обґрунтовує та відстоює законні висновки слідства, викладені в обвинувальному висновку, вживає всіх заходів для захисту інтересів потерпілого та цивільного позивача.

Статтею 129 Конституції до основних засад судочинства відне­сено змагальність сторін та підтримання в суді державного обвину­вачення, яке згідно зі ст. 121 Конституції покладається на прокура­туру. Виходячи з цього, Постанова Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року №9 " Про застосування Консти­туції України при здійсненні правосуддя" зазначає, що при відданні особи до суду слід в усіх справах, що надійшли до суду з обвину­вальним висновком, визнавати обов'язковою на підставі п.1 ст. 253 КПК участь у судовому засіданні прокурора.

Водночас, переконавшись у невинності обвинуваченого, проку­рор повинен зробити все можливе для встановлення істини та відмовитись від обвинувачення.

Якщо в суді прокурор підтримує обвинувачення, то на досудо-вому слідстві діє принцип прокурорського нагляду за додержанням законності, і це одна із важливих гарантій встановлення об'єктив­ної істини, захисту прав і свобод людини.

Цей принцип має бути органічно і мудро поєднаний з судовим контролем за забезпеченням захисту прав і свобод людини. При цьому прокурорський нагляд за забезпеченням законності на досу-дових стадіях кримінального процесу має не звужуватись, а зміцнюватись. Судовий контроль не повинен витісняти проку­рорський нагляд, а суд на досудових стадіях процесу має викону­вати саме функцію захисту прав і свобод людини і застосовувати свою юрисдикцію лише там, де йдеться про конституційні права і свободи людини, а не стосовно будь-яких правопорушень.

Зважаючи на сказане, мабуть віддаючи належне моді, було поспішно закріплено за судом право відміняти постанову про по­рушення та відмову в порушенні справи. По-перше, на цьому етапі кримінального процесу оправдовує себе прокурорський нагляд, по-друге, суди можуть зв'язувати себе відповідними рішеннями, по-третє, суддя, який приймав відповідне рішення, уже не може роз­глядати ту саму справу по суті, що створює небажані організаційні труднощі в роботі судів. Нарешті, щоб прийняти рішення про за­конність порушення справи, потрібно проаналізувати всі матеріали, а це вже мабуть буде носити елементи не процесуаль­ного контролю, а фактичного нагляду, підміняє функцію прокура­тури. До того ж порушена справа має поступити розслідуваною до суду, де він і зможе повністю перевірити законність та обґрунто­ваність прийнятих рішень і здійсненого провадження в повному обсязі.

Суд має вирішувати і контролювати найбільш принципові пи­тання, питання, пов'язані з забезпеченням недоторканності особи, житла, особистого життя, таємниці телефонних розмов і поштово-телеграфної кореспонденції, питання, що віднесені до юрисдикції суду Конституцією України.

На наш погляд, за прокуратурою слід зберегти функцію загаль­ного нагляду за додержанням законності в діяльності організацій,


підприємств і установ. " Негативні реалії сьогодення, — як зазначає М; Потебенько, — потребують зміцнення наглядових механізмів держави за додержанням законності" 1. Використовуючи наглядові повноваження, прокуратура сьогодні може зробити суттєвий вклад в забезпечення законності в сфері трудових правовідносин (оплати праці тощо), підприємницької діяльності, приватизації та в інших сферах, де інші контрольні органи навести порядок ще не можуть.

" Прокуратура, — зазначає М. О. Потебенько, — була і є одним з традиційних для вітчизняної правової системи інститутів яка у цей складний період реформування суспільних відносин повинна не тільки не втрачати своїх позицій, а навпаки — зміцнюватися та вдосконалюватися як багатофункціональна державна структура" 2

Недопустимість попороту до гіршого в касаційній стадії про­цесу щодо правового стану обвинуваченого — принцип криміналь­ного процесу, згідно з яким суд розглядає справу тільки в рамках пред'явленого обвинувачення і при перегляді справи в касаційній інстанції не повинен погіршувати правове становище підсудного порівняно з раніше визначеним у суді першої інстанції.

Суд при розгляді справи в касаційному порядку може пом'якшити покарання, призначене судом першої інстанції, або за­стосувати закон про менш тяжкий злочин, але не має права поси­лити покарання, а також застосувати закон про більш тяжкий зло­чин. Змінити обвинувачення касаційна інстанція може лише за умови, що така зміна не погіршує становище засудженого і не по­рушується його право на захист.

Цей принцип кримінального процесу надає можливість реалізації обвинуваченим свого права на оскарження рішень, з якими він не згоден, без побоювань, а тим самим забезпечує всебічність аналізу справи та законність і справедливість.

Таємниця наради суддів. Вислухавши останнє слово підсудного, суд негайно видаляється до нарадчої кімнати. Вирок постанов­ляється судом у нарадчій кімнаті за умов, що виключають будь-який вплив на суддів. Під час наради суддів у нарадчій кімнаті можуть бути лише судді, які входять до складу суду в даній справі. При­сутність інших осіб категорично заборонено. Судді не можуть роз­голошувати обставин наради при постановленій вироку. Окрема думка судді при проголошенні вироку не оголошується. Прослухо-вування телефонних та інших розмов суддів в нарадчій кімнаті не допускається.

Обов'язковість рішень суду. Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Юрис­дикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно зі ст. 403 КПК України вирок, ухвала і постанова суду, що набрали законної сили, є обов'язковими для всіх організацій, посадових осіб та громадян. Умисне невиконання по-

1 Потебенько М. Прокуратура України: проблеми сьогодення і майбут­нього // Вісник прокуратури.— 1999.— №1.— С. 5. Потебенько М. Прокуратура України: проблеми сьогодення і майбут­нього //Юридичний вісник України.— 1999.— №29.


64

Стаття 5

садовою особою рішення, вироку, ухвали чи постанови суду або створення перешкод їх виконанню карається в кримінальному по­рядку за ст. 382 КК України.

Свобода оскарження процесуальних дій і рішень, забезпечення можливості апеляційного та касаційного оскарження рішення суду першої інстанції. Згідно зі ст. 129 Конституції України учасникам процесу гарантується право оскарження рішень суду в апе­ляційному та' касаційному порядку. Вирок суду першої інстанції може бути оскаржений до апеляційної судової інстанції протягом п'ятнадцяти діб з моменту проголошення, а засудженим, який пе­ребуває під вартою, — протягом п'ятнадцяти діб з моменту отри­мання копії вироку. Подання скарги у встановлені строки будь-ким з учасників процесу зупиняє виконання вироку до розгляду та вирішення справи в касаційній інстанції.

Реабілітація невинуватих. Цей принцип знайшов закріплення в Конституції України, в якій зазначається: " Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самовря­дування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади та її посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повнова­жень" (ст- 56); " У разі -касування вироку як неправосудно™ дер­жава відшкодовує матеріальну і моральну шкоду, завдану безпідставним засудженням" (ст 62). Відповідно до ст 53-1 КПК України у разі закриття кримінальної справи за відсутністю події злочину, відсутністю в діянні: кладу злочину або за недоведеністю участі особи у вчиненні злочину, а також у разі постановления вип­равдувального вироку орган дізнання, слідчий, прокурор і суд зобов'язані роз'яснити особі порядок поновлення її порушених прав і вжити необхідних заходів до відшкодування шкоди, завданої особі внаслідок незаконних засудження, притягнення як обвинува­ченого, затримання, застосування запобіжного заходу та у разі не­законного продовження виконання призначеного покарання у ви­падках, коли кримінальний закон, який усуває караність діяння, на­брав чинності.

Реабілітація осіб, незаконно, безпідставно та несправедливо за­суджених або притягнутих до відповідальності, включає повне відшкодування заподіяної їм майнової шкоди, поновлення в правах, відшкодування моральної шкоди та поновлення доброго імені гро­мадянина. Порядок реабілітації визначено Законом України від 1 грудня 1994 р. " Про порядок відшкодування шкоди, завданої гро­мадянинові незаконними діями органів дізнання, слідства, проку­ратури і суду" Відповідно до положень цього Закону підлягає відшкодуванню шкода, завдана громадянинові внаслідок будь-яких незаконних процесуальних дій, рішень чи бездіяльності, а саме, шкода, завдана внаслідок: незаконного засудження, незаконного притягнення як обвинуваченого, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення під час розслідування чи судового розгляду кримінальної справи обшуку, виїмки, незаконного накла­дення арешту на майно, незаконного усунення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що обмежують права громадян.









Г,

65

Стаття 5

Представляється, що відповідно до Конституції України, по-перше, відшкодуванню підлягає будь-яка шкода, завдана будь-якими незаконними діями чи рішеннями, по-друге, відшкодуванню підлягає також шкода, завдана бездіяльністю, наприклад нерозгля-дом повідомлення про злочин, непорушенням справи, нерозкрит-тям злочину тощо. В законі це повинно бути чітко окреслено, а, більше того, окремо повинна бути передбачена відповідальність держави за бездіяльність посадових осіб.

Документованість. Обов'язковим і невід'ємним елементом кримінально-процесуальної діяльності є кримінально-процесуальне документування — фіксація у процесуальних документах або за до­помогою засобів технічного документування всіх процесуальних дій і рішень (обшук — протокол обшуку, експертиза — висновок експерта, арешт — постанова про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, судове слідство — протокол судового ро­згляду або відеозапис судового процесу тощо). Така фіксація має принциповий характер і покликана забезпечити як результа­тивність виконуваних процесуальних дій, так і можливість їх перевірки, забезпечення при цьому прав і законних інтересів гро­мадян.

Ст- 129 Конституції України визначає, що до основних засад кримінального судочинства належить " гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами". Але технічне до­кументування лише частина діяльності з документування процесу­ального провадження, до того ж документуванню підлягає не тільки судовий процес, а й процесуальна діяльність на досудовому слідстві та на інших стадіях процесу.

Закон вимагає обов'язкового документування слідчих і всіх інших процесуальних дій, надаючи цим вимогам принциповий ха­рактер. Судова практика виходить з того, що вважає істотним по­рушенням процесуального закону, яке тягне відміїгу апеляційною інстанцією вироку суду, навіть якщо в справі відсутній протокол судового засідання або якщо він не підписаний головуючим чи сек­ретарем. Подібні вимоги не менш важливі щодо фіксування слідчих дій чи рішень.

Процесуальний документ — складова і невід'ємна частина про­цесуального акту, суттєвий гарант правосуддя. Документування — принципове положення, невиконання вимог якого робить юридич­но нікчемними самі процесуальні акти і зводить нанівець зусилля з розв'язання завдань правосуддя.

Неприпустимим є здійснення будь-якої процесуальної дії або прийняття юридичного рішення без передбаченого законом проце­суального документа, так само як і складання документа буде аб­сурдним без необхідності фіксації будь-якого юридичного факту (дії або рішення). Документи мають бути складені у строгій відповідності з вимогами закону, на виконання закону. Принцип документовакості процесу, так само як і інші принципи криміналь­ного процесу, служить найважливішою гарантією правосуддя.

Законність. Законність є методом діяльності держави і принци­пом її взаємовідносин з громадянами. Будь-які відступи від при­писів закону запобігаються заходами державного примусу. Додер-

3 Тертишнмк


66


Стаття 5


Стаття 5


67


 


жання законів — гарант правосуддя. У правовій державі діє прин­цип верховенства закону: органи влади утворюються і функціону­ють «а підставі закону; закон являє собою зведену в норми права волю народу і є, по суті, не чим іншим, як суспільним договором громадян.

Усі рівні перед законом та судом. Громадянин та держава рівною мірою відповідальні один перед одним за порушення при­писів закону.

Через принцип законності в кримінальному процесі реа­лізується принцип правової держави — обмеження влади правом. Зокрема, якщо громадянину дозволено все, що не заборонено за­коном, то влада, а в кримінальному процесі ті суб'єкти, що наділені владно-розпорядчими повноваженнями, — мають робити тільки те, що їм продиктовано, і тільки в такій формі, яка продиктована за­коном. Такий принцип обмеження влади правом — основа основ правової держави — повинен неухильно і точно дотримуватися в кримінальному процесі. В принципі законності реалізується святая святих юридичної науки — захист і зміцнення принципу неприпус­тимості звуження існуючих прав і свобод людини. Це компас юри­дичної науки і законодавчої практики. Процесуальна наука і всі ми зобов'язані реальними справами забезпечувати прямування тільки в заданому напрямку — при прийнятті змін у законодавстві не до­пускати звуження вже існуючих прав і свобод людини.

Гуманізм. При провадженні процесуальної діяльності має забез­печуватись гуманне, людяне поводження з усіма без винятку учас­никами процесу та іншими громадянами.

Згідно з міжнародними правовими актами і діючим процесуаль­ним законодавством України нікого не може бути піддано катуван­ню чи жорстокому, нелюдському або принижуючому гідність по­водженню чи покаранню, жодну особу не може бути без її вільної згоди піддано медичним чи науковим дослідам. Всі особи, позбав­лені волі, мають право на гуманне поводження і поважання гідності, властивої людській особі. Забороняється домагатись пока­зань обвинуваченого та інших осіб, які беруть участь у справі, шля­хом насильства, погроз та інших незаконних заходів. Обвинувачені, у випадках арешту, поміщаються окремо від засуджених, що відповідає їх статусу незасуджених осіб.

Толерантність вимагає від кожного громадянина поважати права і свободи інших людей, з повагою ставитись до інших учас­ників процесу, їх прав і законних інтересів. У законодавстві слід встановити правило: кожен має відмовитись від реалізації своїх прав, якщо їх використання буде несправедливим, може безпідставно і необгрунтовано обмежити права і свободи інших людей, незаконно заподіяти шкоди інтересам інших громадян.







Справедливість.

Справедливий закон втілює в собі ідею рівної для всіх свободи, свободи робити все, що не ущемлює свободи інших і не заподіює шкоди, свободи робити все, що не заборонено законом. Справед­ливий закон забороняє лише те, що завдає шкоди і нічого не нака­зує чесним людям.


Справедливість, втілюючи в собі ідею рівності громадян перед законом і судом, немислима без свободи і законності. Закон висту­пає мірою, єдиним для всіх масштабом свободи. При цьому свобода окремої особи співвідноситься із свободою інших людей, а право виступає регулятором можливостей реалізації свободи кожного. Встановлювані заборони й обмеження мають бути доцільними з точки зору гарантії свободи, а значить справедливими. Зміст права полягає в тому, щоб свободу всіх ввести у розумні справедливі межі, реалізувати справедливість, дотримуючись принципу рівності людей перед законом і судом.

Справедливість має на увазі відповідність між правами й обов'язками людини, діянням та шаною, яка визначається крізь призму рівності і свободи.

Справедливість — один з найважливіших принципів правової держави як у законодавчій, так і в безпосередньо кримінально-про­цесуальній діяльності. У кримінальному процесі реалізація принци­пу справедливості полягає в обов'язку правоохоронних органів ус­тановити об'єктивну істину у справі, забезпечити законні права та інтереси учасників процесу, правильно кваліфікувати дії обвинува­ченого, не допускаючи упередженого, необ'єктивного підходу до розв'язання справи, забезпечити учасникам процесу різні можли­вості в дослідженні доказів і захисті своїх прав, неухильно додер­жуватись закону, щоб кожний, хто вчинив злочин, був підданий по­каранню, що відповідає його діянню, і жоден невинний не був при­тягнутий до відповідальності.

У п. 3.2 Положення про органи попереднього смдства в системі Міністерства внутрішніх справ України (наказ МВС України №745 від 25.11.1992 р.) безпосередньо зазначається, що " попереднє слідство ведеться на принципах справедливості, гуманізму, рівноправності громадян перед законом. Правосуддя — справедливий суд".

Суд зобов'язаний вжити заходів для всебічного дослідження об­ставин справи і винести законний, обґрунтований і справедливий вирок. Відповідно до ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права кожний має право при розгляді будь-якого злочи­ну " на справедливий і публічний розгляд справи компетентним, не­залежним і неупередженим судом, утвореним на основі закону".

Справедливість означає відповідність вживаних до підсудного заходів примусу і покарання тяжкості вчиненого ним злочину і його особистості. Вирок суду підлягає за cm. 367, 372 КПК України ска­суванню, якщо призначене судом покарання " є явно несправедливим як внаслідок м'якості, так і суворості покарання". Jus est ars boni et aequL — Право є мистецтво добра і справедливості.

У своїй сукупності всі принципи кримінального процесу утво­рюють струнку і гармонійну систему не суперечних одна одній ос­новних визначальних засад, в якій кожен принцип має своє зна­чення й органічно та нерозривно пов'язаний як зі всією системою, так і зі всіма іншими принципами.

Зміст інших принципів кримінального процесу розкривається відповідно в коментарях до ст. 14—22 КПК України.

Підставою притягнення особи до відповідальності є наявність сис­теми беззаперечних доказів, які вказують на вчинення нею злочину.

З *


68


Стаття 6


69


 


Порядок притягнення особи як обвинуваченого має відповідати діючим принципам кримінального процесу і окрім цього визна­чається ст. 131 —133, 140—147 і 438 КПК України та детальніше роз­кривається в коментарях до цих статей. Про особливості притягнення до кримінальної відповідальності неповнолітніх див. ст. 437-438 КПК України та коментар до її окремих статей, щодо притягнення як обвинуваченого в справах приватного обвинувачення та з протоколь­ною формою досудової підготовки матеріалів див. відповідно ст. 27, 251, 426, 430 К1ІК України та коментар до них.

Стаття 6. Обставин», що виключають провадження в кримінальній справі

Кримінальну справу не може бути порушено, а пору­шена справа підлягає закриттю:

1) за відсутністю події злочину;

2) за відсутністю в діянні складу злочину;

(Пункт 3 частини першої статті 6 виключено на підставі Закону № 2670-111 (2670-14) від 12.07.2001)

4) внаслідок акта амністії, якщо він усуває застосуван­ня покарання за вчинене діяння, а також у зв'язку з по­милуванням окремих осіб;

5) щодо особи, яка не досягла на час вчинення суспільно небезпечного діяння одинадцятирічного віку;

6) за примиренням обвинуваченого, підсудного з по­терпілим у справах, які порушуються не інакше як за скаргою потерпілого, крім випадків, передбачених части­нами 2, 4 і 5 статті 27 цього Кодексу;

7) за відсутністю скарги потерпілого, якщо справу може бути порушено не інакше як за його скаргою, крім випадків, коли прокуророві надано право порушувати справи і за відсутності скарги потерпілого (частика З статті 27 цього Кодексу);

8) щодо померлого, за винятком випадків, коли про­вадження в справі є необхідним для реабілітації померло­го або відновлення справи щодо інших осіб за нововияв-леними обставинами;

9) щодо особи, про яку є.вирок по тому самому обви­нуваченню, що набрав законної сили, або ухвала чи пос­танова суду про закриття справи з тієї ж підстави;

10) щодо особи, про яку с нескасована постанова орга­ну дізнання, слідчого, прокурора про закриття справи по тому ж обвинуваченню;

11) якщо про відмову в порушенні справи по тому са­мому факту с нескасована постанова органу дізнання, слідчого, прокурора.

Якщо обставини, зазначені в пунктах 1, 2 і 4 цієї статті, виявляються в стадії судового розгляду, суд доводить роз­гляд справи до кінця і у випадках, передбачених пункта­ми 1 і 2 цієї статті, постановляє виправдувальний вирок, а у випадках, передбачених пунктом 4, обвинувальний вирок із звільненням засудженого від покарання.

Закриття справи на підставах, зазначених у пункті 4 цієї статті, не допускається, якщо обвинувачений проти цього заперечує. В цьому разі провадження у справі про­довжується в звичайному порядку.

У разі наявності достатніх підстав вважати, що суспільно небезпечне діяння, вчинено особою, яка досяг-


ла одинадцяти років, але до виповнення віку, з якого за­коном передбачена кримінальна відповідальність, по факту цього діяння порушується кримінальна справа. Така справа вирішується у порядку, передбаченому стат­тею 7-3 цього Кодексу.

Якщо в ході дізнання, досудового чи судового слідства або перевірки, що провадилась на підставах, передбаче­них частиною 4 статті 97 цього Кодексу, поряд з обстави­нами, зазначеними у пунктах 1, 2, 4, 6, 7, 9-11 частини 1 цієї статті, що виключають провадження у кримінальній справі, у діянні особи будуть виявлені ознаки адміністра­тивного правопорушення, орган дізнання, слідчий, проку­рор, суд або суддя зобов'язані направити відповідні матеріали органу (посадовій особі), уповноваженому роз­глядати справу про таке адміністративне правопорушення.

(Стаття б із змінами, внесеними згідно з Указами ПЦР від 10.09.62, № 6834-10 від 16.04.84, Законами 3351-12 від 30.06.93, № 3787-12 від 23.12.93, № 358/95-ВР від 05.10.95, № 1483-111 (1483-14) від 22.02.2000, 2533-111 (2533-14) від 21.06.2001 — набуває чинності з 29Ш2001, № 2670-111 (2670-14) від 12.07.2001)

Обставини, які згідно з законом виключають порушення кримінальної справи та процесуальне провадження, за своєю сутністю можуть бути систематизовані та поділені на три групи.

Перша група обставини реабілітуючого характеру.

Реабілітуючі підстави — це такі, в силу яких особа визнається невинною у вчиненні злочину, добропорядною та реабілітованою, або які вказують, що злочину не було. Сюди належать: відсутність події злочину, відсутність складу злочину, в тому числі наявність необхідної оборони або крайньої необхідності; недосягнення осо­бою до моменту вчинення суспільно небезпечного діяння віку, при досягненні якого можлива кримінальна відповідальність.

Реабілітуючі підстави звільнення особи від відповідальності вка­зані в п. 1, 2, 5 ч. 1 ст. 6 КПК України. Рішення про відмову в по­рушенні справи чи про закриття справи за цими обставинами упов­новажені приймати слідчі чи органи дізнання самостійно.

При відмові в закритті чи закритті кримінальної справи за реабілітуючими підставами слід роз'яснити обвинуваченому про право на відшкодування заподіяної йому моральної та матеріальної шкоди безпідставним притягненням до відповідальності, реабілітацію в повному обсязі відповідно до закону України від 1.12.1994 року 'Про порядок відшкодування шкоди, завданої грома­дянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду".

Друга група підстави нереабілітуючого характеру. Нере-абілітуючі підстави — це підстави, що за наявності складу злочину тяпгуть за собою звільнення особи від кримінальної відповідаль­ності та покарання, звільняють від відповідальності та покарання особу, визнану винною у вчиненні злочину. Особа звільняється від кримінальної відповідальності з огляду на акт амністії, що усуває покарання за вчинений нею злочин, або у зв'язку з помилуванням даної оеоби, а також у разі смерті особи, яка вчинила злочин. Оскільки винною особу у вчиненні злочину може визнати тільки


70


Стаття 6


Стаття 6


71


 


суд, то і закриття кримінальної справи за нереабілітуючими підста­вами можливе лише за рішенням суду.

Третю групу становлять формально-процесуальні підстави. Це підстави, що тягнуть за собою відмову в порушенні кримінальної справи з огляду на наявність рішень щодо певного факту, які набу­ли юридичної сили, чи відсутності волевиявлення певних учасників процесу, за умови, що за законом справа порушується лише за на­явності такого волевиявлення. Наприклад, відсутності скарги по­терпілого про притягнення винного до кримінальної відповідаль­ності в справах, віднесених до справ приватного обвинувачення. Тут відмова в порушенні справи має місце за відсутністю скарги потерпілого, якщо справа підлягає порушенню тільки за його скар­гою, або за примиренням потерпілого з обвинуваченим по такій ка­тегорії справ (п. 6 ст. 6 КПК України).

Ця група об'єднує також підстави, які констатують немож­ливість повторного розслідування фактів, що стосуються дій осіб, щодо яких компетентні державні органи прийняли рішення. Сюди належать такі підстави: наявність вироку, що набрав законної сили, або ухвали чи постанови суду про закриття справи за тією самою підставою, наявність постанови органу розслідування або прокуро­ра про закоиття справи за тим самим обвинуваченням (п. 9 ст. 6 КПК України).

Зауважимо, що в даній правовій нормі викладено обставини, які виключають провадження по кримінальній справі, що можуть слу­жити як підставами для відмови в порушенні справи, так і підста­вами для закриття справи чи винесення виправдувального вироку.

Закон надає право на прийняття рішення про відмову в пору­шенні справи чи про закриття справи за цими обставинами слідчому й органу дізнання.

Водночас, окремо в ст. 7, 7-1 КПК України встановлені додаткові підстави й умови закриття справи за нереабілітуючими обставина­ми: у зв'язку з дійовим каяттям, з примиренням обвинуваченого, підсудного з потерпілим, із застосуванням примусових заходів ви­ховного характеру, у зв'язку зі зміною обстановки, з передачею особи на поруки або із закінченням строків давності. Ці обставини не можуть служити підставами для відмови в порушенні справи, адже за їх наявності особі має бути пред'явлено обвинувачення, і є винятково безумовними підставами для закриття кримінальної справи за рішенням суду. За цих обставин слідчий після закінчення розслідування через прокурора направляє справу до суду для при­йняття рішення про закриття справи і вирішення інших правових питань. Обставини, що служать тільки підставами для закриття справи, розглянуті в главі 20 цієї книги, в порядку коментарю підстав для закриття справи — ст. 213, 214 КПК України та комен­тарі до ст. 7, 7-1 КПК України.

Дамо коротку характеристику обставин, що виключають про­вадження по кримінальній справі, які можуть служити як підстава­ми для відмови в порушенні справи, так і підставами для закриття справи чи винесення виправдувального вироку.

Відсутність події аюччну (п. 1 ст. 6 КПК України) є підставою, що тягне за собою відмову в порушенні справи в тих випадках, коли


взагалі не було події, про яку надходила.заява (повідомлення), або сама подія мала місце, але не може бути визнана подією злочину. Прикладами відсутності події злочину можуть бути такі ситуації: смерть людини сталася внаслідок дії стихійних сил природи (під час повені, грози тощо); за результатами перевірки заяви про зґвалту­вання виявилося, що насильницького акту взагалі не було.

Відсутність у діянні складу злочину (п. 2 ст. 6 КПК України). Ця підстава застосовується, коли встановлено, що подія, з приводу якої надійшли заява або повідомлення, мала місце, була результа­том" вчиненого особою діяння (дії або бездіяльності), але сама по собі не є злочином, оскільки:

а) відсутній хоча б один з елементів складу злочину (об'єкт,
об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона);

б) наявні обставини, які виключають суспільну небезпеку діяння.

Злочин — це суспільно небезпечне, протиправне, винне, амо­ральне та каране відповідно до кримінального закону діяння (дія або бездіяльність), вчинене осудною особою, яка може бути суб'єктом злочину.

Згідно зі ст. 2 КК України підставою кримінальної відповідаль­ності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину. Отже, відсутність складу злочину — підста­ва для відмови в порушенні справи, закриття справи чи винесення виправдувального вироку. Nullum crimen sine lege (немає злочину, не визначеного в законі).

Склад злочину — сукупність визначених у кримінальному законі ознак, за наявності яких суспільно небезпечне діяння характери­зується як злочин. До елементів складу злочину належать об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона діяння.

Об'єкт злочину—цінності, що захищаються кримінальним за­коном, а саме: права і свобода людини і громадянина, власність, громадський порядок та громадська безпека, довкілля, консти­туційний устрій України, мир і безпека людства.

Суб'єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчинила злочин у віці, з якого відповідно до цього Кодексу може наставати кримі­нальна відповідальність. Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років.

Особи, що вчинили злочини у віці від чотирнадцяти до шістнад­цяти років, підлягають кримінальній відповідальності лише за умис­не вбивство (статті 115—117), посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена гро­мадського формування з охорони громадського порядку і держав­ного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги, представни­ка іноземної держави (статті 112, 348, 379, 400, 443), умисне тяжке тілесне ушкодження (стаття 121, частина третя статей 345, 346, 350, 377, 398), умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження (стаття 122, частина друга статей 345, 346, 350, 377, 398), диверсію (стаття 113), бандитизм (стаття 257), терористичний акт (стаття 258), захоп­лення заручників (статті 147 і 349), зґвалтування (стаття 152), на-


72


Стаття 6


Стаття 6


73


 


сильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним спосо­бом (стаття 153), крадіжку (стаття 185, частина перша статей 262, 308), грабіж (статті 186, 262, 308), розбій (стаття 187, частина третя статей 262, 308), вимагання (статті 189, 262, 308), умисне знищення або. пошкодження майна (частина друга статей 194, 347, 352, 378, частини друга та третя статті 399), пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (стаття 277), угон або захоплення залізнич­ного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна (стаття 278), незаконне заволодіння транспортним засобом (части­ни друга чи третя статті 289), хуліганство (стаття 296).

Осудною визнається особа, яка під час вчинення злочину могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність), передбачати їх наслідки і ке­рувати ними.

Не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка під час вчи­нення суспільно небезпечного діяння, передбаченого цим Кодек­сом, перебувала в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання, тимчасового розладу психічної діяль­ності, недоумства або іншого хворобливого стану психіки. До такої особи за рішенням суду можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру.

Об'єктивна сторона злочину — це здійснювана в певному про­сторі і часі дія чи бездіяльність, яку характеризують об'єктивно ви­ражені обставини злочину — місце, час, засіб, шкідливі наслідки, причинний зв'язок між діянням і шкідливими наслідками.

Суб'єктивна сторона злочину — психічне ставлення особи до вчинюваної суспільно небезпечної, протиправної, аморальної та ка­раної відповідно до кримінального закону дії чи бездіяльності і її наслідків, яке виражається у формі умислу чи необережності.

Умисел поділяється на прямий і непрямий.

Прямим є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небез­печний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала ного суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання.

Непрямим (побічним) є умисел, якщо особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяль­ності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і хоча не бажала, але свідомо припускала їх настання.

Необережність поділяється на злочинну самовпевненість та зло­чинну недбалість.

Злочинною самовпевненістю є така необережність, за якої особа усвідомлювала своє діяння, передбачала можливість настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння (дії або бездіяль­ності), але легковажно розраховувала на відвернення їх.

Злочинною недбалістю є така необережність, за якої особа не передбачала можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння (дії або бездіяльності), хоча повинна була і могла їх передбачити1.

Докладніше про склад злочину див.: Коржанський М. Й. Науковий ко­ментар Кримінального кодексу України.— К., 2001.


Відсутність хоча б одного з елементів складу злочину є обстави­ною, що виключає порушення кримінальної справи чи проваджен­ня судочинства.

До числа обставин, що виключають злочинність діяння, нале­жать необхідна оборона, уявна оборона, крайня необхідність, за­тримання злочинця, фізичний або психічний примус, виконання за­конного наказу, дія в стані ризику та виконання спеціального за­вдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації (ст. 36—43 КК України).

Необхідною обороною згідно зі ст. 36 КК України визнаються дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інте­ресів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посяган­ня шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і до­статньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припи­нення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони. Кожна особа має право на необхідну обо­рону незалежно від можливості уникнення суспільно небезпечного посягання або звернення за допомогою до інших осіб чи органів влади. Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явко не відповідає небезпечності посягання чи обстановці захисту. Перевищення меж необхідної оборони тягне кримінальну відповідальність лише у ви­падках, спеціально передбачених у статтях 118 та 124 КК України.

Особа не підлягає кримінальній відповідальності, якщо через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним по­сяганням, вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди небезпечності посягання чи обстановці захисту.

Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальної відповідальності застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного на­сильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає.

Уявною обороною згідно зі ст- 37 КК України визнаються дії, пов'язані із заподіянням шкоди за таких обставин, коли реального суспільно небезпечного посягання не було й особа, неправильно оцінюючи дії потерпілого, лише помилково припускала наявність такого посягання. Уявна оборона Биключає кримінальну відповідальність за заподіяну шкоду лише у випадках, коли обста­новка, що склалася, давала особі достатні підстави вважати, що мало місце реальне посягання, і вона не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого припущення. Якщо особа не усвідомлювала і не могла усвідомлювати помилковості свого при­пущення, але при цьому перевищила межі захисту, що дозволяють­ся в умовах відповідного реального посягання, вона підлягає відповідальності як за перевищення меж необхідної оборони. Якщо в обстановці, що склалася, особа не усвідомлювала, але моглг. усвідомлювати відсутність реального суспільно небезпечного пося-


74


Стаття 6


Стаття 6


75


 


гання, вона підлягає відповідальності за заподіяння шкоди через не­обережність.

Затримання особи, яка вчинила злочин. Не визнаються злочин­ними дії потерпілого та інших осіб безпосередньо після вчинення посягання, спрямовані на затримання особи, яка вчинила злочин, і доставления її відповідним органам влади, якщо при цьому не допущено перевищення заходів, необхідних для затримання такої особи. Перевищенням заходів, необхідних для затримання злочин­ця, визнається умисне заподіяння особі, що вчинила злочин, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обста­новці затримання злочинця.

Крайня необхідність. Не є злочином в силу положень ст. 38 КК України заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосе­редньо загрожує особі чи охоронюваним законом правам цієї лю­дини або інших осіб, а також суспільним інтересам чи інтересам держави, якщо цю небезпеку в даній обстановці не можна було усу нути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено пере­вищення меж крайньої необхідності. Перевищенням меж крайньої необхідності визнається умисне заподіяння шкоди правоохороню­ваним інтересам, якщо така шкода є більш значною, ніж відвернена шкода. Особа не підлягає кримінальній відповідальності за переви­щення меж крайньої необхідності, якщо внаслідок сильного душев­ного хвилювання, викликаного небезпекою, що загрожувала, вона не могла оцінити відповідність заподіяної шкоди цій небезпеці.

Фізичний або психічний примус теж є підставою, що в певних випадках виключає кримінальну відповідальність. Згідно зі ст- 40 КК України не є злочином дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого особа не могла керу­вати своїми вчинками. Питання про кримінальну відповідальність особи за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо ця особа зазнала фізичного примусу, внаслідок якого вона зберігала можливість керувати своїми діями, а також психічного примусу, вирішується відповідно до положень ст. 39 КК України.

Виконання законного наказу або розпорядження. Дія або бездіяльність особи, що заподіяла шкоди правоохоронюваним інте­ресам, визнається відповідно до положень ст. 41 КК України пра­вомірною, якщо вона була вчинена з метою виконання законного наказу або розпорядження. Наказ або розпорядження визнаються законними, якщо вони віддані відповідною особою в належному по­рядку та в межах її повноважень і за змістом не суперечать чинно­му законодавству та не пов'язані з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина Не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка відмовилася виконувати явно злочин­ний наказ або розпорядження. Особа, що виконала явно злочинний наказ або розпорядження, за діяння, вчинені з метою виконання такого наказу або розпорядження, підлягає кримінальній відповідальності на загальних підставах. Якщо особа не усвідомлю­вала і не могла усвідомлювати злочинного характеру наказу чи роз­порядження, то за діяння, вчинене з метою виконання такого на-


казу чи розпорядження, відповідальності підлягає тільки особа, що віддав злочинний наказ чи розпорядження.

Діяння, пов'язане з ризиком, вперше законодавчо визнано при­йнятим у 2001 році КК України обставиною, що за певних умов виключає кримінальну відповідальність. Згідно зі ст. 42 КК України не є злочином діяння (дія або бездіяльність), яке заподіяло шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо це діяння було вчинене в умо­вах виправданого ризику для досягнення значної суспільно корис­ної мети. Ризик визнається виправданим, якщо мети, що була пос­тавлена, не можна було досягти в даній обстановці дією (бездіяльністю), не поєднаною з ризиком, і особа, яка допустила ризик, обґрунтовано розраховувала, що здійснені нею заходи є до­статніми для відвернення шкоди правоохоронюваним інтересам. Ризик не визнається виправданим, якщо він завідомо створював за­грозу для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи чи інших надзвичайних подій.

Виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації. Не є злочином вимушене заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам особою, яка відповідно до чинного закону виконувала спеціальне завдання, беручи участь в організованій групі чи зло­чинній організації з метою попередження чи розкриття їх злочин­ної діяльності. Особа, зазначена у частині першій цієї статті, підлягає кримінальній відповідальності лише за вчинення у складі організованої групи чи злочинної організації особливо тяжкого зло­чину, вчиненого умисно і пов'язаного з насильством над по­терпілим, або тяжкого злочину, вчиненого умисно і пов'язаного з причинениям тяжкого тілесного ушкодження потерпілому або на­станням інших тяжких чи особливо тяжких наслідків. Особа, яка вчинила такий злочин, не може бути засуджена до довічного поз­бавлення волі, а покарання у вигляді позбавлення волі не може бути призначене їй на строк, більший ніж половина максимального стро­ку позбавлення волі, передбаченого законом за цей злочин1

У згаданих випадках приймається рішення про відмову в пору­шенні справи або про закриття справи за відсутності складу злочину

Слід мати на увазі, що в низці статей Кримінального кодексу України передбачаються спеціальні умови, лише за наявності яких може настати кримінальна відповідальність за певні дії. Такими умовами для різних складів злочину є попереднє вчинення ана­логічних дій раніше, обов'язковий мінімальний розмір заподіяної діянням шкоди, наявність спеціального попередження адміністра­тивних органів у зв'язку з вчиненням такої дії.

Амністія та помилування — це акти вищого органу державної влади. Вони, не відміняючи закону, який встановлює відповідальність за цей або інший злочин, звільняють осіб, що вчи­нили ці злочини, від кримінальної відповідальності, а також повністю або частково від покарання, передбачають заміну при­значеного судом покарання більш м'яким або зняття судимості.

Докладніше див.-. Коржанський М. Й. Науковий коментар Кримінального кодексу України.— К., 2001.


76


Стаття 6


Стаття 7


77


 


Амністія — це повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчи­ненні злочинів. Амністія оголошується виключно законом про амністію, який приймається відповідно до положень Конституції України та діючого законодавства.

Законом про амністію може бути передбачено:

а) повне звільнення зазначених у ньому осіб від кримінальної
відповідальності чи від відбування покарання (повна амністія);

б) часткове звільнення зазначених у ньому осіб від відбування
призначеного судом покарання (часткова амністія).

Амністія не звільняє від обов'язку відшкодувати заподіяну злочи­ном шкоду, покладеного на винну особу вироком чи рішенням суду.

Згідно з Законом України " Про застосування амністії в Україні" (Відомості Верховної Ради України.— 1996.— № 48. — Ст. 263; 1997.— № 9. — Ст. 69) не допускається застосування амністії:

а) до особливо небезпечних рецидивістів, визнаних такими ви­
роком суду, що набрав законної сили;

б) до осіб, яким довічне ув'язнення в порядку помилування
замінено на інше позбавлення волі;

в) до осіб, що мають дві і більше судимості за вчинення тяжких
злочинів;

г) до осіб, яких засуджено за особливо небезпечні злочини проти
держави, бандитизм, умисне вбивство при обтяжуючих обставинах;

д) до осіб, яких засуджено за вчинення тяжкого злочину, крім
зазначених у пункті " г" цієї статті, і які відбули менше половини
призначеного вироком суду основного покарання.

Положення закону про амністію, які не відповідають вимогам цієї статті, не мають сили і застосуванню не піддягають.

Дія закону про амністію поширюється на злочини, вчинені до дня набрання ним Чинності включно, і не поширюється на злочини, що тривають або продовжуються, якщо вони закінчені, припинені або перервані після прийняття закону про амністію.

У виняткових випадках, з метою припинення суспільно небез­печних групових проявів, чинність амністії може бути поширена на діяння, вчинені до певної дати після оголошення амністії, за умови обов'язкового виконання до цієї дати вимог, передбачених у законі про амністію (умовна амністія).

Питання про погашення чи зняття судимості щодо осіб, до яких застосовано амністію, вирішується відповідно до положень Кримінального кодексу України, виходячи із виду і терміну фак­тично відбутого винним покарання.

Згідно зі ст. 6. Закону України " Про застосування амністії в Україні" закони про амністію, за винятком законів про умовну амністію, Верховна Рада України може приймати не частіше одного разу протягом календарного року.

Відповідно до статті 8 названого закону особи, які відповідно до заксну про амністію підлягають звільненню від відбування (подаль­шого відбування) покарання, звільняються не пізніш як протягом трьох місяців після опублікування закону про амністію.

Помилування осіб здійснюється, як правило, за особистим кло­потанням засуджених, а також у порядку розгляду справ осіб, за-


суджених до довічного позбавлення волі, за поданнями Генераль­ного прокурора України, Голови Верховного Суду України та відповідно до висновків Комісії у питаннях помилування Президен­том України. Про помилування та відхилення клопотань про поми­лування Президент України приймає укази.

Смерть особи, яка вчинила злочин, робить провадження у кримінальній справі безпредметним. Відмова у порушенні кримі­нальної справи може мати місце тільки тоді, коли дані, отримані під час перевірки, підтверджують, що діяння, яке досліджується, є зло­чином і було вчинене саме цією особою.

У п. 9 ст. 6 КПК України говориться, що кримінальна справа не може бути порушена " щодо особи, про яку є вирок по тому само обвинуваченню, що набрав законної сили, або ухвала чи постанова суду про закриття справи з тієї само підстави".

Згідно зі ст. 403 КПК України висновки, що містяться у вироці, ухвалі або постанові суду про закриття справи, обов'язкові для всіх державних і громадських установ, підприємств та організацій, по­садових осіб та громадян і не можуть бути переглянуті, змінені й доповнені, доки це судове рішення не скасовано в установленому законом порядку.

Відповідно до п. 10, 11 ст. 6 КПК України не допускається пору­шення кримінальної справи " щодо особи, про яку є нескасована постанова про відмову в порушенні справи або постанова органу дізнання, слідчого, прокурора про закриття справи по тому само обвинуваченню".

Як і вирок суду, постанова органу розслідування та прокурора, винесена відповідно до закону, має властивість загальнообов'яз­ковості та стабільності.

Див. також коментар до ст. 213 КПК України.

Стаття 7. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності і від покарання внаслідок зміни обстановки

Суд вправі звільнити підсудного від кримінальної відповідальності, коли буде визнано, що на час розгляду справи в суді внаслідок зміни обстановки вчинене особою діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа пе­рестала бути суспільно небезпечною.

Прокурор, а також слідчий за згодою прокурора за на­явності підстав, зазначених у статті 48 Кримінального ко­дексу України (2341-14), складає мотивовану постанову про направлення справи до суду для вирішення питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

За наявності підстав, зазначених у статті 48 Кримі­нального кодексу України, у справах, які надійшли до суду з обвинувальним висновком, суд у судовому засіданні виносить постанову про закриття справи.

При закритті кримінальної справи з цих підстав мають додержуватися вимоги, зазначені в частинах 2 і 3 статті 7-1 цього Кодексу.

Суд своїм вироком може звільнити від покарання особу, яка вчинила злочин невеликої або середньої тяж­кості, коли визнає, що з урахуванням бездоганної поведінки і сумлінного ставлення до праці цю особу на


78


Стаття 7


Стаття 7-І


79


 


час розгляду справи в суді не можна вважати суспільно небезпечною.

Особа також може бути за вироком суду звільнена від відповідальності чи покарання на підставах, передбаче­них статтями 49 і 74 Кримінального кодексу України (2341-14).

(Стаття 7 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР№ 1851-09 від23.03.77, № 6834-10 від 16.04.84, Законами Ns 3351-12 від 30.06.93, 2533-Ш (2533-14) від 21.06.2001 — набуває чинності з 29.06.2001, Л5> 2670-111 (2670-14)від 12.07.2001)

Звільнення від кримінальної відповідальності та покарання — гуманний процесуальний інститут, який передбачає обставини, за яких особа, що вчинила незначної суспільної небезпеки злочин, за наявності передбачених у законі фактів може бути звільнена від кримінальної відповідальності і покарання.

Закон передбачає можливість звільнення від кримінальної відповідальності і покарання в результаті зміни обстановки (ст 48 КК України), у зв'язку із закінченням строків давності (ст. 49 КК України), у зв'язку з передачею особи на поруки (ст- 47 КК України), у зв'язку з дійовим каяттям та примиренням винного з потерпілим (ст 45, 46 КК України), у зв'язку із застосуванням при­мусових заходів виховного характеру до неповнолітнього (ст 97, 105 КК України)

Звільнення від кримінальної відповідальності та покарання в ре­зультаті зміни обстановки можливе у разі, коли після порушення кримінальної справи вчинене особою діяння втратило характер суспільно небезпечного, або ця особа перестала бути суспільно не­безпечною. Втратити суспільну небезпечність можуть незначні зло­чини — діяння, за які за законом передбачаються альтернативні позбавленню волі покарання — штраф, виправні роботи тощо або санкція яких передбачає покарання не більше трьох років позбав­лення волі.

Під зміною обстановки слід розуміти настання таких соціально-економічних, правових або політичних змін, які тягнуть за собою визнання обвинуваченого таким, що втратив характер суспільно небезпечної особи (призов на військову службу відміна надзвичай­ного стану у певній місцевості, тяжка хвороба обвинуваченого, інвалідність, зміна сімейного стану місця проживання та роботи, що поєднуються з позитивною зміною його способу життя)

Особу, яка вчинила злочин, може бути за вироком суду звільне­но від покарання, коли буде визнано, що в силу наступної бездо­ганної поведінки і чесного ставлення до праці цю особу на час роз­гляду справи в суді не можна вважати суспільно небезпечною.

Закриття справи за цією підставою можливе, якщо обвинуваче­ний проти цього не заперечує. Оскільки підстава закриття справи в даному випадку нереабілітуюча, то справа за цією підставою за­кривається судом. Прокурор, а також слідчий за згодою прокурора за наявності підстав, зазначених у статті 48 Кримінального кодексу України (2341-14), складає мотивовану постанову про направлення справи до суду для вирішення питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.


Стаття 7-1. Закриття кримінальної справи у зв'язку з дійовим каяттям, з примиренням обвинуваче­ного, підсудного з потерпілим, із застосуван­ням примусових заходів виховного характеру, з передачею особи на поруки або із закінчен­ням строків давності

Провадження в кримінальній справі може бути закри­то судом у зв'язку:

1) з дійовим каяттям;

2) з примиренням обвинуваченого, підсудного з по­терпілим;

3) із застосуванням до неповнолітнього примусових заходів виховного характеру в порядку, передбаченому статтею 447 цього Кодексу;

4) з передачею особи на поруки колективу підпри­ємства, установи чи організації;

5) із закінченням строків давності.

До направлення кримінальної справи до суду особі по­винно бути роз'яснено сутність обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право за­перечувати проти закриття справи з цієї підстави.

Направлення кримінальної справи до суду з підстав, зазначених у цій статті, не допускається, якщо обвинува­чений, підсудний проти цього заперечує. В цьому разі провадження у справі продовжується в звичайному по­рядку.

Прокурор або слідчий в разі винесення постанови про направлення справи до суду у випадках, передбачених у частині першій статті 7-1 цього Кодексу, повинні озна­йомити обвинуваченого, його захисника, потерпілого або його представника з названою постановою, а в разі їх ви­моги — з усіма матеріалами справи та роз'яснити їх права, передбачені цим Кодексом.

(Кодекс доповнено статтею 7-1 згідно з Указом ПВР 1851-09 від 23.03.77, із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР 6834-10 від 16.04.84 та згідно з Законами № 285112 від 15.12.92, 3787-12 від 23.12.93, 2670-1ІІ (2670-14) від 12.07.2001)

У цій нормі названо додаткові обставини для закриття справи нереабілітуючого характеру. Нереабілітуючі підстави — це такі, які звільняють від відповідальності та покарання особу, визнану винною у вчиненні злочину.

Оскільки винною особу у вчиненні злочину може визнати тільки суд, то і закриття кримінальної справи за викладеними вище нере-абілітуючими підставами можливе лише за рішенням суду.

У постанові суду про закриття справи вказуються такі дані: місце і час складання; ким складена; за якою справою винесена ця постанова.

В описово-мотивувальній частині вказуються: всі юридично зна­чимі факти й обставини, які встановлені в процесі слідства; особ­ливості події злочину або розслідуваного діяння та ким воно вчи­нене; кваліфікація чи інша юридична оцінка діяння, у зв'язку з яким проводилося розслідування; фактичні та юридичні підстави і


80


Стаття 7-2


Стаття 7-2


81


 


мотиви закриття справи; процесуальні норми права, якими керу­вався при цьому суд.

Резолютивна частина постанови має логічно випливати з її опи-созо-мотивувальної частини. Тут мають бути вказані:

а) суть прийнятих рішень про закриття справи із зазначенням
підстав закриття та відомостей про особу, щодо якої справа закри-
г.ається, або відомостей про подію, у зв'язку з якою справу було
порушено;

б) рішення про долю речових доказів і майна, на яке накладено
грешт;

в) рішення про відміну запобіжного заходу;

г) рішення про відміну арешту на поштово-телеграфну корес­
понденцію;

д) рішення про відміну арешту на вклади;

є) рішення про повідомлення зацікавлених осіб про закриття справи, про роз'яснення їм права на оскарження прийнятого рішення, а також про роз'яснення права на реабілітацію особі, яка була незаконно притягнута до відповідальності.

Копія постанови суду про закриття справи направляється: про­куророві, особі, що притягалася до кримінальної відповідальності, особі, за заявою якої була порушена справа, а також потерпілому 1.1 цивільному позивачеві.

Стаття 7-2. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям

Прокурор, а також слідчий за згодою прокурора за На­явності підстав, зазначених у статті 45 Кримінального ко­дексу України (2341-14), вправі своєю мотивованою пос­тановою направити кримінальну справу до суду для вирішення питання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

За наявності підстав, зазначених у статті 45 Кримі­нального кодексу України, у справах, які надійшли до суду з обвинувальним висновком, суд у судовому засіданні виносить постанову про закриття справи.

(Кодекс доповнено статтею 7-2 згідно з Указом ПВР 1851-09 від 23.03.77, із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР 6834-10 від 16.04.84, Законами № 3351-12 від 30.06.93, № 2533-Ш (2533-14) від 21.06.2001 набуває чинності з 29.06.2001, в редакції Закону 2670-ІІІ (2670-14) від 12.07.2001)

Реалізація ідей гуманізації кримінального законодавства1 втіли­лась в новому правовому інституті — звільнення від відповідаль­ності за умови дієвого каяття, відшкодування шкоди та мирової угоди.

Згідно зі ст. 45 КК України, особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно спри-

Див.-. Тертишник В. М. Суд присяжних і мирові судді: історичний досвід, перспективи становлення та актуальні проблеми //Весы Фемиды.— 2000.— №33.— С. 29-32; Тертышник В. М. Уголовный процесс— Харь-коз, 2000— С. 500-501


яла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Більше того, згідно зі ст. 46 КК України особа, яка вперше вчинила злочин невеликої' тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона прими­рилася з потерпілим та відшкодувала завдані нею збитки або усу­нула заподіяну шкоду.

Злочин невеликої тяжкості — злочин, санкція статті, за якою кваліфіковано дії обвинуваченого, або взагалі не передбачає поз­бавлення волі, або передбачає позбавлення волі на строк не більше двох років.

Закриття справи за дієвим каяттям окрім згаданих вище загаль­них умов щодо злочинів невеликої тяжкості може мати місце у спеціально передбачених у Кримінальному кодексі України випад­ках.

Можливість звільнення особи від кримінальної відповідальності після скоєного нею злочину за умови з'явлення з повинною, дієвого каяття та за деяких спеціальних умов передбачається новим КК України до певних більш тяжких злочинів, наприклад-.

— незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (стаття 263) — звільняється від криміналь­ної відповідальності особа, яка вчинила злочин, передбачений час­тинами першою або другою статті 263 КК України, якщо вона до­бровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові ре­човини або вибухові пристрої;

— давання хабара (ст. 369) особа, яка дала хабар, звіль­няється від кримінальної відповідальності, якщо стосовно неї мало місце вимагання хабара або якщо після давання хабара вона добро­вільно заявила про те, що сталося, до порушення кримінальної справи щодо неї органу, наділеному законом правом на порушення кримінальної справи;

— створення не передбачених законами України воєнізованих формувань або участь у їх діяльності (ст- 260) — звільняється від кримінальної відповідальності за цією статтею особа, яка перебу­вала в складі зазначених у цій статті формувань, За дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно вийшла з такого формування і повідомила про його існування ор­гани державної влади чи органи місцевого самоврядування;

— створення злочинної організації (ст. 255) — звільняється від кримінальної відповідальності особа, крім організатора або керівника злочинної організації, за вчинення злочину, перед­баченого частиною першою статті 255, якщо вона добровільно за­явила про створення злочинної організації або участь у ній та ак­тивно сприяла її розкриттю;

— невиплата заробітної плати (ст- 175) — особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до криміналь­ної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, сти­пендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам;

— ухилення від сплати податків (ст. 212) — особа, яка вперше вчинила діяння, передбачені частиною першою та другою цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки,


82



































































Стаття 7 З



Стаття 7-3


83


 


збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня);

— терористичний акт (ст. 258) — звільняється від кримінальної відповідальності за діяння, передбачене в частині четвертій цієї статті, особа, крім організатора і керівника, яка добровільно повідо­мила про нього правоохоронний орган і сприяла припиненню існу­вання або діяльності терористичної групи чи організації або роз­криттю злочинів, вчинених у зв'язку із створенням або діяльністю такої групи чи організації, якщо в її діях немає складу іншого зло­чину;

— незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання як без мети, так і з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотроп­них речовин або їх аналогів (ст. 307) — особа, яка добровільно здала наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги і вказала джерело їх придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов'язаних з їх незаконним обігом, звільняється від кримінальної відповідальності за незаконне їх виробництво, виготовлення, при­дбання, зберігання, перевезення, пересилання;

— незаконне виробництво, виготовлення, придбання, збері­гання, перевезення чи пересилання прекурсорів з метою їх вико­ристання для виробництва або виготовлення наркотичних засобів чи психотропних речовин (ст. 311) — особа, яка добровільно здала прекурсори, що призначалися для виробництва або виготовлення наркотичних засобів чи психотропних речовин, і вказала джерело їх придбання або сприяла розкриттю злочинів, пов'язаних із неза­конним обігом прекурсорів, наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, звільняється від кримінальної відповідаль­ності за незаконні їх виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання;

— шпигунство (ч. 2 ст. 114) — звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка припинила шпигунську діяльність та до­бровільно повідомила органи державної влади про вчинене, якщо внаслідок цього і вжитих заходів було відвернено заподіяння шкоди інтересам України;

— державна зрада (ч. 2 ст. 111) — звільняється від кримінальної відповідальності громадянин України, якщо він на виконання зло­чинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинив і добровільно заявив органам державної влади про свій зв'язок з ними та про отримане завдання.

Стаття 7-3. Порядок вирішення справ про суспільно не­безпечні діяння, вчинені особою, яка не досяг­ла віку, з якого можлива кримінальна відповідальність

Слідчий, встановивши в кримінальній справі, що суспільно небезпечне діяння вчинене особою у віці від одинадцяти років і до виповнення віку, з якого можлива кримінальна відповідальність, виносить мотивовану пос­танову про закриття справи та застосування до непов-


нолітнього примусових заходів виховного характеру. Справа разом з постановою направляється прокурору.

Неповнолітньому, щодо якого винесено постанову, а також його батькам або особам, що їх замінюють, перед направленням справи прокурору надається можливість ознайомитись з усіма матеріалами справи, при цьому вони мають право користуватися послугами захисника.

Якщо встановлено, що особу, яка вчинила у віці від одинадцяти до чотирнадцяти років суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки діяння, за яке Криміналь­ним кодексом України передбачене покарання у виді поз­бавлення волі понад п'ять років, необхідно у зв'язку з цим негайно ізолювати, то за постановою слідчого або органу дізнання, за згодою прокурора за вмотивованим рішен­ням суду, її може бути поміщено у приймальник-роз-подільник для неповнолітніх на строк до ЗО діб. Участь захисника у цьому разі забезпечується з моменту поміщення неповнолітнього у приймальник-роз-подільник.

Слідчий, встановивши в кримінальній справі, що суспільно небезпечне діяння вчинено дитиною, яка не до­сягла одинадцятирічного віку, виносить постанову про за­криття справи з додержанням вимог частини другої цієї статті, про що повідомляє прокурора і службу в справах неповнолітніх за місцем проживання дитини.

(Кодекс доповнено статтею 7-3 згідно з Законом № 3787-12 від 23.12.93, із змінами, внесеними згідно із Законами 2533-ИІ (2533-14) від 21.06.2001 — набувас чинності з 29.06.2001. № 2670-111 (2670-14) від 12.07.2001)

Примусові заходи, застосовувані в процесі розслідування кримінальних справ, порушених стосовно осіб, які досягли віку одинадцяти років, мають обмежений характер і можуть застосову­ватись лише в передбаченому законом випадку.

Якщо буде встановлено, що малолітня особа вчинила у віці від одинадцяти до чотирнадцяти років суспільно небезпечне діяння, яке підпадає під ознаки діяння, за яке Кримінальним кодексом України передбачене покарання у виді позбавлення волі понад п'ять років, і її необхідно негайно ізолювати, то за постановою слідчого або органу дізнання, за згодою прокурорі за вмотивованим рішенням суду, вона може бути поміщена в приймальник-роз-подільник для неповнолітніх на термін до ЗО діб. Продовження за­значеного терміну законом не передбачено.

Участь захисника в цьому випадку забезпечується з моменту поміщення неповнолітнього в приймальник-розподільник.

Якщо суспільно небезпечне діяння було вчинено особою у віці від 11 років і до досягнення віку, з якого можлива кримінальна відповідальність, по закінченні розслідування слідчий виносить мо­тивовану постанову про закриття справи і застосування до непов­нолітнього примусових заходів виховного характеру. Справа в та­кому випадку разом з постановою направляється прокурору.

Неповнолітньому, щодо якого винесена названа постанова, а також його батькам чи особам, які їх заміняють, перед направлен­ням справи прокурору надається можливість ознайомитися з усіма


84


Стаття 8


Стаття 9


85


 


матеріалами справи. При цьому вони мають право користуватися послугами захисника.

Якщо ж слідчий встановив, що суспільно небезпечне діяння вчи­нене дитиною, яка ще не досягла одинадцятирічного віку, він ви­носить постанову про закриття справи з дотриманням вимог ч. 2 ст. 7-3 КПК України (надавши можливість неповнолітньому і його батькам ознайомлення зі справою). Про це він повідомляє проку­рора, службу, а також кримінальну міліцію в справах неповнолітніх за місцем проживання особи, які функціонують відповідно до За­кону України " Про органи і служби у справах неповнолітніх і спеціальні установи для неповнолітніх".

Див. також коментар до ст. 447 КПК України.

Стаття 8. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням об­винуваченого, підсудного з потерпілим

Прокурор, а також слідчий за згодою прокурора вправі за наявності підстав, зазначених у статті 46 Кримінально­го кодексу України (2341-14), винести мотивовану поста­нову про направлення справи до суду для вирішення пи­тання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

За наявності підстав, зазначених у статті 46 Кримі­нального кодексу України, у справах, які надійшли до суду з обвинувальним висновком, суд у судовому засіданні виносить постанову про закриття справи.

(Стаття 8 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР 1351-09 від 23.03.77, № 6834-10 від 16.04.84 та Законом № 3351-12 від 30.06.93, в редакції Закону № 2670-111 (2670-14) від 12.07.2001)

Згідно зі ст. 46 Кримінального кодексу України особа, яка впер­ше вчинила злочин невеликої тяжкості, звільняється від криміналь­ної відповідальності, якщо вона примирилася з потерпілим та відшкодувала завдані нею збитки чи усунула заподіяну шкоду.

Відповідно до ст. 12 (п. 2) Кримінального кодексу України зло­чином невеликої тяжкості є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, або інше, більш м'яке покарання.

Стаття 9. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності із застосуванням до непов­нолітнього примусових заходів виховного ха­рактеру

Прокурор, а також слідчий за згодою прокурора на підставі, передбаченій частиною першою статті 97 Кримінального кодексу України (2341-14), виносять моти­вовану постанову про направлення справи до суду для вирішення питання про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності. У цьому разі непов­нолітньому, з додержанням вимог статей 438 і 440 цього Кодексу, пред'являється обвинувачення і після винесення постанози пред'являються всі матеріали справи. Справа


із списком осіб, які підлягають виклику до суду, надси­лається до суду прокурором.

За наявності підстав, зазначених у частині першій статті 97 Кримінального кодексу України, у справах, які надійшли до суду з обвинувальним висновком, суд у су­довому засіданні виносить постанову про закриття справи.

(Стаття 9 в редакції Закону 3787-12 від 23.12.93, із змінами, внесеними згідно із Законом № 2670-111 (2670-14) від 12.07.2001)

При розгляді справ неповнолітніх необхідно дотримуватись та­кого принципового положення.

Якщо неповнолітній, який досяг віку, з якого можлива кримі­нальна відповідальність, не страждає на психічне захворювання, що дас підстави для висновку про його неосудність, але внаслідок відставання в психічному розвитку не міг усвідомлювати небезпеку своїх дій, передбачати їх наслідків або керувати ними під час вчи­нення суспільно небезпечного діяння, він не може бути визнаний винним, а отже і бути притягнутим до кримінальної відповідаль­ності. Справа в таких випадках підлягає закриттю відповідно до п. 2 ст- 6 КПК України.

Чинне кримінально-процесуальне законодавство передбачає можливість звільнення неповнолітнього, який вчинив злочин, від кримінальної відповідальності і застосування до нього примусових заходів виховного характеру.

Закриття справи з використанням щодо неповнолітнього при­мусових заходів виховного характеру провадиться за наявності таких само умов, які необхідні і для закриття справи з переданням обвинуваченого на поруки, з тією лише різницею, що при цьому неповнолітньому обвинуваченому в присутності захисника, а в необхідних випадках педагога, лікаря або батьків, мають бути пред'явлені обвинувачення та матеріали справи для ознайомлення. Після цього всі матеріали справи направляються прокурору, який і направляє її до суду.

Суд вправі закрити кримінальну справу стосовно непов­нолітнього обвинувачуваного, який вчинив злочин невеликої тяж­кості та який не має великої суспільної небезпеки, якщо буде виз­нано що його виправлення і перевиховання можливе без застосу­вання кримінального покарання.

У цьому випадку неповнолітньому, з дотриманням вимог статей 438 і 440 КПК України, на досудовому слідстві пред'являється об­винувачення і після винесення рішення про закриття справи надається можливість ознайомлення з усіма матеріалами справи.

Для звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідаль­ності і застосування до нього примусових заходів вихреного харак­теру необхідна сукупність таких умов: подія злочину дійсно мала місце; даний злочин вчинив неповнолітній обвинувачуваний; зло­чин, який вчинив неповнолітній, належить до злочинів невеликої тяжкості ^злочином, віднесеним законом до злочину невеликої тяжкості, є злочин за який або взагалі не передбачається позбав­лення волі, або передбачається позбавлення волі на строк не більше двох років); вчинений злочин не має великої суспільної небезпеки;


86


Стаття 9


Стаття 10


87


 


наявні всі умови і можливості для виправлення неповнолітнього без застосування покарання; відсутні заперечення з боку непов­нолітнього або його законного представника про закриття кримі­нальної справи за цією підставою.

Отримавши від слідчого кримінальну справу, що надійшла в по­рядку, передбаченому статтями 7-3 або 9 КПК України, прокурор у термін до п'яти днів перевіряє повноту проведеного розслідуван­ня, законність постанови і приймає одне з таких рішень:

— дає письмову згоду з постановою слідчого і направляє спра­ву в суд для застосування примусових заходів виховного ха­рактеру;

— відміняє постанову слідчого і повертає йому справу з пись­мовими вказівками;

—     змінює постанову слідчого або виносить нову постанову.
Рішення ж про закриття справи і застосування до непов­
нолітнього примусових заходів виховного характеру уповноваже­
ний прийняти тільки суд.

Суд застосовує до неповнолітнього примусові заходи виховного характеру, які передбачені ст. 105 КК України, а саме:

1) застереження;

2) обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;

3) передача неповнолітнього під нагляд батьків чи осіб, які їх заміняють, чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання;

4) покладення на неповнолітнього, який досяг п'ятнадцяти­річного віку і має майно, кошти або заробіток, обов'язку відшкоду­вання заподіяних майнових збитків;

5) направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-ви­ховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує трьох років. Умови перебування в цих ус­тановах неповнолітніх та порядок їх залишення визначаються за­коном.

До неповнолітнього може бути застосовано кілька примусових заходів виховного характеру, що передбачені у частині другій цієї статті. Тривалість заходів виховного характеру, передбачених у пунктах 2 та 3 частини другої цієї статті, встановлюється судом, який їх призначає.

Суд може також визнати за необхідне призначити непов­нолітньому вихователя в порядку, передбаченому законом.

При вирішенні долі кримінальних справ стосовно неповнолітніх варто проявляти гуманність. Не повинні застосовуватися заходи кримінального покарання до неповнолітнього за незначні діяння, за діяння, що мають характер дитячого бешкетництва або бравади, за носіння з метою безпеки холодної зброї, за розкрадання майна в родичів або осіб, що спільно проживають із ними, якщо з боку останніх не надійшло скарг.

Див. також коментар до ст. 447, 448 КПК України.


Стаття 10. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки

Прокурор, а також слідчий за згодою прокурора вправі за наявності підстав, зазначених у статті 47 Кримінально­го кодексу України (2341-14), своею вмотивованою поста­новою направити справу в суд для вирішення питання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності з передачею його на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотан­ням про це, прийнятим на загальних зборах. Протокол за­гальних зборів додається до справи.

За клопотанням колективу прокурор, слідчий інфор­мують збори про обставини вчиненого злочину невеликої або середньої тяжкості.

За наявності підстав, зазначених у статті 47 Кримі­нального кодексу України, у справах, які надійшли до суду з обвинувальним висновком, суд у судовому засіданні виносить постанову про закриття справи.

Суд, прокурор, слідчий зобов'язані повідомити колек­тив про передачу їм особи на поруки.

/Стаття 10 із змінами, внесеними згідно з Указами ПВР 1851 - 09 від 23.03.77, 6834-10 від 16.04.84, Законами 3351-12 від 30.06.93, 2670-ІИ (2670-14) від 12.07.2001)

Закриття кримінальної справи з передачею обвинуваченого на поруки можливе за наявності таких умов:

— злочин обвинувачений вчинив уперше і раніше на поруки не передавався;

— злочин, який вчинив обвинувачений, є злочином, віднесеним законом до злочину невеликої або середньої тяжкості. Злочин не­великої тяжкості — злочин, санкція статті, за якою кваліфіковані дії обвинуваченого, або взагалі не передбачає позбавлення волі, або передбачає позбавлення волі на строк не більше двох років. Злочи­ном середньої тяжкості є злочин, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк не більше п'яти років;

— відсутні тяжкі наслідки, а під час слідства обвинувачений повністю відшкодував заподіяну шкоду;

— обвинувачений щиро розкаявся у вчиненому злочині та виз­нав себе винним;

— обвинувачений за своїм характером може бути виправлений без застосування кримінального покарання за допомогою заходів громадського впливу;

— від трудового колективу або громадської організації надійшло клопотання про взяття обвинуваченого на поруки, офор­млене протоколом загальних зборів колективу;

— обвинувачений не заперечує проти закриття кримінальної справи за цією підставою.

Особа, передана на поруки, може бути притягнена до кримі­нальної відповідальності, якщо протягом року не виправдала довіри колективу або залишила роботу та в зв'язку з цим надійшло рішення трудового колективу або громадської організації про відмову від поручительства.


88


Стаття 11


Стаття 11-1


89


 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 203; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (1.111 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь