Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Коли підозрюваний, обвинувачений, підсудний бажає запросити захисника, але за відсутністю коштів чи з інших об'єктивних причин не може цього зробити.



У випадку, коли є потреба у проведенні невідкладних слідчих чи інших процесуальних дій з участю захисника, а підозрюваний чи обвинувачений ще не встиг запросити захисника або явка обраного захисника неможлива, особа, яка провадить дізнання, слідчий своєю постановою вправі призначити захисника тимчасово до явки обрано­го захисника.

Якщо потреби у проведенні невідкладних слідчих чи інших процесуальних дій з участю захисника немає і коли неможлива явка захисника, обраного підозрюваним про-



Стаття 47

тягом двадцяти чотирьох годин, а захисника, обраного об­ винуваченим чи підсудним, — протягом сімдесяти двох годин, особа, яка провадить дізнання, слідчий, суд мають право запропонувати підозрюваному, обвинуваченому, підсудному запросити іншого захисника. Якщо і цей за­хисник не зможе з'явитися для участі в справі протягом двадцяти чотирьох годин, а також у випадках, коли підо­зрюваний, обвинувачений, підсудний протягом того ж строку не запросить іншого захисника, особа, яка прова­дить дізнання, слідчий чи суддя постановою, а суд — ух­валою самі призначають захисника.

(Стаття 47 в редакції Законів 3780-12 від 23.12.93, 2533-111 (2533-14) від 21.062001 — набуває чинності з 29.06.2001)

Актуальною проблемою залишається проблема забезпечення за­хисту і вільного вибору захисника. Із введенням суду присяжних ця проблема стане ще більш вагомою.

По-перше, слід однозначно передбачити можливість участі за­хисника як на боці обвинуваченого, так і на боці потерпілого.

По-друге, держава повинна забезпечити підготовку необхідного числа фахівців, які змогли б виконувати функції захисту. А потреба в них зростає. Статтею 129 Конституції до основних засад судочин­ства віднесено змагальність сторін та підтримання в суді держав­ного обвинувачення, яке згідно зі ст. 121 Конституції покладається на прокуратуру. Виходячи з того, що підтримання обвиїгувачення в суді стало принциповим положенням, а змагальність можливе лише за рівних умов, слід забезпечити рівні можливості сторін. З цього приводу Постанова Пленуму Верховного Суду України віл 1 листопада 1996 року № 9 " Про застосування Конституції Украй»; при здійсненні правосуддя" слушно зазначає, що при відданні особи до суду слід в усіх справах, що надійшли до суду з обвину­вальним висновком, визнавати обов'язковою участь у судовому засіданні прокурора.

Таким чином і участь захисника в судовому розгляді справи стає обов'язковою, за винятком справ приватного обвинувачення та тих, що виникли за наслідками протокольної форми досудової підготов­ки матеріалів.

Вибирати нинішнім обвинувачуваним захисника на поперед­ньому слідстві приходиться здебільшого з осіб адвокатського кор­пусу. Без сумніву він має бути і збільшений за чисельністю і зміцне­ний професійно. Нагадаємо, що в дореволюційній Росії, коли вво­дився інститут адвокатури, їх не випадково називали красиво і пра­вильно — присяжні повірені. Саме так: захисником може буп, лише той, кому підзахисний довіряє як людині, довіряє як фахівцю довіряє як особистості, враховуючи насамперед моральні і про­фесійні якості, а не той, хто має посвідчення, а нерідко " зжився з слідчими, перетворився в кишенькового адвоката", " наловчився за робляти гроші на незнаннях підзахисного, а то і просто беручи пре центи за посередництво в хабарництві".


208


Стаття 47


Стаття 47


209


 


Отже, захисником має виступати будь-який фахівець у галузі права, якому захист своїх інтересів довірила особа і який не підлягає відводові в визначених законом випадках. Конституційний Суд України в своєму рішенні № 13-рп/ 2000 від 16 листопада 2000 року, скасовуючи положення ч. 1 ст. 44 КПК України, згідно з яким як захисники допускались лише особи, які мали свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, як положення, що не відповідають Конституції України, слушно дав правильні тлума­чення положень Конституції України і роз'яснив, що захисником у кримінальному процесі може бути будь-який фахівець в галузі права, якщо за законом він має право на надання правової допомо­ги особисто чи за дорученням юридичної особи. Тепер ці положен­ня закріплені в КПК України.

Проте в кримінальному процесі обвинувачуваний не завжди має можливість реалізувати своє право на юридичну допомогу захис­ника, в зв'язку з відсутністю коштів. За цих умов відмова від захис­ника стала поширеним явищем. Слідчим практично неможливо забез­печити участь захисника в справі за призначенням, оскільки відсутня зацікавленість у здійсненні ефективного захисту малозабезпечених обвинувачуваних діючими " адвокатами з посвідченнями".

Тим паче, що обов'язок забезпечити адвоката за призначенням держава покладає на різні діючі на началах самоврядування об'єднання адвокатів, якими вона не керує і на яких не має адміністративного впливу.

Осмислення відповідних норм чинного кримінально-процесу­ального законодавства про участь захисника як на попередньому розслідуванні, так і в подальших стадіях кримінального процесу приводить до такого висновку

♦ У законі доцільно дати визначення, що захисником є учасник процесу, який, використовуючи свої спеціальні знання в галузі права, виконує функцію захисту обвинуваченого (підо­зрюваного, підсудного, засудженого) чи потерпілого

♦ У законі слід визначити: захисником обвинуваченого в кримінальному процесі на будь-якій із його стадій може бути будь-яка особа, яка має вищу юридичну освіту, а також усі близькі родичі чи члени сім'ї обвинувачуваного, які не пра­цюють у правоохоронних органах чи органах законодавчої і виконавчої влади, не визнані неосудними і не мають суди­мості.

♦ Створити державну служби захисту — так звану муніципаль­ну адвокатуру, яка б фінансувалась з місцевих бюджетів і ви­конувала б функцію надання юридичної допомоги малозабез­печеним громадянам.

♦ Надати слідчому право на відсторонення захисника від участі в справі, якщо він явно не виконує своїх обов'язків чи зло-■ вживає своїми правами, запропонувавши обвинуваченому зробити вибір іншої кандидатури.


Додаток №1








ДОГОВІР


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 152; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь