Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Стандарти освіти як засіб створення єдиного простору для забезпечення якості освіти



Як нормативні вимоги до рівня підготовки школярів у всьому світі використовуються освітні стандарти.

Державний стандарт загальної середньої освіти – це унормована система показників щодо освіченості особи на даному освітньому рівні, що реалізується комплексом нормативних документів, які визначають суспільно зумовлений зміст загальної середньої освіти, структурований за ступенями навчання та вимоги й гарантії держави до громадян щодо її одержання. Стандарт визначає:

- структуру загальної середньої освіти за ступенями навчання в середніх закладах освіти;

- базовий навчальний план середньої загальноосвітньої школи;

- структуру змісту загальної середньої освіти в його інваріантній та варіативній частинах;

- обов’язків мінімум змісту навчання з кожної освітньої галузі, яка входить до інваріантної частини;

- загальнообов’язкові результати навчання на різних освітніх рівнях (початкова, базова та повна середня освіта);

- нормативи щодо навчального навантаження учня середнього загальноосвітнього навчального закладу та щодо загальної кількості годин, які надаються навчальному закладу для забезпечення якісної загальноосвітньої підготовки учня на різних освітніх рівнях;

- державні гарантії щодо одержання загальної середньої освіти в Україні та контроль за дотриманням вимог стандарту;

- порядок внесення змін до державного освітнього стандарту загальної середньої освіти.

Функції освітніх стандартів.

1. Забезпечення доступу до якісної освіти всіх громадян. ОС покликані забезпечити здобуття освіти певного рівня для кожного громадянина, що є основою його повноцінного розвитку та важливою передумовою професійної діяльності, гарантією щодо можливості продовжувати освіти протягом всього життя.

2. Критеріально-оцінювальна функція ОС випливає з йог еталонної сутності, що орієнтує навчальні заклади на визначення змісту освіти (добір навчальних планів і програм, обсяг навчального навантаження школярів залежно від їхнього віку та рівня набутої освіти, система оцінювання досягнень у навчанні та форми підсумкової атестації). Ця функція стандарту має забезпечити докорінну переорієнтацію вітчизняної освіти на індивідуалізоване навчання.

3. Управління системою освіти , яка постійно потребує корекції системи контролю за якістю освіти на основі використання об’єктивних вимірників якості підготовки, що визначаються стандартами. Наявність зворотного зв’язку, що засвідчуватиме реальний рівень освіти сприятиме прийняттю обґрунтованих управлінських рішень.

4. Гуманізація освіти. ОС відкриває можливості переходу до диференціації освіти та опанування навчального матеріалу на різних рівнях.

ДОС покликаний звільнити учня від надмірного навчального навантаження, сприяти реалізації його інтересів і здібностей.

Проблема, що постала нині перед українськими освітянами, - відсутність об’єктивних критеріїв, що дозволяють порівнювати навчальні заклади, освітні послуги, навчальні програми, стимулюючи тим самим підвищення якості освіти. Гострота проблеми зумовлена застарілістю наукових основ дидактики контролю, недосконалістю системи оцінювання навчальних досягнень учнів. А саме контроль результатів забезпечує зворотний зв'язок. Один із шляхів розв’язання проблеми – використання засобів об’єктивного контролю, з-поміж яких своєю економічністю і ефективністю вирізняється тестування.

З метою отримання об’єктивних даних про рівень опанування учнями освітніх стандартів у багатьох країнах перевагу надають зовнішньому оцінюванню навчальних досягнень учнів, яке, на відміну від внутрішнього (тобто такого, що проводиться на рівні групи, класу, школи вчителями чи групою вчителів окремої школи з використанням завдань, розроблених самими вчителями), передбачає оцінювання:

- за допомогою стандартизованих завдань (тестів), розроблених окремими інституціями;

- з масштабом національного/ регіонального/локального охоплення;

- на території незалежної інституції із залученням її працівників;

- за уніфікованими процедурами обробки результатів оцінювання.

Функції зовнішнього оцінювання.

Стандартизоване оцінювання передбачає, що однакові або схожі завдання даються за однакових умов усім учням, а результати підраховуються уніфіковано. Зовнішнє оцінювання може виконувати як діагностичну, так і сертифікаційну функції. Воно може відбуватися у вигляді:

- зовнішнього оцінювання навчальних досягнень учнів на певних етапах навчання дитини в школі у формі діагностичного тестування;

- зовнішнього оцінювання навчальних досягнень учнів на певних етапах навчання дитини в школі по закінченню певного періоду навчання у формі державних / національних / випускних / підсумкових іспитів (назва такого роду іспитів варіюється в різних країнах).

Зовнішнє тестування з діагностичною метою може бути обов’язковим для всіх учнів або проводитися на репрезентативних вибірках.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 52; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь