Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Правила написання варiантiв відповідей



Написання варiантiв вiдповiдей с найскладнішим завданням під час створення тестового завдання. Серед вiдповiдей мiнiмум одна є правильною, або найкращою, решта дистрактори — с неправилъними.

Доцiльно створювати щонайменше 4—5 варiантiв вiдповiдей. Усi дистрактори мають бути правдоподiбними i однорідними. Дистрактори, якi не є вiрогiдними i однорідними, не працюють, эбивають екзаменованих; їх не треба включати до складу завдання. Не варто штучно збiльшувати кiлькiсть дистракторiв за рахунок невiрогiдних.

При пiдборi дистракторiв доцiльно використовувати поширенi помилки, хибнi уявлення, об’єкти, що вiдповiдають лише частинi характеристик, наведених в умовi, тощо. Водночас у дистракторах не повинно бути каверзної, фальшивої та хибної iнформацii. Використовуйте правильнi твердження, але такi, що не належать до даного контексту. Наприклад, при эавданнi на встановлення наслiдкiв конкретної ситуацiї може бути чотири типи вiдповiдей за ступенем правильностi наслiдку та його зв’язку з наведеною конкретною ситуацiєю:

1) реальний наслiдок, пов’язанпй з конкретною ситуацiєю (правильна вiдповiдь);

2) реальний наслiдок, не пов’язаний із ситуацiєю;

3) нереальний або неправильно описаний наслiдок, пов'язаний з конкретною ситуацiєю;

4) нереальний або неправильно описаний наслiдок, не пов’язаний з конкретною ситуацiєю.

Використовуйте дистрактори з тим самим ступенем “технiчностi”, “науковостi”, що й правильна вiдповiдь. Для екэаменованих iз недостатнiми знаннями такi дистрактори виглядають однаково привабними.

Уникайте фразування правильноi вiдповiдi цитатою з пiдручника або стереотипним виразом. Оскiльки дистрактори автор має вигадати самотужки, фразування вiдрiзнясться, й екэаменованi можуть впiзнати правильну вiідповiдь зовнiшньо.

При однаковвх запитаннях вiд варiантiв вiдповiдей залежить складнiсть тестового завдання.

Наприклад

Надзвичайно складне суб’єктивне завдання

 Вкажiть колiр океану на мапi:

А Влакитний

В Лазурний

С Синiй

D Синьо-зелений

Е Ультрамариновий

Легке завдання

Вкажiть колiр океану на мапi:

А Жовтий

В Синiй

 С Червоний

 

Якщо можливо, варiанти вiдповiдей треба розмiшувати системно (в логiчному, в алфавiтному порядку, у порядку эбiльшення або зменшення чисел тощо).

Наприклад

Невдало

Вказати, яка температура поверхнi характерна для червоних зiрок (С):

А 2 000—3 000

В 6 000—7 000

С 12000

D20000

 Краще

Вказати, яка температура поверхнi характерна для червоних зiрок (Ю):

А 2 000—3 000

В 6 000—7 000

С 12000—13000

0 20000—25000

 

Вiдповiдi мають бути незалежними одна вiд одної та не перетинатися мiж собою. Вiдповiдi, що перетинаюгься, рiдко бувають правильнимн, i це слугує пiдказкою для екзаменованих.

Вiдповiдi мають бути однорiдними за змiстом. Усi вiдповiдi мають належати до однiєї навчальноi мети. Якщо перед екзаменованим стоїть завдання вибрати кращу вiдповiдь або кращi відповіді, необхідно цi вiдповiдi порiвняти між собою. Це можливо лише тодi, коли вони належать до однiєї категорiї. Не слiд додавати штучних вiдповiдей. Якщо частина вiдповiдей охоплюс всi можливi варiанти, а решта додається для збiльшення кiлъкостi, цi доданi вiдповiдi вiдкидаються екзаменованими вiдразу. Така ситуація є логiчною пiдказкою, яка эменшує кiлькiсть вiдповiдей, серед яких екзаменований вибирає.

Наприклад

Невдало

Доповніть фразу: “Україна займає площу 603,7 тис. кв. км, 1..

А Є однією з найбільших за розмірами держав у Європi

В Займас перше за розмiрами мiсце в Європi

С Займас 5,7% територi Європи

D Перевищує за розмірами Францію

Краще

Враховуючи, що Україна займає площу 603,7 тис. кв. км, укажiть її місце за розмiрами серед країн Європи.

А Перше

В Друге

С Третє

D Четверте

Е П’яте

Вiдповiдi мають бути короткими та простими за структурою. Слова, що повторюються в усiх вiдповiдях, слiд додавати до умови. До відповiдей бажано не додавати дiєслiв, шо ускладнюють сприйнятгя та розумiння. Оптимально, щоб вiдповiдi мiстили iменники, прикметники, числiвники як окреме слово, словосполучення, просту комбiнацiю слiв. Використовувати речення у вiдповiдях не рекомендується.

Наприклад

Невдало

Вирiзнiть причини бiльшої суворості клiмату Антарктиди порiвняно з Арктикою:

 

А) В Арктицi, на вiдміну вiд Антарктиди, клімат пом’якшує Пiвнiчний Льодовитий океан

В) Абсолютнi висоти територiї в Арктицi бiльші, нiж в Антарктидi

С) У європейському секторі Арктики пом’якшує клiмат Пiвнiчноатлантична течiя

D) В Антарктидi, на вiдмну вiд Арктики, дують стоковi вiтри, які формують

клiмат цiєї південної областi

Краще

Вкажіть причини більш суворого клімату Антарктиди порівняно з Арктикою:

 

А) Вiдсутнiсть Пiвнічного Льодовитого океану

В) Меншi абсолютні висоти території

С) Відсутнiсть Пiвнiчноатлантичної течії

D) Наявність стокових вiтрів

 

Уникайте використання фрази “все з вищезазначеного” або її еквiвалентiв, що автоматично призводить до появи вiдповiдей, що перетинаються. Ця фраза водночас є підказкою, якщо екзаменований визначить хоча б 2 вiдповiдi, як правильнi, i причиною для неправильної вiдповiдi, якшо екзаменований зупиниться на першiй правильнiй вiдповiдi, яку побачить. Уникайте фрази «нiчого з вищезазначеного», правильнiсть якої завжди можна вiдстояти. Обидвi фрази, по сутi, змiнюють формат А (формат найкращої або правильної вiдповiдi) на формат Х (будь-яка кiлькiсть правильних вiдповiдей або їх вiдсутнiсть), Уникайте абсолютних слiв «завжди», « ніколи» та розпливчастих «iнколи», « ймовірно». Абсолютнi термiни, звичайно, пов’язанi з неправильними дистракторами, й екзаменовані їх уникають, вибираючи менш категоричнi вiдповідi. Розпливчастi терміни щодо частоти явищ навiть експертами розумiються по-рiзному, тому відповідь може суттєво залежати від суб’сктивного розумiння екзаменованого, наприклад, що треба розумiти пiд словом “часто”.

Наприклад

Невдало

Прискорена амортизацiя має:

А) Тiльки великі переваги

В) Тiльки великі недолiки

С) Є рядовим методом, не має нi переваг, нi недолiкiв

D) Як переваги, так i недолiки.

Правильна вiдповiдь: D

(абсолютний термін “тiльки”, граматична неузгодженiсть варiанта С;

рiзна_довжина і структура відповідей)

 

Краще

Якi переваги має прискорена амортизацiя?

 

Формати тестових завдань

Теоретики тестології подають різні варіанти класифікації тестових завдань, серед яких найдетальнішою, на нашу думку, є класифікація, розроблена В.Шпильовим та В.Жилою[i]. До цієї класифікації потрібно додати види тестових завдань відкритої форми.

 

Завдання відкритого типу

У цих завданнях відповіді повинен сформувати або отримати (наприклад, під час розв’язування задачі) сам учень. Ця форма тестових завдань має три різновиди: заповнення пропусків, стисла відповідь та есе.

Заповнення пропусків та стисла відповідь мають обмеження, накладені інструкцією за формою та змістом подання. Завдання з вільно конструйованими відповідями, у яких учні повинні дати розгорнуту відповідь у вигляді повного розв’язування задачі з поясненнями або написати мікротвір, - есе.

У завданнях з обмеженнями наперед визначено, яку відповідь вважатимуть правильною, і задано ступінь повноти відповіді. Як правило, вона буває доволі стислою – пропущена літера, одна словоформа, закінчення, слово (повнозначне – неповнозначне), число, символ тощо. Іноді – розгорнутішою, але такою, що не перевищує 2 – 3-х слів. Регламентована лаконічність відповідей висуває певні вимоги до сфери застосування, тому завдання першого та другого видів переважно використовують для оцінювання досить вузького кола вмінь учнів. З їхньою допомогою перевіряють уміння відтворювати і застосовувати знання в знайомій ситуації, а також виявляють рівень розуміння вивченого матеріалу. Через однозначність правильної відповіді перевірка результатів виконання має об’єктивний характер. На практиці непередбачені відповіді учнів нерідко ускладнюють перевірку результатів виконання завдань.

За твердженням учнів, завдання на формулювання відповіді є складнішими, оскільки в них не передбачено можливість здогаду.

 

 


Завдання закритого типу.

Такі тестові завдання є найпоширенішими, хоча у них є ряд недоліків, зокрема:

1) у багатьох закритих завданнях, якщо не йдеться про перевірку фактологічного матеріалу, учневі для отримання відповіді доводиться утворювати ланцюжок знань та умінь як на репродуктивному, так і на продуктивному рівнях, а лише потім обирати правильну відповідь;

2) у закритих завданнях з невеликою кількістю варіантів високий відсоток угадування (при 4-х варіантах – 25%, при 5-ти – 20 %). Тестологи намагаються мінімізувати ефект угадування за рахунок збільшення варіантів відповідей, урізноманітнення тестових завдань та введення коефіцієнта підрахунку балів, при якому за неправильні відповіді віднімається певна кількість балів;

3) негативну роль можуть відігравати дистрактори, які сприяють, на думку деяких експертів, запам’ятовуванню хибної інформації.

Безперечними перевагами тестових завдань закритої форми є їхня універсальність, оскільки зміст будь-якої дисципліни можна трансформувати у завдання з вибірковими відповідями. Завдяки цим тестовим завданням можна суттєво прискорити процес перевірки засвоєного матеріалу, а також спростити обчислення підсумкових балів.

Формати: А, ситуаційний кластер, Х, N, R, B, TF, D, K, C, E, H, I

За період від 50-х рр. минулого століття, коли вперше було використано тестові завдання багатовибiркового типу, розробляли й апробовували більше 40 різних форматів тестових завдань. Одні з них підтвердили свої дiагностичнi властивості, iншi — ні. Перший апробований формат, — це формат А. Він i сьогодні є найбільш уживаним, оскільки, по-перше, дає можливість перевіряти знання на рiзних рiвнях засвоєння. По-друге, при створеннi тестового завдання формату А автори тестових завдань, дотримуючись правил, роблять менше помилок. Отже, перейдемо до розгляду найбiльш поширених форматiв тестових завдань.

Формат А

Тестовi завдання з однiєю найкращою вiдповiддю.

Тестовi завдання з вибором однiєї найкращої або правильної вiдповiдi є такими, що вживаються найчастіше. Структура цього тестового завдання така: умова (завдання), запитання за цiєю умовою та чотири-п’ять варiантiв вiдповiдей, один з яких є найбiльш правильним.

Неправильнi варiанти вiдповiдi можуть бути не абсолютно неправильними, але вони все ж таки менш правильнi, нiж еталонна вiдповiдь. У такiй ситуацiї варiанти вiдповiдi можна умовно розташувати так:

D                          С А     Е                              В

найменш                                                                  найбiльш

правильний                                                              правильний

Форматом А при вiдповiднiй змiнi умови i запитання можна перевiрити з першого по третiй рiвнi когнiтивного домену: знання, розумiння i застосування знань.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 262; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.033 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь