Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Нормо-орієнтовані та критеріально-орієнтовані педагогічні тести.



За співвідношенням із нормами або критеріями тести поділяють на орієнтовані на норму та орієнтовані на критерії. Тести, орієнтовані на норму, використовують тестову стратегію типу “мету досягнуто — мету не досягнуто”. Таким чином, вони дають можливість, порівнюючи результати з деякою нормою, застосовувати їх на заліках та при інших випробуваннях, коли приймаються рішення альтернативного характеру: “зарахований — не зарахований”, “прийнятий — не прийнятий”. Тести, орієнтовані на співвідносну групу, передбачають зіставлення індивідуальних результатів тестування з результатами, отриманими на репрезентативній вибірці.

Нормативно-орієнтовані тести передбачають зіставлення індивідуального результату тестування окремого учня з результатами учнів нормативної вибірки. Тестовий показник може бути описаний як середній, вищий або нижчий за середній. Оцінка за виконання такого тесту практично нічого не говорить про засвоєння учнем конкретних знань, умінь і навичок. Можна одержати вищий бал за тестування і мати елементарні знання з навчального предмета – наприклад, якби вся група виявила поверхове розуміння матеріалу. І навпаки, можна продемонструвати гарні знання й одержати середній бал лише через те, що інші впоралися з цим тестом краще.

Критеріально-орієнтовані тести призначені для перевірки засвоєння учнями конкретних знань і умінь. Виконання кожним учнем такого тесту оцінюється шляхом порівняння його індивідуального результату з об’єктивним еталоном (критерієм): переліком конкретних знань і умінь, яким мають оволодіти всі учні внаслідок вивчення певної теми або предмету в цілому. Якщо результати тестування свідчать, що багато учнів не оволоділи певним матеріалом, то вчителю необхідно ретельно проаналізувати процес навчання, виявити його слабкі місця, щоб внести корективи і ліквідувати недоліки. Водночас учень має можливість дізнатися, які знання і уміння він не засвоїв. Таким чином, критеріально-орієнтовані тести забезпечують діагностичний зворотний зв’язок, внаслідок чого вони мають більше практичне значення для вчителя, ніж нормативно-орієнтовані.

4. За видом тестового завдання тести бувають з відкритими та закритими тестовими завданнями.

Тести з відкритими невідомими завданнями. У таких тестах відповіді до тестових завдань не надаються ані особі, яка тестується, ані особі, яка їх перевіряє, тобто це тестові завдання з вільною формою відповіді. Їх поділяють на завдання з пропусками, завдання на доповнення, завдання з короткою відповіддю та завдання у формі структурованого есе. Роз’яснень потребують завдання з короткою (продукованою) відповіддю. Вони можуть бути сформульовані у різній формі подання знань, але так, що запитання потребують короткої відповіді, яка с, як правило, результатом математичних розрахунків. У тестах з напіввідкритими тестовими зав даннями відповідь надасться лише особі, яка їх перевіряє. Тесту з закривіами тестовами завданнями передбачають, що варіанти відповідей до тестового завдання надаються також особі, яка тестується. Такі тести за формою відповіді можна розділити на альтернативні тестові завдання, вибіркові тестові завдання, які передбачають вибір із кількох запропонованих відповідей, і тестові завдання на визначення відповідності.

Окремо необхідно зауважити, що, незалежно від типу розробленого тесту, класифікація може бути здійснена за методом тестування залежно від процесу, процедури та технології тестування.

За методом тестування ми маємо розрізняти тестування бланкове, комп’ютерне та комп‘ютерне адаптоване. Бланкове тестування передбачає, що екзаменовані відповідають на тестові завдання шляхом внесення олівцем або ручкою відповідей у спеціальні бланки відповідей. Під час зовнішніх, а отже, масштабних тестувань, зчитування даних з бланків відповідей здійснюється переважно за допомогою комп’ютера. Існує два типи сканерів: спеціалізовані й універсальні. Спеціалізовані сканери створено спеціально для зчитування бланків відповідей (кожної відповіді окремо). Універсальні сканери мають широкий спектр застосування і зчитують бланк як картинку. Перші сканери вважаються точнішими. Але останнім часом потужний розвиток універсальних сканерів щодо швидкості та обсягів зчитування робить їх конкурентними із спеціалізованими сканерами.

Комп’ютерне тестування, яке в зарубіжній літературі отримало назву соmputer based testіпg (СВТ), відрізняється від бланкового тим, що тест надасться не у паперовому буклеті, а в базі даних комп’ютера. Тестові завдання відображаються на дисплеї, а відповіді вводяться екзаменованим безпосередньо з клавіатури комп’ютера для подальшого їх опрацювання на комп’ютері.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 124; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь