Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Типи педагогічних тестів. Стандартизовані тести.



Нагадаємо, що тест — це сукупність тестових завдань (item), підібраних за певними правилами дія вимірювання певної властивості.

Зауважимо, що з середини 50-х рр. ХХ ст. педагогічне вимірювання та педагогічне тестування відокремилися від психологічних досліджень і сформувалися в окрему науку тестологію, яка має свої закони і правила, що дають можливість визначати та науково обґрунтовувати показники якості тесту [7].

Застосування тестування як методу вимірювання привело до появи та використання, особливо в розвинутих країнах, великої кількості різноманітних тестів. Це зумовило необхідність їх класифікації. Вона здійснювалася за різними критеріями та принципами багатьма фахівцями, серед яких: К. Інгенкамп [3], І. Булах [41], А. Анастазі [6], В. Аванесов [8, 9], В. Беспалько [10], 0. Киверялг [11], М. Розенберг [12].

Наведемо узагальнену класифікацію, яка, на думку авторів, найбільш однорідно структурована і за якою класи тестів згруповано за однією певною ознакою. Отже, педагогічні тести можуть бути класифіковані за:

1) рівнем уніфікації (тести стандартизовані, не стандартизовані);

2) рівнем упровадження (національні, навчального закладу, вчительські);

3) статусом використання (обов’язкові, пілотні, дослідницькі);

4) співвідношенням з нормами або критеріями (тести досягнень, тести порівняння або тести відбору);

5) видом тестового завдання (тести з завданнями закритими і відкритими).

1. За рівнем уніфікації тести поділяють на стандартизовані та нестандартизовані. Розглянемо тести, класифіковані за ціею характеристикою, більш детально.

Стандартизація (від англ. апаані – типовий, нормальний) стосовно тестування означає уніфікацію, тобто приведення до єдиних норм процедури вимірювання та показників якості тесту. Завдяки стандартизації методики вимірювання забезпечується можливість зіставлення результатів тестування, визначення тестових оцінок у відносних стандартизованих показниках, а також зіставлення тестових оцінок, одержаних за різними тестовими методиками. Як зазначено в роботі [14], у психологічній діагностиці під стандартизацією розуміємо два різних поняття. У першому випадку мається на увазі стандартизація процесу вимірювання та оцінювання, а саме:

1) регламентація процедури проведення тестування;

2) уніфікація інструкцій, бланків тестування;

3) уніфікація засобів реєстрації результатів, їх обробки та збереження;

4) характеристика контингенту, який тестується;

5) термін і тривалість тестування.

У другому випадку стандартизація використовується у більш вузькому значенні, визначаючи лише процес конвертації результатів тестування у шкалу оцінок. Застосуємо термін у першому розумінні до тесту. Стандартизованим називається тест, що мас комплексну характеристику, яка визначається його властивостями, процедурою вимірювання і процедурою шкалювання, а також чіткою регламентацією процедури та логістики (організації) процесу тестування.

Порушення будь-якого з елементів зводить нанівець усю роботу зі створення стандартизованого тесту, що значно обмежує сферу його застосування та скасовує наслідки за одержаними результатами. Якщо ви підготували якісний тест, але не забезпечили відповідно регламентованої процедури вимірювання, то отримаєте результат, який взагалі нічого не відбиває. Доречно навести думку Р.Ебеля про те, що найбільшої шкоди навчальному процесу завдають не диференційовані за співвідношенням із нормою або критерієм тести, а власне нестандартизовані тести та такі, що проведені з порушенням процедур [1 5].

Стандартизації тесту передує пілотне тестування. Воно здійснюється на репрезентативній вибірці з метою визначення параметрів тесту та уточнення процедур тестування і є обов’язковим етапом процесу стандартизації тесту. Тривалість цього процесу для відомих тестів коливається від 5 до 10 років, а вдосконалення та оновлення тесту здійснюється постійно.

2. За рівнем впровадження і статусом використання тести поділяються на загальнодержавні (національні), відомчі. або міністерські, тести навчального закладу, кафедральні, особисті або неформальні. При цьому залежно від статусу використання тести можуть бути обов’язкові, пілотні й дослідницькі, Означена класифікація тестів визначається різними вимогами до пілотних тестувань, які супроводжують стандартизацію тестів. Так, тестуванню за загальнонаціональними тестами має передувати ретельне. не одноразове пілотне тестування на репрезентативній “національній” вибірці, оскільки результати цих тестувань здебільшого мають адміністративні наслідки.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 115; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь