Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Перехід від спільноти до монастиря



Бачачи, як ваша спільнота постійно росте, не можна не тішитися. Не можна не тішитися й тому, що зростає кількість ваших скиній і збільшується число тих, що трудяться і ба­жають подвизатися на одній з вами ниві, і в цій ревності мати окреме, більш усамітнене місце, щоб звіряти Господу сокровенні бажання серця і привертати поміч від Нього, яка так потрібна у вашому внутрішньому і зовнішньому побуті. Дяка Господові, що все так влаштовує! Ваша спільнота у такому ось, як тепер, стані схожа на зав'язь плоду. Його вже видно, але він ще мусить дозріти і постати у всій красі, яка йому належить. Не скупа рука Господа-благодійника. Той, що почав у вас це діло, звершить його на славу Свого святого імени.

Думаю, що ви вірите так само. І вірте — уповання не по­соромить. Але знайте, що вповання — двостороннє діло. Ви очікуєте від Господа особливої помочі і співдії, а Він очікує від вас особливої вірности Йому у всьому — малому і вели­кому, очікує, що ви являтимете себе гідними Його особливого благовоління. Ось про це, сестри, дбайте найбільше за все. А за Господом ще ніколи не стало й не стане.

Господь ущедрює своїм благословенням усіх, хто пере­буває в Його волі. Коли заповіді мої будете зберігати, — каже Він сам, — в любові моїй перебуватимете (Йо. 15, 10). Знає­те, в чому Божа воля щодо вас? — Тож перебувайте в ній. / Господь не позбавить добра тих, що в невинності ходять (Пс. 83, 12).

Тепер ви — спільнота. Але це лише початковий стан, на­півсвітський і напівмонаший. На цій півдорозі не можна зупинятися. Треба йти далі, тобто являти чесноти майбутнього досконалого чину, аби вступати до нього не неготовим.

Як для спільноти — ось для вас закон за прикладом першої апостольської Церкви: Громада вірних мала одне сер­ це й одну душу, і ні один не називав своїм щось з того, що кому належало, але все в них було спільне (Ді. 4, 32). Як там усе бу­ло спільне, так нехай усе спільне буде і в вас: одна мета, од­накові труди, одна радість і печаль — однакові турботи. Одно­думність і однодушність, з'єднуючи вас усередині взаємо­співчуттям, приведуть вас до швидкої співдії і взаємодопо­моги і, творячи з усіх одне тіло, вчинить кожну з вас на­стільки сильною, наскільки сильні ви всі разом. Взірець для вас — бджоли. Дивіться, в яких безнастанних клопотах перебувають усі вони!.. Але всі вибудовують одну соту — дружно, під керівництвом одної матки. Тому і мед у них солодкий, бо солодкий є мир, що їх надихає. Бо от що добре, от що гарне, це коли браття живуть разом! (Пс. 132, 1). Що добре налаштована арфа — те мирна спільнота, що воздає Господові однозгідну пісню хвали і дружню данину однодумносте і єдиновладности. Що барвиста нива — те добра спільнота, яка красується різноманітністю добрих якостей серця, що відрізняє сестер. Що сад з різноманітними плодами — те трудолюбна спільнота, щедра на вчинки лю­бови й взаємности. Такими будьте одна перед иншою, ста­раючись здобути поступ у послуху, миролюбности в про­щенні випадкових образ, нещадному труді для инших, в не­осудженні, дбаючи одна за одну, оберігаючи честь спільноти перед зовнішніми, люблячи всіх нелукаво.

Але будучи такими, як членкині спільноти, кладіть зер­на чеснот та й чернецтва, і навіть пустельництва, що мають у вас відкритися. Звикайте до зречення від житейських зви­чаїв, щоразу їх скорочуючи, а від цього переходіть за спад­ковістю до можливого для вас усамітнення і перебування з єдиним Господом. Звикайте зберігати почуття неокрадени­ми: око від того, що можна побачити, вухо від того, що мож­на почути, смак з нюхом і відчуттям — від ласощів і розмані­ження. А від цього відповідно переходіть і до не розсіяння думок і незахоплення почуттів серця. Звикайте трудитися за наказом, починати за порадою, аби нічого не робити за своєю волею і своїм знанням, а все за розпізнанням старших, і так заздалегідь бути ученицями істинного послуху, що старають­ся осягнути поступ у зреченні від своєї волі. А найбільше зви­кайте до молитовного труду, знаходячи прихисток за порогом храму Божого і наодинці в своїй келії — з уболіванням

 припадаючи до Нього настільки часто, наскільки це можливо. Молитва — це свідчення досконалосте і спосіб для осягнен­ня поступу. Що вище молитва, то чистіша душа. Горіння духу в молитві є плід його спілкування з Богом, Який є вогонь і Який розпалює вогонь у дусі кожного, до кого лишень тор­кається. Починайте з простішого і доходьте до найдоскона­лішого: від молитвослов'я денно-нічного — стояння і клячін­ня — до внутрішнього безнастанного стояння у серці перед Богом, або до безнастанної молитви. Коли вона засіється, тоді душа готова до чернецтва або вона вже черниця, бо ченцем є той, хто в серці безнастанно перебуває наодинці з Господом. Що більше сестер досягатиме цієї досконалосте, то більше ваша спільнота ставатиме схожа на монастир. І ко­ли всі станете такими, тоді духовно ви увійдете до ступеня тих, що чернечать, чи визнають вас такими зовні а чи ні.

Цього вам бажаючи, молю своєю негідною молитвою Господа допомогти вам і в трудах улаштування зовнішньо­го, і поступу внутрішнього, щоб досягнули ви міри повного зросту, повноти Христа. Амінь.

2 липня 1860 р. У Трикурівській спільноті. Тамб. Губ.

Натхнення на труди

Бажав я бачити вашу юну смиренну обитель, сестри, аби разом із вами піднести молитви до Господа і випросити в Нього благословення на монастирський лад, що у вас зароджується. Тішуся, отримавши бажане, а до того ж ще й у день, присвячений прославі Пресвятої Богородиці — матері всіх християн, а найбільше — матері дів і дівичів. Її покров нехай отінює вас присно, і її милостиве заступництво нехай ніколи від вас не відступає.

Якщо кому, то вам найбільше потрібна небесна допомо­га. Ви розпочали нелегкий подвиг, розпочали нелегке діло. Тож кріпіться, за ціною жертви для вас готова і небесна поміч, і небесна нагорода! Але і допомога, і нагорода даються за труд. Не для спокою прийшли, і не шукайте його, і шкодуйте не за тим, що його бракує, а що його маєте надмір.

Давати вам поширений урок чернечення не вважаю за потрібне. Звичайно, ви не лише чули про його закони. Хочу лише нагадати, що вам потрібно з подвійною ревністю праг­нути ці закони виконати. Ваша обитель щойно зачинаєть­ся, але на початку зазвичай закладаються підвалини всього майбутнього. Всі, що будуть після вас, на вас дивитимуться, і вашим прикладом або заохочуватимуться, або ж розслаб­люватимуться. Тож подбайте запровадити в себе для ваших внутрішніх і зовнішніх дій такі порядки, які, будучи сповне­ні монашим духом, постійно би потім його підтримували і давали йому міць і осілість у вашій обителі. Що запрова­дите, того важко буде позбутися, а чого не запровадите, те важко буде приживити потім. Так усе добре і все погане, що потім буде в обителі, позначатиметься на вас вам на похвалу чи на осудження. Тож не шкодуйте трудів. Всіляке діло потребує труду, а велике діло потребує ве­ликого труду. Самі знаєте, що чернечити як слід нелегко, й не чекайте на пільги. Адже вас ніхто не неволив — самі за це взялися. Тож радісно тягніть це ярмо, не нарікаючи, не озираючись ні назад, ані зусібіч, неначе шукаючи, а чи не можна на когось иншого перекласти свою ношу? Навпаки, підбадьорюйте одна одну і ніби переганяйте в труді, от і не завважите, як легко минатимуть найважчі труди.

Є труд молитовний. Є труд постування. Є труд послуху. Жодного з них не можна оминути, бо на них твориться монаше життя, яке все полягає у переході від одного з цих трудів до иншого, або є сукупне несення всіх їх! Так і вла­штуйте собі. Моліться за послухом, постячи. І постуйте з молитвою не за своєю волею. І послух виконуйте всілякий, зміцнюючись молитвою і постом. Так запровадивши, ви чітко й успішно прямуватимете шляхом вашого життя, що не день — то крок уперед, наслідуючи апостола, що мовив: Змагаю далі, чи не здобуду (Фил. З, 12).

Вас спостигне неміч, знесилення, розслаблення. Посте­режіться піддаватися обіцянкам солодкого спокою, що ним зваблюватиме вас ворог, за те, щоб ви полишили те, що почали. Переможіть себе, потерпіть трохи і хоч би через силу робіть своє. Неміч мине, повернеться мужність, і знову труд не видаватиметься трудом. Так вже сотворив нас Господь. Потерпиш — потім буде легше, а дозволиш собі в чомусь пільгу — хотітимеш їх щоразу більше, а тоді і найлегший труд буде нестерпним.

Хто без труду сподобився раю?! Перегляньте місяце­слов! Там усі святі — подвижники і мученики! Мучеництво важке, але чи ж подвижництво не є постійним мучеництвом! Якщо немає иншої дороги до раю, треба трудитися, бо ж в аді доведеться трудитися вічно, але трудом даремним і невідрадним. А цей труд — спасительний і солодкий, і звершується він перед Господом, Який бачить його й оцінює завжди сповна, завжди так, як він вартує, судячи зі старанности і напруження сил трудівниці. Неліниву трудівницю, що себе не шкодує, Господь винагороджує ще тут, і її труд сподоблює поступом, що не забариться. Хто себе не шкодує, той постійно просувається вперед, а хто лінується, щоразу відстає, хоча зовні це й не дуже помітно.

До нещадних трудів долучіть взаємну любов, миролюб­ність і покірність одній волі. Вам усім треба творити наче одне тіло. Але ж як будете одне, якщо допустите, щоби між вами розділювалися і думки, і налаштування? Коли розійде­теся — ослабнете, і ворог здолає кожну з вас поодинці і за­плутає у щось погане. А якщо будете однодушні, то нічого ворог не зможе з вами зробити. Де мир, однодушність, згода і любов, там Господь, а де Господь — там Його сила й поті­ха, що полегшує і чинить солодким усілякий труд. Миро­любний завжди веселий і живе радіючи. Він спокійно заси­нає і встає, та й сни має спокійні. А немирний — понурий, і немирні думки і почуття не дають йому спокою. Удень справа у нього в руках не спориться, а вночі непокоять його сни. Якщо такою буде одна, друга, третя та й ще хто знає яка, що ж за мирне пристановище буде з вашої обителі?! Та ж не так важко уникнути цього лиха і здобути благо миру. Треба всім згодитися з одною волею і її слухатися. Так треба запровадити спочатку, і буде у вас одна воля, а за нею й однодумність, а потім постійна згода і непорушний мир.

Все лихо у нас від думок. Почнуть вони блукати — і по­чинаються підозри, недовіра, осуд, послаблення трудів, та й зроджується розлад і непокора. Тому потрібно думки пильнувати і не давати їм волі. У кого думки в порядку, у того все до ладу. Подвиг утримування думок у порядку нази­вається увагою ума. Не можна не думати, бо для цього й існує ум. Але думати можна про добре і про погане чи про незначне. Увага полягає в тім, щоб відганяти погані і незначні думки, а плекати тільки благі думки, що згідні з Божою волею і Його святими заповідями, під час кожної справи, яку хто звершує, чи у будь-якому становищі. Міра доброти думок — Боже слово. Як написано, такими нехай будуть і твої думки повсякчасно. Будете так чинити — матимете в умі порядок. А буде в нім порядок, то буде порядок у ваших ділах та й між вами самими лад.


Так, труд, взаємна згода і впорядкування ваших думок — ось що породить у вас добре життя! Нехай кожна з вас увійде в себе і сама ж для себе за цими пунктами напише собі устав, чи закони своєї поведінки, які визначатимуть ваш кожний крок і всілякий внутрішній порух, й усе спрямується до єди­ного якнайуспішнішого творення спасіння. Благослови, Господи, щоб так ви й улаштували собі! Амінь.

26 червня 1864 р.

У Святоозерській жіночій обителі, Горохівського повіту.

Волод. Губ.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-20; Просмотров: 217; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.018 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь