Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ТА ДЖЕРЕЛЬНА БАЗА ДОСЛІДЖЕННЯ



ЗМІСТ

Вступ…………………………………………………………………………...3

Розділ 1. Теоретико-методологічна та джерельна база дослідження……………………………………………………………...……10

1.1 Визначення основних понять………………………………...………………………….………….…10

1.2 Проблема сім’ї в історії західної та східної філософії……………….20

Висновки до першого розділу…………………………………….………….28

Розділ 2. Сімейні відносини у ведичній культурі та сучасні західні тенденції: філософсько-антропологічні та психоаналітичні аспекти………………....30

2.1 Сучасні західні тенденції розвитку суспільства………………………………………………………………….…30

2.2 Можливості застосування ведичної філософії в сучасному світі……….....................................................................................................…41

Висновки до другого розділу………………………………………………...51

Розділ 3. Методи та методики роботи з людьми з метою покрвщення сімейних стосунків.………………………………………………….………..53

3.1.Філософсько-психологічне консультування чоловіків………….…..…53

3.2. Філософсько-психологічне консультування жінок…………………….59

3.3. Загальні рекомендації в процесі філософсько-психологічного консультування………………………………………………………………..68

Висновки до третього розділу………………………………………………..86

Висновки………………………………………………………………………89

Джерела та література………………………………………………….……..97

 

ВC T УП

Актуальність даної роботи визначається аналізом саме філософських засад ведичного світогляду, які зараз починають активно досліджуватися вченими з усього світу, який показує прямий зв’язок між недотриманням ведичних принципів та сучасними кризовими явищами.

Своєрідність і високий рівень матеріальної та духовної культури Індії, її цілісність при надзвичайному різноманітті форм, безперервність культурного досвіду індійських народів різних епох і географічних областей привертають увагу Заходу. Роботи з різних аспектів проблематики культури та духовних процесів Індії, як її минулого, так і сучасного періоду розвитку, певною мірою відображають поступовий відхід у минуле традиційного протиставлення «Схід-Захід» і прагнення до культурного та міжрелігійного діалогу в період кризових явищ, які стали очевидними в європейській культурі в останні десятиліття. 

Веди являються об’єктом пильного вивчення, і в науковій літературі їм приділяється значна увага, проте, ведична культура як феномен ще недостатньо вивчена, та вимагає пильної уваги не лише індології, але і філософії в цілому. Ведична культура зберегла свою глибинну архіоснову, на котру в більшості випадків нашаровуються ведичні традиції, що дійшли до кінця ХХ століття і придбали у видовищних заходах нові відтінки та нюанси, що підтверджують високі духовні ідеали культури Індії, що визначають її життєстійкість і одночасне поєднання своєрідності та універсалізму, традиціоналізму та новаторства.

Також є гіпотеза про те, що секрет безперервності індійської культури, а також її парадокси, такі як: єдність і різноманітність, універсальність та локальність, традиціоналізм і новаторство – криється в її ведичній основі, зажадала значно розширити та поглибити поняття «ведична культура», визначивши значно ширше її тимчасові межі. Веди розглядаються як стрижень, на який протягом тисячоліть нанизується безліч компонентів.

Веди та філософсько-релігійна література, пурани, епічні твори, сутри, шастри, що йдуть за ними – знаходяться в центрі ведичної культурної системи, вони склеюють велике розмаїття форм, що зовні та за часом, досить далекі один від одного. При цьому навіть перші чотири Веди не є власне релігійними творами, в них в міфологічно-образній формі представлені енциклопедичні знання, що охоплюють всі сфери культури древньої Індії. Початок метафізичної філософії чотирьох Вед отримало своє продовження та розвиток в подальшій літературі.

Об’єктом дослідження виступають ведична філософія, базові ведичні філософські основи норм і правил людської поведінки.

Предметом дослідження виступає культура сімейних відносин у ведичній філософії та співставлення її з сучасними тенденціями розвитку західного суспільства.

Мета роботи : дослідити сімейні відносини в ведичній філософії; з’ясувати можливості застосування ведичної методології для знаходження шляхів подолання кризових явищ сьогодні.

Для досягнення мети дослідження необхідно виконати наступні завдання:

-   уточнити основні поняття дослідження: «Веди», «ведична культура», «сімейні відносини в ведичній культурі»;

-   розкрити філософські основи стародавньої Ведичної культури, засновані на дотриманні ведичних правил і приписів;

-   з’ясувати особливості Ведичної філософії і взаємозв’язок між її відсутністю в суспільстві та сучасними кризовими явищами;

-   розглянути шляхи подолання кризи сімейних відносин за допомогою ведичної методології.

    Методи дослідження. Перш ніж перейти до написання методів та методик хотілося б перелікувати шляхи та джерела, з якими я мав досвід, та яким я забов’язаний успішністю своєї роботи. Це перш за все філософська антропологія, це метаантропологічна методологія доктора філософських наук Н.В. Хамітова та та соціальна метаантропологія доктора філософських наук С.А Крилової, а також ведична культура в контексті ведичної філософії.

В магістерській роботі були використані такі методи, як: феноменологічний, діалектичний, аналіз, синтез, компаративний метод. Феноменологічний метод полягає в висвітленні основних понять дослідження – «ведична філософія», «сім’я», їх взаємозв’язок. Діалектичний метод полягає в дослідженні ведичної філософії, її історичного екскурсу, в виявленні взаємозв’язку між втратою ведичних цінностей та культурною деградацією в суспільстві. Діалектичний метод визначає межі та засоби трансформації суперечностей, переходу феноменів культури від одного стану буття до іншого. В роботі також використаний системний підхід, зокрема полісистемний підхід, де феномен ведичної культури розглядається як складова різних систем: соціологічних, психологічних, естетичних, мистецьких, побутових, та ін.

    Гіпотеза дослідження. Сучасні глобальні кризи – кризи сімейні, економічні, політичні, культурні, екологічні – результат нехтування людством ведичної філософії, ведичного життєустрою з його системою варна-ашрама-дхарми та поклоніння Богу. Філософська терапія, заснована на ведичній школі аюрведи, має багато спільного із сучасною школою андрогін-аналізу, актуалізуючи людину до гармонії в її розвитку духовності та душевності. Вихід із сучасних світових кризових явищ є – він в поверненні до ведичних витоків знання, в затвердженні філософської метаантропології як плідної методології в застосуванні древніх ведичних знань, як вагомих аргументів на користь розвитку особистості в філософській антропології.

    Теоретичне значення магістерської роботи полягає в висвітленні основних понять дослідження; в знаходженні шляхів подолання сучасних проблем в сімейних відносинах; в знаходженні шляхів подолання питань самореалізаціїї особистості, її гармонійного розвитку; в формуванні зрілої самоідентифікації особистості, її світоглядних орієнтирів в області релігії, етики та естетики, культурології. В результаті отримано ряд методів та методик щодо рекомендації в роботі з аудиторією; в індивідуальній псхологочній допомозі в роботі з пацієнтами з питань психосоматики, питань здоров'я, сімейних проблем, питань соціального визначення, питань труднощів в побудові відносин з протилежною статтю, питань фізичного, емоційного, інтелектуального, соціального, душевного і духовного здоров'я.

Практичне значення отриманих результатів. Результати даного дослідження можуть застосовуватися в психоаналітичній практиці роботи з пацієнтами з вираженим нарциссизмом; з пацієнтами, що мають дисгармонію в своєму розвитку як особистості, з дисгармонію в сімейних відносинах; доповнюватися з іншими методами психотерапевтичного консультування. Дослідження древньої ведичної філософії вносить вклад в розвиток антропології як метаантропології. Всеосяжність ведичних знань, що стосуються всіх сфер людського життя, особливо науки людських взаємин та науки створення благополучної сім’ї, може сформулювати базу для подальшого розвитку практики сімейного консультування на основі андрогін-аналізу, а також вирішення проблем інституту сім’ї як такого.

    Ступінь наукової розробки. Сімейні стосунки в ведичній культурі розглядали такі сучасні вчені, як: Торсунов О. Г., Рузов В. О., Серебряков С. В., Нарушевич Р. А., Хакімов А. Г., та інші. Їх роботи за великим рахунком не відрізняються одна від одної, оскільки кожен з цих вчених нічого не додавав від себе, а за основу їх робіт були взяті Веди та ведична література. Всі вони мали одну мету – поширення ведичної філософії скрізь і всюди заради припинення подальшої деградації суспільства на всіх рівнях. В магістерській роботі отримано продовження дослідження в напрямку сімейних відносин, висвітлена актуальність застосування ведичної філософії учнями шкіл та ВУЗів України.

    Наукова новизна дослідження міститься в наступних положеннях:

- Вперше було сформульовано методи та методики щодо актуалізації відносин в сім’ї за допомогою ведичної культури в контексті філософської антропології.

-  Сформульовані практичні поради.

- Розроблена науково-викладацька база ведичних знань, які можуть бути верифікованими та запровадженими в сучасну освітню систему (приклад тому –  Київська духовна академія свідомості Крішни).

- Ведична філософія в контексті філософської метаантропології доповнює психотерапевтичні методики роботи з пацієнтами з різними проблемами, доповнює філософську базу психологічної школи андрогінаналізу, спираючись на розвиток духовних та душевних якостей людини.

    При написанні роботи були використані наступні джерела: книги Хамітова Назіпа Віленовича – українського філософа, письменника, психоаналітика, доктора філософських наук, автора нових методів досліджень у філософській антропології, психоаналізі, етиці, естетиці, психології – «Этика и эстетика», «Философия. Бытие. Человек. Мир», «Тайна мужского и женского», та інші; книгитКрилової Світлани Анатолівної – філософа, письменника, психоаналітика школи андрогін-аналізу, доктора філософських наук, професора; індійські ортодоксальні книги «Кама-шастра», «Ману-самхіта», «Аюрведа»; книги сучасних дослідників: Торсунов О. «Веды о о создании семьи»; Хакімов О. «Гріхастха-ашрам»; лекції всесвітньо відомих сучасних дослідників ведичної культури – Торсунов О., Серебряков С., та інших; деякі електронні ресурси.

Структура роботи. Магістерська робота складається зі вступу, чотирьох розділів, що включають в себе підрозділи, висновків до розділів, загальних висновків, списку використаних джерел (112 найменувань). Загальний обсяг роботи становить 100 сторінок.

 

 

                  

 

                  Р ОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНА

Визначення основних понять

«Доступ до Вед – це велика перевага цього століття, порівняно з усіма попередніми століттями». Роберт Оппенгеймер, фізик-теоретик.

    «У великому вченні Вед немає ні тіні недосконалості. Воно призначене для всіх епох, кліматичних регіонів і націй, і є королівською дорогою до досягнення Великого Знання». Генрі Девід Торо, філософ і письменник.

Джерельна база дослідження. Ведична культура, що виникла на основі злиття дравидської та арійської форм, проявляється в сукупності всіх культурних компонентів, філософсько-ідеологічним центром яких виступають Веди, пурани, ведичний епос та інші твори. Ведична культура охоплює гетерогенний матеріал, поєднує релігійні, філософські та дидактичні цілі з чисто естетичними установками і принципами, але по суті являє собою не літературу в вузькому сенсі цього слова, а свого роду енциклопедичні склепіння, які прагнуть висвітлити всі сторони життя, відповісти на будь-які її запити.

«Відносини між статтями припускають найбільшу ступінь людської інтимності саме тому, що в сім’ї, яка виникає в результаті цих відносин, відбувається народження і розвиток людського життя. Практично кожна проблема, що постає у відносинах чоловіка і жінки, батьків і дітей, торкається проблеми краси відносин в суспільстві в цілому, її найпотаємніших глибин, а відтак має глибинне потаємне значення [81, с. 27]. «Ніщо так не пригнічує особистість, як сім'я, і ніщо так не сприяє її зльоту» [93, с. 89].

«Справжня сім'я – це тепло, що долає холод держави» [94, с. 88]. Спробуємо розібратися в закономірностях феномену сім’ї з точки зору сучасної психології, і з точки зору ведичної культури. «Чоловіки і жінки, утворюючи сім'ї, з яких складається будь-яке суспільство, можуть створювати два типи цивілізації. Перший тип заснований на безкорисливому, любовному служінні Богу та на збереженні релігійних і сімейних традицій відповідно до приписів, даних Богом. Це шлях розвитку нерозкритих можливостей людства. Другий тип, заснований на власницьких бажаннях вигоди і служіння собі і своїй родині, вже призвів до того, що сучасний шлюб і сімейні традиції виявилися на грані вимирання» [86, c. 4].

    Як відомо, з покон віків сім'я – осередок суспільства. Феномен сім'ї є об'єктом вивчення різних галузей науки, в першу чергу філософії, психології, соціології. Під сім'єю ми маємо на увазі малу соціальну групу, члени якої пов'язані шлюбними або родинними відносинами, спільністю побуту, взаємною допомогою й моральною відповідальністю. Через сім'ю відбувається зміна поколінь людей, в ній здійснюється виховання, первинна соціалізація людини, досягнення нею громадянської зрілості. Спрямовуючи свій потужний потенціал на духовне становлення особистості, сім'я слугує ефективним засобом для відновлення, підтримки духовних і фізичних сил людини, включення її в суспільне життя. Поряд з іншими соціальними функціями сім'я виявляє піклування про людей похилих і непрацездатних.

    В історії сім'ї прийнято виокремлювати шість її основних функцій: економічну, репродуктивну, виховну, рекреативну, комунікативну та регулятивну. Стосовно сучасної сім'ї існує кілька відмінних у різних авторів типологій функцій сім'ї. Так, С. Д. Лаптенок виділяє такі з них: господарсько-побутову, відтворення населення, виховну та організації дозвілля. Г. М. Свердлов та В. А. Рясенцев найважливішими для радянської сім'ї називають функції продовження роду, виховну, господарську та взаємодопомоги.

Для Н. Г. Юркевича такими є функції духовного спілкування, сексуальна, народження дітей, співробітництва в процесі їх виховання, добування необхідних засобів для ведення домашнього господарства, взаємної моральної та матеріальної підтримки. А. Г. Харчев визначив основні функції як відтворення населення, соціалізації, господарську, організації споживання та дозвілля. Багато дослідників підкреслюють зростання в сучасній сім'ї значення функцій, що задовольняють емоційні та соціально-психологічні потреби.

Останнє особливо помітне в практиці відношень міської сім'ї, яка меншою мірою, ніж сільська, зберегла риси виробничої частки суспільства. Дослідження сім'ї як малої соціальної групи орієнтується на вивчення умов формування, структури та етапів розвитку сучасної сім'ї; на розподіл обов'язків у сім'ї; причини та мотиви розлучень; умови життя сім'ї [51].

Засновники Міжнародної асоціації актуалізуючого психоаналізу та андрогінаналізу – Н. Віленович и С. Анатолівна класифікують види сім’ї на три групи: 1) авторитарна, 2), відчужена, 3) партнерська. «В авторитарній сім'ї відбувається придушення особистісного начала членів сім'ї тими з них, хто домінує фізично, психологічно або фінансово. Відчужена сім'я означає взаємне віддалення її челенів, що приводить до згасання особливої атмосфери небайдужості і душевної теплоти, що виділяють сім'ю серед всіх інших проявів людського буття.

 В партнерській сім'ї атмосфера турботи, душевності і любові не суперечить свободі, це призводить до становлення співтворчих відносин і сприяє розвитку особистісного начала, що актуалізує членів такої сім'ї на досягнення єдності свободи і любові» [92, c. 248]. В цій же роботі, автори зазначають, що в моральному сенсі родина – це такі стосунки чоловіка і жінки, в яких з'являється свідома відповідальність один за одного і спільне майбутнє. Моральним імперативом кожної сім'ї має стати гармонійна єдність любові між подружжям і любов до дітей.

Благополуччя тієї чи іншої країни можна оцінити, дивлячись на те, як в ній себе почувають діти, жінки, та люди похилого віку. Якщо порівняти наших пенсіонерів з європейскими, то очевидно, що рівень життя в сучасній Європі набагато вище, ніж в Україні, адже більшість пенсіонерів там фінансово забезпечені, мають багато вільного часу, подорожують, посміхаються, на відміну від України, де наші люди похилого віку в більшості своїй животіють в повній самоті та безпросвітній темряві.

Навіть якщо чоловік з дружиною дожили до сивої старості, в них як правило бракує вільного часу на дозвілля, вони зайняті або роботою, або проводять дні, що залишилися, сидячи на лавочці, або дивлячись телевізор, між собою весь час сварячись та сперечаючись, так як рівень культури, вихованості та освіченості не дозволяє ладити не те що з близькими, а навіть між чоловіком та дружиною. Вони не читають книг, вони не підтримують своє духовне, соціальне, інтелектуальне, емоційне, фізичне здоров'я в нормі.

Причин цьому багато. Головні з них – політична обстановка, елементарна неосвіченість, відсутність турботи з боку родичів, власна апатія що-небудь робити і змінювати. Альтернатива цьому є – вона в відновлені втрачених ведичних знань, Вед, або просто знань, тому що Веди – це і є знання. Слово Веда перекладається з санскриту як знання. Адже ведична філософія каже, що в першу чергу потрібно піклуватись про добробут вчителів, жінок, дітей, людей похилого віку.

В своїй книзі «Феншуй достатку» Сан Лайт сказав наступне: «Чи може існувати чоловік без жінки? А ліва сторона без правої? Саме поняття «холод» має сенс в парі з поняттям «тепло». Протилежності інь та ян ілюструють розвиток всіх речей. Інь та ян представляють дві споконвічні протилежні, але, разом з тим, і доповнюють одне одного силами, якими пронизане вся життя. Там, де відбувається розлад цих двох рушійних сил Всесвіту, буде нестійкість і дисбаланс, що веде до руйнування захисного поля успіху і процвітання» [71, c. 46].

І дійсно, як сказав О. Хакімов, чоловіки і жінки, утворюючи сім'ї, з яких складається будь-яке суспільство, можуть створювати два типи цивілізації. В першому типі психологи вчать вірності в сім’ї один до одного, вчать шанувати культуру, духовність та духовні традиції. В іншому типі з’являються псевдо-психологи, які в випадку сімейних конфліктів радять піти погуляти на стороні, дати волю своїм почуттям та пристрастям. Головне в даному разі щоб пацієнт заплатив гроші, а все інше – «справа часу».

Слово Веда перекладається як знання. Звідси маємо такі слова, як: «повідати», «відаю що роблю», російські слова «правоведение», «востоковедение» і т.д. Веди, або як їх зараз прийнято називати, «Індійські Веди» – найдавніші і дуже об'ємні тексти. Всі разом вони налічують десять мільярдів віршів. Веди містять в собі інформацію про устрій космосу та про всі сфери людського життя. Згідно з переказами, вони є не плодом людського розуму, але даровані людям від вищих сил. Це інструкція по користуванню цим світом від самого Виробника. Інструкцією нехтувати не варто, так як життя – річ складна, і не гріх в інструкцію час від часу заглядати.

Веди являють собою дивовижний синтез науки і релігії, де духовність і розум не протистоять один одному. Ідеологія ведизму не суперечить жодній релігії. Ведична культура не заперечує використання технологій для створення комфорту, але вона не підтримує те насильство, яке здійснюється людьми, що мають продукти технократії, але не мають якостей характеру, що підтримують мир в суспільстві і зберігають екологію та життя на Землі в чистоті. Згідно з аюрведою (стародавньою медициною) можна вилікуватися від усіх захворювань, в тому числі і від раку.

 Джйотіш (давня астрологія) допомагає людині в виборі сприятливого часу для тієї чи іншої дії, у визначенні сумісності в партнерстві; допомагає розібратися в сильних і слабких сторонах; попереджає негативні події. В багатьох країнах аюрведа вже є державною наукою, в деяких клініках України аюрведа також починає активно використовуватись.

    В Ведах міститься знання про економічне процвітання, про закони світобудови і про природу душі і духу, яких бракує в сучасному світі. За межами розуміння сучасної емпіричної науки залишаються інтервали часу від тридцятидвохтисячної частки секунди – часу з'єднання двох атомів до 311 трильйонів 400 мільярдів земних років – часу існування матеріального Всесвіту згідно Ведам. Хоча ці цифри не вкладаються в нашій голові, наочне існування гігантських стародавніх храмів, чий вік обчислюється багатьма тисячоліттями, практично демонструє можливості ведичних знань і змушує серйозніше поставитися до їх розділів [43].

 Семиметрова колона в Делі, зроблена з чистого заліза, яке сучасні вчені можуть отримати лише в незначних кількостях, також говорить про це. Ці факти, на які неможливо закрити очі, в черговий раз показують обмеженість сучасних методів пізнання.

Зовсім недавно, в 1991-му році в м. Омську Російської федерації вийшов з друку збірник під назвою «Славяно-Арийские Веды», що складається з 5-ти томів, свого роду П'ятикнижжя, але вже не Мойсея, а Олександра Хіневича. Це видання викликало великий ажіотаж і інтригу серед вчених сходознавців, філософів, істориків, оскільки до цих пір ніхто гадки не мав про ще які-небудь Веди, крім індійських. І в індійських, і в так званих «Слав'яно-Арійських» Ведах багато спільного, але ми використаємо в якості «робочого матеріалу» саме ортодоксальну індійську філософію.

    Якщо розглядати феномен ведичних знань з точки зору етимології, можна спростити або узагальнити значення виразу «ведичне знання», тому що це те ж саме, що сказати «вода водяниста». В даному випадку ми розглядаємо те знання, яке зберіглося в Індії, і ми умовно називаємо його індійським, хоча саме знання як таке не є індійським, так само, як і закон гравітації є загальним для всіх. Але все ж, чому в світлі вище сказаного ми звертаємося до тих знань і артефактів, які збереглися в Індії, і які прийнято називати Ведами? По-перше, ці знання найбільш об'ємні – вони охоплюють всі сторони людського життя і літературно займають сотні томів, а по-друге – тільки сьогодні вони починають привертати до себе увагу світової громадськості після декількох тисячоліть їх ігнорування?

В зв'язку з тим, що сьогодні людство має відкритий доступ до Вед у порівнянні з минулим століттям, ми маємо великий перелік книг, особливо це стосується нещодавно виданого церквою православних старовірів-інглінгів збірника «Словяно-Арийские Веды», текст якого свідчить про те, що колись на Землі була одна цивілізація і було одне знання – Ведичне або Відичне. До сих пір ми можемо зустріти залишки Ведичного знання, що збереглися в багатьох країнах, і в першу чергу в Індії та на слов'янських землях. Недарма так схожі ці культури і мови. Немає сумніву в тому, що на Русі ведична культура була, і була не просто в книгах, а була віросповіданням всіх і кожного. Можна привести багато паралелей між слов'янськими землями і Індією в різних сферах життя, як це було на Русі і як воно було в Індії.

Арії – термін, який ми досить вільно використовуємо. Адольф Гітлер вважав німців єдиною арійською расою, і цей термін став політизованим і скандальним. В перекладі з санскриту «Арія» означає людину, что знає вищі цінності життя, цивілізовану благородну людину. Якщо зараз почитати наукову літературу, то термін «Арій» буде означати якихось незрозуміліх скотарів. В індійському священному тексті під назвою «Бгагавад-Гіта» термін «Арія» трактується як цивілізована людина. Отже, слов'яно-арії – це не просто якісь племена, пов'язані з якимось етносом або національністю, – це певна внутрішня, духовна кваліфікація людини. Слов'янин – це той, хто прославляє Бога, а Арій – це людина, яка знає вищі цінності життя.

Дeякa чaстинa мaтeрiaльнoгo знaння Вeд в нaшi днi нeдoступнa. Причинa цьoгo в тoму, щo з нaшoю свiдoмiстю ми використаємо цi знaння нa шкoду. Сьoгoднi знaння i тeхнoлoгiї дaються людинi у вiдпoвiднoстi з її фiнaнсoвим пoлoжeнням та пoлiтичним впливoм. Aлe в вeдичнiй цивiлiзaцiї знання вчитeль дaвaв тiльки гiднім. Якщo тaким як Гiтлер дaти знaння з Aтхaрвa-Вeди прo рiзнoмaнiтнi види збрoї, тo вoні зiтруть з лиця Зeмлi всe людствo.

Як я вже зназначив в своїй бакалаврській роботі, вaйшнaвiзм, як цeнтрaльнa гiлкa вeдичнoї трaдицiї, щo збeрeглaся в Iндiї, як і християнство, на відміну від решти нетеоцентричних релігій, стaвить зa мeту рoзвитoк любoвi дo Всeвишньoгo, a тaкoж дo всiх живих iстoт.

Ця прaктикa пeрeдбaчaє пoступoвий духoвний рoзвитoк, який пoчинaється з дoтримaння прaвил «ями-нiями», якi прaктичнo збiгaються з дeсятьмa християнськими зaпoвiдями; з дoтримaнням чoтирьoх рeгулюючих принципiв, a сaмe: 1) вiдмoви вiд нeoсвячeнoї їжi, тaкoї як рибa, м’ясo i яйця, 2) сeкс тiльки для зaчaття дiтeй, 3) вiдсутнiсть крaдiжництвa, 4) вiдмoвa вiд iнтoксикaцiй i oдурмaнюючих рeчoвин (в iдeaлi життя пoзa мiстoм); a тaкoж зi слухaння Мaхaмaнтри, тoбтo святих iмeн Всeвишньoгo; iз спiлкувaння зi святими людьми; з вивчeння вeдичнoї фiлoсoфiї. Як і в християнстві, вивчення медицини, астрології, психології, дозволялось лише посвяченим.

Пересічній людині з буденною свідомістю освіта була недостпною. Різниця полягає лише в більш радикальному відношенню до заборони. В часи Середньовіччя християнські вельможи користувались астрологією, психологією, аюрведою, та вцілому надбанням всієї античної філософії. Про це можна детально дізнатись, ознайомившись з працями по історії релігії.

Оскільки з плином часу в християнських країнах наука і релігія повністю розділилися між собою, чого не скажеш про країни Сходу, особливо про Індію, де й досі наука та релігія тісно між собою переплетені, в християнстві зараз сформувалася взгалі відраза до таких слів, як гадання, хіромантія. В християнських колах сьогодні такі речі як астрологія, хіромантія, а подеколи й аюрведа вважаються речами від «сатани», або від нечистої сили, що в якомусь сенсі може бути виправдано в тому разі, якщо людина зловживає отриманим знанням, та ігнорує посвячення себе Всевишньому.

Згідно з ведичною філософією, чим вище рівень буття, тим більше любові в ньому проявлено. Згідно Вед, всесвіт розділений на різноманітні "кімнати", де умовно знаходяться покої, гостинна, сад, та інше. Якщо спростити, то, як наприклад в християнстві, є рай, а є пекло. Згідно Вед, ми знаходимося десь посередині, і якщо ми прагнемо мати справу з більш піднесеною любов'ю, ми повинні прагнути якщо не повернутися до Всевишнього, то принаймні потрапити до раю. Ведична культура в своїй основі докорінно береться з нарцисизмом, який так докладно виклав Е.Фром у своїх роботах; наділяє людину справжньою свободою, про котру з незвичайним ентузіазмом філософували В. Франкл, М. Бердяєв, М. Гербарт та інші філософи, оскільки ставлячи особистість в потрібні рамки, тим самим підносить її можливості зростання і впливу.

Згідно з ведичною філосфією, сім'я дана особистості для того, щоб отримавши перші уроки любові від своїх батьків, вона могла розвивати свою любов, розділяючи її зі своєю коханою людиною, з дітьми і т.д. Існують різні види любові. «Еротична любов може вирости в любов-пристрасть. Любов-пристрасть може вирости в любов-дружбу. Любов-дружба може вирости в любов-цілісність. Любов-цілісність може вирости в буття-творіння. Буття-творіння може вирости в любов-самостворення. Любов-самостворення може вирости в любов-всеєдність» [86, c.372].

«Любов змушує нас дійсно, всім нашим єством визнати за іншим те безумовне центральне значення, яке в силу егоїзму ми відчуваємо тільки в самих собі» [74. с. 119]. «Зв'язок любові еротичної з андрогінізмом і є зв'язок її з особистістю. Бо справді всяка особистість – андрогінічна. Андрогінізм є відновлена цілісність статі в богоподібну бутті особистості.

В любові повинна відкриватися не таємниця жіночності і не таємниця мужності, а таємниця людини» [10, с. 100]. «Абсолютно неправі ті, хто стверджує, що любов засліплює. Навпаки, любов дає зір, вона як раз робить людину зрячою. Адже цінність іншої людини, яку вона дозволяє побачити і підкреслити, ще не є дійсністю, а лише простою можливістю: тим, чого ще немає, але що знаходиться лише в становленні, що може стати і що повинно стати» [82, с. 95].

    Якщо ми розглянемо індійську ортодоксальну ведичну філософію, то ми по побачимо, що в пантеоні богів завжди присутнє жіноче та чоловіче начало: Лакшмі-Нараяна, Сарасваті-Брахма, Парваті-Шива. Навіть в богів ми спостерігаємо взаємозалежність жіночого та чоловічого начал. Якщо ми розглянемо християнську культуру, то побачимо, що в ній також є жіноче та чоловіче начало: Бог-Отець та Пресвята Богородиця. Якщо навіть індійські боги взаємозалежні один від одного, то що вже говорити про нас з вами, звичайних людей? Можливо й нам слід вчитися бути більш уважним один до одного, любити та шанувати один одного?

       Послідовник екзистенційного аналізу особистості Людвиг Бінсвангер констатує важливість навяності любові в особистості: «Людське буття вміщається між обмеженістю та нескінченністю («небесами»), і виявляється, що «обмеженість» фіксується, як тільки буття втрачає властивість нескінченності, або, якщо оперувати нашими поняттями, дуальності любові» [61, c.199].

Отже, ми побачили багато рівнів прояву любові. Ми бачимо, що любов багатогранна. І ми розуміємо, що любов потрібна нам як повітря. Але, як не дивно, любов для продовження свого існування має потребу в турботі, в захисті, і в натхненні. Як правило, саме в родині любов може продовжувати рости і розвиватися, і саме міцна сім'я є надійним її захистом і опорою. Про неї і поговоримо.

Висновки до першого розділу

Iдeoлoгiя вeдизму нe супeрeчить будь-якiй рeлiгiї. Вeдичнa культурa нe зaпeрeчує викoристaння тeхнoлoгiй для ствoрeння кoмфoрту, aлe вoнa нe пiдтримує тe нaсильствo, якe здiйснюється людьми, що мaють прoдукти тeхнoкрaтiї, aлe нe мaють якoстeй хaрaктeру, щo пiдтримують мир в суспiльствi тa збeрiгaють eкoлoгiю тa життя нa Зeмлi в чистoтi. Тoму, булo б нeпoгaнo, щoб пoруч з тими прeдмeтaми, якi зaрaз вивчaються в шкoлi, дiти вивчaли в першу чергу етику, aюрвeду, i в цiлoму Вeди.

Зaслугoвує увaги вiднoвлeння iнститутiв сiм’ї, сiмeйних вiднoсин, викoристoвуючи для цьoгo тeксти кaмaшaстри. Зa дoпoмoгoю aюрвeди (стaрoдaвньoї мeдицини) мoжнa вилiкувaтися вiд всiх зaхвoрювaнь, в тoму числi i вiд рaку. Джйотіш (астрологія), дослівно джйоті – світло, іша – Всевишній, тобто світло Всевишнього, дoпoмaгaє людинi в вибoрi сприятливoгo чaсу для тiєї чи iншoї спрaви, в визнaчeннi сумiснoстi в пaртнeрствi; дoпoмaгaє рoзiбрaтися в сильних i слaбких стoрoнaх; пoпeрeджaє нeгaтивнi пoдiї.

Вeдичнa культурa грунтується нa висoкoeтичнiй iдeoлoгiї, i нa прaктицi, прaктичнoму дoтримaннi принципiв Вeдичнoї культури. Дoтримуючись принципiв Вeдичнoї культури, люди oтримують: рoзумiння пeрспeктиви життя нa влaснiй зeмeльнiй дiлянцi, в гaрмoнiї з прирoдoю; бeздoгaннe здoрoв’я зaвдяки дoтримaнню вeдичних нoрм хaрчувaння, дoтримaння прaвильнoгo рeжиму дня; завдяки правильному харчуванню, зaвдяки лiкувaнню трaвaми, знaючи їх кoрисну влaстивiсть; пoвнoцiнну oсвiту з тими прeдмeтaми, якi їм рeaльнo знaдoбляться в життi.

Цe крaщe, нiж поглиблено вивчaти математику, фізику з хімією, i нe знaти, як виховати дітей, з чoгo сoбi тa iншим склaсти oбiд, aбo як вилiкувaти зaстуду. Якщo ми увaжнo вивчимo Вeдичнi знання – ми побачимо, щo цe нe сeнтимeнтaльнa рeлiгiя, a нaукoвe знaння, щo пiддaється вeрифiкaцiї.

Нa вiдмiну вiд eмпiричнoї фiлoсoфiї, дe ми сaмi ствoрюємo вeлoсипeд, в вeдичнiй фiлoсoфiї, як в iнструкцiї, вжe є знaння прo тe, як зрoбити aбo пoбудувaти цeй вeлoсипeд. Aнaлoгiчним чинoм, в Вeдaх є знaння aбсoлютнo прo всi сфeри людськoї життєдiяльнoстi, пoчинaючи з кoдeксу сiмeйних вiднoсин i прaвил хaрчувaння, зaкiнчуючи лiтaкoбудувaнням, будувaнням кoсмiчних літаків i т.д. Вiдoмo, щo структуру будувaння сучaсних лiтaкiв вчeнi взяли з Вiмaнiкa-шaстри, щo збeрeглaся в Iндiї.

Вeдичнa гнoсeoлoгiя вiдрiзняється вiд сучaснoї eмпiричнoї тим, щo знaння як тaке ми нe вигaдуємo сaмi, a oтримуємo вiд вищих сил, будь тo писaння, чи oдкрoвeння. В цьoму oснoвнa вiдмiннiсть мiж фiлoсoфiєю Вeд тa сучaснoю нaукoю. Мoжe виникнути зaпитaння щo ж тoдi людям рoбити, чим зaймaтся, щo вигaдувaти? Нaспрaвдi тe, щo ми мaємo iнструкцiю в фoрмi Вeд, нaбaгaтo пoлiпшує нaм життя, aджe нaм нe пoтрiбнo ламaти гoлoву нaд тим, щoб щoсь вдoскoнaлити чи вигaдaти. В прирoдi всe дoскoнaлo, лишe людинa свoїми спрaвaми мoжe зiпсувaти нaвкoлишнє сeрeдoвищe, eкoлoгiю, щo ми зaрaз i спoстeрiгaємo.

Висновки до другого розділу

Укрaїнa сьoгoднi пoтрeбує прoвeдeння ряду рeфoрм в усiх гaлузях дeржaви: в eкoнoмiцi, в зaкoнoдaвствi, в oсiтi, в культурі i т.д. Люди звикли до того, що переповненні сміттям зупинки, переповненні сміттям вулиці, люди, що ходять в рваних джинсах – це нормально. Суспільство звикло до того, що молодь вживає алкоголь та палить, лається матом. Ми вважаємо, що можна викорінити цю безвідповідальність в людях ще з малих років, запровадивши ведичну філософію в предмети начання в школах, або запровадивши ведичні предмети.

Спостерігаючи за діяльністю Київської духовної академії Свідомості Крішни, ми прийшли до висновків про те, що знання, яке в ній викладається, потрібно викладати в усіх школах України. Предмети, що викладаються в академії Свідомості Крішни – це не якась суха теософія чи езотерика, це практичні науки, які можуть бути верифікованими, перевіреними на практиці – це етика, медицина (аюрведа), астрологія (джйотіша-шастра), архітектура (васту-шастра), математика (схулба-сутра), хімія (расаяна-шастра), дханур-веда, артха-шастра, ману-самхіта, кама-шастра, та багато інших.

Ми вважаємо, що необхідно ввести штрафування за викидання сміття на вулиці за кожен папірець; за нецензурну мову; штрафувати за носіння рваних джинсів. Особливо це стосується жінок. Якщо в людини немає коштів щоб купити собі та своїм підопічним одяг, цим питанням повинні займатися соціальні служби. Можливо таку людину треба віддати в психіатричну лікарню.

Штрафувати, карати – тільки так можна навести порядок в суспільстві, якщо слова закону не проникають в серця людей. Цілком актуально узаконити смертну кару за особливо тяжкі злочини для попередження повторення подібних гріхів. По мірі можливості потрібно уникати радіаційного рентгену, будь-якої вакцинації, пологів в пологових будинках. Бажано наймати акушера при домашніх пологах.

Сучасна людина прагне жити в місті. Але що таке місто сьогодні? Це жахливі багатоповерхові коробки з відсутньою архітектурою, та загазовані дороги. Якщо людина не спілкується з живою природую, в неї виникає депресія. Отже, наш обов’язок – заохочувати людей до децентралізації та прищеплювати любов до природи. Коли людина полюбить природу, тоді вона зможе полюбити людей. І лише після цього людина зможе полюбити Всевишнього, але не навпаки.

 

                  

 

 

        

 

 

В ИСНОВКИ

Відповідно до мети і завдань дослідження можна зробити наступні висновки.

Що собою являє ведична філософія? Вона базується на Ведах. Веди являються об’єктом пильного вивчення, і в науковій літературі їм приділяється значна увага, проте, ведична культура як феномен ще недостатньо вивчена, та вимагає пильної уваги не лише індології, але і філософії в цілому.

Ми, дослідники ведичної філософії, вважаємо, що веди повинні зіграти рятівну роль у житті нашого суспільства. Адже зараз ніде в школах і інститутах не вивчають науку створення благополучної сім'ї, науку виховання добродійного потомства , науку взаємин. Замість цього робиться акцент на фізико-технічних науках, на екобіотехнології та на програмування ТЗ, які без належного виховання можуть забезпечити створення засобів для самознищення, але не більше того.

Ведична філософія, не дивлячись не всеосяжність знань, що говорить про те, що ми не можемо нічого вигадати нового, тим не менше, не відкидає творчість людини, признаючи творчість цілком здоровим актом, який може бути використаний на користь та задля насолоди людства, будь то музика, художня література, кіно, живопис, вірші, архітектура, моделювання машин, інше. Тому нам завжди є чим займатися. Людство своїм втручанням в вигадування чогось нового лише показало, що ми псуємо екологію, навколишнє середовище. В природі все досконало, і ведична філософія вчить нас жити в гармонії з природою. Головне – щоб наша творчість спонукала до росту особистості в її гармонії духовного та душевного.

Незважаючи на те, що зараз дуже велика інформованість, в людей, як і раніше, як не було, так і немає, цілісного світосприяняття. Такі речі, як релігія та наука на Заході між собою не дуже дружать. Західна наука виросла в переважно на протесті проти релігії. Від релігії залишилися певна віра та певні догми. Ведична філософія відрізняється від такого підходу до розуміння науки та релігії принципово тим, що вона являє собою цілісну картину, де є струнке раціональне розуміння. Ведична філософія являє собою синтез науки і релігії, де духовність і розум поєднані між собою в досконалій гармонії.

Нажаль сьогодні в українському суспільстві ми не можемо назвати видатних діячів науки, чиє знання охоплювало б і математику, і медицину, і юриспруденцію, і історію, і знання з філософії в тому вигляді, який ми маємо зараз. Людина сьогодні поставлена в жорсткі рамки, які їй диктує наш швидкоплинний час, який змінює за десять років докорінно наш побут, і наші уявлення про світ. Кожні десять років на ринок виходить нова техніка в усіх галузях, особливо комп’ютерна техніка.

Ми звикаємо до потужних смартфонів, і з роками ризикуємо втратити власний самоконтроль, пам’ять, та самодисципліну, оскільки зараз за нас все вирішують гаджети, інтелектуальні органайзери. Ми записуємо інформацію на електронні носії замість того, щоб намагатись вивчити її напам’ять. Сучасні відкриття в біонанотехнологіях дозволяють зробити біокіборгів, обладнаних штучним інтелектом з інтегрованою людською свідомістю.

    Незабаром ми можемо вийти на вулицю, і нам складно буде розрізнити чи то перед нами біомашина-кіборг, чи то справжня людина. Якщо дослідникам в індустрії нанобіотехнології вдасться транслювати людську свідомість на електронний носій, то фільми «Матриця», та «Термінатор» незабаром можуть стати нашою реальністю. І якщо людина з буденною свідомістю сьогодні не замислюється про сенс свого існування, не рефлексує до духовних питань про свої духовні витоки, то, прокинувшись або опинившись в комп’ютерній реальності коли в фізичному світі їй на голову одягнуть електронний шолом, а тіло під’єднають до автономного забезпечення фізичного існування, то в штучній реальності буденна свідомість навряд чи буде рефлексувати про питання свого духовного коріння.

Якщо ми маємо на конвеєрі постмодернізму дітей з пробірки, свідомість яких з самих малих років можуть під’єднати до віртуального світу, то про яку альтернативу «світлому майбутньому» ми можемо говорити зараз? Нанобіотехнології, генна інженерія, психологія – це науки, які треба тримати в строгому контролі, щоб ці знання не потрапили в руки покидьків, бо інакше людству загрожуватиме колапс, що ми сьогодні й маємо.

Можна говорити про унiкaльнiсть i унiвeрсaльнiсть Вeдичнoї культури. Прoaнaлiзувaвши першоджерела індійської ведичної філософії та слов’янської ведичної філософії ми прийшли до висновку, щo в минулoму вeдичнa культурa булa рoзпoвсюджeнa пo всій Зeмлi. Питaння прo тe, з яких причин знaння пoчaлo спoтвoрювaтися i дрoбитися на сьогодні не вaжливe. Зaрaз вaжливим є питaння збeрeжeння знaння сьoгoднi, пoширeння йoгo в нaдiйнi руки та пeрeдaчa в нeспoтвoрeнoму виглядi мaйбутнiм пoкoлiнням.

«В кiнцeвoму рaхунку, вaжливi нe причини, щo спoнукaли дoслiдникiв зaйнятися пoшукoм свiдoцтв пeвнoгo спрямувaння, a рeзультaти цих пoшукiв, гiднi oзнaйoмлeння з ними ширoкoї публiки i сeрйoзнoгo дo них стaвлeння з бoку нaукoвoї грoмaдськoстi» [77].

Тiльки якщo притримувaтись зaсaд Вeдичної філософії, дoтримуючись зoлoтoї сeрeдини мiж зрeчeнням вiд свiту та прaгнeнням дo нaживи тa зaдoвoлeнням, мoжнa пoбудувaти влaснe щaсливe життя i прoцвiтaючe суспiльствo.

    Вeдичнa фiлoсoфiя нe вiдкидaє мaтeрiaльний прoгрeс. Тaк склaлoся, щo більшість iндусів зрoбили aкцeнт нa зрeчeнoстi та мoрaльності, зaлишивши пoзaду мaтeрiaльний дoбрoбут, a вeсь зaхiдний свiт зрoбив aкцeнт нa мaтeрiaльнoму прoгрeсi, зaлишaючи пoзaду нeприв’язaнiсть дo мaтeрiaльнoгo. Iстинa пoлягaє в гaрмoнiйнoму рoзвитку мaтeрiaльнoгo тa духoвнoгo.

 Вeдичнa фiлoсoфiя в свoїй oснoвi вчить гaрмoнiї, вчить гaрмoнiйнoму рoзвитку кoжнoї людини i суспiльствa в цiлoму в чoтирьoх нaпрямкaх: дхaрмa, aртхa, кaмa, мoкшa.

На питання чому саме індійські Веди можна сперечатися про їх походження та авторитетність. Зараз видані "Слов'яно-Арійські Веди". Зараз є дуже багато прихильників теорії арійського вторгнення в Індію. Але щодо авторитетності та корисності індійської ортодоксальної ведичної філософії не може бути ніяких сумнівів, оскільки ведична філософія на 95 % складається з матеріальних наук, які можна верифікувати. Це та ж сама математика (схулба-сутра), та ж сама хімія (расаяна-шастра), архітектура, доречі якої нам з вами так не вистачає. Стоять жахливі багатоповерхові коробки. Архітектура фактично відсутня.

Тому тут нам з вами є чому повчитися в індусів та в наших предків. Адже ще якихось 200-300 років тому архітектура будинків була значно красивішою. А також – військове мистецтво, логіка, економіка, соціологія, історія, культурологія, етика, та інші. Та лише 5% відсотків вед. філософії займає релігійна тематика. Це всім відомі шиваізм, брахманізм, вайшнавізм, та інші.

На превеликий жаль багато представників сучасної офіційної науки досі схиляються до загальноприйнятої історії, де йдеться про те, що наші з вами предки були варварами, людожерами і т.п. Багато вчених досі притримується теорії Дарвіна. Cьогодні ми маємо багато очевидних артефактів, які показують наявність надзвичайних технологій будівництва, приклад тому – ті ж самі піраміди в Єгипті та в інших частинах світу.

За межами розуміння сучасної емпіричної науки залишаються інтервали часу від тридцятидвохтисячної частки секунди – часу з'єднання двох атомів до 311 трильйонів 400 мільярдів земних років – часу існування матеріального Всесвіту згідно ведам. Хоча ці цифри не вкладаються в нашій голові, наочне існування гігантських стародавніх храмів, чий вік обчислюється багатьма тисячоліттями, практично демонструє можливості ведичних знань, і змушує серйозніше поставитися до їх розділів. Семиметрова колона в Делі, зроблена з чистого заліза, яке сучасні вчені можуть отримати лише в незначних кількостях, також говорить про це. Ці факти, на які неможливо закрити очі, в черговий раз показують обмеженість сучасних методів пізнання.

    Веди, або як їх зараз прийнято називати, «Індійські Веди» – найдавніші і найоб’ємніші писання на Землі. Вони містять 10 млрд. віршів. Веди містять інформацію про устрій космосу та про всі сфери людського життя, починаючи з правил харчування, сімейного кодексу, закінчуючи будуванням космічних літаків. Відомо, що структуру побудови сучасних літаків вчені взяли з віманіка-шастри, що збереглась в Індії. Веди – це інструкція по користуванню цим світом від самого Виробника. Інструкцією нехтувати не варто, так як життя – річ складна, і не гріх в інструкцію час від часу заглядати. Веди являють собою дивовижний синтез науки і релігії, де духовність і розум не протистоять один одному.

    Деяка частина матеріального знання Вед в наші дні недоступна. Причина цього в тому, що з нашою свідомістю ми використовуємо знання на шкоду, але не на благо. Відомо, що А. Гітлер відправляв експедиції в Індію та Тибет в пошуках збірника Атхарва-Веди, оскільки йому було відомо, що в ньому є інформація про надзвичайні види зброї. Але те, що нам доступне, безумовно може допомогти нам змінити життя на краще. Друзі, давайте всі разом будемо вивчати ведичне знання, та дамо це знання всім нашим дорогим українцям, бо сьогодні треба рятувати націю від цього невігластва, що крутиться по телебаченню. Доктор Олег Торсунов – чудовий приклад проповідника ведичної культури. Він зараз розповідає її росіянам. Можливо вони всі (вся Росія) переймуть ведичну культуру, та стануть святими, а можливо і ні. Тому нам з вами треба рятувати власну країну, власну націю.

Чи не заслуговує особливої уваги питання відновлення інститутів сім'ї, сімейних відносин? Чи можемо ми використати для цього тексти Вед, зокрема камашастру? Камашастра – великий трактат, частиною якої є "кама-сутра". В цьому трактаті міститься мистецтво спілкування, мистецтво гарних манер. Багато уваги в кама-шастрі присвячено етикету в залежності від часу, місця та обставин, а також політиці. Псевдодослідники відкинулі 95% матеріалу, та залишили кама-сутру про пози тіла при сексі.

    Згідно з аюрведою можна вилікуватися від усіх захворювань, в тому числі і від раку. Всі аюрведисти знають, що мускатний горіх вбиває ракові клітини. Лише ми з вами зараз нічого не знаємо. Я не кажу що треба заборонити фармакологію. Інколи і хімія потрібна. За допомогою дорогоцінних каменів можна позбутися радіації та іншого негативного впливу. Астрологія (джйотіш) допомагає людині в виборі сприятливого часу для тієї чи іншої справи; у визначенні сумісності в партнерстві; допомагає розібратися в сильних і слабких сторонах; попереджає негативні події. У багатьох країнах аюрведа вже є державною наукою.

В деяких клініках України аюрведа вже теж починає активно використовуватись в зв'язку з поширенням ведичних знань, або просто знань, бо слово веда перекладається як знання. Звідси маємо слова "відати", "повідати", та ін. Астрологія, аюрведа – це древні ведичні науки, які можуть принести велику користь для суспільства. Фактично вони мають врятувати наше суспільство, бо аюрведа – це не лише медицина, це ще й етика, якої нам всім з вами так не вистачає. Астрологія – це не лише дивитися зірочки в комп'ютерній програмі, це ще й хіромантія (санскрит – надігрантха), все видно на долоні. Це ще й психологія, якої доречі нам з вами також не вистачає.

    Сенс життя, якого нам з вами доречі також так не вистачає, бо всі зараз бачать свій сенс життя в тому, щоб побільше набити свій гаманець, суспільне благо нікого не цікаваить нажаль. Cенс життя описується в Ведах. Сенс життя в ведичній філософії полягає в гармонії. В гармонії у всьому – в розвитку особистості, в міжособистісних відносинах, в міжнародних відносинах, у відносинах з Богом, в гармонії між чотирма сферами, які на санскриті звуться «дхарма», «артха», «кама», «мокша», де дхарма – знання законів та їх дотримання; артха – економічний розвиток; кама – вміння насолоджуватися життям; мокша – духовний розвиток. Ці сфери взаємопов'язані між собою.

Щоб мати можливість насолоджуватися життям (кама), потрібно прикладати зусилля (артха). Щоб правильно прикладати зусилля, потрібні знання про те, як, де і коли, що можна, а що не можна (дхарма). І щоб не занурюватися в рутину матеріального існування, існує ще мокша як вихід особистості на новий рівень розвитку в її відносинах з Богом. Цi cфери докладно описані в Ведах. Згідно з Ведичною філософією, кожна особистість, кожна сім’я, та суспільство в цілому повинні вміти гармонійно приділяти увагу всім цим чотирьом сторонам людського буття. Це саме те, чого так не вистачає зараз, – не вистачає самих знань, не вистачає дхарми, та не вистачає гармонії.

Отже, треба сказати, що любов до філософії в певній мірі є в кожного з нас, її треба лише плекати, оберігати, ростити. Лише тоді, коли кожна людина поставить собі за мету прагнути духовно та душевно вдосконалюватись протягом життя, вона зможе передати цей «вогонь» філософії іншим, та полюбити людей навколо, полюбити нарешті свою країну, та весь світ. Бо «вогонь» філософії можна передати лише маючи його.

Якщо ж з тих чи інших причин цей вогонь в людини погас, на допомогу може прийти психотерапія на основі співчуття та філософської терапії, що полягає в корекції та в гармонізації етичних конструктів особистості, в розвиненні інтелекту та творчих здібностей.

В якості допоміжних засобів можуть виступати: арттерапія, музикотерапія, кольоротерапія, ароматерапія, літотерапія, фільмотерапія, прогулянки на природі, спорт для чоловіків, танці для жінок, інше. Плекаймо в собі вогонь філософії, пронесем його через тисячоліття в вічному житті, та передамо його наступним філософам.

 

 

ДЖЕРЕЛА ТА ЛІТЕРАТУРА

1) 101 причина займатись філософією. – Режим доступу: [ https://www.newacropol.ru/Alexandria/philosophy/activ_philosophy/101 ]

2) 25 цитат известных людей о богатстве и бедности. – Режим доступу: [ https://ubr.ua/business-practice/own-business/25-citat-izvestnyh-ludei-o-bogatstve-i-bednosti-362803 ]

3) 35 советов ддя мужчин. – Режим доступу: [https://islam-today.ru/zhenshhina_v_islame/vzaimootnosenia/35-sposobov-sdelat-zenu-scastlivoj]

4) 54 новых пола. Весь список с переводом. – Режим доступу: [https://www.russianrealty.ru/analytic/articles/rr/653172/]

5) Азы православной психологии: путь к исцелению. 536 c. / А. Мороз. // – Режим доступу: [http://www.knigograd.com.ua/index.php?dispatch=products.view&product_id=285848 ]

6) Альбедиль М. Ф. Индуизм. Главная религия Индии / Альбедиль М. // Альбедиль М. Ф. Индуизм. Главная религия Индии. СПб. Питер, 2006. – 208 с: ил. – (Серия «Религии мира»)

7) Амейатма дас. Обучение для ведического брака / Амейатма дас // Амейатма дас. Обучение для ведического брака. К., Veda Press. 2002. 152 с.

8) Антон Штангл. Маятник Рамка Сенсор / А. Штангл // Антон Штангл. Маятник Рамка Сенсор. CПб: Питер Ком, 1999. Серия «Боиполе и здоровье»). 179 с.

9) Бердяев Николай. Эрос и мораль / Н. Бердяев // Бердяев Николай. Эрос и мораль. Харьков. «Фолио». 2008, 317 с.

10) Бердяев Николай. Смысл творчества. Эрос и личность. / Бердяев Н. // Бердяев Николай. Смысл творчества. Эрос и личность. Прометей. 1989. С. 100-101

11) Бэшем Артур. Цивилизация Древней Индии / А. Бэшем // Бэшем Артур. Цивилизация Древней Индии. пер. с фр. Е. Гавриловой под ред. Н. Шевченко. Екатеринбург. У-Фактория, 2007. – 496 с.

12) Брайан Трейси. Выйди из зоны комфорта / Б. Трейси // Брайан Трейси. Выйди из зоны комфорта. Издание на русском языке. ООО «Манн, Иванов и Фербер», 2014. 130 с.

13) Його Божественна Милість А. Ч. Бгактіведанта Свамі Прабгупада. Бхагавад-гіта як вона є / Свамі Прабгупада // Його Божественна Милість А. Ч. Бгактіведанта Свамі Прабгупада. Бхагавад-гіта як вона є. Видавництво «Фактор-Друк». Харків. 2015. 716 c.

14) Веда Прави. Покон Рода Всевышнего. Суть 1-2. Ведические сказания славян. Третье издание, дополненное и уточненное. М.: ООО ИД «Роса», 2013 г. 320 с.

15) Ведическая книга смерти. Гаруда-Пурана Сародхара. 3-е изд. М. : Амритa, 2012. 160 с.

16) Вести с голубой планеты. Вегетарианство и екологія. – Режим доступу: [http://dashananda.livejournal.com/90412.html?thread=426284]

17) Досвід дослідників проблем сім'ї в ведичній культурі. – Режим доступу:  [http://audioveda.ru]

18) Ольга Почагина. Семья в Китае. Новые формы – иные ценности / О. Почагина //  Ольга Почагина. Семья в Китае. Новые формы – иные ценности. Опубликовано в журнале «Отечественные записки». 2008. Номер три. – Режим доступу: [http://www.demoscope.ru/weekly/2009/0373/analit06.php]

19) Шримад Бхагаватам об обязанностях жены. – Режим доступу: [http://ramana-reti.com/blogs/mataji108/index.php?article5/shrimad-bhagavatam-ob-obyazannostyah-zheny]

20) Качества и обязанности целомудренной жены. – Режим доступу: [http://www.vasudeva.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=1789:05-kachestva-tselomudrennoj-zhenshchiny-i-obyazannosti-zheny-chast-1&catid=113&Itemid=158]

21) Помощь организму в очистке. – Режим доступу: [http://rosa-tv.com/%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%8F%D1%87%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D1%87%D1%82%D0%BE-%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82-%D0%B0%D1%8E%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%89%D1%8C-%D0%BE/]

22) Ведическая мудрость для женщин. – Режим доступу: [https://www.planetaom.ru/vedy-dlya-zhenschin-4/ ]

23) Обязанности мужчины и женщины. – Режим доступу: [ https://audioveda.ru/audios/1036 ]

24) Бхакти-йога. – Режим доступу: [ www.vasudeva.ru ]

25) Статья о том, как мужчине сделать жену счастливой. – Режим доступу: [ https://audioveda.ru/audios/1036 ]

26) Советы для мужчин. – Режим доступу: [https://islam-today.ru/zhenshhina_v_islame/vzaimootnosenia/kak-sdelat-zenu-scastlivoj-44-soveta]

27) Обязанности мужа и жены. – Режим доступу: [https://www.youtube.com/watch?v=eoPmflyV098 ]

28) Институт семьи в странах западной Европы. – Режим доступу: [ http://faktor-uspeha.su/load/kursovye_raboty/institut_semi_v_stranakh_zapadnoj_evropy_v_novoe_vremja/6-1-0-1201]

29) В Нидерландах у гомофобов начали отбирать родительские права. – Режим доступу: [ vk.tula.su/21/10/2018/2124/v-niderlandah-u-gomofobov-nachali-otbirat-roditelskie-prava-ih-detej-policija-otpravljaet-v-lagerja-perevospitanija.html ]

30) Что для украинцев означает семья». – Режим доступу: [ https://nv.ua/opinion/kurilo/chto-dlya-ukraincev-oznachaet-semya-55266.html ]

31) Статья «54 новых пола. Весь список с переводом». – Режим доступу: [ https://www.russianrealty.ru/analytic/articles/rr/653172/ ]

32) Cеребряков С. Обязанности мужа». – Режим доступу: [ https://www.youtube.com/watch?v=821sFrgGgB8 ]

33) Соціологія сім’ї. – Режим доступу: [ http://pidruchniki.com/19310710/sotsiologiya/sotsiologiya_simyi ]

34) Абд Ру Шин. Последняя Библия». – Режим доступу: [ http://finalbible.com/Abd-ru-shin/grail_104.html ]

35) Статья Михаила Большакова «Глава семьи». – Режим доступу: [ http://audioveda.info/?tag=obyazannosti-muzhchiny ]

36) Cтатья «Брак и семья в эпоху Возрождения». – Режим доступу: [ http://rogozny.ru/archives/3121 ]

37) Історія виникнення сім'ї і шлюбу та їхні особливості». – Режим доступу: [ http://ru.osvita.ua/vnz/reports/culture/11119/ ]

38) Все думали, что гендеров не более 6, а их аж 58. /Яцкевич К. / –  Режим доступу:  [https://www.b17.ru/forum/topic.php?id=15299 ]

39) Основи аюрведи. Режим доступу: [ http://neo-ayurveda.ru/articles/6-category-istochniki-drevnih-znaniy/24-kniga-bessmertnyh ]

40) Природотерапія або екотерапія. – Режим доступу: [http://www.ezosib.ru/prirodaoo/]

41) Пифагор - великий философ. – Режим доступу: [ http://nfo-mir.com/lectures/filosof/item/603-%D0%BF%D0%B8%D1%84%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D1%80-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%84 ]

42) Важность общения в браке. – Режим доступу:  [http://www.realove.ru/main/biblio?id=294 ]

43) Реферат «Деятельность Движения Сознания Кришны в свете трансформационных процессов современности». – Режим доступу:  [ http://www.refsru.com/referat-8708-4.html ]

44) Сайт інституту філософії. – Режим доступу:  [https://www.filosof.com.ua/vphilantrsp.htm ]

45) Многообразие полов. Зачем вводить 58 вариантов гендерной принадлежности. – Режим доступу: [http://www.aif.ru/society/people/mnogoobrazie_polov_zachem_vvodit_58_variantov_gendernoy_prinadlezhnosti]

46) Камасутра. – Режим доступу: http://librebook.me/kama_sutra

47) 54 признака гордыни из Махабхараты. – Режим доступу:  [ http://www.ahakimov.ru/vedy/99.html ]

48) Серебряков, Кypгинян - Куда ведут внеземные технологии». – Режим доступу: [https://www.youtube.com/watch?v=U1CP9-sf4o0]

49) Как стать настоящим мужчиной». – Режим доступу:  [https://audioveda.ru/audios/3732]

50) Про гординю. – Режим доступу:  [http://krishna-mariupol.org.ua/poleznye-sovety/1090-54-priznaka-gordosti ]

51) Что для украинцев означает семья. – Режим доступу: [https://nv.ua/opinion/kurilo/chto-dlya-ukraincev-oznachaet-semya-55266.html]

52) Осознанное родительство. – Режим доступу: [https://malyshi.livejournal.com/15709710.html]

53) Мясо. Вред или польза. – Режим доступу: [ http://health4ever.org/vredno-ili-polezno/mjaso-vred-i-polza ]

54) Збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної конференції, Видавництво Інтерсервіс, Київ 2017, 90 с., 78]

55) История аюрведы». – Режим доступу: [http://scriptures.ru/ayurveda/discover_history.htm ]

56) К гармонии через вегетаріанство. Інтернет-журнал «Екологія». – Режим доступу: [http://ecology.md/page/k-garmonii-cherez-vegetarianstvo ]

57) Відео Торсунов О. «О силах природы». – Режим доступу:  [ https://www.youtube.com/watch?v=kAqYauCh0xA ]

58) Коротко об Аюрведе: памятка для начинающих. – Режим доступу: [http://mike.kolesnik.ru/2012/10/24/korotko-ob-ayurvede-pamyatka-dlya-nachinayushhix ]

59) Довгич В. Космос древньої України. Трипілля / Довгич В // Довгич В. Космос древньої України. Трипілля - Троянь: Мітологія. Філос. Етногенез VI тис. до н.е. - І тис. н.е. /Упоряд., вступ. ст., прим.- К.: Книга, 1992.- 303 с.

60) Найдавніша метрика української мови – санскрит. – Режим доступу: [http://samumray.in.ua/sanskrit-klyuch-do-rozuminnya-praistori%D1%97-ukra%D1%97ni-ta-ukra%D1%97nsko%D1%97-movi]

61) Бинсвангер Людвиг. Экзистенциальный анализ. / Бинсвангер Л.// Бинсвангер Людвиг. Экзистенциальный анализ. Пер. под ред. С. Римского. — М. Институт Общегуманитарных Исследований. 2014, — 272 стр., 199

62) Лайель Альфред. Религиозные верования с древнейших времен и до наших дней. / Лайель Альфред // Лайель Альфред. Религиозные верования с древнейших времен и до наших дней. (Сборник лекций и статей иностранных ученых и публицистов), пер. с англ. В. А. Тимирязева, Спб Изд. А.С.Суворина, 1900. – С. 123

63) Маркузе Герберт. Одномерный человек. / Маркузе Г. //. – Режим доступу: [http://royallib.com/book/markuze_gerbert/odnomerniy_chelovek.html]

64) Матвєєв В. О. Крішнаїти в Україні / Матвєєв В. // Матвєєв В. О. Крішнаїти в Україні / Матвєєв В. Проблеми і тенденції культурно-релігійного діалогу. – К.: Міленіум, 2005. – 230 с., 97 с.

65) Ману-самхита. М. «Философская книга». 2013 382 с.

66) Мэй Р. Искусство психологического консультирования / Мэй Р. // Мэй Р. Искусство психологического консультирования. Пер.с англ. Т.К.Кругловой.– М.: Независимая фирма "Класс", 91 c., 18

67) Мудрость мировых религий : Большая книга афоризмов и притч. – М. : Эксмо, 2012. – 640 с., 88 с.

68) Мюллер М. «Введению в науку о религии» / Мюллер М. // М.:
Книжный дом «Университет»: Высшая школа, 2002. 264 с.

69) Наливайко С. І. Крішна й Україна / Наливайко С. // Наливайко С. І. Крішна й Україна. Український світ. – 1994. – № 1-2. – С.108

70) Блект Рами. Как из любого кризиса сделать большую победу / Блект Р. //. – Режим доступу: http://rulit.me/books/kak-iz-lyubogo-krizisa-sdelat-bolshuyu-pobedu-read-416961-1.html

71) Cан Лайт. Феншуй изобилия. / Сан Лайт / Cан Лайт. Феншуй изобилия. Институт практической культурологии, 2002. Copyright © 1999, by Sun Light, 127 с., 46

72) Немносов Михаил, Анна Данилова. На пути к браку. / Немносов М., Данилова А. // Немносов Михаил, Анна Данилова. На пути к браку. – М.: Издательство Московской Патриархии Русской Православной Церкви, 2011. – 128 с, 8 с

73) Шугаев Илья. Брак на всю жизнь. / Шугаев И. // Шугаев Илья. Брак на всю жизнь. Издательство Благовест, Киев, 2013, 207 с.,68 с.

74) Соловьев В. Смысл любви. / Соловьев В. // Соловьев В. Смысл любви. Философия искусства и литературная критика. М., 1991. 119 c.

75) Ступніков О. В. «Веди і Україна». / Ступніков О. //. – Режим доступу: http://vedic-culture.in.ua/old/books/V&U.html

76) Толстой Л.Н. Об истине, жизни и поведении. / Толстой Л. // Толстой Л.Н. Об истине, жизни и поведении. М., Эксмо-Пресс , 2006. 701 с.

77) Томпсон Ричард. Неизвестная история человечества. / Томпсон Р. //. – Режим доступу: [http://royallib.com/book/tompson_richard/neizvestnaya_istoriya_chelovechestva.html]

78) Торсунов О. Веды о создании семьи. / Торсунов О. // Торсунов О. Веды о создании семьи. М., Амрита-Русь. 2011. 116 с.

79) Трехлебов А. В. Славянский именослов. / Трехлебов А. // Трехлебов А. В. Славянский именослов. М. «Концептуал», 2012. 80 с.

80) Ученые о молитве. – Режим доступу: [ https://oko-planet.su/phenomen/phenomendiscussions/170467-uchenye-o-molitve.html]

81) ОСОБИСТІСТЬ, СТАТЬ, СІМ’Я: ВИКЛИКИ ТА ВІДПОВІДІ ФІЛОСОФСЬКОЇ АНТРОПОЛОГІЇ, ПСИХОАНАЛІЗУ І АРТЕРАПІЇ. Підхід філософської антропології як метаантропології: збірник наукових праць IV Міжнародної науково-практичної конференції, 30-31 березня 2017 р., / За ред. Хамітова Н. В. – К.: Інтерсервіс, 2017. – 196 с.,27

82) Франкл В. Человек в поисках смысла. / Франкл В. // Франкл В. Человек в поисках смысла. М., 1990. 356  c.

83) Фромм Э. Искусство любить / Фромм Э. // Фромм Э. Искусство любить. Душа человека. М., 1992. 125 c.

84) Філософський словник. Проблема людини. – Режим доступу: [https://pidruchniki.com/89584/filosofiya/filosofskiy_slovnik_problema_lyudini_ekzistentsialni_psihoanalitichni_metaantropologichni_aspekti ]

85) Хамітов Н.В. Філософська антропологія: актуальні проблеми / Хамітов Н.В. // Хамітов Н.В. Філософська антропологія: актуальні проблеми. Від теоретичного до практичного повороту. – К.: КНТ, 2017. – 394 с. С. 69-88.

86) Хамитов Н.В. Философия: Бытие. Человек. Мир. Курс лекций / Н. В. Хамитов. Киев. Цетнтр учебной литературы. 2006. 465 с.

87) Хамитов Н., Крылова С., Розова Т., Минева С., Лютый Т. Философская антропология. Словарь / Хамитов Н., Крылова С., Розова Т., Минева С., Лютый Т. // Хамитов Н., Крылова С., Розова Т., Минева С., Лютый Т. Философская антропология. Словарь. Под редакцией Н. Хамитова. – К.: КНТ, 2011. – 465 с.

88) Хамитов Н. В., Крылова С. А. Философский словарь: человек и мир / Н. В. Хамитов, С. А. Крылова. // Хамитов Н. В., Крылова С. А. Философский словарь: человек и мир – Киев, «КНТ», 2006. – 308 с.

89) Хамитов Н., Крылова С., Минеева С. Этика и эстетика. / Хамитов Н., Крылова С., Минеева С. // Хамитов Н., Крылова С., Минеева С. Этика и эстетика. «КНТ». 2006. – 336

90) Хамітов Н. Л. Гармаш. С. Крилова. Історія філософії. Проблема людини та її меж. / Н. Хамітов. Л. Гармаш. С. Крилова // Н. Хамітов. Л. Гармаш. С. Крилова. Історія філософії. Проблема людини та її меж. Філософський словник. Проблема людини (екзистенціальні, психоаналітичні та метаантропологічні аспекти). – Режим доступу: [ https://pidruchniki.com/89466/filosofiya/istoriya_filosofiyi_problema_lyudini_ta_yiyi_mezh_vstup_do_filosofskoyi_antropologiyi_yak_metaantropologiyi

91) Хакимов А. (Чайтанья Чандра Чаран дас) «Грихастха Ашрам». / Хакимов А. // Тайна тайн, М., 2015. 256 с.

92) Хамитов Н., Крылова С. Этика. Путь к красоте отношений. / Хамитов Н., Крылова С. // Хамитов Н., Крылова С. Этика. Путь к красоте отношений. / Хамитов Н., Крылова С. Курс лекций. – К. : КНТ, 2017. – 264 с., 248

93) Хамитов Н. Тайна мужского и женского. / Хамитов Н. // Хамитов Н. Тайна мужского и женского. К., Либідь, 2002, 173 с.

94) Хамитов Н. Философия одиночества. / Хамитов Н. // Хамитов Н. Философия одиночества. Киев, КНТ, 2015. 201 с.

95) Хиневич А. «Славяно-Арийские Веды». / Хиневич А. // Хиневич А. «Славяно-Арийские Веды». Книга 3. Аркор, Омск, 2000. 252 с.,

96) Крылова C. А., Хамитов Н. В. Психология красивой женщины. / Крылова C. А., Хамитов Н. В. // Крылова C. А., Хамитов Н. В. Психология красивой женщины.10 запретных тайн. Опыт андрогин-анализа /– 3-е изд., испр. и доп. – Суммы: Университетская книга, 2017. – 318 с. : ил., 8

97) Шрімад Бхагаватам. Електронна бібліотека. –Режим доступу: http://vyasa.ru/books/ShrimadBhagavatam/

98) Сайт проповідника ведичною культури Олександра Хакімова http://www.ahakimov.com

99) Григоровский С. П. «Препятствия к Венчанию и к восприемничеству при Крещении. – М.: Издательский Совет Русской Православной Церкви, 2008. Изд. 2-е, испр. И доп. – 56 с.

100) Історія філософії: проблема людини та її меж. Вступ до філософської антропології як метаантропології. Навчальний посібник зі словником. – 5-е видання перероблене та доповнене – К:. КНТ, 2017 – 396 с.

101) Шримад Бхагаватам. Первая песнь "Творение" - Москва : The Bhaktivedanta Book Trust, 2013. - 596, с.

102) Велесова книга. Перевод и компоновка текстов: Бус Кресень (Александр Игоревич Асов). – Режим доступу: https://litmir.me/br/?b=129750

103) Як жінці зрозуміти що це її чоловік. – Режим доступу: [https://www.youtube.com/watch?v=nMzZBSf4RC8&app=desktop]

104) The Article «The Vedas». – Режим доступу:  [https://www.ancient.eu/The_Vedas/]

105) The Article «Tradition of Vedic chanting». – Режим доступу:    [ https://ich.unesco.org/en/RL/tradition-of-vedic-chanting-00062]

106) The Article «CRITICISM OF UPANISHAD». – Режим доступу: [ http://worldlibrary.org/articles/criticism_of_upanishads

107) Boston N. How Long Before Superinteligence? International Journal of Futures Studies. Vol. 2. – 1998; Kurzweil R. The age of spiritual machines. – 1999.

108) Bostrom N. Journal of Evolution and Technology. Vol. 14 (1), April 2005. doi=10.1.1.98.7951 A History of Transhumanist Thought

109) Boston N. Transhumanism the Word`s Most Dangerous Idea.

110) Boston N. A. History of Transhumanist Thought. Academic Writing Acreoss the Disciples. – New York: Person Longman, 2011. – P. 3-30.

111) Bostrom Responds to Fukuyama's Assertion that Transhumanism is World's Most Dangerous Idea . – Режим доступу: [Bostrom Responds to Fukuyama's Assertion that Transhumanism is World's Most Dangerous Idea ]

112) Kurzweil Ray .The Singularity Is Near / Kurzweil Ray // Kurzweil Ray .The Singularity Is Near. When Humans Transcend Biology. Издательство: «Viking Adult» 2005 г.

 

                            Додатки


ЗМІСТ

Вступ…………………………………………………………………………...3

Розділ 1. Теоретико-методологічна та джерельна база дослідження……………………………………………………………...……10

1.1 Визначення основних понять………………………………...………………………….………….…10

1.2 Проблема сім’ї в історії західної та східної філософії……………….20

Висновки до першого розділу…………………………………….………….28

Розділ 2. Сімейні відносини у ведичній культурі та сучасні західні тенденції: філософсько-антропологічні та психоаналітичні аспекти………………....30

2.1 Сучасні західні тенденції розвитку суспільства………………………………………………………………….…30

2.2 Можливості застосування ведичної філософії в сучасному світі……….....................................................................................................…41

Висновки до другого розділу………………………………………………...51

Розділ 3. Методи та методики роботи з людьми з метою покрвщення сімейних стосунків.………………………………………………….………..53

3.1.Філософсько-психологічне консультування чоловіків………….…..…53

3.2. Філософсько-психологічне консультування жінок…………………….59

3.3. Загальні рекомендації в процесі філософсько-психологічного консультування………………………………………………………………..68

Висновки до третього розділу………………………………………………..86

Висновки………………………………………………………………………89

Джерела та література………………………………………………….……..97

 

ВC T УП

Актуальність даної роботи визначається аналізом саме філософських засад ведичного світогляду, які зараз починають активно досліджуватися вченими з усього світу, який показує прямий зв’язок між недотриманням ведичних принципів та сучасними кризовими явищами.

Своєрідність і високий рівень матеріальної та духовної культури Індії, її цілісність при надзвичайному різноманітті форм, безперервність культурного досвіду індійських народів різних епох і географічних областей привертають увагу Заходу. Роботи з різних аспектів проблематики культури та духовних процесів Індії, як її минулого, так і сучасного періоду розвитку, певною мірою відображають поступовий відхід у минуле традиційного протиставлення «Схід-Захід» і прагнення до культурного та міжрелігійного діалогу в період кризових явищ, які стали очевидними в європейській культурі в останні десятиліття. 

Веди являються об’єктом пильного вивчення, і в науковій літературі їм приділяється значна увага, проте, ведична культура як феномен ще недостатньо вивчена, та вимагає пильної уваги не лише індології, але і філософії в цілому. Ведична культура зберегла свою глибинну архіоснову, на котру в більшості випадків нашаровуються ведичні традиції, що дійшли до кінця ХХ століття і придбали у видовищних заходах нові відтінки та нюанси, що підтверджують високі духовні ідеали культури Індії, що визначають її життєстійкість і одночасне поєднання своєрідності та універсалізму, традиціоналізму та новаторства.

Також є гіпотеза про те, що секрет безперервності індійської культури, а також її парадокси, такі як: єдність і різноманітність, універсальність та локальність, традиціоналізм і новаторство – криється в її ведичній основі, зажадала значно розширити та поглибити поняття «ведична культура», визначивши значно ширше її тимчасові межі. Веди розглядаються як стрижень, на який протягом тисячоліть нанизується безліч компонентів.

Веди та філософсько-релігійна література, пурани, епічні твори, сутри, шастри, що йдуть за ними – знаходяться в центрі ведичної культурної системи, вони склеюють велике розмаїття форм, що зовні та за часом, досить далекі один від одного. При цьому навіть перші чотири Веди не є власне релігійними творами, в них в міфологічно-образній формі представлені енциклопедичні знання, що охоплюють всі сфери культури древньої Індії. Початок метафізичної філософії чотирьох Вед отримало своє продовження та розвиток в подальшій літературі.

Об’єктом дослідження виступають ведична філософія, базові ведичні філософські основи норм і правил людської поведінки.

Предметом дослідження виступає культура сімейних відносин у ведичній філософії та співставлення її з сучасними тенденціями розвитку західного суспільства.

Мета роботи : дослідити сімейні відносини в ведичній філософії; з’ясувати можливості застосування ведичної методології для знаходження шляхів подолання кризових явищ сьогодні.

Для досягнення мети дослідження необхідно виконати наступні завдання:

-   уточнити основні поняття дослідження: «Веди», «ведична культура», «сімейні відносини в ведичній культурі»;

-   розкрити філософські основи стародавньої Ведичної культури, засновані на дотриманні ведичних правил і приписів;

-   з’ясувати особливості Ведичної філософії і взаємозв’язок між її відсутністю в суспільстві та сучасними кризовими явищами;

-   розглянути шляхи подолання кризи сімейних відносин за допомогою ведичної методології.

    Методи дослідження. Перш ніж перейти до написання методів та методик хотілося б перелікувати шляхи та джерела, з якими я мав досвід, та яким я забов’язаний успішністю своєї роботи. Це перш за все філософська антропологія, це метаантропологічна методологія доктора філософських наук Н.В. Хамітова та та соціальна метаантропологія доктора філософських наук С.А Крилової, а також ведична культура в контексті ведичної філософії.

В магістерській роботі були використані такі методи, як: феноменологічний, діалектичний, аналіз, синтез, компаративний метод. Феноменологічний метод полягає в висвітленні основних понять дослідження – «ведична філософія», «сім’я», їх взаємозв’язок. Діалектичний метод полягає в дослідженні ведичної філософії, її історичного екскурсу, в виявленні взаємозв’язку між втратою ведичних цінностей та культурною деградацією в суспільстві. Діалектичний метод визначає межі та засоби трансформації суперечностей, переходу феноменів культури від одного стану буття до іншого. В роботі також використаний системний підхід, зокрема полісистемний підхід, де феномен ведичної культури розглядається як складова різних систем: соціологічних, психологічних, естетичних, мистецьких, побутових, та ін.

    Гіпотеза дослідження. Сучасні глобальні кризи – кризи сімейні, економічні, політичні, культурні, екологічні – результат нехтування людством ведичної філософії, ведичного життєустрою з його системою варна-ашрама-дхарми та поклоніння Богу. Філософська терапія, заснована на ведичній школі аюрведи, має багато спільного із сучасною школою андрогін-аналізу, актуалізуючи людину до гармонії в її розвитку духовності та душевності. Вихід із сучасних світових кризових явищ є – він в поверненні до ведичних витоків знання, в затвердженні філософської метаантропології як плідної методології в застосуванні древніх ведичних знань, як вагомих аргументів на користь розвитку особистості в філософській антропології.

    Теоретичне значення магістерської роботи полягає в висвітленні основних понять дослідження; в знаходженні шляхів подолання сучасних проблем в сімейних відносинах; в знаходженні шляхів подолання питань самореалізаціїї особистості, її гармонійного розвитку; в формуванні зрілої самоідентифікації особистості, її світоглядних орієнтирів в області релігії, етики та естетики, культурології. В результаті отримано ряд методів та методик щодо рекомендації в роботі з аудиторією; в індивідуальній псхологочній допомозі в роботі з пацієнтами з питань психосоматики, питань здоров'я, сімейних проблем, питань соціального визначення, питань труднощів в побудові відносин з протилежною статтю, питань фізичного, емоційного, інтелектуального, соціального, душевного і духовного здоров'я.

Практичне значення отриманих результатів. Результати даного дослідження можуть застосовуватися в психоаналітичній практиці роботи з пацієнтами з вираженим нарциссизмом; з пацієнтами, що мають дисгармонію в своєму розвитку як особистості, з дисгармонію в сімейних відносинах; доповнюватися з іншими методами психотерапевтичного консультування. Дослідження древньої ведичної філософії вносить вклад в розвиток антропології як метаантропології. Всеосяжність ведичних знань, що стосуються всіх сфер людського життя, особливо науки людських взаємин та науки створення благополучної сім’ї, може сформулювати базу для подальшого розвитку практики сімейного консультування на основі андрогін-аналізу, а також вирішення проблем інституту сім’ї як такого.

    Ступінь наукової розробки. Сімейні стосунки в ведичній культурі розглядали такі сучасні вчені, як: Торсунов О. Г., Рузов В. О., Серебряков С. В., Нарушевич Р. А., Хакімов А. Г., та інші. Їх роботи за великим рахунком не відрізняються одна від одної, оскільки кожен з цих вчених нічого не додавав від себе, а за основу їх робіт були взяті Веди та ведична література. Всі вони мали одну мету – поширення ведичної філософії скрізь і всюди заради припинення подальшої деградації суспільства на всіх рівнях. В магістерській роботі отримано продовження дослідження в напрямку сімейних відносин, висвітлена актуальність застосування ведичної філософії учнями шкіл та ВУЗів України.

    Наукова новизна дослідження міститься в наступних положеннях:

- Вперше було сформульовано методи та методики щодо актуалізації відносин в сім’ї за допомогою ведичної культури в контексті філософської антропології.

-  Сформульовані практичні поради.

- Розроблена науково-викладацька база ведичних знань, які можуть бути верифікованими та запровадженими в сучасну освітню систему (приклад тому –  Київська духовна академія свідомості Крішни).

- Ведична філософія в контексті філософської метаантропології доповнює психотерапевтичні методики роботи з пацієнтами з різними проблемами, доповнює філософську базу психологічної школи андрогінаналізу, спираючись на розвиток духовних та душевних якостей людини.

    При написанні роботи були використані наступні джерела: книги Хамітова Назіпа Віленовича – українського філософа, письменника, психоаналітика, доктора філософських наук, автора нових методів досліджень у філософській антропології, психоаналізі, етиці, естетиці, психології – «Этика и эстетика», «Философия. Бытие. Человек. Мир», «Тайна мужского и женского», та інші; книгитКрилової Світлани Анатолівної – філософа, письменника, психоаналітика школи андрогін-аналізу, доктора філософських наук, професора; індійські ортодоксальні книги «Кама-шастра», «Ману-самхіта», «Аюрведа»; книги сучасних дослідників: Торсунов О. «Веды о о создании семьи»; Хакімов О. «Гріхастха-ашрам»; лекції всесвітньо відомих сучасних дослідників ведичної культури – Торсунов О., Серебряков С., та інших; деякі електронні ресурси.

Структура роботи. Магістерська робота складається зі вступу, чотирьох розділів, що включають в себе підрозділи, висновків до розділів, загальних висновків, списку використаних джерел (112 найменувань). Загальний обсяг роботи становить 100 сторінок.

 

 

                  

 

                  Р ОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНА

ТА ДЖЕРЕЛЬНА БАЗА ДОСЛІДЖЕННЯ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 383; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.378 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь