Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Організація надання торгових послуг покупцям



Якість торгового обслуговування значною мірою визначається кількістю і якістю додаткових торгових послуг, що надаються магазинами покупцям товарів. У розвиненій торгівлі їх питома вага дуже висока. Здійснення актів купівлі-продажу товарів при високій якості організації торгівлі нерозривно пов'язане з різноманітними операціями по обслуговуванню покупців. Саме ці додаткові послуги по своїй суті стають домінуючими за масою праці, що затрачується на них (розкрій куплених тканин, прийом замовлень на пошит­тя одягу, доставка товарів додому, установка куплених технічно складних товарів вдома у покупців, прийом замовлень від покупців на виготовлення і ремонт трикотажних виробів, дрібна переробка і підгонка одягу, дрібний ремонт технічно складних товарів, розтяжка головних уборів і взуття, вико­нання граверних робіт, комплектування і оформлення подарунків і т.д.).

Додаткові торгові послуги можна поділити на три види:

? пов'язані з купівлею товарів;

? пов'язані з наданням допомоги покупцям при використанні придба­них товарів;

? пов'язані із створенням сприятливої обстановки для відвідування магазину.

Перша група послуг включає прийом попередніх замовлень на тимчасо­во відсутні в продажу товари, упаковку товарів, доставку великогабаритних товарів додому покупцеві та інш.

Досить широке коло послуг, що надаються покупцям після придбання товарів. До них відносять розкрій куплених в магазині тканин; дрібну пере­робку і підгонку за зростом і фігурою покупця готового плаття, придбаного в магазині; прийом замовлень на пошиття одягу, столової і постільної білиз­ни з тканини, купленої в магазині; установку вдома у покупців придбаних в магазині холодильників, телевізорів, електричних і газових плит та інш.

До третьої групи входять такі послуги, як організація кафетерію або бу­фету при універмазі або іншому великому магазині; ремонт технічно склад­них товарів; улаштування при магазинах дитячих кімнат або кутків, камер зберігання куплених в магазині товарів і речей покупців, обладнання побли-


зу магазинів стоянок для велосипедів, мотоциклів, автомашин і критих май­данчиків для дитячих колясок і т.д.

Послуги, що надаються магазинами, можуть бути платними або безко­штовними. До безкоштовних відносять послуги, безпосередньо пов'язані з продажем товарів (консультації продавців і фахівців, рекламна інформація і т.д.).

Інші послуги, надання яких пов'язане для магазинів з додатковими вит­ратами (розкрій тканин, доставка товарів додому та інш.), повинні викону­ватися за плату згідно тарифів, затверджених на місцях, хоч останнім часом багато які магазини, «борючись» за покупця, надають деякі з таких послуг безкоштовно (наприклад, доставку холодильників покупцеві додому).

Найбільш сприятливими умовами для надання додаткових послуг ма­ють в своєму розпорядженні великі магазини: супермаркети, універмаги, уні­версами та великі спеціалізовані магазини. При цьому переважне поширення отримали такі види послуг, як розкрій тканин; прийом замовлень на пошит­тя одягу і підгонку одягу за фігурою покупця; доставка товарів додому; уста­новка куплених в магазині технічно складних товарів вдома у покупця; відк­риття при великих магазинах кафетеріїв; організація колективних виїздів жителів віддалених населених пунктів, де відсутня роздрібна торгова мережа по продажу товарів складного асортименту, в міста і великі населені пункти для придбання товарів в універсальних і спеціалізованих магазинах, що ма­ють в своєму розпорядженні широкий асортимент товарів. До перебудови такий досвід існував в системі споживчої кооперації Радянського Союзу.

Розкрій куплених в магазині ткашш виконує закрійник. Для цих цілей в торговому залі (збоку від купівельного потоку і поза зоною самообслугову­вання) відводиться частина торгової площі (до 12 м2), на якій обладнується робоче місце закрійника. Тут встановлюють примірювальну кабіну з дзерка­лом, стіл для закрійника, шафу для зберігання прийнятих в розкрій ткашш і розкроєних виробів, стільці для покупців, вішалки для верхнього одягу і т.д.

Розкрій тканин здійснюється згідно вибраного покупцем фасону і по можливості в його присутності. На прохання покупця закрійник дає йому консультацію. Тут же покупець може придбати різне обладнання для кроєн­ня і шиття (альбоми, викрійки та інш.). Закрійник може виїжджати у віддале­ні населені пункти з автомагазином і на місці розкроювати тканини, придба­ні покупцями в автомагазині.

Великі універмаги і спеціалізовані магазини проводять прийом замовлень на пошиття одягу з придбаних тут матеріалів. Для прийому і виконання за­мовлень торгові організації запрошують майстрів місцевого ательє або шве­йних майстерень.

Для підгонки за фігурою покупця одягу, придбаного в даному магазині, в


 





144



145


універмагах, де під готовий одяг відведено не менше 200 м2 торгових площі, потрібно виділити під відповідну майстерню приміщення площею не менше 8 м2 і обладнати його швейною машинкою, прасувальним столом та іншими необхідними меблями та обладнанням.

Доставці додому покупцю підлягають великогабаритні і важкі товари (меблі, телевізори, холодильники, будівельні матеріали і т.д.). Замовлення на цю послугу потрібно приймати протягом усього робочого дня магазина. День і час доставки товарів повинні бути узгоджені з покупцем. Для доставки то­варів універмаги можуть використовувати як власний транспорт, так і тран­спорт міських, районних або кооперативних транспортно-експедиційних контор. Таку послугу, як установка технічно складних товарів, куплених в магазині, вдома у покупців (телевізорів, холодильників, пральних машин і т.п.), надають переважно універмаги і великі спеціалізовані магазини.

Кафетерії організують переважно у великих універмагах, універсамах і спеціалізованих магазинах. їх розміщують поза зоною самообслуговування і оснащують холодильним обладнанням, кавоваркою, обладнанням для про­дажу соків, кафетерійною стійкою, спеціальними обідніми столами та іншим обладнанням. У кафетеріях продають каву, чай, молочні коктейлі, бутербро­ди, кондитерські вироби і т.д.

Крім перерахованих додаткових послуг в магазинах можуть надаватися й інші, зручні для покупців послуги. Наприклад, в універмагах рекомендова­но надавати такі послуги, як комплектування святкових наборів з наявних товарів; продаж квітів, періодичних видань, лікарських засобів та інш.; в продовольчих магазинах - прийом склопосуду вдома у населення, консуль­тації покупців щодо домашнього консервування продуктів, організація від­ділів обслуговування інвалідів, престарілих, багатодітних сімей (з доставкою товарів додому).

Широкий набір торгових послуг, що надаються населенню, дозволяє залучити в магазини більше покупців і збільшити прибутки.


Глава 8. Організація біржової торгівлі


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 223; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь