Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Оголошення розриву на XXII з'їзді



XXII з'їзд Комуністичної партії СРСР відбувся в Москві у жовтні 1961 р. Він мав велике значення не тільки для внутрішньої, але й для зовнішньої радянської політики. Ніколи ще зарубіжні комуністичні партії не були представлені серед гостей з'їзду в такій кількості. В офіційному списку першими стояли десять комуністичних партій комуністичного табору, з китайською партією на чолі, проте Албанії не запросили. Далі йшли 45 великих партій з французькою комуністичною на чолі, за нею — італійська, а на третьому місці — компартія Куби, за якою стояла індонезійська. В кінці списку просто називались 22 інші партії в визначеному Хрущовим порядку, що відповідав їхній малочисельності або незначності країни, в якій діяли, або нижчому статусові. Помітний був прогрес у кількості делегацій з «третього світу». 24 прибули з Латинської Америки проти 11 у 1956 р., 7 — з Азії проти 3 у 1956 р., 8 — з арабських країн проти 2 в 1956 р. Чорну Африку, зовсім відсутню на XX з'їзді, представляли дві партії (Південне-Африканський Союз та острів Реюньйон),

Хоча китайська компартія стояла в списку першою, два аспекти в доповіді Хрущова викликали невдоволення китайців: по-перше, поновлення, на цей раз привселюдно, нападок на Сталіна. Колишнього диктатора звинуватили не тільки в утвердженні культу особи, а й у відході від принципів ленінізму, а надто вчиненні жорстоких злочинів під час знаменитих «чисток», що їх він сам і організовував. З'їзд ухвалив винести з мавзолею на Красній площі набальзамоване тіло Сталіна, залишивши там тільки Леніна. Водночас Хрущов вступив у боротьбу з «антипартійною групою» на чолі з Молотовим, Кагановичем, Маленковим і Ворошиловим. Ця група складалася із сталіністів, прихильників жорсткої політики у відносинах зі США. Тож їхня позиція цілком відповідала поглядам китайських комуністів — ті, як ми вже бачили, ніколи не схвалювали засудження Сталіна.

Другий аспект у доповіді Хрущова, неприємний для китайців, — це засудження Албанії. 17 жовтня він, звинувачуючи албанських комуністів у «хибних поглядах», вимагав від них «повернутися на шлях єдності й тісної співпраці з братерською сім'єю соціалістичної співдружності». Критикуючи Албанію, Хрущов мав на увазі також Китай. І 19 жовтня керівник китайської делегації Чжоу Еньлай виступив з відповіддю, засудивши використаний Хрущовим підхід: замість того, щоб привселюдно відцуратись від албанських керівників, — пояснив китайський ідеолог, — Хрущов повинен був би докласти зусиль для проведення переговорів заради досягнення згоди. 27 жовтня Хрущов відповів, натякаючи між рядків на згоду між Китаєм та Албанією: «Якщо китайські товариші схильні виявити зусилля для нормалізації стосунків Албанської робітничої партії з іншими братніми партіями, то навряд чи можна знайти когось іншого, хто міг би краше за них допомогти у розв'язанні цього завдання». Але 31 жовтня 1961 р. пекінська «Народна газета» повністю передрукувала передову статтю албанської комуністичної газети, названу «Зовнішня політика, завжди вірна марксизмові-ленінізмові, — політика Албанської робітничої партії». Так Китай показав, що, на його думку, в конфлікті між радянськими та албанськими комуністами саме албанці зберегли чистоту марксистсько-ленінської ідеї. Іншими словами, Китай виступив проти радянської комуністичної доктрини. Крім того, 17 січня 1962 р. у Пекіні підписано угоду між Китаєм та Албанією про надання останній значної економічної допомоги: поставки зерна, кредити, забезпечення технічними експертами.

Криза поглиблюється

У квітні і травні 1962 р. сталися сутички на кордоні між СРСР і Китаєм. Китайсько-радянський кордон простягнувся в Центральній та Східній Азії більш як на 7000 км; це найдовший у світі кордон між двома державами. А якщо ці держави ворогують, такий кордон стає районом, найсприятливішим для інцидентів. У жовтні 1962 р. Китай несхвальне поставився до відступу радянської сторони у справі з ракетними установками на Кубі. Саме тоді відновилися воєнні операції Китаю в Індії. Кордон між цими двома країнами був визначений уздовж лінії гімалайських хребтів ще за часів Британської Індії під назвою «лінія Мак-Магона». Тепер Китай не погоджувався з таким розділенням; він був переконаний у своїх правах на певну частину населення південного схилу Гімалаїв, яке, на відміну від населення долин, належало до жовтої раси й переважно до буддійської релігії. Китайці спромоглися перекинути за Гімалаї значну частину військ і досягли очевидного воєнного успіху. Вони швидко погодились підписати перемир'я, оскільки основною їх метою, здавалося, було змусити Індію розпочати переговори про спільний кордон. Але в цих подіях СРСР забезпечив Індію військовим спорядженням. Саме у відповідь на китайські звинувачення щодо радянського відступу на Кубі Хрущов заявив у грудні 1962 р. у Верховній Раді, за присутності Тіто, що в амер. «паперового тигра» «атомні зуби». Він звинуватив Китай, що той терпить «іноземну окупацію певних своїх територій» (Гонконг). «Події на Кубі, — сказав Хрущов, — показали, що догматизм становить нині основну небезпеку». Мовою комуністів це означало, що небезпека тепер уже не в югославському ревізіонізмі, а в негнучкій поведінці китайських керівників.

Сварка, тепер уже відверта, набирала дедалі більшого розгону. Наприкінці лютого і на початку березня 1963 р. пекінська «Народна газета» опублікувала чотири статті, відверто ворожі до Хрущова. 15 червня посол Китаю у Москві передав радянським керівникам листа, де в 25 пунктах перелічувались питання, в яких комуністична партія Китаю відмовлялася стати на позицію КПРС. У листі підкреслювалося, що в соціалістичному таборі немає ані вищих партій, ані вищих націй. СРСР, мовляв, перейшов на політику зради світової революції. Він відмовився від багатьох марксистсько-ленінських принципів, і що найгірше — від самого принципу всесвітньої революції. Оскільки більшість комуністичних партій Заходу і «третього світу» залишалися вірними Москві, Китай закликав до справжнього розколу між комуністами. Отож, поряд з прорадянськими комуністичними партіями, з'явилися прокитайські, які мали стати відданими охоронцями чистоти марксизму-ленінізму. У статті, опублікованій 14 липня 1964 р. в Пекіні під заголовком «Псевдокомунізм Хрущова та історичний урок, який він дає світові», китайські комуністи звинувачували Хрущова в ревізіонізмові: «Комунізм Хрущова своєю суттю є варіантом буржуазного соціалізму».

Так у світовій історії з'явився феномен — розрив між двома найбільшими соціалістичними державами. Одна з них, СРСР, малавеличезну військову могутність. Китаєві було до цього ще далеко. А проте вже у жовтні 1964 р. вибухнула його експериментальна атомна бомба, а в 1967 р. відбувся перший термоядерний вибух. У радянсько-китайському конфлікті передусім впадає в очі глибока ідеологічна розбіжність з приводу інтерпретації марксизму-ленінізму, а саме щодо засобів, які має застосувати комунізм для свого дальшого розвитку. Ідеологічні чвари поширилися й на питання можливості мирного співіснування із Заходом, яке схвалив СРСР і відкинув Китай, на питання світової революції, що її СРСР розумів як мирну форму економічного змагання, а Китай бачив її в жорстокій боротьбі, висловлюючи навіть ідею тотальної війни. На ідеологічну незгоду наклалися конфлікти між різними силами в середині соціалістичного табору. Хто відіграватиме керівну роль у світовому комунізмі? Мао Цзедун згоджувався з тим, що цю роль відіграв СРСР за часів Сталіна. Після смерті Сталіна він став вважати себе найбільшим теоретиком марксизму-ленінізму і не бачив більше рації залишати за КПРС привілей на роль лідера. Кінець кінцем конфлікт між двома державами набув найдраматичнішої форми прикордонних інцидентів, збройних сутичок і, як побачимо далі, китайських територіальних претензій.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 243; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь