Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Погрози та можливості зовнішнього середовища організації



Погрози Можливості
1. Високий рівень інфляції 1. Зростання ринку продажу
2. Політична нестабільність 2. Зниження рівня конкуренції
3. Економічний спад 3. Входження України у ЄС  
4. Високі податки 4. Швидкий розвиток ринкової інфраструктури
5. Додаткові вимоги природоохоронних організацій 5. Поява нових постачальників
6. Зниження курсу національної валюти 6. Спрощення процедури ліцензування
7. Нестабільність поставок 7. Підвищення авторитету українських виробників у Європі  

 

Часто наводять загрози, можливості, сильні та слабкі сторони не виявивши зв’язків між ними. Виявлені причинно-наслідкові зв’язки дозволять вийти на розробку альтернатив та обрання оптимальних стратегій. Тому SWOT-аналіз при виявленні причинно-наслідкових зв’язків та розробці конкретної стратегії матиме вигляд (рис. 6).

 

Оточення   Середовище Можливості 1. 2. 3. Загрози 1. 2. 3.
Сильні сторони , 1. 2. 3. Стратегії  типу «СМ» Стратегії   типу«СЗ»
Слабкі сторони 1. 2. 3. Стратегії типу«СлМ» Стратегії типу«СлЗ»

Рис. 6. Матриця SWOT-аналізу

Таким чином провівши SWOT-аналіз як попарний аналіз виділених факторів можна сформувати чотири типи стратегій підприємства. Для тих пар, що утворили стратегію типу «СМ», стратегія повинна бути направленою на використання або підсилення сильних сторін організації для того щоб скористатись можливостями у зовнішньому середовищі.

Стратегія типу «СЗ» покликана скористатись сильними сторонами підприємства для того щоб уникнути чи мінімізувати вплив загроз із зовнішнього середовища підприємства.

Стратегії типу «СлМ» повинна забезпечити підприємству посилення слабких сторін або їхнього зникнення взагалі за рахунок можливостей у зовнішньому середовищі.

Останній тип стратегій «СлЗ» часто автори називають стратегією ліквідації, оскільки підприємство має багато слабких сторін і ще із зовнішнього середовища виникають загрози. Однак, в такій ситуація підприємство повинне спробувати позбутися слабких сторін і постаратись мінімізувати вплив загроз.

Виробляючи стратегію, варто пам'ятати, що можливості і погрози можуть переходити у свою протилежність. Так, невикористана можливість може стати погрозою, якщо її використовує конкурент. Тобто бездіяльність може призвести до виникнення ризику невикористаних можливостей. Чи навпаки, вдало відвернена загроза може створити в організації сильну додаткову сторону в тому випадку, якщо конкуренти не усунули цю ж загрозу[68].

Ринкові можливості — істотний фактор у формуванні стратегії компанії. Менеджери не можуть підібрати стратегію до певної ситуації компанії без первісної ідентифікації кожної можливості в галузі й оцінки росту і потенціалу прибутковості, що містить кожна з них. У залежності від умов у галузі можливості підприємства можуть бути значними чи мінімальними. Вони можуть змінюватися від дуже привабливих властивостей до величин, що знаходяться на межі виживання компанії[69].

Однак слід пам’ятати, що при реалізації можливостей менеджер повинен керуватися принципом економічної ефективності і ні в якому разі не ризикувати більшим заради меншого. Оскільки підприємство націлившись на реалізацію можливостей може пропустити інші більш перспективні можливості і витратити більше ресурсів ніж ця можливість принести вигод.

У оцінці можливостей галузі і ранжируванні їхньої привабливості менеджери повинні остерігатися зрівнювання можливостей галузі з можливостями компанії. Не кожна компанія займає настільки гарну позицію, щоб використовувати кожну можливість, що наявна в галузі; деякі компанії мають більш гарні конкурентні позиції, ніж інші, інші — неконкурентоспроможні вибувають із змагання чи задовольняються незначною роллю.

Також іноді підприємству важко ідентифікувати фактор зовнішнього середовище чи це є можливість чи загроза для діяльності підприємства. В такому випадку такий фактор розміщується по середині матриці SWOT-аналізу і за ним підприємство уважно слідкує для подальшої чіткої ідентифікації. Наприклад вступ України в Європейський Союз може принести ВНЗ України в фінансовому аспекті як можливості так і загрози. І на сьогодні є досить важко ідентифікувати цей фактор як можливість чи загрозу.

Якщо такий невизначений фактор чинить сильний вплив на підприємство то необхідно підготувати дві альтернативні стратегії, одна спрямована на використання можливості, якщо розвиток подій буде сприятливим для підприємства. А другу спрямована на уникнення загрози, якщо розвиток подій буде несприятливим для підприємства.

Сила компанії, її конкурентоспроможність роблять організацію краще підготовленою до використання тих чи інших можливостей. Галузеві можливості, найбільш придатні якій-небудь компанії, — це ті, котрі відкривають перспективні шляхи для росту прибутковості, для завоювання максимального потенціалу конкурентних переваг, і ті, для реалізації яких компанія має фінансові ресурси. Галузеві можливості, що компанія не може реалізувати, є ілюзією[70] .

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 86; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь