Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Спостереження та догляд за хворими із затримкою сечовиділення



Затримка сечі (ішурія) полягає в неспроможності хворого самостійно помочитися. Головною метою долікарської допомоги хворим з затримкою сечі має бути спорожнення сечового міхура.

Залежно від причини, яка викликала гостру затримку сечі, застосовують ті чи інші заходи її усунення.

Якщо дані анамнезу, вік хворого дають підставу для припущення, що причиною затримки сечі є аденома простати, невідкладну допомогу слід розпочинати з уведення в сечовий міхур гумового катетера, краще зі звуженим і дзьобоподібним кінцем (катетер Тіманна).

При різкому переповненні сечового міхура (накопичення в ньому понад 1 л сечі) його спорожнюють поступово, щоб запобігти швидкій зміні тиску в його порожнині, що може призвести до різкого наповнення кров'ю розширених та склеротичне змінених вен сечового міхура, їхнього розриву та кровотечі. Спорожнення сечового міхура в такому разі проводять окремими порціями (по 300-400 мл), в проміжках перетискуючи катетер на 2-3 хв.

Якщо після катетеризації виникла кровотеча з сечівника, для її зупинки рекомендується ввести в нього товстий гумовий катетер (№ 22) і залишити його там на декілька годин. Якщо це не допомагає, накладають тиснучу пов'язку на промежину (тугий валик з вати та марлі), міхур з льодом на цю ділянку. Якщо тонкий катетер вводиться важко, то після спорожнення сечового міхура його краще не виймати, тому що наступна катетеризація може не дати ефекту.

Постійний катетер прикріплюють до статевого члена лейкопластирем або товстою шовковою ниткою. Перед цим статевий член обгортають марлею, зверху її обв'язують ниткою, яку фіксують на катетері.

Якщо затримка сечі виникла у післяродовий або післяопераційний період, при порушенні нервової регуляції функції сечового міхура внаслідок захворювань або ушкодження нервової системи, для спорожнення сечового міхура треба спробувати застосувати один із наступних заходів.

1. На ділянку сечового міхура або промежину хворого кладуть грілку.

2. Перемінюють положення хворого, якщо дозволяє його стан, що може викликати рефлекс на сечовипускання.

3. Іноді сечовипускання можна рефлекторно викликати подразненням слуху хворого звуком води, яка ллється. Для цього досить буває помити руки біля хворого або відкрити водопровідний кран.

4. У чоловіків сечовипускання можна викликати, якщо опустити статевий член у теплу воду, а в жінок рефлекс такого ж характеру часто виникає при вливанні 100 мл теплої води в пряму кишку.

Якщо анамнез (гостра затримка сечовипускання після приступу ниркової кольки) вказує на закупорку сечівника каменем, можна застосувати гарячу ванну з метою розслаблення спазму сечівника біля каменя.

Катетеризацію сечового міхура здійснюють з метою виведення з нього сечі, промивання сечового міхура, введення лікарської речовини або одержання сечі для дослідження. Існують різні види катетерів.

Після катетеризації можливі такі ускладнення: кровотеча, яка виникає внаслідок ушкодження слизової оболонки сечівника; інфікування сечівника внаслідок недотримання правил асептики; уретральна гарячка, яка пояснюється швидким всмоктуванням у кров'яне русло сечі, особливо інфікованої, через ушкоджені ділянки слизової оболонки сечівника.

Зміна кількості і якості виділеної сечі

В нормі сечі за добу має виділтися в середньому 1, 5 л. Вдень сечі виділяється в 2 рази більше ніж вночі.

В нормі сеча - це стерильна прозора рідина світло-жовтого кольору, має слабокислу реакцію. Відносна густина сечі 1, 018 г/см3.

В нормі білка і глюкози в сечі немає. З сечеювиділяються електроліти.В середньому за добу виділяється до 60 г солей.

Кількісні зміни сечі

Поліурія - збільшення кількості добового діурезу понад 2 л.

Олігурія - зменшення кількості сечі - менше 500 мл за добу.

Анурія - відсутність сечі. Може бути дві причини: нирки не виробляють сечу (ренальна, справжня анурія), або сеча, вироблена нирками не доходить до сечового міхура (несправжня анурія).

Ніктурія - переважання нічного діурезу над денним.

Енурез - нічне нетримання сечі. До 2 роківце явище є фізіологічним, а в старшому віці - це вже патологія. Частіше енурез спостерігається у хлопчиків. Виникає внаслідок затримки виникнення поклику чи надмірне гальмування " сторожового пункту", який відповідає за сприймання поклику до сечовипусканняуві сні.

Якісні зміни сечі

Гіперстенурія - підвищення відносної густини сечі до 1, 030 г/см3.

Гіпостенурія - зниження відносної густини сечі менше 1, 005 г/см3.

Протеїнурія - збільшення кількості білка в сечі понад 0, 033 г/л.

Глюкозурія - виділення глюкози із сечею.

Гематурія - в сечі є еритроцити.

Лейкоцитурія - наявність лейкоцитів в сечі.

Піурія - велика кількість лейкоцитів в сечі (гній в сечі).

Бактеріурія - наявість бактерій в сечі.

Пневматурія - виділення з сечею повітря або газу.

Ферментурія характеризуться появою в сечі ферментів.

Циліндрурія - наявність в сечі циліндрів.

Фібринурія - наявність фібрину в сечі.

Сперматурія - наявність в осаді сечі елементів сперми.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 340; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь