Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Основні риси та особливості конституцій



 

За того, що конституції закріплюють засади організації суспільного життя, визначають організацію і функціонування державної влади та основи взаємовідносин держави і особи, вони мають низку інших спільних рис. Виокремлення таких рис є одним з основних завдань науки конституційного права, предметом якої є закономірності (загальні і стійкі тенденції) правового регулювання і функціонування політичних відносин. Основними спільними рисами всіх або майже всіх конституцій демократичних держав, відображеними в них у тій чи тій формі (форма вияву спільного є особливістю), за визначенням А. О. Мішина, є:

- по-перше, закріплення принципу народного суверенітету, згідно з яким народ є єдиним джерелом і верховним носієм влади в державі. Однією із форм конституційного закріплення принципу народного суверенітету є проголошення і встановлення конституції народом або від його імені, що зазвичай робиться у преамбулі конституції. Так, преамбула Конституції СПІД 1787 року проголошує: «Ми, народ Сполучених Штатів, з тим, щоб утворити більш досконалий Союз, встановити правосуддя, гарантувати внутрішній спокій, забезпечити спільну оборону, і сприяти загальному благоденству і закріпити блага свободи за нами і нащадками нашими, урочисто проголошуємо і встановлюємо дану Конституцію для Сполучених Штатів Америки». Подібна урочиста формула проголошення конституції є в преамбулах конституцій багатьох держав.

Більшість конституцій містять чіткі формулювання принципу народного суверенітету безпосередньо в основному тексті: «Італія — демократична республіка, заснована на праці. Суверенітет належить народу, який здійснює його у формах і в межах Конституції» (ст. 1 Конституції Італії 1947 р.); «Вся державна влада виходить від народу, Вона здійснюється народом шляхом виборів і голосувань і через спеціальні органи законодавства, виконавчої влади і правосуддя» (ч. 2 ст. 20 Основного Закону ФРН 1947 р.); «1. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Російській Федерації є її багатонаціональний народ. 2. Народ здійснює свою владу безпосередньо, а також через органи державної влади та органи місцевого самоврядування» (ч. 1, 2 ст. З Конституції Росії 1993 р.).

Іноді у відповідних конституційних положеннях йдеться не про народний, а про національний суверенітет, що термінологічно відображає ототожнення політичної нації і народу: «Національний суверенітет належить народу, який здійснює його через своїх представників і шляхом референдуму» (ст. З Конституції Франції 1958 р.); «1. Верховна влада в Республіці Польща належить нації. 2. Нація здійснює владу через своїх представників або безпосередньо» (ст. 4 Конституції Польщі 1997 р.).

Характерно, що подібні положення про народний суверенітет є і в сучасних конституціях держав з монархічною формою правління, за якої джерелом влади в державі традиційно визнавався монарх: «національний суверенітет належить іспанському народу, від якого походять повноваження держави» (ст. 1 Конституції Іспанії 1978 р.); «Усі влади виходять від нації. Вони здійснюються в порядку, встановленому Конституцією» (ст. 33 Конституції Бельгії в редакції 1994 р.).

- по-друге, закріплення принципу поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову гілки. В конституціях одних держав принцип поділу влади закріплено через чітке розмежування функцій і повноважень вищих органів державної влади. Так, три перші статті (глави) Конституції США починаються такими реченнями: «Усі законодавчі повноваження, цим установлені, надаються Конгресу Сполучених Штатів, який складається із Сенату і Палати Представників» (розд. 1 ст. 1); «Виконавча влада надається Президенту Сполучених Штатів Америки» (розд. 1 ст. 2); «Судова влада Сполучених Штатів надається одному Верховному Суду і таким нижчим судам, які Конгрес може час від часу встановлювати» (розд. 1 ст. 3). Аналогічні формулювання містить Конституція Бельгії в редакції 1994 року: «Федеральна законодавча влада здійснюється спільно Королем, Палатою Представників і Сенатом» (ст. 36); «Королю належить виконавча влада в межах, визначених Конституцією» (ст. 37); «Судова влада здійснюється судами і трибуналами» (ч. 1 ст. 40).

Водночас конституції багатьох держав крім розмежування функцій і повноважень органів влади містять семантично точніші визначення принципу поділу влади: «Державна влада в Російській Федерації здійснюється на основі поділу на законодавчу, виконавчу і судову. Органи законодавчої, виконавчої і судової влади самостійні» (ст. 10 Конституції Росії 1993 р.); «1. Устрій Республіки Польща грунтується на поділі і рівновазі законодавчої влади, виконавчої влади і судової влади. 2. Законодавчу владу здійснюють Сейм і Сенат, виконавчу владу — Президент Республіки Польща і Рада Міністрів, а судову владу — суди і трибунали» (ст. 10 Конституції Польщі 1997 р.).

по-третє, закріплення форми державного правління — республіканської чи монархічної, яке в конституціях здійснюється по-різному — через загальні визначення, встановлення статусу вищих органів держави та розподіл між; ними повноважень зі здійснення державної влади. Монархічна форма правління може визначатися безпосередньо: «1. Дана Конституція підлягає застосуванню на всій території Королівства Данії. 2. Формою правління держави є конституційна монархія...» (п. 1, 2 ч. 1 Конституції Данії 1953 р.); «Політичною формою іспанської держави є парламентарна монархія» (ч. З ст. 1 Конституції Іспанії 1978 р.), визнанням монарха главою держави: «Главою держави є Король або Королева, які перебувають на шведському престолі згідно з Актом про престолонаслідування» (ч. 1 §5 Акта про форму правління Швеції 1974 р.), через функції і повноваження монарха: «Імператор є символом держави та єдності народу, його статус визначається волею народу, якому належить суверенна влада» (ст. 1 Конституції Японії 1946 р.); «Федеральна законодавча влада здійснюється спільно Королем, палатою Представників і Сенатом», «Королю належить виконавча влада в межах, визначених Конституцією» (ст. 36, 37 Конституції Бельгії в редакції 1994 р.).

Республіканська форма правління закріплюється в конституціях зазвичай чітко: «Італія — демократична Республіка, заснована на праці» (ч. 1 ст. 1 Конституції Італії 1947 р.); «Франція є неділимою, світською, демократичною і соціальною Республікою» (ст. 1 Конституції Франції 1958 р., положення внесене до Конституції 1995 р.); «Російська Федерація — Росія є демократична федеративна правова держава з республіканській формою правління» (ч. 1 ст. 1 Конституції Росії 1993 р.); «Азербайджанська держава — демократична, правова, світська, унітарна республіка» (ч. 1 ст. 7 Конституції Азербайджану 1995 р.). Подібні формулювання є в конституціях майже всіх держав з республіканською формою правління. В Конституції США 1787 року не йдеться про форму правління всієї держави, але закріплюється республіканська форма правління для штатів: «Сполучені Штати гарантують кожному штату в даному Союзі республіканську форму правління» (розд. 4 ст. IV). Це означає, що і держава в цілому є республікою.

Різновиди республіканської форми правління — президентська чи парламентарна республіка — в конституціях семантично точно визначаються рідко. Як приклад можна навести конституції Казахстану і Туркменістану, в яких закріплено президентську форму республіканського правління: «Республіка Казахстан є унітарною державою з президентською формою правління» (ч. 1 ст. 2 Конституції Казахстану 1995 р.); «Туркменістан —демократична, правова і світська держава, в якій державне правління здійснюється у формі президентської республіки» (ч. 1 ст. 1Конституції Туркменістану 1992 р.). Змішана форма республіканського правління в конституціях семантично точно не визначається. Висновок про неї та її конкретний різновид (президентсько-парламентарний чи парламентарно-президентський) робиться передусім на основі співвідношення конституційних повноважень президента і парламенту щодо формування уряду.

по-четверте, закріплення форми державного устрою — унітарної чи федеративної. Форми державного устрою по-різному закріплюються в конституціях. Конституції унітарних держав здебільшого чітко закріплюють відповідну форму державного устрою, зазначаючи, що та чи та держава є унітарною або єдиною: «Республіка Польща є єдина держава» (ст. З Конституції Польщі 1997 р.); «Азербайджанська держава — демократична, правова, світська, унітарна республіка» (ч. 1 ст. 7 Конституції Азербайджану 1995 р.); «Республіка Молдова — суверенна і незалежна, єдина і неділима держава» (ч. 1 ст. 1 Конституції Молдови 1994 р.); «Республіка Таджикистан — суверенна, демократична, правова, світська й унітарна держава» (ст. 1 Конституції Таджикистану 1994 р.). У конституціях деяких унітарних держав (наприклад, Франції, Японії) прямих положень про унітарну форму немає. В такому разі ніби мається на увазі, що сама відсутність відповідних положень означає унітарну форму державного устрою, як найпоширенішу.

Федеративна форма державного устрою завжди закріплюється в конституції. Таке закріплення здійснюється у різних формах. По-перше, у вигляді загальних формулювань з використанням термінів «федеративна держава», «федерація», «союз», «союзна держава» тощо. Прямі положення про федерації є, зокрема, в конституціях Австрії, Аргентини, Бельгії, Бразилії, Венесуели, Мексики, Росії, ФРН, наприклад: «Австрія є федеративною державою» (ч. 1 ст. 2 Федерального конституційного закону від 10 листопада 1920 р.); «Російська Федерація — Росія є демократична федеративна правова держава з республіканською формою правління (ч. 1 ст. 1 Конституції Росії 1993 р.); «Федеративна Республіка Німеччина є демократичною і соціальною федеративною державою» (ч. 1 ст. 20 Основного Закону ФРН 1949 р.).У текстах конституцій США та Індії вживається термін «союз». По-друге, перерахуванням в конституціях федеративних держав їх суб'єктів. По-третє, конституційним визначенням правового статусу суб'єктів федерації. При цьому особлива увага приділяється розмежуванню сфер компетенції федерації та її суб'єктів, що полягає у встановленні загальних принципів визначення обсягу предметної компетенції федерації в особі її парламенту і суб'єктів федерації в особі їх законодавчих зібрань.

- по-п'яте, встановлення системи вищих органів державної влади , їх компетенції, порядку формування і принципів взаємовідносин. Кожному з вищих органів державної влади — главі держави, парламенту, уряду, вищим судам у текстах конституцій звичайно відводиться окремий розділ чи глава із зазначенням їхніх функцій і повноважень (компетенції), порядку формування та принципів взаємовідносин. Порядок формування виборних органів державної влади в конституціях встановлюється лише в загальному вигляді, докладніше він визначається у виборчому законодавстві. Досить докладно конституції визначають порядок формування уряду. Система вищих органів державної влади є головним об'єктом конституційно-правового регулювання.

- по-шосте, проголошення і закріплення основних прав і свобод людини і громадянина . Конституції не тільки проголошують ті чи ті права і свободи, а й конкретизують їх через норми відповідних статей. Проголошуючи, наприклад, право кожної людини на життя, конституції водночас встановлюють, що це право є невід'ємним, ніхто не може бути свавільно позбавлений життя, обов'язок держави — захищати життя людини, кожний має право захищати своє життя і здоров'я від протиправних посягань. Форми конституційного проголошення і закріплення прав і свобод людини і громадянина є різними. Зазвичай у самому тексті конституції є відповідний розділ (глава), причому нерідко в новітніх конституціях такий розділ є найбільшим за обсягом. Водночас є конституції, в основному тексті яких відсутні спеціальні розділи або навіть згадування про права і свободи. Так, в основному тексті Конституції США немає спеціального розділу про правовий статус особи, лише через кілька років після прийняття Конституції — 1791 року — до неї було внесено перші десять поправок про права і свободи людини, які зазвичай називають «Білль про права». В основному тексті Конституції Франції 1958 року також немає спеціального розділу про права і свободи. Про них йдеться в преамбулі Конституції: «Французький народ урочисто проголошує свою приналежність правам людини і принципам національного суверенітету, як вони визначені Декларацією 1789 року, підтвердженою і доповненою у преамбулі Конституції 1946 року». Немає спеціального розділу про права та свободи особи і в конституціях деяких франкомовних держав Тропічної Африки, які сприйняли французьку конституційну систему, по-сьоме, встановлення інституту приватної власності . Як уже зазначалося, в теорії конституціоналізму право на власність розглядається як одне з найважливіших природних, прав людини поряд з правом на життя і правом на свободу. В конституціях демократичних держав закріплюється власність як правовий інститут і приватна власність як право людини, ' наприклад: «Власність може бути державною або приватною. Економічні блага належать державі, товариствам або приватним особам. Приватна власність визнається і гарантується законом, який визначає способи її придбання і користування, а також її межі з метою забезпечення її соціальної функції і доступності для всіх» (ч. 1, 2 ст. 42 Конституції Італії 1947 р.); «Власність і право успадкування гарантуються. їх зміст і межі встановлюються законами» (ч. 1 ст. 14 Основного Закону ФРН 1949 р.); «Визнається право на приватну власність та її успадкування» (ч. 1 ст. 33 Конституції Іспанії 1978 р.).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 292; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь