Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


У разі прийняття судом (арбітражем) рішення:



У разі прийняття судом (арбітражем), у тому числі в іншій країні, позовної заяви українського суб'єкта ЗЕД до іноземного контрагента про стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання строків та інших умов, визначених бартерним договором, - на час розгляду спору.

У разі прийняття судом (арбітражем) рішення:

про відмову в позові повністю або частково, чи при­пинення (закриття) провадження у справі, або залишення позову без розгляду, - строки поновлюються, і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено. У разі часткової відмови в позові пеня нараховується тільки в тій частині, в якій у позові було відмовлено;

- про задоволення позову - пеня за порушення строків не сплачується з дати прийняття позову до розгляду.

Суб'єкти ЗЕД України, які здійснили експорт або імпорт робіт, послуг за бартерним договором, зобов'язані протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт чи надан­ня послуг, повідомити митні органи (якщо балансуючу час­тину бартерної операції становлять товари) або органи дер­жавної податкової служби (якщо балансуючу частину бар­терної операції становлять роботи чи послуги) про факт здійснення експорту товарів (робіт, послуг). Неподання або несвоєчасне подання такої інформації тягне за собою нара­хування пені у розмірі одного відсотка вартості експорто­ваних товарів (робіт, послуг) за кожний день прострочен­ня. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищу­вати вартості експортованих товарів (робіт, послуг).

Митні органи здійснюють контроль за надходженням товарів за імпортом згідно з бартерним договором та інфор­мують органи державної податкової служби про порушен­ня строків надходження товарів.

Органи державної податкової служби здійснюють конт­роль за своєчасним імпортом робіт і послуг згідно з бартер­ним договором та інформують митні органи про фактичний експорт робіт і послуг для здійснення контролю за своєчас­ним надходженням товарів, що повинні бути імпортовані.

Органи державної податкової служби мають право за наслідками документальних перевірок стягувати у без- спірному порядку з суб'єктів ЗЕД України пеню, передба­чену законом.

Ввезення на митну територію України давальницької сировини іноземного замовника та вивезення виробленої з неї готової продукції (ст. 2 Закону);

Для цього представництво:

1) оформляє ввізну ВМД на готову продукцію (без фак* тичного її ввезення на митну територію України);

2) сплачує ввізне мито, інші податки та збори, передба­чені законодавством для аналогічних імпортних товарів. Ввізне мито сплачується за пільговими ставками Митного тарифу України. Нафтопродукти, вироблені з давальниць­кої нафти, звільняються від обкладення ввізним митом. t-

У цьому разі для погашення векселя (письмового зобо­в'язання) український виконавець повинен подати органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням такі документи:

- копію ввізної ВМД на готову продукцію (без фактич­ного ввезення її в Україну);

- копію контракту, укладеного іноземним замовником з покупцем готової продукції;

- акт приймання-передачі готової продукції постійним представництвом іноземного замовника;

- довідку про сплату ввізного мита, інших податків та зборів, видану митним органом за місцезнаходженням по­стійного представництва.»

f Постійне представництво іноземного замовника зобов'я­зане передати зазначені документи українському виконав­цеві протягом десяти робочих днів після оформлення акта приймання-передачі готової продукції.

І Розрахунки між українським покупцем готової про­дукції та постійним представництвом іноземного замовни­ка провадяться у національній валюті України через рахун­ки постійного представництва в установах банків України в порядку, що встановлюється НБУ. ^

Кабінет Міністрів України може тимчасово обмежува­ти або забороняти реалізацію на митній території України окремих видів готової продукції, виробленої з давальниць­кої сировини іноземного замовника, якщо це може завда­ти шкоди економіці країни.

у Порядок закупів лі на миттгій території У країни іноземним замовником давальницької сировини та порядок реалізації або вивезення виробленої з неї готової продукції. Даваль­ницька сировина може закуповуватися іноземним замовни­ком на митній території України у суб'єкта підприємниць­кої діяльності України лише за іноземну валюту.

Іноземний замовник має право реалізувати на митній території України готову продукцію, що вироблена з да­вальницької сировини, закупленої на митній території України, лише через зареєстроване ним в Україні постійне представництво, яке сплачує податки і збори, передбачені законом при продажу товарів на митній території Украї­ни. Розрахунки між українським покупцем готової про­дукції та постійним представництвом іноземного замовни­ка провадяться у національній валюті України через рахун-, ки постійного представництва в установах банків України За порушення зазначеного порядку розрахунків до пе­реробника, що відвантажив готову продукцію безпосередньо покупцю-нерезиденту на території України без проходжен­ня розрахунків через постійне представництво іноземного замовника, застосовується штраф у розмірах, встановлених податковими законами України для відповідних податків, зборів (обов'язкових платежів), а посадові особи, які допус­тили такі порушення, притягаються до відповідальності за умисне ухилення від оподаткування відповідно до закону.

і Для митного оформлення готової продукції, що вироб­лена з використанням давальницької сировини, закупле­ної за іноземну валюту в Україні, і вивозиться з митної те­риторії України, український виконавець повинен подати митному органу:

— копію контракту на придбання іноземним замовником давальницької сировини в Україні;

- довідку установи банку України про надходження іно­земної валюти на рахунок українського постачальника си­ровини.

Готова продукція» яка вироблена з давальницької сиро­вини, закупленої іноземним замовником на митній тери­торії України, і належить йому, у разі вивезення за межі митної території України не обкладається вивізним (екс­портним) митом, іншими податками та зборами (крім мит­них зборів), що справляються відповідно до законів Украї­ни, а також не підлягає ліцензуванню і квотуванню.'

Кабінет Міністрів України має право тимчасово обме­жувати або забороняти закупівлю іноземними замовника­ми окремих видів давальницької сировини чи реалізацію на митній території України готової продукції, виготовле­ної з давальницької сировини, якщо це може завдати шко­ди економіці країни.

' Порядок вивезення давальницької сировини українсь­кого замовника за межі митної території України та по- іііфііоіііія в Україну готової продукції. Підстави вивезення з митної території України давальницької сировини різняться залежно від того, чи обкладається вона вивізним митом, податками і зборами:

а) давальницька сировина, що не обкладаєтьсявивізкиш (експортним) митом, податками та зборами* вивозиться з митної території України на підставі подання українським замовником митному органові письмового зобов'язання щодо повернення в Україну готової продукції, виробленої з цієї сировини (або повернення в Україну коштів від реалізації готової продукції за межами України, крім тієї готової про­дукції, що виготовлена з давальницької сировини та має за­борону на експорт), не пізніше ніж через 90 календарних днів з моменту оформлення вивізної ВМД. /

Виходячи з технологічних особливостей виробництва Кабінет Міністрів України за поданням відповідного міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади може встановлювати більші строки здійснення оде- рацій з окремими видами давальницької сировини.

Контрактна вартість готової продукції, що підлягає вве­зенню на митну територію України, має бути не менше суми

митної вартості вивезеної давальницької сировини та суми коштів, що сплачені (підлягають сплаті) за переробку (об­робку, збагачення чи використання) цієї сировини.                                                                                 *

У разі ввезення готової продукції або повернення в Ук­раїну коштів від реалізації готової продукції за межами України в повному обсязі у встановлений Законом період, письмове зобов'язання погашається;

^ б) якщо давальницька сировина, що вивозиться за межі митної території України українським замовником, підля­гає обкладенню вивізним (експортним) митом, податками та зборами, їх сплата (крім митних зборів) провадиться україн­ським замовником шляхом видачі простого авальованого векселя з відстроченням платежу на період здійснення опе­рації з давальницькою сировиною, але не більш як на 90 календарних днів з моменту оформлення вивізної ВМД

У разі ввезення в Україну готової продукції у повному обсязі у період, на який надається відстрочення платежу, вексель погашається і вивізне мито, податки та збори (крім митних зборів) не справляються. Якщо готова продукція в обумовленому контрактом обсязі не ввозиться у визначе­ний цим Законом строк або в Україну повертаються кошти від реалізації готової продукції, український замовник зо­бов'язаний оплатити вексель. У разі ввезення на митну те­риторію України у строк, обумовлений законом, готової продукції не в повному обсязі вексель погашається частко­во - відповідно до обсягу ввезеної готової продукції.

Якщо зовнішньоекономічним контрактом передбачено, що готова продукція не повертається в Україну, мито, по­датки та збори справляються на момент митного оформлен­ня давальницької сировини, яка вивозиться за межі тери­торії України.

Органи державної податкової служби за місцезнахо­дженням замовника можуть давати дозвіл на відстрочен­ня оплати векселів або погашення письмових зобов'язань окремим суб'єктам підприємництва, які здійснюють опе­рації з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах на умовах податкового кредиту.

Готова продукція (кошти) повинна бути ввезена в обу­мовленому зовнішньоекономічним контрактом обсязі у

Період, зазначений в Законі. Ця продукція обкладається ввізним митом, податками та зборами, які справляються у разі імпорту товарів, і до неї застосовуються заходи нета- рифного регулювання відповідно до законодавства.

Важливе значення для впорядкування взаємовідносин між замовником і виконавцем як сторонами контракту на переробку давальницької сировини має встановлення по­рядку розрахунків між ними.

Згідно з ст. 6 Закону розрахунки за переробку, оброб­ку, збагачення чи використання давальницької сировини можуть проводитися:

- в грошовій формі;

- в натуральній формі - частиною давальницької сиро­вини або частиною готової продукції, крім тієї, що заборо­нена до експорту;

- в змішаній (комбінованій) формі - з використанням усіх цих форм.9

У разі вивезення українським виконавцем частини да- нал ьницької сировини або готової продукції, отриманої як оплата виконаної роботи, чи продукції, виробленої із заз­наченої сировини, справляються податки і збори (обов'яз­кові платежі) у встановленому законом порядку.

У разі коли розрахунки за переробку, обробку, збага­чення чи використання давальницької сировини прова­дяться в іноземній валюті, вона підлягає зарахуванню на рахунок українського виконавця в уповноваженому банку України у 90-денний строк починаючи з моменту митного оформлення готової продукції або погашення векселя (письмового зобов'язання) залежно від того, яка з цих опе­рацій була проведена раніше.

Порушення вимог Закону « Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах » тягне за со­бою відповідальність українського суб'єкта ЗЕД. Так, за по­рушення українським виконавцем (замовником) строків:

а) вивезення за межі митної території України готової продукції, виготовленої з давальницької сировини інозем­ного замовника (ч. 2, 3, 8 ст. 2 Закону);

б) повернення в Україну готової продукції, виготовле­ної з давальницької сировини українського замовника за межами митної території України, або коштів, отриманих від реалізації такої готової продукції за кордоном (ч.І, 2, 5, 7 ст. 5 Закону);

в) зарахування іноземної валюти на рахунок українсь­кого виконавця в банку України у разі коли розрахунки за переробку, обробку, збагачення чи використання даваль­ницької сировини провадяться в іноземній валюті (ч. Зет. 6 Закону),

стягується пеня за кожний день прострочення у розмірі 0, 3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості неповер- неної готової продукції) в іноземній валюті, перерахованої у національну валюту України за офіційним валютним кур­сом НБУ, що діє на день нарахування пені, або у гривнях у разі здійснення розрахунків у національній валюті Украї­ни. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищу­вати суми заборгованості (ч. 2 ст. 9 Закону).

Оскільки порушення строків, вказаних у пунктах б) та в), може мати місце з вини іноземного контрагента, закон передбачає, що зазначені строки зупиняються та пеня за їх порушення не стягується у разі прийняття судом або гос­подарським судом, міжнародним комерційним арбітраж­ним судом чи Морською арбітражною комісією при Торго­во-промисловій палаті України позовної заяви українсько­го виконавця (замовника) щодо стягнення з іноземного замовника (виконавця) заборгованості за контрактом (ч. З ст. 9 Закону).

Генеральні;

Індивідуальні.

Генеральні ліцензії видаються лише комерційним бан­кам та іншим фінансовим установам України на здійснен­ня валютних операцій у комплексі, окрім тих валютних операцій, що потребують індивідуальної ліцензії, на весь період дії режиму валютного регулювання.

Індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерези­дентам на здійснення разової валютної операції на період; необхідний для здійснення такої операції. Індивідуальної ліцензії потребують такі операції.

1) Вивезення, переказування і пересилання за межі України валютних цінностей. Загальне правило про ліцен­зування операцій з переміщення іноземної валюти за межі України має ряд винятків, до яких належать:

а) вивезення, переказування і пересилання за межі Ук­раїни фізичними особами - резидентами іноземної валюти па суму, що визначається НБУ.

Відповідні суми визначаються Інструкцією про порядок переміщення валюти України, іноземної валюти, банківсь­ких металів, платіжних документів, інших банківських до­кументів і платіжних карток через митний кордон України, : ствердженою постановою Правління НБУ від 12 липня 2000р. № 283, та Правилами проведення валютних операцій щщ одійсненні міжнародних поштових переказів, затвердженими постановою Правління НБУ від 27 жовтня 2005 р. № 396;

б) вивезення» переказування і пересилання за межі Ук- I > it ї 11 її фізичними особами - резидентами і нерезидентами І іиии'М мої шиї юти, яка була раніше ввезена ними в Україну її it ішісонних підставах;

и) платежі и Іноземній валюті, що здійснюються рези­дентами аа межі України на виконання зобов'язань у цій на люті перед нерезидентами щодо оплати продукції, по­слуг, робіт, прав інтелектуальної власності та інших май­но них прав, за винятком оплати валютних цінностей та за договорами страхування життя.

Таким чином, суб'єкти господарювання не обмежені будь-якими граничними сумами переказів іноземної валю­ти на виконання зобов'язань перед нерезидентами щодо поставки продукції, виконання робіт, надання послуг. Ра­зом з тим вони повинні пред'являти до банківських уста­нов відповідні зовнішньоекономічні договори (контракти) для підтвердження господарського характеру операції та забезпечення подальшого валютного контролю;

г) платежі в іноземній валюті за межі України у вигляді процентів за кредити, доходу (прибутку) від іноземних інве­стицій;

д) вивезення за межі України іноземної інвестиції в іно­земній валюті, раніше здійсненої на території України, в разі припинення інвестиційної діяльності.

Положення пунктів г) і д) конкретизують зміст гарантій для іноземних інвесторів, які закріплені у статтях 11 та 12 Закону України від 19 березня 1996 р. «Про режим інозем­ного інвестування».

2) Ввезення, переказування, пересилання в Україну валюти України. Як виняток, не потребує ліцензування ввезення тощо в Україну сум у валюті України, які раніше були вивезені, переказані, переслані на законних підста­вах за кордон, - це кореспондує положенню ст. З Декрету, згідно з яким суми у валюті України, що були вивезені, переказані, переслані на законних підставах за кордон, можуть бути вільно ввезені, переслані, переказані назад в Україну.

3) Надання і одержання резидентами кредитів в іно­земній валюті. Наразі здійснюється не ліцензування відпо­відних валютних операцій, а реєстрація кредитних дого­ворів НБУ шляхом видачі резидентам реєстраційних свідоцтв відповідно до Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нере­зидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затвердженого постановою Правління НБУ від 17 червня 2004 р. № 270.

4) Використання іноземної валюти на території Украї­ни як засобу платежу або як застави. Ряд винятків з пра­вила про ліцензування використання іноземної валюти на території України як засобу платежу встановлений Прави­лами використання готівкової іноземної валюти на тери­торії України, затвердженими постановою Правління НБУ від 26 березня 1998 р. № 119.

Виплати на підставі вироків, рішень, ухвал і постанов судових, слідчих та інших правоохоронних органів; платежі, що пов'язані зі смертю громадян; платежі, пов'язані із судовими витратами, із слідчими та нотаріальними діями, платежі з відшкодування витрат судовим, нотаріальним, слідчим та іншим правоохоронним органам, а також сплата державного мита, податків, зборів та інших обов'язкових платежів, пов'язаних з виконанням зазначених дій і розглядом судових справ;

У разі прийняття судом, Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання нерезидентом термінів, передбачених експортно-імпортними контрактами, - на період розгляду спору.

Іноземні держави;

б) інші іноземні суб'єкти інвестиційної діяльності, виз­начені законом.

Загальною правовою умовою виникнення правового ста­тусу іноземного інвестора є фактичне вкладення інвестицій на території України. Проаналізуємо конкретні категорії суб'єктів права, які визнаються іноземними інвесторами.

Юридичні особи визнаються іноземними інвесторами, якщо вони утворені (зареєстровані) за законодавством І міним, ніж законодавство України, - для визнання юри­дичної особи іноземним інвестором використовується є^и- ний критерій інкорпорації в іноземній державі.

8 гідно з ст. 1 Закону України від 4 лютого 1994 р. «Про нравопий статус іноземців та осіб без громадянства» інозем­цем г особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав, осо­бою бгромадянства - особа, яку жодна держава відповід­но до о його законодавства не вважає своїм громадянином.

І попом ці lit особи без громадянства визнаються інозем­ними інвесторами, якщо вони не мають постійного місця 111> оживання на території України, - для визнання фізичної особи іноземним інвестором законодавець використовує в сукупності критерії громадянства (іноземне громадянство або відсутність громадянства) та постійного місця проживан- ня (за межами України). Відтак громадянин України, який постійно проживає за кордоном, не визнаватиметься інозем­ним інвестором.

Міжнародними організаціями, які здійснюють інвести­ційну діяльність в Україні, є передусім міжнародні фінан­сові організації, правові основи взаємодії з якими закріп­лені, зокрема Законом України від 3 червня 1992 р. «Про вступ України до Міжнародного валютного фонду, Міжна­родного банку реконструкції та розвитку, Міжнародної фінансової корпорації, Міжнародної асоціації розвитку та Багатостороннього агентства по гарантіях інвестицій». Заз­начені міжнародні організації здійснюють інвестиції в Ук­раїні на підставі відповідних міжнародних договорів Ук­раїни з цими організаціями.

Міжнародні організації, так само як і іноземні держа­ви, є суб'єктами міжнародного публічного права. Відтак їх інвестиційна діяльність не охоплюється регулюванням Закону України «Про режим іноземного інвестування», який регулює відносини у сфері безпосереднього госпо­дарського обігу. Варто відзначити, що й в укладених Ук­раїною двосторонніх інвестиційних угодах інвесторами зде­більшого визнаються лише особи та об'єднання осіб, конк­ретний перелік яких може варіюватися в залежності від існуючих в тій чи іншій країні організаційно-правових форм та прийнятої юридичної термінології.

Правовим інститутом, в рамках якого держава переби­рає деякі риси правового статусу приватного іноземного інвестора, є інститут суброгацїі. Положення про суброгацію вимог інвестора на користь держави є характерною рисою двосторонніх інвестиційних угод. Суброгація дає мож­ливість державі, з якої походить інвестор, стати правонас­тупником по вимогах інвестора, що випливають з гарантій чи страхових схем для іноземних інвестицій, які забезпе­чує ця держава. Інститут суброгації, тим не менше, не пе­ретворює державу на приватного інвестора, оскільки є інститутом міжнародного публічного права (хоч і запози­ченим з цивільного права), який регулює відносини між державами і не стосується сфери безпосереднього господа­рювання.

До інших іноземних суб'єктів інвестиційної діяльності за змістом укладених Україною двосторонніх інвестицій­них угод слід передусім віднести організації, створені відпо­відно до іноземного законодавства, що не визнаються юри­дичними особами згідно з цим законодавством. Так, п. б) ч. 2 ст. 1 Угоди між Урядом України та Урядом Чеської Рес­публіки про сприяння та взаємний захист інвестицій виз­начає інвестором Договірної Сторони, зокрема, будь-яку організацію осіб, що не має статусу юридичної особи, про­те розглядається як компанія її законами.

Двосторонні інвестиційні угоди містять додаткові кри­терії іноземних інвесторів, як-от: постійне проживання фізичної особи на території іноземної Договірної сторони незалежно від критерію громадянства (Угода між Урядом


України та Урядом Канади про сприяння та захист інвес­тицій), перебування організації під контролем фізичних осіб або організацій, що визнаються відповідною угодою Іноземними інвесторами (Угода між Урядом України та Урядом Французької Республіки про взаємне сприяння та пшісмний захист інвестицій, Угода між Україною і Респуб- я і кою Австрія про сприяння та взаємний захист інвестицій) тощо.


Інвестиційна діяльність може здійснюватися на підставі будь-яких видів господарських договорів, не заборонених законодавством України, зокрема договорів про спільну інвестиційну діяльність, концесійних договорів, угод про розподіл продукції.

Іноземні інвестори мають право укладати договори (контракти) про спільну інвестиційну діяльність (ви­робничу кооперацію, спільне виробництво тощо), не по­в'язану із створенням юридичної особи, відповідно до за­конодавства України (ст. 23 Закону «Про режим інозем­ного інвестування»).

Господарська діяльність на підставі зазначених дого­ворів регулюється законодавством України. Сторони за та­кими договорами повинні вести окремий бухгалтерський облік та складати звітність про операції, пов'язані з вико­нанням умов цих договорів, та відкрити окремі рахунки в установах банків України для проведення розрахунків за цими договорами.

Договори про спільну інвестиційну діяльність повинні бути зареєстровані у терміни та в порядку, що встановлені Положенням про порядок державної реєстрації договорів (контрактів) про спільну інвестиційну діяльність за учас­тю іноземного інвестора, затвердженим постановою Кабі­нету Міністрів України від ЗО січня 1997р. №112.

Нарахування відсотків

Нараховуються з моменту виникнення права на компенсацію/відшкодування збитків і до моменту їх виплати на суму виплат згідно з середньою ставкою відсотка, за яким лон­донські банки надають позики першоклас­ним банкам на ринку євровалют (ЛІБОР).

Суб'єкт

Відшкодування

Не визначено

Збитки відшкодову­ється державою, АРК або органом місцевого самоврядування неза­лежно від вини органів влади (посадовий осіб)

           

Компенсація, що виплачується іноземному інвестору, повинна бути швидкою, адекватною та ефективною (ч. З ст. 10 Закону «Прорежим іноземного інвестування»). Фор­мула «швидка, адекватна та ефективна компенсація» по­значає певний прийнятий світовою практикою стандарт компенсації [13] .

Компенсація є швидкою, якщо вона виплачується без затримки, протягом нормально необхідного для цього часу. Принцип адекватності компенсації стосується розміру компенсації, який за загальним правилом повинен дорів­нювати справедливій ринковій вартості вилучених активів. Ефективність компенсації означає виплату її у валюті, в якій були здійснені інвестиції, або у іншій валюті, прий­нятній для інвестора. Зазначені принципи український законодавець поширює і на відшкодування збитків інозем­ним інвесторам.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону «Про режим іноземно­го інвестування» усі понесені витрати та збитки іноземних інвесторів, завдані їм внаслідок примусових вилучень інве­стицій і незаконних дій органів влади та посадових осіб, повинні бути відшкодовані на основі поточних ринкових цін та/або обґрунтованої оцінки, підтверджених аудитором чи аудиторською фірмою. При цьому Закон не вказує, що мається на увазі під такою «обґрунтованою оцінкою».

Спеціальним законодавчим актом з питань оцінки є За­кон України від 12 липня 2001 р. «Про оцінку майна, май­нових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Обчислення розміру компенсації/збитків може проводи­тися відповідно до останнього Закону у випадках, визна­чених ст. 7 цього Закону (якщо це передбачено законодав­ством України, міжнародними угодами, на підставі дого­вору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін).

Остаточний розмір збитків визначається на момент фактичного виконання рішення про відшкодування збитків, тоді як компенсація правомірно вилучених інве­стицій визначається на момент припинення права влас­ності (ч. З ст. 10 Закону України «Про режим іноземного інвестування»), або на інший момент, визначений двосто­ронньою інвестиційною угодою (так, згідно з ст. III (1) До­говору між Україною та Сполученими Штатами Америки про заохочення та взаємний захист інвестицій від 4 берез­ня 1994 p., компенсація повинна дорівнювати справедливій ринковій вартості експропрійованої інвестиції безпосеред­ньо перед тим, коли були здійснені дії по експропріації або коли про неї стало відомо, залежно від того, що станеться раніше).

Склад збитків, який визначає їх розмір, належний до сплати, встановлює ст. 225 ГК України, згідно з якою до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:

а) вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;

б) додаткові витрати, понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною;

в) неодержаний прибуток (втрачена вигода);

г) матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом (право іноземних інвесторів на відшко­дування моральної шкоди, завданої незаконними діяннями органів влади та посадових осіб, прямо передбаченеч. 1ст. 10 Закону «Про режим іноземного інвестування»).

Норми, які прямо визначали б обсяг компенсації у разі примусових вилучень іноземних інвестицій, у законо­давстві України відсутні. Відтак належний до сплати розмір компенсації залежатиме від обраного методу оцін­ки вилучених активів. Закон України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Ук­раїні» та Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцін­ки майна та майнових прав», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1440, закріплюють загальний підхід, згідно з яким справедлива вартість активу дорівнює його ринковій вартості у разі можливості її визначення, а її визначення має проводити­ся з урахуванням очікуваної доходності (такий підхід на­ближає обсяг компенсації у разі примусових вилучень до обсягу відшкодування збитків).

Згідно з ч. 4 ст. 10 Закону України «Про режим інозем­ного інвестування » з моменту виникнення права на компен­сацію і до моменту її виплати на суму компенсації нарахо­вуються відсотки згідно з середньою ставкою відсотка, за яким лондонські банки надають позики першокласним бан­кам на ринку євровалют (ЛІБОР).

Суб'єкти відшкодування збитків визначені ЦК Украї­ни. Відповідно до статей 1173, 1174 ЦК шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу вла­ди Автономної Республіки Крим або органу місцевого са­моврядування, а також посадовою або службовою особою цих органів при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів (посадових осіб). Питання ж про органи, уповноважені здійснювати компенсацію вартості примусо­во вилучених інвестицій, повинне вирішуватися у спеціаль­них законах, які регулюють підстави та порядок здійснен­ня конкретних видів примусових вилучень.

Гарантії у разі припинення інвестиційної діяльності встановлені ст. 399 ГК України та ст. 11 Закону України « Про режим іноземного інвестування ». У разі припинення інвестиційної діяльності іноземний інвестор має право на повернення не пізніше шести місяців з дня припинення цієї діяльності своїх інвестицій в натуральній формі або у ва­люті інвестування в сумі фактичного внеску (з урахуван­ням можливого зменшення статутного фонду) без сплати мита, а також доходів з цих інвестицій у грошовій чи то­варній формі за реальною ринковою вартістю на момент припинення інвестиційної діяльності, якщо інше не вста­новлено законодавством або міжнародними договорами України.

Відповідно до абз. 6 пп. а) п. 4 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України від «Про систему валютного регулюван­ня і валютного контролю», вивезення за межі України іно­земної інвестиції в іноземній валюті, раніше здійсненої на території України, в разі припинення інвестиційної діяль­ності не потребує отримання індивідуальної ліцензії Націо­нального банку України на здійснення валютних операцій.

Іноземний інвестор має право на повне або часткове по­вернення грошовими коштами його майнової інвестиції, у тому числі здійсненої шляхом ведення спільної інвести­ційної діяльності без створення юридичної особи, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Підтвердженням вартості майнової іноземної інвестиції є звіт про оцінку майна (акт оцінки майна), складений суб'єк­том оціночної діяльності, що є таким відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» на час внесення іноземної інвестиції. Підтвердженням вартості майнової іноземної інвестиції, здійсненої до набрання чинності цим Законом, є ВМД та/або інформаційне повідомлення про здійснення іноземної інвестиції (п. 3.6 Положення про порядок інозем­ного інвестування в Україну, затвердженого постановою правління НБУ від 10 серпня 2005 р. № 280).

Гарантії переказу прибутків та використання доходів від іноземних інвестицій встановлені ст. 398 ГК України та ст. 12 Закону України «Про режим іноземного інвесту­вання». Іноземним інвесторам після сплати податків.

зборів та інших обов'язкових платежів гарантується без­перешкодний і негайний переказ за кордон їх прибутків, доходів та інших коштів в іноземній валюті, одержаних на иаконних підставах внаслідок здійснення іноземних інвес­тицій.

Відповідно до абз. 5 пп. а) п. 4 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», здійснення платежів у іноземній валюті за межі України у вигляді доходу (прибутку) від І поземних інвестицій не потребує отримання індивідуаль­ної ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій, г- таким чином практично забезпе­чується безперешкодність переказу. Негайний переказ оз­начає переказ без затримки, протягом нормально необхід­ного для цього часу.

Порядок повернення іноземної інвестиції, а також при- буткін, доходів, інших коштів, одержаних іноземним інве­стором під ііпюстиційної діяльності в Україні, встановле- н ий розділом 1II Положення про порядок іноземного інвес- тушшіїя її Україну.

Інші гарантії здійснення інвестиційної діяльності зак­ріплені, зокрема, в: абзаці 2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про інвестиційну діяльність» (гарантія збереження чинності умов договорів, укладених між суб'єктами інвестиційної діяльності, на весь строк дії цих договорів і у випадках, коли після їх укладення законодавством, крім податково­го, митного та валютного законодавства, а також законо­давства з питань ліцензування певних видів господарської діяльності, встановлено умови, що погіршують становище суб'єктів або обмежують їх права, якщо вони не дійшли згоди про зміну умов договору); ст. 27 Закону України «Про угоди про розподіл продукції» (гарантії від змін в законо­давстві для сторін угоди про розподіл продукції); ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальні засади створення і функці­онування спеціальних (вільних) економічних зон» (гаран­тія збереження у повному обсязі всіх майнових і немайно- вих прав суб'єктів економічної діяльності СЕЗ при її ліквідації) тощо.

Таким чином, неможливим є здійснення резидентами майнових інвестицій за межами України у формах, що не передбачають створення юридичної особи (відокремленого підрозділу) або участі у її капіталі, у тому числі, на підставі договорів про спільну інвестиційну діяльність.

Інвестиції за кордон можуть здійснюватися у вигляді майнових прав та майна, крім сировини, комплектуючих виробів і запасних частин, товарів народного споживання, а також таких, які відповідно до чинного законодавства відне­сено до високоліквідних та стосовно експорту яких передба­чено ліцензування, квотування або спеціальний режим.

Міністерство має право:

- одержувати від органів виконавчої влади в Україні інформацію, документи, матеріали, необхідні для прове­дення антидемпінгового розслідування;

для виконання рішень Комісії доручати іншим орга­нам виконавчої влади в Україні здійснювати перевірки або заходи контролю за діяльністю імпортерів, продавців і ук­раїнських виробників;

- здійснювати в інших країнах перевірки інформації, одержаної від заінтересованих сторін, за згодою відповід­ної заінтересованої сторони та при відсутності заперечен­ня з боку офіційно повідомлених компетентних органів заін­тересованої країни.

Строк проведення антидемпінгового розслідування не повинен перевищувати одного року з дня набрання чинності рішенням про його порушення. Такий строк може бути продовжений за рішенням Комісії, але не може бути більшим, ніж 18 місяців.

У разі, якщо у ході антидемпінгового розслідування Міністерство зробило попередній позитивний висновок щодо наявності демпінгу та шкоди, яка є його наслідком, та якщо цього вимагають національні інтереси, можуть застосовува­тися попередні антидемпінгові заходи (ст.14 Закону).

Форми:

1) здійснення державним органом прямого переведен­ня грошових сум (у формі дарування, дотації, позики та участі в акціонерному капіталі тощо) або взяття зобов'я­зань щодо прямого переведення цих сум або грошових зо­бов'язань (гарантія тощо);                                          ,

Міністерство має право:

- одержувати від органів виконавчої влади в Україні інформацію, документи, матеріали, необхідні для прове­дення антисубсидиційного розслідування;

- для виконання рішень Комісії доручати іншим орга­нам виконавчої влади в Україні здійснювати перевірки або заходи контролю за діяльністю імпортерів, продавців та українських виробників;

- здійснювати в інших країнах перевірки інформації, одержаної від заінтересованих сторін антисубсидиційного розслідування, за згодою відповідної заінтересованої сто­рони та за відсутності заперечення з боку офіційно повідом­лених компетентних органів заінтересованої країни.

Якщо у процесі антисубсидиційного розслідування Мінекономіки зробило остаточний позитивний висновок стосовно наявності нелегітимної субсидії та шкоди, яка є її наслідком, та за умови, що цього потребують національні інтереси, застосовуються остаточні компенсаційні заходи (ст. 19 Закону).

Остаточні компенсаційні заходи полягають у запро­вадженні справляння остаточного компенсаційного мита. Розмір ставки остаточного компенсаційного мита встановлюється у відповідному рішенні Комісії і не по­винен перевищувати попередньо розраховану загальну суму нелегітимної субсидії та може бути нижчим, ніж ця сума, за умови, що така ставка є достатньою для запобі­гання шкоді, що заподіюється національному товарови­робнику.

Остаточне компенсаційне мито сплачується незалежно від інших податків і зборів (обов'язкових платежів), у тому числі мита, митних зборів тощо, які, як правило, справля­ються з імпорту в Україну.

Компенсаційні заходи застосовуються згідно з відпові­дним рішенням Комісії тільки протягом строку та у розмірі, необхідних для усунення дії нелегітимної субсидії, що заподіює шкоду.

Рішення про застосування компенсаційних заходів втрачає чинність через п'ять років від дати їх застосу­вання або через п'ять років від дати винесення Комісією останнього рішення про перегляд компенсаційних за­ходів, результатом якого було одночасне встановлення факту надання субсидії та заподіяння шкоди (ст. 21 За­кону).

Комісія розглядає:

- заяву та (або) інформацію, які подані їй Міністер­ством;

- докази, наведені в заяві, або об'єктивну інформацію, доступну для розгляду в Комісії, щодо зростання імпорту в Україну товару та заподіяння значної шкоди або наявності загрози заподіяння значної шкоди національному товаро­виробнику внаслідок такого імпорту.

Якщо за результатами такого розгляду Комісія дійшла висновку про достатність доказів зростання імпорту в Ук­раїну, внаслідок чого може мати місце заподіяння або ви­никнення загрози заподіяння значної шкоди національно­му товаровиробнику, Комісія приймає рішення про пору­шення спеціального розслідування і доручає Міністерству провести таке розслідування та опублікувати інформацію про порушення спеціального розслідування.

Якщо Комісія встановлює, що докази є недостатніми для порушення спеціального розслідування, вона приймає рішення про недоцільність порушення такого розслідуван­ня і доручає Міністерству поінформувати Держмитслуж- бу, відповідний орган виконавчої влади в Україні або на­ціонального товаровиробника про свої висновки.

Рішення про порушення або недоцільність порушення спеціального розслідування приймається Комісією протя­гом ЗО днів від дати одержання Міністерством інформації або заяви.

Міністерство має право вимагати від Служби та інших органів виконавчої влади в Україні, заінтересованих сторін надання інформації, необхідної для проведення спеціаль­ного розслідування. Така вимога є обов'язковою для органів виконавчої влади та заінтересованих сторін і підлягає ви­конанню ними у строк, встановлений Міністерством.

У разі прийняття судом (арбітражем), у тому числі в іншій країні, позовної заяви українського суб'єкта ЗЕД до іноземного контрагента про стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок недотримання строків та інших умов, визначених бартерним договором, - на час розгляду спору.

У разі прийняття судом (арбітражем) рішення:

про відмову в позові повністю або частково, чи при­пинення (закриття) провадження у справі, або залишення позову без розгляду, - строки поновлюються, і пеня за їх порушення сплачується за кожний день прострочення, включаючи період, на який ці строки було зупинено. У разі часткової відмови в позові пеня нараховується тільки в тій частині, в якій у позові було відмовлено;

- про задоволення позову - пеня за порушення строків не сплачується з дати прийняття позову до розгляду.

Суб'єкти ЗЕД України, які здійснили експорт або імпорт робіт, послуг за бартерним договором, зобов'язані протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт чи надан­ня послуг, повідомити митні органи (якщо балансуючу час­тину бартерної операції становлять товари) або органи дер­жавної податкової служби (якщо балансуючу частину бар­терної операції становлять роботи чи послуги) про факт здійснення експорту товарів (робіт, послуг). Неподання або несвоєчасне подання такої інформації тягне за собою нара­хування пені у розмірі одного відсотка вартості експорто­ваних товарів (робіт, послуг) за кожний день прострочен­ня. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищу­вати вартості експортованих товарів (робіт, послуг).

Митні органи здійснюють контроль за надходженням товарів за імпортом згідно з бартерним договором та інфор­мують органи державної податкової служби про порушен­ня строків надходження товарів.

Органи державної податкової служби здійснюють конт­роль за своєчасним імпортом робіт і послуг згідно з бартер­ним договором та інформують митні органи про фактичний експорт робіт і послуг для здійснення контролю за своєчас­ним надходженням товарів, що повинні бути імпортовані.

Органи державної податкової служби мають право за наслідками документальних перевірок стягувати у без- спірному порядку з суб'єктів ЗЕД України пеню, передба­чену законом.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 192; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.105 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь