Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Діагностика особистості та її соціальних зв'язків



Методика «Недописана теза»

Методика дозволяє визначити переконання оточуючих, які вплинули на розвиток і становлення особистості дитини в процесі її соціалізації. Допишіть наступні твердження:

Я був вихований з переконанням у тому, що: сім'я — це...; робота — це...; гроші — це...; навчання — це...; чоловік — це...; жінка — це...; успіх — це... .

Важливо пояснити дитині, що вона повинна визначити не власну позицію, а позицію оточуючих (батьків, рідних, знайомих, учителів тощо). Діти можуть також відмітити, які позиції вони приймають (знаком +), а з якими категорично не погоджуються (знаком —). Проаналізувавши для себе отриману інформацію, визначте Я-концепцію вихованця.

 

«Недоліки — продовження переваг»

Виявіть найбільш розвинуті якості кожного вихованця. Негативні риси характеру переведіть у позитивні за принципом: «недоліки — продовження переваг».

Наприклад: впертість — уміння відстоювати власну точку зору.

Так ви отримаєте перелік позитивних якостей, звернення до яких буде сприяти ефективності взаємодії з вихованцем.

 

«Що я полюбляю? Що я не люблю?»

Виявіть життєві цінності вихованця. Дається завдання: напишіть по 10 відповідей на запитання: «Що я полюбляю?» і «Що я дуже не люблю?».

Розставте за принципом особистої важливості якості особистості, цінності, заняття, яким ви віддаєте перевагу.

Багато інформації для роздумів може дати завдання проранжувати особистісні займенники. Займенники «я», «вона», «він», «ти», «ми», «вони» необхідно розставити в порядку особистісних переваг.

Можна ускладнити завдання, попросивши учасників після ранжування уточнити (надписати), який зміст вони вкладають у кожний з цих займенників (наприклад, під займенником «ми» можуть матися на увазі сім'я або друзі, або клас, або...).

 

«Фантастичний вибір»

Використовуючи «чарівну» ситуацію, актуалізуйте потреби дітей.

Наприклад: Припливла до тебе Золота рибка і спитала: «Що тобі потрібно?» Якщо б ти став чарівником, що б ти зробив?

Ти відправляєшся на безлюдний острів і будеш жити там протягом всього свого життя. З собою можеш взяти те, що назвеш п'ятьма словами. Назви ці п'ять слів.

 

«Недописаний лист»

Продовжіть початок листа незна­йомому другу: Я живу добре, тому що... . Я живу погано, тому що...

 

«Мій Всесвіт»

Запропонуйте вихованцям заповнити карту «Мій Всесвіт». Для виконання завдання потрібні кольорові олівці або фломастери, альбомні аркуші.

Створіть сприятливу атмосферу, досягніть прихильності до вас дітей. Попросіть їх намалювати на аркуші сонечко, поясніть, що «сонечко» — це вони самі: «Адже ви дійсно є сонечком у житті ваших близьких, грієте їх своїм теплом, ніжністю, даруєте радість. А значить, промінці сонечка — це переваги вашої особистості. Назвіть їх. Це можуть бути як переваги характеру, так і риси зовнішності, які вас виділяють серед інших, або вік. Доброта, товариськість, почуття гумору, відповідальність, гарні очі, юність... Відобразіть у сонечку самого себе, позначивши своє «Я».

Намалюйте в своєму просторі Всесвіту планети. Планети — це важливі для вас люди. Назвіть планети їх іменами.

Планета може носити ім'я реальної особи або видуманого персонажу, історичного героя, чиє життя, доля, характер, вчинки вразили вас, ким ви, можливо, пишаєтесь, захоплюєтесь.

На карті свого Всесвіту позначте зірочками найбільш яскраві враження, які залишились у вашій душі. Згадайте про: улюблене місто, заняття, події, талісмани, свята тощо.

За бажанням (якщо ви не хочете, можете цього не робити) позначте хмаринки, хмари, тобто ваші проблеми.

Подивіться на сонечко, промінці, планети і зірки. Поміркуйте, що або хто може вплинути на хмаринки і хмари. Поєднайте їх лініями, зробіть ви­сновки, що допоможе вам вирішити ваші проблеми: Ви самі, близькі люди...

Після заповнення карти Всесвіту проаналізуйте:

  • сприймання дітьми образу «Я»; самооцінку (розмір «сонечка», розташування його на листі, промінці тощо); емоційний стан (які кольори використовували); якості особистості (що намальовано в «сонечку», «промінцях»); вплив референтних осіб (планети); вибір заняття, важливого в житті (зірочки).

При аналізі карти «Мій Всесвіт» використовуйте знання з психо­діагностики. Це допоможе вам краще зрозуміти вихованця.

Через деякий час знову проведіть заняття за цією методикою. Проана­лізуйте разом з кожним вихованцем, що змінилося в карті Всесвіту, в його житті. Чому? Зробіть висновки.

«Референтні особи»

Вкажіть не менше 10 людей у со­ціумі, спілкування з якими має для вас відчутне значення. Відмітьте, хто вам найбільш близький. Складіть своєрідний ланцюг. Наприклад: Я — мама — подруга — Сергій К. — тренер...

Анкета «Я і мої друзі»

1. У вас є друзі? (Так, ні)

2. Що вас об'єднує: робота з тех­нікою; відвідування кіно; гра на гітарі; хобі; інше (допишіть).

3. Кому із друзів ви могли б довірити свою таємницю?

4. До кого із друзів ви звернулись би по допомогу у важкій ситуації?

5. Які ваші особистісні якості цінують друзі?

6. Пригадайте випадок, коли ви допомогли кому-небудь із друзів ви­йти із важкої ситуації або вирішити певну проблему.

7. Як ви себе почуваєте з друзями: і нудно, і сумно, і руку немає кому подати; життя чудове і несподіване; то злет, то падіння.

8. Яких друзів ви хотіли б мати і чого ви більш за все боїтеся в дружбі?

9. Які якості характеру і вчинки більш за все схвалюються в колі ваших друзів?

10. Як би ви назвали групу, в якій ви найбільше спілкуєтесь, де часто проводите вільний час: мої друзі; моя компанія; тусовка; мій двір; моя команда; свій варіант (допишіть).

11. Чи є у вас дорослі, з якими ви спілкуєтесь? Хто це?

12. Чи виникають у вас конфлікти? Якщо «так», то як зазвичай вони вирішуються: миром; бійкою; завдяки втручанню лідера; завдяки втручанню дорослого; компромісом частини дітей.

13. Як ставляться дорослі (батьки, сусіди...) до вашої групи: доброзичливо; вороже; нейтрально; байдуже; забороняють спілкуватися.

14. Вкажіть, з якими твердженнями ви погоджуєтесь: даю друзям корисні поради, бо знаю, що так буде краще для них; зі мною часто радяться; не можу прийняти важливе рішення без моїх друзів; ніхто не розуміє мене по-справжньому; мені легше прийняти рішення самому і поставити до відома всіх інших; мені легше прийняти рішення разом з усіма і підкоритися більшості; я дію за...

15. Зобразіть на малюнку свій душевний стан, який ви найчастіше відчуваєте з друзями: сонечко; людина; розбите серце; самотній корабель.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 262; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь