Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Соціально-педагогічна робота соціального педагога з сім'єю
Соціальний педагог проводить соціальну діагностику і на її основі складає програму допомоги сім'ї, яка включає виховання дітей, організацію догляду за ними, оформлення опікунства, усиновлення, захисту дітей, турботу про дітей з відхиленнями в розумовому і фізичному розвитку, організацію відпочинку, підвищення освітнього і культурного рівня батьків, відродження народних традицій, закріплення духовних зв'язків між членами сім'ї, пропагування здорового способу життя. Соціальні педагоги здійснюють необхідні заходи у випадках жорстокого ставлення до дітей у сім'ях, працюють з сім'ями групи «ризику», надають їм допомогу в кризових ситуаціях. Форми роботи соціального педагога з сім'єю різноманітні. Вибір їх залежить від структури сім'ї, її потреб, існуючих проблем, взаємин, які склалися в сім'ї та в її оточенні. Соціальний педагог працює спільно з різноманітними соціальними службами, організаціями, закладами:
Алгоритм вивчення сім'ї Прізвище, ім'я, по батькові кожного члена сім'ї:
Рекомендується виділити ті проблеми в сім'ї, які негативно впливають на дитину (відхилення в поведінці членів сім'ї: алкоголізм, наркоманія, слабкий виховний потенціал, конфліктні взаємини, малозабезпеченість сім'ї тощо). Запропонована нижче анкета допоможе визначити взаємини в сім'ї, виявити сімейні конфлікти і знайти шляхи їх вирішення. Анкета «Взаємини в сім'ї» 1. Ви оцінюєте взаємини у вашій сім'ї як: дуже гарні, добрі, не дуже гарні, погані, не дуже погані. 2. Ви вважаєте свою сім'ю дружним сімейним колективом: так, не зовсім, ні. 3. Які сімейні традиції сприяють зміцненню вашої сім'ї (назвіть ці традиції»)? 4. Як часто ваша сім'я збирається разом: щоденно, на вихідні, рідко? 5. Чим займається ваша сім'я, коли ви разом: спільно вирішує життєві проблеми, займається сімейно-побутовою працею, працює на присадибній ділянці, разом відпочиває, дивиться телепередачі, обговорює питання навчання дітей, обмінюється враженнями про пережитий день, про свої успіхи і невдачі, кожен займається своєю справою, інше? 6. Чи бувають у вашій сім'ї сварки, конфлікти: так, часто, інколи, рідко, не бувають? 7. Чим обумовлені сварки, конфлікти: нерозумінням членами сім'ї один одного, порушенням етики взаємин (грубощі, зрада, неповага тощо), відмовами брати участь у сімейних справах, турботах, розбіжностями в питаннях виховання дітей, зловживанням алкоголем, іншими обставинами (вказати, якими)? 8. Способи вирішення моральних конфліктів у вашій сім'ї: примирення, обговорення ситуації і прийняття спільного рішення, припинення конфліктів на деякий час, звертання по допомогу до інших людей (батьків, сусідів, друзів, вчителів), конфлікти практично не вирішуються, мають затяжний характер. 9. Чи бувають діти свідками або учасниками сімейних конфліктів між дорослими: так, ні, інколи? 10. Як діти реагують на сімейні конфлікти: переживають, плачуть, підтримують одного з батьків, намагаються помирити, йдуть з дому, замикаються в собі, ставляться байдуже, стають злими, некерованими, намагаються знайти підтримку в інших людей? 11. Що ви плануєте робити для зміцнення сімейно-побутових відносин і покращання мікроклімату в вашій сім'ї? Для зручності у роботі з сім'єю можна використовувати соціальний паспорт сім'ї, в якому містяться соціальні відомості про сім'ю, що потребує допомоги. Нижче пропонується зразок оформлення соціального паспорту сім'ї та соціальний паспорт сім'ї групи ризику.
Соціальний паспорт сім'ї 1. Адреса (населений пункт, вулиця, будинок, квартира, телефон) 2. П.І.Б. чоловіка, дата народження 3. П.І.Б. дружини, дата народження 4. Імена дітей, дати народження 5. Вікові категорії дітей: до 6 років, від 6 до 16 років, від 16 до 18 років. 6. Категорія сім'ї: повна сім'я, неповна сім'я ( виховує одна мати, виховує один батько, виховує одна бабуся, дід або хтось один з рідних). 7. Кількість дітей в сім'ї: 1 дитина, 2 дітей, багатодітні (3 дітей, 4 дітей і більше (вказати, скільки). 8. Сім'я, що здійснює опіку над дитиною (П.І.Б. і дати народження дитини). 9. Сім'я з усиновленою дитиною (П.І.Б. і дати народження дитини). 10. Сім'я біженців з дітьми. 11. Підлітки до 18 років, які не працюють і не навчаються. 12. Освіта (всіх членів сім'ї): вища, середня спеціальна, середня, 9 класів і менше. 13. Спеціальність: гуманітарна, технічна, медична, педагогічна, економічна, торгівля, постачання, сільськогосподарська, будівельна, майстри різноманітних профілів. 14. Місце роботи і посада чоловіка. Місце роботи і посада дружини. 15. Трудовий стаж чоловіка. Трудовий стаж дружини. 16. Дохід сім'ї (потребує допомоги чи ні). 17. Наявність присадибної ділянки. 18. Наявність домашнього господарства. 19. Наявність житла (потребує чи ні). 20. Побутові умови: аварійне житло (не підходить для проживання), потребує капітального ремонту, потребує часткового ремонту або перебудови, необхідне розширення житлової площі. 21. Стан здоров'я членів сім'ї: дорослі з особливими потребами (вказати, хто), діти з особливими потребами (вказати, хто), хронічні захворювання (вказати діагноз). 22. Нагороди, звання, пільги. 23. Сім'я стоїть на обліку (так/ні). 24. Основні проблеми сім'ї.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 299; Нарушение авторского права страницы