Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Правове регулювання міжнародного підряду



Поширеними у зовнішньоекономічних відносинах є підрядні договори, які опосередковують транскордонне виконання робіт: вишукувальних та геологорозвідуваль­них, проектних, монтажних, будівельних, щодо технічно­го обслуговування машин та обладнання тощо. За догово­ром підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сто­рони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Відносини з міжнародного підряду регулюються норма­ми національного права, нормами міжнародних договорів та звичаями міжнародного ділового обороту, що склалися у сфері підрядних відносин. Сторони підрядного договору мо­жуть обрати право, що застосовується до договору. У разі відсутності згоди сторін про вибір права до змісту договору застосовується право, яке має найбільш тісний зв'язок з до­говором. Згідно з п. 7 ст. 44 Закону України «Про міжнарод­не приватне право», презюмується, що найбільш тісний зв'я­зок з договором підряду має право держави підрядника. Вод­ночас п. 2 ч. 2 ст. 44 встановлює, що правом, з яким договір найбільш тісно пов'язаний, щодо договорів про виконання робіт вважається право держави, у якій створюються перед­бачені договором результати. Колізія між зазначеними нор­мами має вирішуватися з урахуванням специфіки конкрет­ного договору - так, у разі, якщо результати робіт є нерухо­мими, логічним буде застосування права держави, на території якої ці результати створюються. Це, зокрема, сто­сується договорів будівельного підряду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2005 р. № 668 затверджені Загальні умови укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві. Ці Загальні умови відповідно до ЦК та ГК визначають по­рядок укладення та виконання договорів підряду на про­ведення робіт з нового будівництва, реконструкції, рестав­рації, капітального ремонту будівель, споруд, технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво об'єктів), а також окремих комплексів чи видів робіт, пов'язаних з будівництвом об'єктів.

Договори підряду в капітальному будівництві за учас­тю іноземних суб'єктів господарювання укладаються і ви­конуються в порядку, передбаченому ЦК та ГК, а,також зазначеними Загальними умовами, іншими актами зако­нодавства. Якщо у міжнародному договорі України, укла­деному в установленому законом порядку, містяться інші правила, ніж ті, що встановлені цими загальними умова­ми, застосовуються правила відповідного міжнародного договору.

Зовнішньоекономічні договори підряду укладаються між суб'єктами ЗЕД України та іноземними суб'єктами на експорт та імпорт робіт. Експорт робіт здійснюється шля­хом їх виконання вітчизняними підрядниками за межами або на території України для іноземних замовників, імпорт робіт - шляхом їх виконання іноземними підрядниками за межами або на території України для вітчизняних за­мовників.

Порядок укладення та виконання і форма зовнішньо­економічного договору підряду, права та обов'язки сторін, вимоги до робіт, матеріалів, конструкцій, устаткування, порядок приймання-передачі робіт та інші договірні умо­ви визначаються правом країни, на території якої викону­ються роботи, якщо сторони не домовились про інше[27].

Зовнішньоекономічний договір підряду укладається суб'єктом ЗЕД України або його представником, що діє на підставі договору або закону від імені особи, яку він пред­ставляє.

У разі укладення зовнішньоекономічного договору підряду на виконання робіт, що фінансуються за рахунок державних коштів, оголошення про відкриті торги чи по­передню кваліфікацію підрядників розміщується у відпо­відних національних та міжнародних друкованих засобах масової інформації та міжнародній мережі електронного зв'язку. Текст оголошення, запрошення до участі в торгах, тендерна документація готуються українською та однією з іноземних мов, що використовується в міжнародній торгівлі. Тексти повинні бути автентичні, визначальним є текст українською мовою. Тендерні пропозиції складають­ся мовами, зазначеними в тендерній документації. Визна­чення переможця торгів, якщо будівництво фінансується за рахунок державних коштів, здійснюється відповідно до законодавства (згідно з Законом України «Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державні кошти»).

Умови зовнішньоекономічного договору підряду мо­жуть визначатися на основі примірних чи типових текстів зовнішньоекономічних договорів підряду, раніше укладе­них договорів тощо. Процедура підготовки та узгодження тексту зовнішньоекономічного договору підряду, строки його підписання, вимоги до змісту повинні визначатися з урахуванням вимог права, яким керуються сторони.

Зовнішньоекономічний договір підряду готується од­нією або кількома мовами. Якщо будівництво здійснюєть­ся за рахунок державних коштів України, визначальним є текст українською мовою.

Обов'язковою умовою зовнішньоекономічного договору підряду є визначення валюти, в якій визначається ціна робіт та проводиться розрахунок. Під час визначення сторонами порядку розрахунків встановлюються об'єкти платежу (ро­боти, матеріали, устаткування, послуги тощо), їх періо­дичність, валюта (валюти), дата, місце, форма платежів, а також платіжні документи та порядок їх узгодження сторо­нами, можливість надання авансів та порядок їх викорис­тання і повернення, гарантії платіжних зобов'язань, відпо­відальність за порушення цих зобов'язань тощо. Для різних

об'єктів платежу може передбачатися різний порядок роз­рахунків. Якщо валюта (валюти) платежів не відповідає ва­люті, в якій визначено у зовнішньоекономічному договорі підряду ціну робіт, зазначається курс її (їх) перерахунку.

Зовнішньоекономічним договором підряду визначаєть­ся відповідальна сторона за одержання ліцензій на здійснен­ня експортно-імпортних операцій, умови постачання, роз- митнення, перевезення, приймання, зберігання, передачі права власності, строку та місця постачання, ризиків втра­ти і пошкодження матеріалів та устаткування, а також ви­моги до їх якості, відповідність стандартам тощо. Зазначені вимоги залежать від особливостей предмета договору, зобо­в'язань сторін та умов придбання матеріалів.

Умови придбання матеріалів, устаткування шляхом імпорту можуть визначатися сторонами з урахуванням міжнародних правил купівлі-продажу товарів, передбаче­них Інкотермс.

Якщо будівництво здійснюється на території України, матеріали, устаткування та роботи повинні відповідати стандартам та вимогам, що діють в Україні. У разі відсут­ності національних стандартів та вимог застосовуються відповідні міжнародні стандарти і вимоги або іноземні стан­дарти та вимоги, що діють у провідних країнах - експорте­рах зазначених матеріалів, устаткування та робіт.

Під час здійснення будівництва на території України за рахунок державних коштів умовами зовнішньоекономіч­ного договору підряду передбачаються вимоги до викорис­тання матеріалів та устаткування вітчизняних виробників.

У разі імпорту будівельних робіт замовник, якщо це передбачено умовами зовнішньоекономічного договору підряду, надає підряднику допомогу в одержанні дозволів на переміщення будівельних машин та механізмів, робо­чої сили, створенні відповідної виробничої бази та соціаль­них умов для працівників, ознайомленні з національним законодавством з питань будівництва.

У зовнішньоекономічному договорі підряду сторони визначають умови та порядок передачі спорів до суду, краї­ну суду, в якому будуть вирішуватися спори, а також пра­во, яке буде застосовуватись під час їх вирішення.

У практиці розвинених зарубіжних країн з точки зору фіксації ціни розрізняють такі типи договорів (контрактів) у будівництві:

1) контракт з фіксованою ціною (lump sum contract ) являє собою угоду на виконання проекту за певною твер­дою (фіксованою) ціною, незалежно від вартості, у яку обі­йшлося будівництво об'єкта для підрядника. Замовник у такому випадку вимагає від підрядника підготовки повної проектної документації та специфікації з вказівкою на те, хто виконуватиме функції інспекції: власний персонал чи фахівці з залученої інженерно-консультаційної фірми. Контракт такого типу гарантує замовнику виконання про­екту в строк і у рамках кошторисної вартості. У процесі будівництва підрядник прагне не вийти за межі заплано­ваної вартості, ризикуючи залишитися без винагороди. Цей тип контракту характеризується значним ризиком для підрядника, який повинен передбачити на етапі укладан­ня контракту усі можливі обставини й ускладнення, які можуть виникнути в ході виконання робіт;

2) контракти з відшкодуванням вартості робіт та вип­латою винагороди, різновидами яких є:

а) контракт типу «вартість плюс контроль» (« the cost plus control » ) являє собою угоду на виконання проек­ту в рамках запланованої кошторисної вартості, але з ура­хуванням поточних цін. Підрядник отримує фіксовану суму винагороди або заздалегідь обумовлений відсоток від кошторисної вартості проекту. За умовами цього типу кон­тракту будівництво може бути розпочато ще до того, як буде підготовлена у повному обсязі проектно-кошторисна доку­ментація, до якої в ході будівництва можуть вноситися зміни. Цей тип контракту не гарантує заздалегідь визна­ченої вартості будівництва і у зв'язку з цим характеризуєть­ся значним ризиком для замовника. В умовах контракту цього типу посилюється значення функції вартісного кон­тролю виконання проекту;

б) контракт типу «гарантований максимум або змен­шена ціна» ( «guaranteed maximum or upset price contract» ) передбачає, що підрядник гарантує замовнику не переви­щувати певну узгоджену з ним максимальну вартість про­екту. У разі, якщо підрядник допустить перевищення цієї вартості, він несе усі пов'язані з цим витрати. Якщо ж фак­тична вартість проекту виявиться меншою за заздалегідь обумовлену величину, то різниця в обумовленій контрак­том пропорції передається підряднику з урахуванням от­риманої ним за виконання проекту винагороди[28].


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 224; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь