Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Правове реґулювання господарсько-торговельної діяльності в Україні
Задача № 1 Фірма "Міст" уклала з громадянином договір оренди його приватизованої квартири для розміщення в ній магазину. Проте у ЖКГ, куди звернулися представники фірми для реєстрації договору, повідомили, що оренду квартир для таких цілей відтепер заборонено, оскільки змінилося відповідне законодавство.
Питання: 1. Якими нормативними актами реґламентовано здачу квартир, які належать громадянам, в оренду? 2. Чи треба реєструвати договори оренди квартир? Якщо так, то в якому органі? 3. Чи відповідають дійсності доводи працівників ЖКГ про те, що оренду квартир для нежилих потреб заборонено?
Задача № 2 Швейний кооператив поставив магазину "Молодіжна мода" партію жіночих суконь і після закінчення встановленого в договорі терміну пред’явив покупцеві платіжну вимогу на оплату товарів. Проте магазин відмовився сплатити одержані товари, посилаючись на те, що вони не користуються попитом. Він запропонував кооперативу розірвати договір і забрати сукні. Кооператив з цим не погодився і пред’явив магазину позов про стягнення 15 тис. грн., що включає вартість поставлених суконь, а також штраф за відмову від оплати товарів.
Питання: 1. Яку встановлено відповідальність покупця за відмову від оплати поставлених товарів? 2. Як вирішити спір між сторонами?
Задача № 3 У 2005 р. під час перевірки діяльності підприємства, яке здійснювало оптовий продаж фотоапаратів, плівок та інших фотоматеріалів, податковий інспектор виявив, що ця діяльність здійснювалася без ліцензії на оптову торгівлю непродовольчими товарами. Згодом податкова інспекція подала позов до господарського суду про визнання всіх укладених підприємством угод недійсними та стягнення в дохід держави коштів, одержаних за цими угодами.
Питання: 1. На підставі яких нормативних актів податкова інспекція подала позов до підприємства про визнання договорів недійсними? Чи відповідає це чинному законодавству? 2. Чи правомірними є вимоги податкової служби щодо необхідності придбання ліцензії на оптову торгівлю фотоапаратами й відповідними матеріалами? 3. Який документ необхідний для здійснення діяльності з проявлення плівок і друкування фотографій для населення? 4. Яке рішення повинен винести господарський суд? Задача № 4 Вагонобудівне об’єднання поставило "Укрзалізниці" 10 пасажирських вагонів. У період ґарантійного терміну експлуатації в трьох вагонах було знайдено дефекти генераторів, виготовлених заводом електромашинобудування. Покупець зажадав від об’єднання сплати штрафу за поставку продукції неналежної якості, а також заміни генераторів у дводенний термін. Претензію залізниці об’єднання одержало 5 лютого, а 28 лютого переадресувало її машинобудівному заводу. Наступного дня після отримання претензії завод направив покупцям своїх представників, які замінили генератори на якісні, від сплати штрафу завод відмовився, вважаючи, що за порушення 14-денного терміну усунення дефектів відповідальність повинне нести об’єднання, яке є постачальником і як сторона за договором відповідає перед покупцем за якість продукції. Крім того, якби об’єднання вчасно надіслало заводу претензії покупця, то завод замінив би генератори значно раніше. "Укрзалізниця" звернулася до господарського суду з позовом до об’єднання і заводу про сплату штрафу за поставку недоброякісної продукції, а також про відшкодування збитків, викликаних місячним простоєм вагонів.
Питання: 1. Яке рішення повинен прийняти господарський суд? 2. Які санкції застосовуватимуться до порушника?
Задача № 5 Універмаг продав громадянину Бєляєву піаніно з зобов’язанням доставити його на квартиру покупцеві. При перевезенні автомобіль потрапив під сильний дощ, піаніно намокло й зіпсувалося. Покупець відмовився прийняти доставлене йому піаніно і зажадав повернення грошей або доставки іншого, справного інструмента. На свою заяву Бєляєв одержав від адміністрації універмагу відповідь, у якій зазначалося, що Бєляєв, вибрав у магазині піаніно і сплатив за нього гроші, став його власником і тому сам повинен зазнавати наслідків псування інструмента від випадкових причин. Бєляєв звернувся до суду з позовом. У позовній заяві він просив стягнути з універмагу вартість піаніно або замість надати йому холодильник нової моделі, які надійшли в продаж.
Питання: 1. Коли виникає право власності у покупця в разі продажу речі із зобов’язанням доставки? 2. Які наслідки настають у разі відмови покупця прийняти куплену річ або сплатити її вартість? 3. Чи має право Бєляєв відмовитися від прийняття доставленого піаніно й зажадати повернення грошей або заміни піаніно холодильником?
Задача № 6 Покупець, заплативши за вхідний квиток на базар, придбав торт домашнього приготування до ювілею, годинник для дружини та джинсовий костюм дворічному сину.
Питання: 1. Чи було вчинено правопорушення? 2. Хто суб’єкт і яким є склад цього правопорушення?
Задача № 7 Громадянин Кравцов замовив в ательє весільний костюм. Весілля повинне було відбутися 15 травня, а замовлення мало бути виконано 10 травня. У ході пошиття загубилася деталь розкроєного костюма – рукав. Оскільки матеріал дав Кравцов, а в ательє аналогічного матеріалу не знайшлося, завершити роботу в строк ательє не могло. Кравцову зателефонували й повідомили, що замовлення в строк готове не буде, ательє може виготовити для нього костюм з іншого матеріалу за умови оплати його вартості. Кравцов не був упевнений, що костюм буде готовий вчасно, тому придбав костюм імпортного виробництва в комерційному магазині й зажадав від ательє: сплатити вартість придбаного костюма, компенсувати вартість матеріалу, сплатити пеню за невчасне виготовлення замовлення, а також відшкодувати йому моральний збиток, який він оцінював у розмірі 10-кратної вартості придбаного ним костюма.
Питання: Які права має замовник у разі невиконання замовлення в строк, а також загублення матеріалу, який він дав?
Задача № 8 16 листопада громадянин Крилов купив в універмазі костюм і черевики, заздалегідь їх примірявши й уважно оглянувши. Прийшовши додому, Крилов знову став приміряти костюм, але фасон і забарвлення костюма йому не сподобалися. Порадившись із батьком , Крилов вирішив обміняти костюм у найближчу неділю 21 листопада. Костюм Крилов більше не надягав. 20 листопада, повертаючись з роботи, Крилов спіткнувся на сходах, а потім побачив, що в одного з нових черевиків з носка відривається підошва. 21 листопада Крилов прийшовши до універмагу й зажадав обміняти костюм, а за черевики повернути гроші. Адміністрація універмагу обміняти костюм відмовилася, посилаючись на те, що костюм цілком доброякісний, відповідного розміру і ніяких серйозних причин для обміну немає. Що ж стосується черевиків, то адміністрація погодилася прийняти їх назад, але лише в обмін на іншу пару.
Питання: 1. Чи має право Крилов обміняти доброякісний костюм, фасон і забарвлення якого йому не сподобалося? 2. Які права має покупець у разі виявлення в купленому взутті дефектів виробничого характеру?
Задача № 9 Громадянка Єлісєєва придбала в магазині телевізор. Через 20 днів після купівлі телевізор вийшов із ладу. Купувальниця зажадала зміни телевізора, посилаючись на наявність у магазині телевізорів цієї моделі, а також на своє небажання усувати несправності в ґарантійній майстерні.
Питання: 1. Яким є порядок обміну товарів, для яких установлено ґарантійні терміни? 2. Чи зобов’язаний магазин обміняти телевізор у цьому випадку?
Задача № 10 Громадянка Мамонтова замовила в ательє пошиття костюма з дорогої тканини, придбаної за кордоном. Фасон костюма розробив художник ательє з урахуванням особливостей тканини й фігури замовниці, виконану замальовку фасону було узгоджено з Мамонтовою й долучено до договору. Ательє виконало всі роботи в строк. Коли замовниця прибула за отриманням готового виробу та приміряла його, вона заявила, що, на її думку, вибраний фасон костюма їй не підходить, оскільки він її старить і повнить. Закрійниця пояснила замовниці, що внести зміни в уже готовий виріб без збитку для його якості неможливо. Замовниця відмовилася узяти готовий костюм і зажадала від ательє виготовити інший костюм за новим фасоном. Ательє відмовилося виконати вимоги замовниці та у свою чергу зажадало оплатити виконану роботу. Замовниця звернулася до суду. У ході судового засідання адвокат Мамонтової стверджував, що ательє зобов’язане було попередити замовницю про особливості розробленого художником фасону. Крім того, підрядник зобов’язаний попередити замовника про обставини, які можуть вплинути на якість виробу.
Питання: 1. Які вимоги замовник має право поставити підряднику, у випадку якщо готовий виріб не задовольняє його за фасоном? 2. Яке рішення має прийняти суд?
Тема 15 |
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 243; Нарушение авторского права страницы