Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема. Природа. Пори року.



Мета: навчальна: практикувати всі види мовленнєвої діяльності; ознайомити учнів з новими лексичними одиницями і навчити їх вживати у власному мовленні на рівні речення; повторити раніше вивчені лексичні одиниці; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації;

розвивальна: удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність; підвищувати рівень особистої мотивації учнів у вивченні англійської мови; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки;

виховна: викликати в дітей бажання вчитися; вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, під час парної роботи – повагу до співрозмовника.

Обладнання: тематичні карти за темою “Seasons and Weather”.

Хід уроку

Warm up 1.Greeting, ‘Say ‘Hello! or Good morning!’ to your neighbour’

Revision 2. T-PL : Hello! Good morning! What is your name? Nice to see you! How are you?

3.  Stick the pictures of four seasons on the board. Ask pupils to name the seasons. Read the poem

Spring is green. Summer is bright. Autumn is yellow. Winter is white.

Presentation 4. Ex.1, p.10 Listen and repeat the drills.

       5. Ask pupils to complete the sentences using new words (e.g. It is cold and rainy in autumn. It is frosty and snowy in winter. It is warm and windy in spring. It is hot and sunny in summer)

Practice 6. Ex.2, p.10 read (before the first listening ask questions: What seasons do you know? Is it hot/cold in winter/summer? What weather do you like?)

       After reading ask pupils: what is the weather like in autumn? Is it cold? Is it sunny? Is it windy? What colour are the trees?

Reading 7. Ex.3, p.11 (agree or disagree, pupils read and choose the correct sentences)

Extra game Pantomime using flash cards about the weather (work in groups of 3-4)

       8. Work in pairs. Ask and answer Ex.4, p.11

       9. Ex.5, p.11 (Pupils name the pictures, then they read and complete and sentences)

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson Stick the flashcards “Seasons” on the board, pupils write the names under the pictures. Ask them “What season is it?”

Home Work  Read Ex.3, 4 p.12-13, draw your favourite season

Lesson 3                                                                                                        дата___________

Тема. Пори року. Погода

Мета: навчальна: закріпити нові лексичні одиниці; активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал; розвивати вміння та навички читання, письма усного монологічного мовлення;

розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять, спостережливість; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність; вчити ефективно співпрацювати підчас групової та парної роботи; розвивати вміння логічно висловлювати свою думку;

виховна: викликати в дітей бажання вчитися; вивчати іноземну мову; виховувати дисципліну, повагу до однокласників, звичку до систематичної розумової праці.

 Обладнання: картки за темою «Seasons. Months»

Хід уроку

Warm up   1. MP3 “The Alphabet Song’

              2. Stick pupils drawings on the board. Ask them to all out weather words.

Revision 3. Read Ex.3, 4 p.12-13

Presentation 4. Ex.1, p.12 listen and repeat (using flashcards)

       5. Ex.2, p.12 (ask pupils to make sentences using the table, written on the board)

                                     January                             winter

                                         March                            spring

                                          August       is in            autumn

                                        February                             winter

October

 

Extra game “Disappearing items” (write months of the year on the board. Do choral repetition of the words. Then rub out one of the words. Pupils chant the whole sequence

Practice 6. Group work Ex.3, p.12 (look at the pictures. Group1 read their text one by one. Then Group2 do the same.

       7. Ask and answer Ex.4, p.12 (Group2 answer the questions to the text of Group1 and vice versa)

Reading 8. Ex.5, p.12 (Write the sentences on the board and complete them with the pictures. Ask pupils to name the pictures. Then they complete the sentences one by one)

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson Pupils mime the weather words in pairs, using like and dislike sentences.       Home Work  Read Ex.3, p.12

Lesson 4                                                                                                        дата___________


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 172; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь