Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема. Мій улюблений шкільний предмет



Мета: навчальна: ознайомити учнів з новими лексичними одиницями і навчити їх вживати у власному мовленні на рівні речення; практикувати мовні засоби за темою; вдосконалювати компетенції читання, письма, усного монологічного та діалогічного мовлення; розвивальна: вчити ефективно співпрацювати підчас групової та парної роботи; розвивати вміння логічно висловлювати свою думку; розвивати довготривалу й оперативну пам'ять; виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших, формувати доброзичливу атмосферу в класі

Хід уроку

Warm up 1. Sing a song (mp3 “Back Pack Chant”)

Revision 2. Read Ex.2, p.26;

Presentation 3. Ex.1, p.28 (listen and repeat)

· Active listening, while looking at the pictures.

· Pupils take turns to read out the words.

· Ask: What is your favourite subject?

· What subject does Dan like?

Practice 3. Ex.2, p.28 (read and check yourself)

· Books closed, read the text, pupils listen.

· Ask: What subject does Dan like?

· Read the text again, pupils listen and read in silence.

· Pupils read the text in a chain

4. Ex.3, p.29 (look and say)

· Whose time-table is it?

· Which lessons does Ann/Tom/Jane like?

· Which lessons do the pupils like?

Team Spelling Game with weather words

Reading 5. Ex.4, p.29 (agree or disagree)

Miming Game with the words of school subjects

6. Pair Work Ex.4, p.29 (read and act out)

Speaking T: Make up your dialogue about favourite subjects.

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson Speak about your time-table

Home Work Read Ex.3, p.28

Lesson 12                                                                                                          дата________

Тема. На уроці. Мій улюблений шкільний предмет

Мета: навчальна: закріпити новий лексичний матеріал за темою «Шкільні предмети» формувати навички читання, письма, усного монологічного та діалогічного мовлення; розвивальна: розвивати мовленнєві компетенції, комунікативні здібності учнів, навички аудіювання та діалогічного мовлення; виховна: виховувати толеранте ставлення до однокласників.

Хід уроку

Warm up 1. Disappearing words game (school subjects)

2. Start a day-of-the-week chain round the class

Revision 3. Read Ex.3, p.28;

Presentation 4. Ex.1, p.30 (listen and repeat)

· Active listening, while looking at the pictures.

· Pupils take turns to read out the words.

· Ask pupils to make up sentences with the new words

4. Ex.2, p.30 (pupils read the sentences and complete them with the suitable word combinations)

Practice 3. Ex.3, p.31 (ask and answer, pair work)

4. Ex.3, p.31 (ask and answer, pair work)

Reading 5. Ex.4, p.31 (listen, read and act out)

· Books open, pupils listen and read the dialogue.

· Ask questions about the characters: Who are these children? What are they doing? What lesson is it? What colour is Kim’s dress? What colour is Tom’s T-shirt?

· Present words “paints” and “to draw”, mime the word “counting”. Drill the new words.

· Pupils read and act out the dialogue.

6. Group work (ask pupils to read the dialogue 2 and complete it.

Speaking T: Speak about your favourite lesson. (Ex.5, p.31)

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson Robot Game (the class pretends to be robots and do as you tell them. Say the classroom commands.

Home Work Read Ex.2, p.30, Ex.3,4, p.31

 

Lesson 1 3                                                                                                         дата________

Тема. Речі в класі.

Мета: навчальна: активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал; удосконалювати техніку читання; практикувати учнів у спілкуванні у формі діалогу-розпитування; вдосконалювати компетенції аудіювання та усного монологічного мовлення;

розвивальна: розвивати слухову, зорову пам'ять, увагу й логічне мислення; розвивати вміння логічно викладати свою думку; розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність;

виховна: виховувати бажання використовувати навчальний матеріал в житті.

Обладнання: набір шкільних речей.

Хід уроку

Warm up 1. Associations Game (school things) e.g. bag – book, pencil-case; pencil-case – pen, ruler, etc.

Revision 2. Read Ex.2, p.30, Ex.3,4, p.31

Presentation 3. Ex.1, p.32 (look, read and compare)

· Ask: How many books are there on the table? How many books are there on the shelf?

· Read the sentences, pupils read after you.

· Pay pupils’ attention to the words “this/these – here” and “that/those – there”

4. Ex.2, p.32 (complete the sentences, pair work)

Extra Game

· Put real school things round the class, drill each of the words.

· One pupil is a guide, he/she shows classroom and school things.

5. Ex.3, p.32 (look at the pictures, ask and answer / pair work)

Practice 6. Ex.4, p.33 (listen, read and act out)

Speaking T: Speak about your classroom. (Ex.5, p.33)

Writing Ex. p. (workbook)

Ending the lesson Anagrams Race Game (“gba” (bag)

Home Work Read Ex.1, p.32 , Ex.4, p.33.

 

 

Lesson 1 4                                                                                                         дата________


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 185; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь