Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема. Запрошення на святкування дні народження



Мета:

навчальна: організувати ознайомлення з новим лексичним матеріалом і навчити його вживати у власному мовленні; організувати усне тренування учнів по оперуванню Present Simple Tense; вчити учнів писати запрошення; практикувати учнів у спілкуванні у формі діалогу-розпитування; вдосконалювати компетенції читання, аудіювання;

розвивальна: мотивувати готовність брати участь у іншомовному спілкуванні; розвивати інтелектуальні і пізнавальні здібності, різні типи пам’яті – слухову, зорову, оперативну, тривалу, розвивати увагу, уяву;

виховна: виховувати доброзичливу атмосферу в класі.

Обладнання: таблиці «Present Simple Tense», «Wh-words» , тематичні картки «Місяці»

Хід уроку

Warm up 1. Disappearing items (months using the flashcards)

Revision 2. Ex.1, p.72 (miming game)

Presentation 3. Ex.1, p.74 (pupils listen and read first chorally, than individually)

4. Ex.2, p.74 

· Pupils read and complete the sentences for Ann;

· Act out the dialogue

Vocabulary Practice 5. Ex.3, p.75

· pupils listen and repeat,

·  play a miming game

Grammar Revision «Present Simple Tense»

6. Ex.3, p.75 (pupils look at the pictures and say what the children do at the parties)

Speaking 7. Ex.4, p.75 (pupils work in pairs, ask and answer the questions)

Writing Ex. 1 p. 49 (workbook) «Wh-words»

Ending the lesson

Home Work   Ex.1(5), p.72  WB

 

Lesson 3 6                                                                                                         дата________

Тема. Мій день народження. Вечірка

Мета:

навчальна: практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; підготувати до самостійного висловлювання про власний день народження на основі прочитаного тексту; практикувати учнів у спілкуванні у формі діалогу-розпитування;

розвивальна: розвивати мовну здогадку, вміння порівнювати, узагальнювати явища, що вивчаються, робити власні висновки; розвивати інтелектуальні і пізнавальні здібності, різні типи пам’яті – слухову, зорову, оперативну, тривалу, розвивати увагу, уяву;

виховна: виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.

Обладнання: таблиці «Present Simple Tense», «Seasons»

Хід уроку

Warm up 1. Jump Game( seasons using the flashcards): ask children to stand at their desks, hold up a flashcard and say a word, if the word is the same as the flashcard, they jump.

Revision 2. Ex.1(5), p.72  WB (pupils read their question and answer)

Presentation 3. Ex.1, p.76

· Pupils look at the picture, ask what they see

· pupils listen and read, pointing to the objects while they are reading the lines

· choral and individual reading

4. Ex.2, p.76 

· ask pupils to look at the picture and point to the objects and people while they are listening to the text;

· pre-teach the words “blow” and “candles”

· choral reading, in-a-chain-reading

· ask pupils: -What holiday has Ann got? What day is her birthday? What do the children do at the party?

Practice 5. Ex.3, p.77 (pupils work in pairs, agree or disagree)

Speaking 6. Ex.4, p.77 (pupils work in pairs, ask and answer)

Writing Ex. 3 p. 50 (workbook)

Ending the lesson

Home Work   Ex.1, p.50  WB, Ex. 2 p. 76, Ex. 5 p. 77 (прочитати)

 

 

Lesson 3 7                                                                                                         дата________

Тема. Свята. Подарунки на свята

Мета:

навчальна: організувати ознайомлення з новим лексичним матеріалом і навчити його вживати у власному мовленні; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; практикувати учнів у спілкуванні у формі діалогу-розпитування;

розвивальна: розвивати мовну здогадку, вміння порівнювати, узагальнювати явища, що вивчаються, робити власні висновки; розвивати кмітливість, логічне мислення і мовленнєву реакцію; розвивати різні типи пам’яті – слухову, зорову, оперативну, тривалу, розвивати увагу, уяву;

виховна: виховувати доброзичливість, толерантність.

Обладнання: таблиці «Present Simple Tense»

Хід уроку

Warm up 1. Spelling Shark

Revision 2. Ex.1, p.50  WB (pupils read their words)

Presentation 3. Ex.1, p.78

· pre-teach the words “glass”, “cotton”

· pupils match the words into the sentences

· write the sentences on the board

4. Ex.2a, p.78 (pupils listen, repeat the words and point to the pictures)

5. Ex.2b, p.78 (pair work, pupils ask and answer about the toys on toys on the picture)

Practice 6. Ex.3, p.79

· pupils work in pairs, act out the dialogue

· ask pupils: Who has got a birthday? Has Ann got many presents? Does she like them?

Reading 7. Ex.4, p.79

· pupils look at the sentences and name the pictures in them using the letters in brackets

· several pupils write these words on the board

· read the text, pupils, listen and read in silence

· pupils read the text in a chain

Post-Reading 8. Ex.5, p.79 (ask pupils to tell about their birthdays)

Writing Ex. 1 (1-4) p. 51 (workbook)

Home Work   Ex.1 (5-7) , p.51  WB, Ex. 5 p. 79 (прочитати)

 

Lesson 3 8                                                                                                         дата________


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 197; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь