Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


СТРУКТУРА РОБОЧОГО КАПІТАЛУ КОМПАНІЇ (ЗА НСБО)



 

  Оборотні активи Код рядка балансу на 1.01.2009 Поточні зобов’язання Код рядка балансу На 1.01.2009
  Запаси:     11 431,6 Короткостро- кові  кредити банків   500   4437,3
  — виробничі запаси     100     4 479,8 Поточна забор- гованість за довгостроко- вими  зобов’я- заннями     510     0,0
— тварини на вирощування та відгодівлю   110   0,0 Векселі  ви- дані   520   0,0
  — незаверше- не виробництво   120   517,2 Кредиторська заборгованість за  товари,  ро- боти, послуги   530   1386,6
  — готова                         про- дукція   130   5984,2 Поточні  зо- бов’язання за розрахун- ками:     0,0
— товари 140 450,4 з  отриманих авансів 540 0,0
Векселі отримані 150 0,0 з бюджетних платежів 550 15,6
Дебіторська забор- гованість за товари, роботи, послуги     9 977,3   зі страхування   560   0,0
— чиста  реалі- заційна вартість 160 5864,6 з оплати праці 570 14,5

 

 

Закінчення табл. 11.1

 

  Оборотні активи Код рядка балансу   на 1.01.2009   Поточні зобов’язання Код рядка балансу   На 1.01.2009
— первісна вар- тість 161 5864,6 з учасниками 580   30,9
— резерв  сум- нівний боргів 162 0,0 з учасниками 590   0,0
Дебіторська забор- гованість за роз- рахунками     0,0 із внутріш- ніх розрахун- ків   600   0,0
—з бюджетом 170 487,6 Інші поточні зобов’язання 610   0,0
—за виданими авансами   180   840,3 Усього поточні зобов’язання   620   18 917,1
— з нарахова- них доходів 190 0,0

 

— з внутріш- ніх розрахунків 200 0,0
Інша поточна де- біторська забор- гованість   210   2784,8
Поточні  фінансо- ві інвестиції 220 0,0
Грошові кошти та їх еквіваленти:   1207,9
— у національ- ній валюті 230 1117,3
— в іноземній валюті 240 0,0
Інші оборотні ак- тиви 250 90,6
Усього оборотних активів 260 22 616,8
Робочий капітал   3699,7

 

Управління робочим капіталом здійснюється з метою оптимі- зації обсягу й структури оборотних активів, обґрунтування дже- рел їх фінансування за збереження компромісу між обсягом обо- ротних активів підприємства та ризиком втрати його ліквідності. Для досягнення цієї мети необхідно:

·визначити потребу в робочому капіталі, розмір і структуру оборотного капіталу;

·здійснити моніторинг рівня оборотних активів, аналізувати ефективність використання робочого капіталу та його складових

(товарно-матеріальних запасів, дебіторської та кредиторської за- боргованості);

·визначити джерела фінансування оборотного капіталу та за- пропонувати їх оптимальну структуру, дотримуватися оптималь- ної пропорції між короткостроковими та довгостроковими фінан- совими  ресурсами  для  підтримки  планового  обсягу  робочого

капіталу;

·проаналізувати основні стратегічні та операційні управлінсь- кі рішення, які впливають на рівень робочого капіталу;

·обґрунтувати доцільність інвестування в зростання робочого капіталу, визначити вплив зростання робочого капіталу на дохід- ність компанії.

Ґрунтуючись на принципах вартісно-орієнтованого управлін- ня, критерієм оптимізації розміру робочого капіталу має стати показник додаткового чистого доходу, який отримає компанія від інвестування в зростання робочого капіталу. Таким чином, фі- нансова доцільність інвестування в робочий капітал компанії доводиться за критерієм додаткового чистого прибутку, отрима- ного в результаті зростання обсягів продажів, який зумовлений інвестуванням в оборотні активи компанії, та вартістю фінансо- вих ресурсів, за рахунок яких був збільшений робочий капітал:

Pr 0 – Pr 1 > (WC 0 – WC 1 ) · K k ,                  (11.2)

де Pr 0 ,Pr 1 — прибуток до та після інвестування в робочий капітал компанії;

WC 0 ,WC 1  — розмір робочого капіталу до та після додаткового інвестування;

K k — вартість фінансових ресурсів.

Водночас доволі часто, компанії змушені збільшувати робо- чий капітал унаслідок погіршення умов функціонування, поси- лення конкурентної боротьби (наприклад, боротьба за клієнтів вимагає збільшення термінів відстрочки платежів, утримування значних товарно-матеріальних запасів). У такому разі обґрунту-


 

вання управлінських рішень про збільшення робочого капіталу має стратегічне, а не фінансове підґрунтя.

 

Приклад. Дистрибуторська компанія, яка діє на фармаце- втичному ринку, перебуває на етапі активного зростання. Для посилення ринкових позицій, залучення нових клієнтів і збіль- шення обсягів продажів необхідно розширити товарний асор- тимент продукції та запропонувати аптекам більш вигідні умови оплати з відстрочкою платежів. При незмінних умовах придбання лікарських засобів у фармвиробників, компанія має проінвестувати в робочий капітал (на збільшення товарних запасів і дебіторської заборгованості) 5 млн грн.

Припустимо, що нарощування робочого капіталу планується здійснити за рахунок коштів власника, який оцінює їх альтерна- тивну вартість на рівні 30 % річних. Це означає, що фінансова доцільність такого інвестування відбудеться а умов, коли дис- трибуційна компанія в результаті вищезазначених змін отримає додатковий прибуток понад 1,5 млн грн (5 млн грн · 0,3).

На розмір робочого капіталу суттєво впливають такі чинники, як галузева специфіка функціонування компанії, стратегія та динаміка її розвитку, прийнятий рівень ризикованості ведення бізнесу.

Природа галузевої специфіки, яка позначається на операцій- ному циклі, масштабах робочого капіталу, зумовлює необхідність вкладання довгострокових фінансових ресурсів у оборотні акти- ви компанії. Очевидно, що, на відміну від підприємств сфери по- слуг, промислові компанії для здійснення своєї діяльності мають створювати значні запаси, а будівельні компанії постають перед необхідністю фінансувати утримання незавершеного виробницт- ва. Наявність значних обсягів кредиторської заборгованості харак- терно для компаній, які є учасниками вертикально-інтегрованих груп, або належать до сфери бізнесу, де застосовується передпла- та (телекомунікаційні компанії, які надають послуги зв’язку).

Майже для всіх компаній характерна залежність розміру ро- бочого капіталу від динаміки продажів. Темпи їх зростання мо- жуть бути як однаковими (за збереження структури операційного та фінансового циклів), так і випереджаючими.

Потреба в робочому капіталі значною мірою залежить від об- раної стратегії підприємства. Доволі часто намагання досягти показників клієнтської складової системи стратегічних індикато- рів компанії спричиняє зміни умов та якість обслуговування. На- приклад,  для  посилення  конкурентних  позицій  компанія  може


 

запропонувати своїм клієнтам постійний доступ до широкого асортименту товарів. Це призведе до зростання запасів, зниження їх оборотності та потреби в додаткових фінансових ресурсах, які забезпечать зростання робочого капіталу.

Оптимальний обсяг робочого капіталу залежить від виду, напряму й масштабу діяльності підприємства. Але фінансисти стверджують, що регулювання розміру робочого капіталу по- чинатиметься з управління операційним циклом, який має бути джерелом генерування грошових потоків. Для оцінювання ефективності операційного функціонування фахівці пропону- ють порівнювати розмір робочого капіталу з власним капіта- лом підприємства, що містить накопичений прибуток минулих років та дає можливість відстежувати прибутковість підпри- ємства.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 174; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.019 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь