Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Відмінності йонної полімеризації від радикальної



Здійснені упродовж десятків років дослідження вчених різних країн дали змогу нарешті остаточно визначити відмінності між радикальною та йонною полімеризаціями. Наведемо головні з них.

По-перше, як і будь-яка реакція йонного типу, йонна полімеризація винят­ково чутлива до природи середовища: зміна його полярності може змінити кінетику процесу та спричинити утворення макромолекул різної будови. Для радикальної полімеризації полярність розчинника у цьому аспекті не має значення. Вона може вплинути тільки на молекулярну масу полімеру внаслідок передавання ланцюга на розчинник.

Друга відмінність стосується впливу ініціатора. У радикальних процесах ланцюг, який росте, "забуває" про будову ініціатора вже через 2-3 приєднані ланки мономера. Природа ініціатора впливає лише на швидкість генерації первісних радикалів, яка завжди є лімітувального стадією полімеризації. Зовсім інакше ведуть себе йонні ініціатори, фрагменти яких (крім вільних йонів) можуть брати участь також і у стадіях росту, передавання і навіть обривання ланцюга. Швидкість їхньої взаємодії з мономерами може бути як меншою, так і більшою за швидкість росту ланцюга.

Третьою відмінністю йонної полімеризації є неможливість бімолекулярного обривання: активні центри цього процесу - йони однакового заряду, які можуть тільки відштовхуватися. Кінетичне обривання під час йонної поліме­ризації взагалі відзначається нечасто, а якщо і відбувається, то мономолекулярно. Нагадаємо, що загибель радикала можлива тільки у разі його зустрічі з іншим радикалом, тобто за бімолекулярним механізмом.

Нарешті, під час йонної полімеризації можна тонко регулювати структуру та молекулярну масу полімеру. Лише йонні процеси дають змогу одержувати стереорегулярні та монодисперсні полімери.

Будь-яка полімеризація виникає внаслідок розривання ковалентного зв'язку у молекулі мономера. Цей розрив, як відомо, може відбуватись гомолітично, і тоді утворюються радикали - активні центри радикальної полімери­зації. Під час гетеролітичного розриву утворюються йони - активні центри йонної полімеризації. Отже, для вінілового мономера активними центрами можуть бути три стани тривалентного вуглецю: радикал, карб аніон, карб катіон і відповідно до них він може вступати у радикальну, аніонну та катіонну полімеризацію.

Якщо радикали - короткоживучі, то вільні карбаніони й карбкатіони можуть існувати достатньо довго. І коли в органічній хімії йдеться про йонні реакції, часто мається на увазі, що участь у них беруть не йони вуглецю, а сильно поляризовані інтермедіати, йонний стан яких проявляється лише як одна з резонансних структур. Наприклад, промисловий мономер формальдегід із сильно поляризованим карбонільним зв'язком часто в реакціях виступає як йонна сполука, і це пояснюється резонансом СН2=0 « СН2 +-0-. Таку поляри­зацію ковалентного зв'язку можна зобразити і так: СНd+ = О d -. Для металоор­ганічних сполук RМе, які можна розглядати як солі металу Ме та кислоти R-Н, була запропонована ще одна форма запису R-,Ме+. Такі асоційовані протийони називають йонною парою. Це поняття у 1926 році ввів у хімію видатний данський вчений Нільс Янниксен Б'єррум (1879-1958). Тоді було відомо, що неорганічні солі під час розчинення у воді повністю дисоціюють. Вважалося, що так само вони поводитимуться і в інших розчинниках. Водночас виявилося, що розчин NaС1 у рідкому аміаку веде себе як слабкий електроліт, і його електропровідність описується тими самими рівняннями, що й для водних розчинів оцтової кислоти, де вона лише в невеликій кількості містяться у вигляді вільних йонів. Щоб пояснити це явище, Б'єррум припустив, що в рідкому аміаку і в інших неводних розчинах протилежно заряджені йони асоціюють у нейтральні йонні пари, які не впливають на електропровідність розчину. З часом йонні пари були виявлені у багатьох органічних реакціях, але особливе місце ці сполуки посідають у йонній полімеризації.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-07; Просмотров: 100; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь