Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Аніонна полімеризація вінілових мономерів



 Початкові дослідження аніонної полімеризації

Перші спрямовані дослідження аніонної полімеризації були виконані на і початку XX століття. У 1910 році англійські дослідники Ф. Метьюз та Е. Стрейндж одержали патент на полімеризацію бутадієну та ізопрену у присутності лужних металів. За чотири роки видатний німецький хімік Вільгельм Шленк (1879-1943) опублікував статтю, в якій описав отримання високомолекулярного полістиролу та 1-фенілбутадієну під дією тонкодисперсного натрію в етерному середовищі. Водночас ніяких уявлень про механізм будь-якої полімеризації тоді не існувало, і лише у 1920 році Герман Штаудінгер дійшов висновку щодо ланцюгового характеру полімеризаційного процесу. Він, напевно, і вперше виявив аніонний характер полімеризації формальдегіду під дією метилату натрію. У 1928 році майже одночасно з'являються незалежні публікації майбутнього лауреата Нобелівської премії професора Гейдельберзького універ­ситету Карла Вальдемара Циглера (1898-1973), професора Ленінградського університету Сергія Васильовича Лебедєва (1874-1934) та вже згадуваного Вільгельма Шленка. Якщо Циглер і Лебедєв вважали, що під час дії натрію на бутадієн утворюється динатрієва похідна

і подальший процес полімеризації полягає у приєднанні мономера за зв'язком С-Nа, то, за Шленком, при цьому утворюється радикал, що ініціює відповідну полімеризацію,

Нижче буде показано, що істина полягала саме в об'єднанні цих, здавалося б, протилежних, концепцій. Водночас більшість дослідників того часу підтримували механізм Шленка.

Однозначно радикальний механізм полімеризації у присутності металевого натрію був відкинутий завдяки красивому експерименту видатних радянських учених Абрама Давидовича Абкіна (1903-1983) та Сергія Сергійовича Медведєва (1891-1970) у Фізико-хімічному інституті ім. Карпова. (Треба зазначити, що цей московський інститут був першою науковою установою у СРСР, де почалися фундаментальні дослідження з полімерної хімії).

Істина полягала саме у поєднанні йонної концепції І Циглера та радикальної Шленка. Насправді спочатку утворювалися йон-і радикали, які миттєво димеризувалися з утворенням біаніонів:

Хоча довгоживучий характер аніонних активних центрів був зафіксова­ний і в дослідах Абкіна та Медведєва, і в роботах Циглера, лише через 20 років, у 1956 р., професор університету при Нью-Йоркському дослідницькому полімерному центрі Майкл Шварц заново відкрив безобривну полімеризацію і чітко продемонстрував усі можливості таких систем. Саме Шварцу належить термін "живучі полімери", який одразу ж закріпився в науковій літературі (у нас частіше кажуть "живі полімери", і цією назвою ми будемо користуватися надалі). Шварцу також належать поняття "мертві" та "сплячі" полімери, які теж широко використовуються у полімерній хімії.

Отже, під час аніонної полімеризації вінілових мономерів активними центрами реакції є карбаніони, що мають вигляд йонних пар або вільних йонів. Карбаніони є важливими проміжними сполуками у багатьох органічних реак­ціях.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-07; Просмотров: 81; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.007 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь