Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вплив глобалізації на освітні системи.



 

Глобалізація – це процес інтеграції людства в єдине ціле, все більш зростаючий вплив загальнолюдських, світових процесів на долі окремих країн і народів, а також всього людства в цілому.

Глобалізація освіти – це суперечливий процес:

- з одного боку освіта стає все більш автономною, плюралістичною, відкритою суспільному управлінню;

- з іншого боку росте залежність вузів від ринкових сил;

Процес глобалізації передбачає комплексну трансформацію інституту освіти, видозміну життєвих траєкторій його суб'єктів, змісту, форми та методів навчання, переосмислення сутності, продуктів і цілей освітньої діяльності.

Процес глобалізації освіти має свої особливості на пострадянському просторі:

- з одного боку навчальні заклади потребують відновлення класичних традицій (перш за все традиції університету як вільної та автономної спільноти);

- з іншого боку необхідно врахувати глобальний контекст соціальних, політичних та культурних трансформацій;

В умовах поглиблення процесу глобалізації освіти необхідним стає розвиток інформаційної культури. Вона передбачає розвиток навичок по використанню технічних приладів, здатності активно використовувати інформаційні технології і т.д.

 

Поряд з глобалізацією розглядають також процес інтернаціоналізації освіти. Інтернаціоналізація освіти – це процес систематичної інтеграції міжнародної направленості освітньої дослідницької і сервісної функцій закладів освіти, який виступає необхідним кроком і напрямку глобалізації освіти. Основна відмінність глобалізації і інтернаціоналізації освіти полягає в тому, що глобалізація не визнає національних меж, а інтернаціоналізація передбачає функціонування освіти в рамках державних систем.

Глобалізація має як позитивні так і негативні наслідки для освітніх систем. З одного боку завдяки глобалізації вища освіта стає більш автономною, плюралістичною, і відкритою суспільному управлінню. Глобалізація в освіті має також ряд інших позитивних наслідків. Перш за все слід назвати зростання кооперації та взаємодії між студентами та викладачами різних навчальних закладів. Також за допомогою процесу глобалізації стало можливим втілення ідей академічної мобільності, тобто можливості для студентів і викладачів вільно переміщатись між країнами. Глобалізаційні процеси мають позитивні наслідки і для ситуації гендерної нерівності в освіті. Глобалізація підкреслює ту тенденцію, що жінки отримують таку ж по якості освіту як чоловіки, або навіть кращу. Також завдяки глобалізації зростає значення громадянського суспільства у структуризації університетської політики. Ще одними безперечно позитивним наслідком глобалізації в освіті є гнучкі схеми підготовки кадрів, які передбачають більш ефективне накопичення людського капіталу.

З іншого боку зростає залежність вузів від ринкових сил, поглиблюється соціальна нерівність, що виражається в формуванні нових ієрархій в глобальному просторі вищої освіти і обмеженні доступу окремих соціальних груп до якісних освітніх послуг. Також тенденції тотальної стандартизації при порушенні принципів незалежності і творчої автономії можуть призвести до посилення контролю за діяльністю освітніх організацій і зниження університетської професійної компетентності. Глобалізація освітнього простору також спричиняє зростання залежності вузів від ринкових факторів. Також існує ризик зниження професіоналізму викладацької діяльності, адже глобалізація спричиняє утвердження ідеології менедежералізму, де основною цінністю визнається досягнення результату за допомогою використання уніфікованих процесів прийняття рішень. Також у сучасних умовах виникає феномен академічного капіталізму, коли освітня діяльність перетворюється на бізнес, супроводжується якісною рекламою, розробкою нових видів сервісів і продуктів. Та й сама уніфікація національних освітніх систем несе у собі значну небезпеку. Недостатня увага до культурних відмінностей та слабка міжкультурна комунікація можуть призвести до втрати освітніми системи свого творчого потенціалу.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 185; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь