Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Соціальна нерівність в освіті.
Говорячи по соціальну нерівність в освіті слід звернути увагу на процес диференціації освіти по лінії «масова-елітна». Термін "елітна освіта" використовується в літературі неоднозначно, часом у різних сенсах. Перш за все, елітною називають освіту високої якості. Під ним розуміють також освіту, націлену на підготовку еліти - Питання про диференціацію Їх аргументи не позбавлені підстав. Але відомо також, що егалітарні теорії Слід також звернути увагу на гендерні нерівності в освіті. На сьогодні не можна стверджувати, що доступ до середньої чи вищої освіти є нерівним для чоловіків і жінок. Жінки на рівні з чоловіками можуть отримувати середню освіту і вступати до вищих навчальних закладів. Але якщо проблема нерівного доступу жінок до освітніх ресурсів втрачає актуальність, то існування гендерної нерівності у процесі початкової та середньої освіти заслуговує уваги. Гендерна стратифікація в школі виявляється в тому, що якщо в школі є чоловіки, то, з більшою ймовірністю, вони - керівники. Крім того, деякі предмети і дисципліни ідентифікуються у студентів і школярів зі статтю викладача. Тим самим може психологічно програмуватися вибір професії залежно від статі (фізико-математичний блок - для хлопчиків, філологічний і природничий - для дівчаток). Гендерні особливості стилів викладання та спілкування в освіті заслуговують окремої уваги. Наприклад, американські вчені відзначають, що починаючи з дошкільного віку педагоги заохочують хлопчиків до самовираження й активності, а дівчаток - до слухняності і старанності, охайного зовнішнього вигляду. Психологічні дослідження виявили такі тенденції впливу вчителів на гендерну соціалізацію дітей: - хлопчиків хвалять частіше, ніж дівчаток. Хлопчиків частіше хвалять за їх знання і за правильні відповіді, а дівчаток - за слухняність і старанність. Засуджують хлопчиків частіше через невміння поводитися, а дівчаток - за помилки у відповідях.
Якщо резюмувати огляд, то виходить, що в системі освіти складається ситуація, при якій:
Найбільш очевидним наслідком гендерної нерівності в освіті є відтворення цілої системи помилкових гендерних стереотипів. Працівникам освіти необхідно бути більш уважними до тих форм і моделей міжособистісної взаємодії, які встановлює гендерна нерівність у школах, і до змісту навчальних планів і підручників. Важливо розуміти, що незбалансовані у гендерному відношенні навчальні плани та матеріали можуть обмежувати соціальний і культурний розвиток як хлопчиків, так і дівчаток. Також слід розглянути вікову та територіальну нерівності у освіті. Проблема ейджизму у сфері освіти є актуальної для України та інших пострадянських країн. Якщо попередньо розглянуті нерівності більшою мірою стосувались учнів, то вікова нерівність безпосередньо зачіпає викладачів. Молодим спеціалістам складно, навіть практично не можливо, зайняти керівні посади у освітніх організаціях, навіть якщо їх компетентність не викликає сумніву. У даному випадку значно більше цінується досвід. Протраві є нерівності повзуні з розглянутою вище проблемою елітної освіти. Діти, проживаючі в сільській місцевості мають значно менший доступ до елітної освіти, ніж діти, що проживають у містах. Та й якість освіти є територіально диференційованою, адже міські школи мають більш кваліфікований персонал та краще матеріальне забезпечення.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 275; Нарушение авторского права страницы