Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття «масова комунікація» виникло на початку ХХ ст. у США, автором якого був психолог Ч.Кулі.



Термін «масова комунікація» вживається як у вітчизняній, так і в зарубіжній літературі неоднозначно, яким позначають три явища:

1)процес передачі та поширення інформації на масову аудиторію; 2) власне інформацію 3) засоби масової комунікації.

Масова комунікація – це технічна форма комунікації, яка дозволяє швидко передавати інформацію публічно великій, різнорідній і об’єктивно безособистісній аудиторії.

МК- це процес передачі інформації, розповсюдження повідомлень серед чисельно великих та зосереджених у часі аудиторій за допомогою технічних заслбів.

Масова комунікація перш за все характеризується:

· Наявністю технічних засобів, що забезпечують регулярність, і тиражування;

· Соціальної значімастью інформації, що сприяє підвищенню мотивованості масової комунікації;

· Масовістю аудиторії, яка вследст її рассредоточенности і анонімності вимагає ретельно продуманої ціннісної орієнтації;

· Багатоканального і можливістю вибору комунікативних засобів, що забезпечують варіативність і разом з тим нормативність масової комунікації.

Головною умовою, що визначає масову комунікацію, є специфіка аудиторії і комунікатора.

СХЕМА МК

Замовник - Комунікатор - ЗМІ або тех. засоби - Реципієнти

Особливості масової комунікації за Деннісом МакКвейлом:

1) спрямована на великі аудиторії;

2) має відкритий, публічний характер;

3) вимагає зазвичай складної формальної організаційної структури;

4) соціально-культурна неоднорідність аудиторії, що бере участь у процесі комунікації;

5) комунікант, як правило, володіє знанням про соціальний статус комунікатора;

6) комунікація виконує функцію згуртування аудиторії навколо спільної мети в ім'я вирішення спільних завдань;

7) одночасний контакт з великим числом людей, віддалених один від одного і від комунікатора.

Масова комунікація реалізує ряд соціальних завдань:

· створення та підтримка загальної картини світу

· надання конкретних знань спільнот та людей

· соціалізація(залучення людини до дійсності)

· надання аудиторії розважальної інфо(відпочити)

ЗМІ- це розгалужена система установ, що займаються збором, обробкою, поширенням інфо.

ЗМК- це спеціалізовані установи для відкритого, публічного передавання будь-якої інформації, будь-якими засобами за допомогою спеціального технічного інструментарію.

Інформація- в широкому розумінні абстрактне поняття, яке має багато значень, в залежності від контексту.

Інформація є глобальною проблемою сучасності, бо саме від неї залежить успішний розвиток суспільства. У нездоровому суспільстві, як правило, є почуття інформаційного голоду.

Інформація-це нові знання, які отримує споживач(суб’єкт) у результаті сприйняття і переробки певних відомостей.

Пануючі у закордонних учених точки зору на інформацію добре систематизував Ф. Махлуп:

1) інформація — процес передачі знань, сигналу чи повідомлення;

2) інформацією є поточні дані про перемінні величини в деякій галузі діяльності, систематизовані відомості щодо основних причиних зв'язків, котрі містяться у знанні як понятті більш загального класу, по відношенню до якого інформація є підлеглою;

3) інформація є знання, які передані кимось іншим чи набуті шляхом власного дослідження чи вивчення;

4) інформація є знання про якусь особу подію, випадок чи щось схоже

Коган В.З. виділив з усіх визначень спільні моменти. Це чотири компоненти:

1) процес пізнання чогось, про що передається інформація;

 2) того, хто передає інформацію;

3) того, хто сприймає інформацію;

4) самої інформації

Властивості інформації

Характерною рисою інформації від інших об'єктів природи й суспільства, є дуалізм: на властивості інформації впливають як властивості вихідних даних, з яких складається змістовну частина, і властивості методів, фіксують цю інформацію.Найважливішими видаються такі загальні якісні властивості: об'єктивність, достовірність, повнота, точність, актуальність, корисність, цінність, своєчасність, зрозумілість, доступність, стислість тощо.

Об'єктивність інформації. Об'єктивний – існуючий поза навіть від людської свідомості. Приклад. Повідомлення «На вулиці тепло» несе суб'єктивну інформацію, а повідомлення «На вулиці 22 °З» – об'єктивну, але з точністю, яка від похибки кошти виміру. Обективну інформацію можна з допомогою справних датчиків, вимірювальних приладів. Отражаясь у свідомості конкретної людини, інформація перестає бути об'єктивної, оскільки, перетворюється (більшою або меншою мірою) залежно від думки, судження, досвіду, знань конкретного суб'єкта.

Достовірність інформації. Інформація достовірна, якщо вона відбиває справжній стан речей. Об'єктивна інформація завжди достовірна, але достовірна інформація може бути як об'єктивної, і суб'єктивної. Недостовірною інформація то, можливо з таких причин:

– навмисне спотворення (дезінформація) чи ненавмисне спотворення суб'єктивного властивості;

– спотворення внаслідок впливу перешкод й не дуже точних засоби її фіксації.

Повнота інформації. Інформацію може бути повної, коли його достатньо розуміння та прийняття рішень.

Неполная інформація можуть призвести до хибному висновку чи рішенню.

Точність інформації визначається ступенем її близькості реального стану об'єкта, процесу, явища тощо.

Актуальність інформації – важливість для нашого часу, злободенність, нагальність. Тільки вчасно отримана інформація може бути корисною.

Корисність (цінність) інформації. Корисність можна оцінити стосовно потреб конкретних її споживачів і оцінюється за тими завданням, які можна вирішити з її допомогою.

Найбільш цінна інформація – об'єктивна, достовірна, повна, і актуальна. У цьому треба враховувати, як і необ'єктивна, недостовірна інформація (наприклад, художньої літератури), має велике значення в людини.

Старіння інформації залежить від зменшенні її цінності з часом. Старить інформацію саме час, а поява нову інформацію, яка уточнює, доповнює чи відкидає в цілому або частково більш ранній час. Науково-технічна інформація старіє найшвидше а, естетична (витвори мистецтва) – повільніше.

Згідно Закону України «Про інформацію» існують такі види інформації:

Статистична інформація - це офіційна документована державна інформація, яка дає кількісну характеристику масових явищ та процесів, що відбуваються в економічній, соціальній, культурній та інших сферах життя.

Адміністративна інформація (дані) - це офіційні документовані дані, що дають кількісну характеристику явищ та процесів, що відбуваються в економічній, соціальній, культурній, інших сферах життя і збираються, використовуються, поширюються та зберігаються органами державної влади (за винятком органів державної статистики), органами місцевого самоврядування, юридичними особами відповідно до законодавства з метою виконання адміністративних обов'язків та завдань, що належать до їх компетенції.

Масова інформація - це публічно поширювана друкована та аудіовізуальна інформація. Друкованими засобами масової інформації є періодичні друковані видання (преса) - газети, журнали, бюлетені тощо і разові видання з визначеним тиражем. Аудіовізуальними засобами масової інформації є: радіомовлення, телебачення, кіно, звукозапис, відеозапис тощо.

Інформація державних органів та органів місцевого і регіонального самоврядування - це офіційна документована інформація, яка створюється в процесі поточної діяльності законодавчої, виконавчої та судової влади, органів місцевого і регіонального самоврядування.

Правова інформація - це сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про право, його систему, джерела, реалізацію, юридичні факти, правовідносини, правопорядок, правопорушення і боротьбу з ними та їх профілактику тощо.

Інформація про особу - це сукупність документованих або публічно оголошених відомостей про особу .Основними даними про особу (персональними даними) є: національність, освіта, сімейний стан, релігійність, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Інформація довідково-енциклопедичного характеру - це систематизовані, документовані або публічно оголошені відомості про суспільне, державне життя та навколишнє природне середовище. Основними джерелами цієї інформації є: енциклопедії, словники, довідники, рекламні повідомлення та оголошення, путівники, картографічні матеріали тощо, а також довідки, що даються уповноваженими на те державними органами та органами місцевого і регіонального самоврядування, об'єднаннями громадян, організаціями, їх працівниками та автоматизованими інформаційними системами.

Соціологічна інформація - це документовані або публічно оголошені відомості про ставлення окремих громадян і соціальних груп до суспільних подій та явищ, процесів, фактів.Основними джерелами соціологічної інформації є документовані або публічно оголошені відомості, в яких відображено результати соціологічних опитувань, спостережень та інших соціологічнихдосліджень.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 205; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.02 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь