Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Прізвища вітчизняних авторів, котрі публікувались на іноземній мові, а також прізвища закордонних авторів, що публікувались на українській мові, вказуються в тексті на мові видання.



Першочергово в списку подають опис законодавчих і нормативних джерел, доповідей керівників держави, а потім іншу літературу.   Наприклад:

1. Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 27–28. – Ст. 180.

2. Закон України «Про вищу освіту». — К.: Парламентське вид-во, 2006. - (Закони України).

3. Конституція України. - К.: Літера ЛТД, 2006.

4. Положенням Кабінету Міністрів України «Про порядок проведення аукціонів (прилюдних торгів) з реалізації заставленого майна» від 22 грудня 1997 року №1448.

5. Цивільний кодекс України. - Харків: ООО «Одиссей», 2006.

6. Артюх С. Основи наукових досліджень: [підручник] /Артюх С. - Харків.: УІПА, 2006.

7. Афанасьєв А. Основи наукових досліджень: [навч. посібник] /Афанасьєв А. - Х.: ХНЕУ, 2005.

8. Білоусова Т. Основи наукових досліджень: [навч. посібник] /Білоусова Т. - Кам'янець-Подільський: Кам'янець-Подільський держ. ун-т. 2004.

9. Білуха М. Т. Основи наукових досліджень: [підручник для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів] /Білуха М. Т. - К.: Вища школа, 1997.

10. Готт В.С. Категории современной науки (становление и развитие) / Готт В. С., Семенюк Э. П., Урсулл Д. Д. - М.: Мысль, 1984.

11. Кузин Ф. А. Магистерская диссертация / Ф. А. Кузин. - М., 1997.

І ТАК ДАЛІ в суворо алфавітному порядку

 

Зразок анотації (до індивід. Роб. № 1 – завдання 2)

Для того, щоб правильно сформулювати анотацію, читається повністю те джерело, до якого Ви будете писати анотацію – стаття, частина книги, підручника (або, якщо анотація до всієї книги, то читається вся книга), а потім вже формулюєте анотацію. Але анотація завжди подається на початку джерела, НАПРИКЛАД:

ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЕКТУВАННЯ ТА ЇХ ВИКОРИСТАННЯ НА ФАКУЛЬТАТИВНИХ ЗАНЯТТЯХ В КУРСІ «ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНИХ ЗНАНЬ»

О. О. Павленко

кандидат педагогічних наук, доцент

Державний вищий навчальний заклад

«Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

Криворізький економічний інститут

В статті розглядається проблема використання проектної технології в навчальному процесі як однієї із інноваційної сучасної технології. Зосереджена увага на виникненні та розвитку проектних технологій, на організації та ефективності навчального процесу з використанням проектних технологій. Представлена авторська розробка навчального проекту для факультативних занять з економіки.

Ключові слова: проектна технологія, інновація, етапи роботи над проектом, проектна розробка.

Для сучасної освіти характерним є пошук нових педагогічних можливостей, що пов’язано насамперед з відмовою від традиційного навчання та виховання, з ідеєю цілісності педагогічного процесу як системи, що спирається на теорії загальнолюдських цінностей, гуманізації, пріоритету суб’єкт-суб’єктних відносин. Однією із технологій, яка може сприяти розв’язанню низки проблем в освіті є проектна технологія. Необхідно зробити проектне мислення та проектну культуру частиною педагогічного мислення та педагогічної культури вчителя. Вміння користуватися проектною технологією є показни­ком високої кваліфікації педагога, його інноваційного мис­лення, орієнтації на особистісний і професійний розвиток ди­тини у процесі навчання. Метод проектів дасть змогу за­стосовувати різні дидактичні підходи: навчання в роботі, не­залежні знання, спільне навчан­ня (команд­не навчання), дискусії, навчання на влас­ному досвіді та на досвіді інших, урешті все це дає задоволення учням, оскільки вони бачать результати своєї праці.

Навчальне проектування не є принципово новою технологією. Метод проектів виник у 20-ті роки нинішнього століття у США. Спершу його називали " методом проблем" і розвивався він у межах гуманістичного напряму у філософії та освіті, в педагогічних поглядах та експериментальній роботі Джона Дьюї. У ньому містилися ідеї побудови навчан­ня на активній основі, через доцільну діяльність учня, у співвідношенні з його особистим інтересом саме в цих знан­нях. Надзвичайно важливо було показати дитині її особисту зацікавленість у здобутті цих знань, де і яким чином вони можуть їй знадобитись у житті. Проблема мусить бути з ре­ального життя, знайома і значуща для дитини, для її роз­в'язання дитині необхідно застосовувати здобуті знання або ті, що їх належить, здобути.

Одному з послідовників Дж. Дьюї - В. X. Кілпатрику вдалося вдосконалити систему роботи над проектами. Під проектом у той час мався на увазі цільовий акт діяльності, в основі якого лежить інтерес дитини. В. X. Кілпатрик  дав таку класифікацію проектів: 1) створюваний (продуктивний) проект, пов'язаний з трудовою діяльністю - доглядом за рослинами і тваринами, підготовкою макета, конструкторською діяльністю тощо; 2) споживчий (його метою є споживання у найширшому розумінні, включаючи розваги) - підготовка екскурсій, роз­робка і надання різних послуг (ремонт, одягу, взуття, інфор­маційні послуги тощо), проекти пов’язані із розв'язання проблем життєза­безпечення табору тощо; 3) проект розв'язання проблеми (науково-дослідницький проект) - дослідження впливу умов догляду за рослинами на вро­жайність, фізико-математичні проекти, технічні проекти, проек­ти розв'язання історичних або літературних проблем (які, як правило, поєднуються з дискусійними формами роботи) тощо; 4) проект-вправа (проекти навчання і тренування для ово­лодіння певними навичками) [11, с.149].*

Метод проектів привернув увагу і російських педагогів по­чатку XX ст. Ідеї проектного навчання виникли в Росії прак­тично паралельно з розробками американських вчених. У 1905 р. під керівництвом російського

 

педагога С. Т. Шацького було організовано невелику групу працівників, які нама­галися активно запроваджувати проектні методи у практику викладання. Пізніше, вже за радянської влади, ідеї проектування поча­ли широко використовувати ї включати в навчально-виховний процес школи. Але, на жаль, недостатньо продумано і послідовно, через що постановою ЦК ВКЦ(б) 1930 року метод проектів було засуджено і заборонено. Відтоді і в Росії, і в Україні більше, не робилося якихось серйозних спроб відродити метод в освітянській практиці. На жаль, повернен­ня до методу проектів сьогодні відбувається повільно, вико­ристовуються лише окремі елементи технології.

У зарубіжній педагогіці метод проектів розвивався в межах альтернативної освіти. Його друге народження ініційоване активізацією «зеленого» руху (особливо у США). Активістам «зеленого» руху багатьох країн світу широко відоме ім'я неперевершеного майстра з розробки екологіч­них проектів Ніка Аллена. Берт Шлезінгер також викори­стовував метод проектів для оптимізації екологічної освіти учнів. У школах Бельгії, Великої Британії, Ізраїлю, Італії, Фінляндії, Нідерландів, Німеччини, США ідеї гуманістичного підходу Дж. Дьюї набули більшого поширення і популярності завдяки раціональному поєднанню теоретичних знань з їх практичним застосуванням для розв'язання конкретних про­блем довкілля у спільній діяльності школярів. Згодом ідея ме­тоду проектів зазнала достатньої еволюції. Народившись з ідеї ________________

*Пєхота О.М. Освітні технології: навч.-метод. посіб. / Пєхота О.М., Кіктенко А.З., Любарська О.М. та інш.; за заг. ред. Пєхоти О.М. – Київ: А.С.К., 2001. – 256с.

вільного виховання, у наш час проектування стає інтег­рованим компонентом цілком розробленої і структурованої системи освіти.  

На початку 90-х років, з появою «зеленого» руху в Україні, учасники якого набули позитивного досвіду в розробці та реалізації екологічних проектів, в осві­тянській практиці розпочалося поступове повернення до методу проектів. Спочатку це була розробка тільки екологічних проектів (як у загальноосвітніх, так і в позашкільних навчальних закладах), згодом тематика проектів дещо розширилася в таких галузях як географія, біологія, фізика, техніка.  

Робота над проектом - практика особистісно орієнтова­ного навчання в процесі конкретної праці учня, на основі його вільного вибору, з урахуванням його інтересів. У свідомості учня це має такий вигляд: " Все, що я пізнаю, я знаю, для чого це мені треба і де я можу ці знання застосувати". Для педагога - це прагнення знайти розумний баланс між ака­демічними і прагматичними знаннями, уміннями та навичками [10, с.57].*

Навчальне проектування орієнтоване перш за все на са­мостійну діяльність учнів - індивідуальну, парну або групо­ву, яку учні виконують впродовж визначеного відрізка часу. Під час роботи над проектом учитель допомагає учням шука­ти джерела інформації, коорди­нує весь процес, підтримує та заохочує учнів. Технологія проектування передбачає розв'язання учнем або групою учнів якої-небудь проблеми, яка передбачає, з од­ного боку, використання різноманітних методів, засобів на­вчання, а з другого - інтегрування знань, умінь з різних га­лузей науки, техніки, творчості. Результати виконання проектів повинні бути " відчутні": якщо це теоретична проблема, то конкретне її рішення, якщо практична - конкретний результат, готовий до впровадження.

Застосування проектної технології вимагає від педагога використання сукупності дослідницьких, пошукових, творчих за своєю суттю методів, прийомів, засобів.

_______________

* Новые педагогические и информационные технологии в системе образования / [под. ред. Е.С. Полат]. – М.: ACADEMA, 1999. – 352 с.

Таким чином, суть проектної технології - стимулювати інтерес учнів до певних проблем, що передбачають володіння визначеною сумою знань, та через проектну діяльність, яка передбачає розв'язання однієї або цілої низки проблем, пока­зати практичне застосування надбаних знань. Від теорії до практики, гармонійно поєднуючи академічні знання з прагма­тичними, дотримуючи відповідний їх баланс на кожному етапі навчання.

Перш за все вчитель повинен знати основні вимоги, які висуває проектна технологія до її організації: 1) наявність значущої у дослідницькому, творчому плані проблеми (завдання), що потребує інтегрованих знань, дослід­ницького

пошуку для її розв'язання (наприклад, дослідження демографічної проблеми у різних регіонах світу; проблема впливу кислотних дощів на довкілля тощо); 2) практична, теоретична, пізнавальна значущість передба­чуваних результатів (наприклад, доповідь у відповідні служби про демографічний стан певного регіону, фактори, що впли­вають на цей стан, тенденції, які простежувалися у розвитку цієї проблеми, спільний випуск газети, альманаху з репортажами з місця подій); 3) самостійна (індивідуальна, парна, групова) діяльність учнів; 4) структурування змістовної частини проекту (з вказівкою поетапних, результатів); 5) використання дослідницьких методів; визначення про­блеми, завдань, що досліджуються, що випливають з проблеми, висунен­ня та розв'язання гіпотези, обговорення методів дослідження, оформлення кінцевих результатів, аналіз отриманих даних, підбиття підсумків, корегування, висновки [10, с. 58].*

Можуть бути різні підстави для вибору тематики проекту. Тематика може бути сформульована фахівцями, запропонована вчителем з урахуванням навчальної ситуації зі свого предмета, інтересів і здібностей учнів. Тематику проекту можуть запропонувати і самі учні. Результати проектів повинні бути матеріальними, тобто відповідно оформленими - відеофільм, альбом, ________________

* Новые педагогические и информационные технологии в системе образования / [под. ред. Е.С. Полат]. – М.: ACADEMA, 1999. – 352 с.

бортжурнал, комп'ютерна газета, альманах тощо. Метою навчального проектування є створення педагогом таких умов під час освітнього процесу, за яких його резуль­татом є індивідуальний досвід проектної діяльності учня. Продуктивна діяльність, перш за все, плідна для освіти, є індивідуальною дією, результатом якої може бути корисний матеріал або нематеріальний продукт, отже, вона має прак­тичну цінність. Оскільки таке навчання розвивається у про­дуктивній діяльності, воно розширює сферу суб'єктивності в процесі самовизначення, творчості і конкретної участі.

Основні завдання технології проекту:

1) не лише передати учням обсяг тих чи інших знань, а навчити здобувати ці знання самостійно, вміти застосовувати їх для розв'язання нових пізнавальних і практичних завдань; 2) допомогти учню у здобутті комунікативних навичок, тобто здатності працювати у різноманітних групах, виконуючи різноманітні соціальні ролі (лідера, виконавця, посередника тощо); 3) розширити коло спілкування дітей, знайомство з іншими культурами, різними точками зору на одну проблему; 4) прищепити учням уміння користуватися дослідницьки­ми прийомами: збирати необхідну інформацію, вміти її аналізувати, порівнювати з різними підходами, висувати різні гіпотези, уміти робити висновки [9, с.78 ].*

Майже всі види проектів передбачають використання дослідницьких методів для вирішення заздалегідь запланованих проблем. Будь-які телекомунікаційні проекти проводяться в декілька етапів, які ретельно плануються.

В наш час прийнято виділяти найголовніші етапи роботи над проектом [10, с.179 ]: **

Ι. Організаційний.

Даний етап включає пошук партнерів. Як правило займає від одного до декількох тижнів.

______________

* Новолокова Н.П. Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій / Наталія Петрівна Новолокова. – К.: Основа, 2009. – 176 с.  

** Новые педагогические и информационные технологии в системе образования / [под. ред. Е.С. Полат]. – М.: ACADEMA, 1999. – 352 с.

 Ι Ι. Вибір та обговорення головної ідеї майбутнього проекту. Цей етап передбачає визначення цілей та задач (навіщо я планую даний проект, чого мої учні можуть навчитися після закінчення роботи над ним), обговорення стратегії досягнення визначених цілей і уточнення підходящих тем (тобто які конкретно

теми майбутніх проектів допоможуть моїм учням отримати необхідну інформацію, який загальний план роботи над конкретним проектом, які навички вони можуть здобути).

Ι Ι Ι. Обговорення методичних аспектів і організація роботи учнів на уроці та у вільний час після уроків. Пропонує координатору індивідуальну роботу з кожним (особисто чи за допомогою комп’ютера). Якщо проект міжнародний, то береться до уваги різниця у методичних підходах партнерів різних країн для того, щоб вирішити ті чи інші задачі навчання. Даний етап в більшості випадків не береться до уваги оскільки між вчителями можуть припинитися усі контакти.

Ι V. Структурування проекту з завчасно виділеними підпунктами для вибору необхідних груп учнів, підбір необхідного матеріалу. Загальний простий план стає розгорнутим, виділяються його етапи та їх задачі (підпункти) і розподіляються між групами учнів, беручи до уваги їх інтереси; визначаються заплановані результати і шляхи їх вирішення, повідомляється що собою повино представляти оформлення.

V. Робота над проектом. Доцільно розроблені завдання для кожної учнівської групи, уважно підібраний матеріал дозволяє учителю не втручатися в роботу учнів, і виконувати роль консультанта в даному випадку. Дітям пропонується інтенсивний обмін інформацією, думками, отриманими результатами між групами – партнерами різних шкіл.

    VΙ. Підведення підсумків, оформлення результатів. На даному етапі групи узагальнюють результати своєї роботи, оформлюють їх у вигляді книги, журналу, відеофільму та інших продуктів своєї дослідницької праці.

VΙ Ι. Презентація проекту. Закінчений та оформлений проект повинен пройти заключний етап презентації в класі, телеконференції в Інтернеті, на шкільній конференції, за рішенням учасників проекту. Результати проектів які займають достатньо великий проміжок часу можуть бути розміщені на спеціальній Web-сторінці даної школи або школи партнера в Інтернеті. Презентація завжди передбачає дискусію, можливість для учасників презентації задавати будь-які запитання з теми дослідження або творчої роботи та отримувати аргументовані відповіді на питання зі сторони учнів, які розробляли даний проект. 

Нами запропоновано телекомунікаційний проект для факультативних занять з курсу «Основи економічних знань» розділу «Фундаментальне поняття ринкової економіки та ринкова інфраструктура». Проект має чітко визначену структуру, раціонально розподілені обов’язки між членами групи, розроблені основні етапи проекту та складена таблиця, в якій чітко зазначено яку діяльність виконують учні та вчитель. Працюючи над проектом учні поглиблять свої знання з даного розділу, самостійно виокремлять необхідну інформацію, навчаться поважати думки та пропозиції інших. Також удосконалять свої вміння працювати з послугами Інтернет та електронної пошти, навчать користуватись цими послугами тих, хто не обізнаний в цій галузі. Під час використання технології вирішується ціла низка різнорівневих дидактичних, виховних і розвивальних завдань: розвиваються пізнавальні навички учнів, формується вміння самостійно конструювати свої знання, вміння орієнтуватися в інформаційному просторі, активно розвивається критичне мислення, сфера комунікації тощо.

Розробка телекомунікаційного проекту для факультативного заняття (авторська програма) (14) * до Розділу 2 «Фундаментальні поняття ринкової економіки та ринкова інфраструктура.

Освітня мета: сформувати знання про об’єктивні умови формування ринкової економіки та ринкової інфраструктури, дати уявлення, що таке гроші, як економічна категорія та як правильно ними оперувати в реальному житті, та поглибити уміння користуватися електронною поштою та послугами Інтернет.

Виховна мета: виховати почуття відповідальності за себе та за інших учасників проекту, колективізму, підприємливості, ощадливості, діловитості.

Розвиваюча мета: розвиток економічного мислення під час вивчення даного розділу, розвити вміння об’єктивно оцінювати доходи суб’єктів господарювання, проводити аналіз своєї діяльності, розвити вміння вирішувати

________________

* Робоча програма з курсу «Основи економіки» для факультативних занять загальноосвітньої школи / [укладач О.О. Павленко].- Кривий Ріг: КНЕУ, 1999. – 10с.

проблеми у нестандартних умовах, розвити вміння працювати з персональним комп’ютером та здатності самостійно прогнозувати проблеми грошей в ринковій економіці на основі поданих даних.   

Фома заняття – урок.

Тип уроку – нетрадиційний (захист проекту).

Методи навчання – словесні (пояснення, розповідь, дискусія), проблемно-пошуковий, наочний (метод ілюстрації та демонстрації) 

Дидактичне забезпечення – підручники, журнали Економіст», «Банківська справа», «Гроші та кредит», «Вісник НБУ» та сайти: w.w.w. stydentbooks. сom. ua., w.w.w. business. if. ua., w.w.w. library. ukma. kiev. ua. обладнання (персональні комп’ютери).  

 Проект розрахований на учнів 10-х класів, учні повинні розробити проект на протязі місяця під час вивчення даного розділу.

 

Роботу учнів під час проведення проекту слід організовувати таким чином (див. табл. 1.):

Таблиця 1.

Етапи роботи над проектом

Nп/п Заходи Термін виконання
1. Вибір теми, визначення мети та формулювання проблеми До 1 лютого
2. Підбір та аналіз необхідних джерел    інформації, обробка даних                            До 4 лютого
3. Визначення форми представлення результатів До 6 лютого
4. Оформлення результатів першого дослідження До 14 лютого
5. Оформлення робіт як одне ціле даного проекту До 21 лютого
6.  Презентація та захист проекту 30 лютого

           

Телекомунікаційний проект з даного розділу слід організовувати між учнями одного класу. Джерела інформації не обмежені.

Виконувати проекти діти можуть як вдома, так і в комп’ютерних класах школи за допомогою Інтернет.

Для участі в проекті висуваються вимог:

- кожен учасник повинен вміти користуватися електронною поштою;

- після отриманого листа від учасника проекту відповідати на нього відразу;

- всю інформацію зберігати на електронних носіях, щоб не виникло проблем зі збереженням інформації;

- кожна група повинна розбивати свій проект на декілька етапів і в кінці кожного етапу оцінювати роботу кожного учасника.

Телекомунікаційний проект на факультативних заняттях з Розділу 2 «Фундаментальні поняття ринкової економіки та ринкова інфраструктура»

Структура телекомунікаційного проекту:

Ι. Організаційний етап

Ι Ι. Підготовчий етап

Ι Ι Ι. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності

Ι V. Повідомлення завдань проекту відповідно до теми

V. Структурування проекту з завчасно виділеними підпунктами для вибору необхідних груп учнів, підбір необхідного матеріалу

VΙ. Робота над проектом та оформлення

VΙ. Презентація проекту

VΙ Ι Ι. Підведення підсумків

IX. Повідомлення домашнього завдання

 

Хід проведення:

Ι. Організаційний етап

Даний етап передбачає пошук партнерів і займає дуже багато часу, тому даний проект буде проводитися серед учнів одного класу. Діти будуть вибирати партнерів між собою.

Ι Ι. Підготовчий етап проводиться не на уроці, а заздалегідь (за два тижні). На якому вчитель повідомляє структуру проекту. Обговорює методичні аспекти і організацію роботи учнів на уроці та у позаурочний час. Подає аналіз наукової літератури, а саме підручники з економіки для 10-11-х класів, журнали: «Економіст», «Банківська справа», «Гроші та кредит», «Вісник НБУ» та сайти: w.w.w. stydentbooks. сom. ua., w.w.w. business. if. ua., w.w.w. library. ukma. kiev. ua.

Ι Ι Ι. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності

Тема уроку: « Дослідження механізму функціонування ринкової економіки: боротьба переваг та недоліків».

Мотивація навчальної діяльності. Актуальність теми нашого уроку полягає в тому, що під час економічної кризи ринок «відмовляється» виконувати належні йому функції. Це проявляється в тому, що відбувається нестійке коливання цін, зовсім відсутнє підвищення якості товару, підвищений рівень безробіття, знижена орієнтація на споживача, різке пониження доходів населення. Ви повинні бути дуже уважними на сьогоднішньому уроці. Знаня з даної теми Вам допоможуть орієнтуватися в мінливому ринковому оточенні. Також дасть змогу ефективніше підготуватися до контрольної роботи. 

Мета уроку: дати уявлення яке місце в суспільстві відіграють гроші в реальному житті, дати можливість дітям впевнитись на власному досвіді, що собою представляють доходи, яких розмірів вони можуть бути, навчити правильно виокремлювати необхідну інформацію, навчити дітей працювати самостійно та в колективі, користуватись електронною поштою та послугами Інтернет, на основі поданих даних розвити здатність прогнозувати проблеми грошей в ринковій економіці.    

Завдання уроку:

1. розкрити зміст даної теми, наголосити на її актуальності;

2. перевірити знання кожного учня, який брав участь у даному проекті за допомогою методу дискусії;

3. оцінити працю всіх груп і кожного окремо;


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 52; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.045 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь