Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Ротація кадрів як форма руху і підвищення кваліфікації працівників.



Ротація – означає процес пе­реміщення працівників з певними проф-но-квал-ціними здібностями через певний термін на інші ро­бочі місця чи посади. Ротація в значній мірі сприяє еф-ому викор-ю персоналу. Справа в тому, що ефект віддачі трудового ресу­рсу (працівника) з часом знижує­ться в умовах коли останній, пос­тійно тривалий час працює на од­ному й тому ж робочому місці і функц-ними обов’язками.

З одного боку ротація забез­печує регулярну змінюваність персоналу відповідно до прин­ципу «знайти потрібному праців­нику потрібне місце».

З другого боку ротація пов’язана не тільки з пошуком відповідного робочого місця, але й сприяння макс-ій віддачі праці­вника на тому чи іншому робо­чому місці чи посаді. Так в науці про мдж-т персоналу прийнято вважати, що макс-ий термін пере­бування працівника на одній і тій же керівний посаді – 5-7 років. Подальше очікування трудової віддачі уповільнене і досить нез­начне.


85. Показники обороту, плин­ності та стабільності персоналу.

Зміна чисельності працівників п-ства (галузі) за визначений пе­ріод у статистиці прийнято нази­вати оборотом кадрів.

Показником абсолютного роз­міру обороту кадрів по прийому чи звільненню є кількість прийня­тих чи звільнених за даний звіт­ний період, а показником інтен­сивності обороту — відношення числа прийнятих чи звільнених до середньоспискового числа праці­вників за звітний період. Інтенси­вність обороту характеризується коеф-том обороту по прийому (відношення числа прийнятих за рік до середньоспискового числа роб-ків за рік) і коеф-том обороту по вибуттю (відношення числа вибулих за рік до середньоспис­кового числа роб-ків за рік).

Варто розрізняти оборот кадрів і оборот робочих місць. Оборот робочого місця включає період його фнкц-ня і перерви в рез-ті зміни працівника.

Плинність кадрів – це сукуп­ність звільнень працівників за власним бажанням, а також за прогули та інші порушення тру­дової дисципліни.

Стан процесу плинності кадрів характеризується коеф-том плин­ності (Кп) та коеф-том інтенсив­ності плинності (Кі.п.).

Коеф-т плинності розраховує­ться за звітний період (місяць, квартал, рік) як відношення кіль­кості роб-ків, звільнених за про­гули та інші порушення трудової дисципліни, а також звільнених за власним бажанням, до середньос­пискової чисельності працівників.

Частковий коеф. плинності викор-ється для оцінки розмірів плинності по окремим статево-ві­ковим, проф-ним, освітнім та ін. групах труд. колективу. розрахо­вується як відношення кількості звільнених до середньоспискової чис-ті даної групи.

Коеф-т інтенсивності плинно­сті (Кі.п­­). Є відношенням частко­вого коеф. плинності по даній групі, відокремленій по орг-ї в ці­лому або по окремим її підрозді­лам, до коеф. плинності. Він по­казує у скільки разів частковий коеф. плинності по даній групі бі­льше або менше коеф. плинності. Якщо значення цього показника =1, то це свідчить про середній рівень плинності в даній групі, а якщо > 1–про підвищ-у плинність, < 1–про стабільність групи.

Показник стабільності персо­налу обернено залежить від пока­зника плинності кадрів: чим бі­льша плинність в орг-ї тим менша стабільність, і навпаки.

86. Абсентеїзм, його причини, економічні наслідки і методи ре­гулювання.

АБСЕНТЕЇЗМ (від лат. absentia — відсутність) — кіль­кість самовільних невиходів пра­цівників на роботу без поважних причин. З метою боротьби з А. уводять гнучкий графік роботи, збільшують тривалість щорічних відпусток, установлюють додат­кові персональні вихідні дні, роз­робляють спеціальні програми, що заохочують присутність на роботі.

ПОКАЗНИК (коефіцієнт) АБ­СЕНТЕЇЗМУ (А) — відношення робочого часу, пропущеного пра­цівниками протягом періоду (року), до загального балансу ро­бочого часу організації за період. У даному показнику враховую­ться всі пропуски робочого часу — через хворобу, але без відвіду­вання лікаря, відгули за свій ра­хунок, прогули, крім відпусток і змушених відгулів з ініціативи адміністрації. Стандартні фор­мули для розрахунку П.а. (А) нас­тупні:

А=Dп/N D чи А=Рп/Р

де: Dп — число робочих днів, загублених за визначений період через відсутність на роботі;

D — число робочих днів;

N — середнє число працівни­ків;

Рп — загальне число пропуще­них годин;

Р — загальне число робочих годин за графіком.

П.а. показує, який відсоток продуктивного часу губиться протягом періоду через відсут­ність працівників на робочому мі­сці. Для зниження абсентеїзму необхідний детальний аналіз при­чин неявки працівників і підраху­нок окремих П.а. по основних причинах — хворобам, прогулам і т.д.

87. Індивідуальні та групові інтереси працівників, методи їх використання в менеджменті пе­рсоналу.

При тривалій взаємодії в про­цесі праці велике значення набу­вають: міжособова взаємодія, зов-ні комунікації, зміст і характер за­гальної д-ності. По мірі зростання складності виконуваних задач при їх груповому рішенні відмічає­ться більша стабільність ймовір­нісно-часових і напружених хар-к д-ності відносно індивідуальних. Таким чином, доцільно вивчення групових хар-к в мдж-ті персо­налу, із яких особливо важливо виділити слідуючи: рівень і дина­міка псих-ного настрою групи (стадії її розвитку), орг-йні можл-ті групи як суб’єкта д-ності в умовах невизначеності і нестало­сті орг-ї), виділення і хар-ки ліде­рів, адекватність самовизначення особистості і групи (ролі), ступінь відповідності орг-йних і групових відносин і дієвості (упр-ня нефо­рмальною групою), джерела нап­руженості в групі.

Являючись проміжними між індивідуальними і колективними взаємовідносинами, відносини в групі мають специфічні хар-ки, що впливають на вибраний стиль і методи упр-ня на фірмі. В орг-ях чисельністю більше 25 чоловік постійного персоналу упр-ня гру­пами доповнюється упр-ням гру­повою взаємодією.

Основною проблемою упр-ня групами і груповою взаємодією є визначення оптимального сполу­чення групових і орг-йних інтере­сів, при якому мотивуючи групи фактори праці будуть найбільш дієві.

СОЧЕНЯЙ J


88. Регламентування робочого часу, трудових обов’язків і міри праці.

Трудові обов’язки регламенту­ються посадовими інструкціями. Їх форми розрізняються в зал. від основного призначення інструкції і характеру зібраної інф-ії.,

При розробці посадових вимог розробників посадових інструкцій має цікавити досвід досвідченого працівника, що займає дану по­саду і вимоги вищестоящого кері­вництва. При розробці посадових вимог все ріже застосовуються загальні типові описи, що скла­дені для групи однойменних по­сад. В розробці вимог для посад вищої ланки упр-ня рахується ва­жливим встановити специфічні риси особистості керівництва, що відповідають особл-тям керівни­чого поста.

Регламентування робочого часу відбувається на основі трудового законодавства, а саме: закону Ук­раїни “Про зайнятість”, внутр-німи інструкціями “Про кадрову службу”, внутр-німи інструкціями “Внутр-нього трудового розпоря­дку”.

Визначення індивідуальних вир-чих завдань здійснюється за допомогою посадових інструкцій, які мають всі працівники орг-ї. Повний опис посадових обов’язків є не тільки важливим засобом розкриття змісту, харак­теру роботи та очікуваних рез-тів, потреби у підвищ-ні квал-ції, мо­тивації співроб-ків.

Міра праці тісно пов’язана з викор-ям робочого часу і вико­нанням трудових обов’язків. Вона означає – єдність кількості і яко­сті виконаної роботи. Визначення певних рамок необхідних для ви­конання того чи іншого завдання або об’єму робіт регламентується шляхом встановлення нормова­них завдань для працюючих. Ос­танні тісно пов’язані з проміжком часу за який і повинна виконува­тись те чи інше завдання.

89. Нормування праці: сут­ність, значення, види норм праці.

Нормування праці – це один з важливих ел-тів її орг-ї. Воно представляє собою процес вста­новлення необхідних трудових пропорцій обов’язкових для ви­конання працівниками в їх трудо­вій д-ності. Нормування спирає­ться на об’єктивно на технологіч­ний процес д-ності того чи іншого п-ства, фірми, установи. Останній являє собою внутр-ню логіку тех­ніки чи технології і існуючого в даній фірмі обладнання. Голов­ним ел-том нормування виступає встановлення необхідної міри праці для працюючих на тих чи інших ділянках вир-ва. Міра праці тісно пов’язана з викор-ям робо­чого часу і виконанням трудових обов’язків. Вона означає – єдність кількості і якості виконаної ро­боти.

Зміст нормування являє собою більш широке поняття і включає крім самої міри ще й цілий ряд процесів, як то вивчення техноло­гічного процесу, його послідов­ність, аналіз операцій, раціональ­ність їх виконання, тривалість ок­ремих ел-тів виконання операцій, розробку необхідних витрат часу на операцію, впровадження но­рми часу, оцінка її виконання, аналіз і розробка пропозицій щодо вдосконалення стр-ри і вит­рат часу на ту чи іншу роботу.

Нормування праці включає в себе викор-я цілого ряду норм, а саме:

- норм часу – три­валість часу необхідного для ви­конання 1 роботи;

- норм виробітку – кількість продукції, що необхідно виробити за певний проміжок часу;

- норм обслугову­вання – кількість обладнання, яке обслуговує один працівник.

- норм часу обслу­говування – витрати часу на обс­луговування одиниці обладнання;

- норм керованості – кількість підлеглих чи підрозді­лів, що підпорядковуються од­ному керівнику;

90. Планування роботи струк­турних підрозділів, визначення ін­дивідуальних виробничих завдань.

Метою план-ня роботи стр-рних підрозділів полягає у тому щоб завдання покладені на стр-рний підрозділ були виконані в потрібний час та в потрібному об­сязі, відповідно до потреб орг-ї. Плани робот стр-рних підрозділів з точки зору прод-тивності та мо­тивації праці повинні дозволити працівникам оптимальним чином розвивати свої здібності, забезпе­чувати еф-ість праці і відповідати вимогам створення достойних людини умов праці та забезп-ня зайнятості. План-ня роботи стр-рних підрозділів здійснюється як в інтересах орг-ї так і в інтересах працівників орг-ї. Роб-ків приваб­люють в першу чергу ті робочі місця де створені умови для роз­витку їх здібностей і гарантова­ний вис-ий та стабільний заробі­ток.

Плани роботи підрозділів на наступний рік готують керівники даних підрозділів. Плани повинні бути з конкретними строками ви­конання, спрямовані на стабіль­ність роботи, підвищ-ня еф-ої ро­боти орг-ї. Провідне місце необ­хідно приділяти впровадженню нових і розширенню прибуткових прод-тів роботи орг-ї, розробці заходів щодо закріплення та до­даткового залучення клієнтів та ділових партнерів з стабільним фін-им станом.

Визначення індивідуальних вир-чих завдань здійснюється за допомогою посадових інструкцій, які мають всі працівники орг-ї. Повний опис посадових обов’язків є не тільки важливим засобом розкриття змісту, харак­теру роботи та очікуваних рез-тів, потреби у підвищ-ні квал-ції, мо­тивації співроб-ків. Основна про­блема при розробці робочого мі­сця полягає у тому, щоб визна­чити кожне робоче місце як оди­ницю команди.

Добре опрацьована та складена посадова інструкція повинна включати:

1. назву робочої посади

2. гранично повне описання відповідальності за рез-ти та нор­мативні показники роботи

3. основні посадові обов’язки та повноваження

4. взаємодію з іншими спів­роб-ками, взаємозаміна в непере­дбачених випадках

5. викор-ване обладнання та матеріали.


91. Контроллінг у менеджме­нті персоналу .

Мета та план заходів, що роз­робляються на початку року, є ча­стиною щорічного процесу план-ня. На початку року керівники ор­ганізують та розподіляють люд­ські та інші види ресурсів таким чином, щоб виконати план та до­сягти поставлених цілей. Протя­гом року керівники здійснюють повний обсяг керівних заходів, звертаючи особливу увагу на які­сне та своєчасне виконання пев­них заходів.

 Отримавши з допомогою моні­торингу дані, що порівнюють ре­альну д-ність з запланованою, ке­рівництво повинно вжити конт­рольних та коригуючих заходів. Інф-ія для цієї мети повинна бути своєчасною та точною; інф-ія про відхилення від плану, яка затри­малась - не має цінності.

Існує три основні плани д-ності менеджера при наявності відхи­лень: нічого не робити; змінити план; змінити д-ність. При необ­хідності план може бути перегля­нутий так, щоб він передбачав неочікуваний розвиток справ.

Періодично менеджер та його керівник повинні зустрічатися та контроль повинен охоплювати всі ел-ти орг-ї: гроші, матеріали, об­ладнання, людей. При контролі не живих об’єктів, таких як гроші та матеріали, завданням є недопу­щення значних втрат; з людьми справи значно складніші.

Занадто вис-ий контроль за працівниками може призвести до відчуття, що їм не довіряють і це сприяє втраті стимулу в роботі; занадто слабкий контроль може стати гарною можливістю для осіб, що не бажають працювати. Ступінь контролю знаходиться в оберненій залежності від ступеню довіри, хоча в певний момент стає питання - якщо не існує довіри між менеджером та персоналом, то яким чином вони можуть спів­працювати, яким чином вони вза­галі працюють.

92. Облік результатів діяльно­сті, звітність про виконання пла­нів і завдань.

Мета та план заходів, що роз­робляються на початку року, є ча­стиною щорічного процесу план-ня. На початку року керівники ор­ганізують та розподіляють люд­ські та інші види ресурсів таким чином, щоб виконати план та до­сягти поставлених цілей.

На прикінці року керівник по­винен підсумувати рез-ти роботи, оцінити успіхи, повідомити про реальні рез-ти, які отримані в кі­нці року у порівнянні з задачами, що були поставлені на початку року. Одночасно він аналізує та обґрунтовує причини відставання або невдачі підрозділу. Такий звіт повинен бути схваленим й вищес­тоящім керівництвом, який дає власну оцінку рез-там роботи під­розділу. Така оцінка звичайно ґрунтується на рез-тах порівняння та аналізу поставлених задач і фа­кторів, що впливають на переви­конання або недовиконання пла­нів по показникам. Основна мета щорічної оцінки полягає у тому щоб відмітити необхідність вдос­коналення в політиці підрозділів, процедурах, навичках, забезп-ості персоналом і якості його роботи, наявності матеріалів та облад­нання для роботи в наступному році. Щорічна оцінка роботи під­розділу може бути використана для постановки нових задач перед керівництвом даного підрозділу на наступний рік та потенційної можл-ті оцінки роботи керівника. Оцінка роботи підрозділу може служити відправною точкою для вдосконалення певних навичок або необхідності у навчанні кері­вників підрозділів.

93. Завдання ефективного ви­користання наявних кадрів і ро­бочого часу кожного працівника.

Викор-я трудового потенціалу п-ства – це одне з важливих зав­дань мдж-ту персоналу. Для еф-ого за діяння працюючих на ви­конання поставлених завдань, до­сягнення певної стратегії необхі­дно чітка, злагоджена ув’язка трудових пропорцій в часі, прос­торі. Тому для забезп-ня злагод­женості трудових процесів потрі­бно реалізувати на практиці цілий ряд необхідних вимог “завдань”. Серед них слід відмітити насту­пні:

1) розподіл трудових обов’язків;

2) підготовка кадрів;

3) встановлення нормованих за­вдань;

4) розстановка кадрів відпові­дно до обов’язків;

5) забезп-ня належних умов праці;

6) обладнання робочих місць та їх обслуговування;

7) оплата праці;

8) забезп-ня належної дисцип­ліни;

Все зазначення вище взяте в комплексі і сприяє еф-ому викор-ю персоналу, фнкц-ня якого об­межене певними рамками часу. Тому чим більше злагоджені тру­дові процеси, тим більше еф-ість викор-я робочого часу працюю­чих.


94. Завдання і методи дифере­нціації заробітної плати праців­ників.

Оплата праці працюючих – це важливий мотивуючий компонент орг-ї викор-я трудового потенці­алу. Розміри оплати праці дифе­ренціюються в зал. від кількості і якості витраченої праці і цілком і повністю повинні бути зорієнто­вані на її рез-т.

Встановлення співвідношень в оплаті праці працівників різних категорій в загальному процесі їх д-ності і являє собою дифер-цію оплати праці працюючих.

Сама по собі дифер-ція має ба­зуватись на соціальній функції оплати праці, яка тісно пов’язана з таким поняттям як соціальна справедливість. Серед завдань, які покладені в основу дифер-ції оплати можна виділити наступні:

1) класифікація робіт, видів д-ності за ступенем їх важливості і необхідності;

2) встановлення співвідношень між різними видами ро­біт (редукція праці);

3) визначення мін. необхідного розміру оплати праці за одиницю найпростішої роботи;

4) тарифікація робіт;

5) визначення впливу умов праці на рез-ти трудової д-ності і впровадження необхідних доплат за шкідливі умови праці;

Виходячи з завдань можна роз­глянути і методи дифер-ції ЗП. До таких методів можна віднести перш за все:

1) метод встановлення норм часу і часових тарифних ставок;

2) метод встановлення норм виробітку і розцінок на ви­конану роботу;

3) метод встановлення непрямих розцінок, що базуються на рез-тах праці основних праців­ників.

4) метод встановлення посадових окла­дів (вилок (250; 300; 350) )

5) метод встановлення доплат і надбавок

95. Сутність і значення запо­біжного контролю діяльності пе­рсоналу.

Контроль д-ності персоналу - одна з функцій мдж-ту. Суть за­побіжного контролю полягає в отриманні інф-ії про д-ність пер­соналу, її оцінка і аналіз а також прийняття неохідних рішень, які сприяли б недопущенню негатив­них явищ у викор-і трудового по­тенціалу

Мета та план заходів, щодо за­побіжного контролю розробляю­ться на початку року, є частиною щорічного процесу план-ня. На початку року керівники організу­ють та розподіляють людські та інші види ресурсів таким чином, щоб виконати план та досягти по­ставлених цілей. Протягом року керівники здійснюють повний об­сяг керівних заходів, звертаючи особливу увагу на якісне та своє­часне виконання певних заходів.

 Отримавши з допомогою моні­торингу дані, що порівнюють ре­альну д-ність з запланованою, ке­рівництво повинно вжити конт­рольних та коригуючих заходів. Інф-ія для цієї мети повинна бути своєчасною та точною; інф-ія про відхилення від плану, яка затри­малась - не має цінності.

Існує три основні плани д-ності менеджера при наявності відхи­лень: нічого не робити; змінити план; змінити д-ність. При необ­хідності план може бути перегля­нутий так, щоб він передбачав неочікуваний розвиток справ.

Періодично менеджер та його керівник повинні зустрічатися та контроль повинен охоплювати всі ел-ти орг-ї: гроші, матеріали, об­ладнання, людей. При контролі не живих об’єктів, таких як гроші та матеріали, завданням є недопу­щення значних втрат; з людьми справи значно складніші.

Занадто вис-ий контроль за працівниками може призвести до відчуття, що їм не довіряють і це сприяє втраті стимулу в роботі; занадто слабкий контроль може стати гарною можливістю для осіб, що не бажають працювати. Ступінь контролю знаходиться в оберненій залежності від ступеню довіри, хоча в певний момент стає питання - якщо не існує довіри між менеджером та персоналом, то яким чином вони можуть спів­працювати, яким чином вони вза­галі працюють.

96. Сутність і значення пото­чного та підсумкового контролю діяльності персоналу.

Контроль д-ності персоналу - одна з функцій мдж-ту. Контроль на п-стві буває поточним і підсу­мковим. Поточний контроль по­винен охоплювати всі ел-ти орг-ї: гроші, матеріали, обладнання, людей. При контролі не живих об’єктів, таких як гроші та мате­ріали, завданням є недопущення значних втрат; з людьми справи значно складніші.

Занадто вис-ий контроль за працівниками може призвести до відчуття, що їм не довіряють і це сприяє втраті стимулу в роботі; занадто слабкий контроль може стати гарною можливістю для осіб, що не бажають працювати. Ступінь контролю знаходиться в оберненій залежності від ступеню довіри, хоча в певний момент стає питання - якщо не існує довіри між менеджером та персоналом, то яким чином вони можуть спів­працювати, яким чином вони вза­галі працюють.

Підсумковий контроль здійс­нюється на прикінці звітного пе­ріоду. Так на прикінці року керів­ник окремого підрозділу повинен підсумувати рез-ти роботи, оці­нити успіхи, повідомити про реа­льні рез-ти, які отримані в кінці року у порівнянні з задачами, що були поставлені на початку року. Одночасно він аналізує та обґрун­товує причини відставання або невдачі підрозділу. Такий звіт по­винен бути схваленим й вищесто­ящім керівництвом, який дає вла­сну оцінку рез-там роботи підроз­ділу.

 


97. Сутність і значення робо­чого часу як універсальної міри кі­лькості праці.

Праця люди завжди відбуває­ться в часі й просторі. Але, якщо простір є фактором нейтральним щодо кількості праці, то час, вит­рачений а виконання певної ро­боти, безпосередньо характеризує кількість праці незалежно від її змісту, складності та умов сере­довища. Отже, робочий час є уні­версальною мірою кількості жи­вої праці. Загальна тривалість ро­бочого часу визначається, з од­ного боку, рівнем розвитку виро­бництва, з іншого – фізичними і психофізіологічними можливос­тями людини. Поліпшення вико­ристання робочого часу є одним з основних шляхів підвищення продуктивності праці. Воно зале­жить від співвідношення екстен­сивного та інтенсивного факторів розвитку виробництва.

Економічний розвиток суспіль­ства, добробут людей значною мірою залежать від кількості праці кожного і загальної маси праці економічно активного насе­лення в цілому. Тому суспільство змушено певним чином обгрун­товано визначати міру кількості робочого часу. Нижня мета кіль­кості робочого часу визначається рівнем розвитку продуктивних сил суспільства, досягнутим рів­нем суспільної продуктивності праці. Загальна тривалість робо­чого часу не повинна бути мен­шою за ту, яку дозволяє досягну­тий рівень продуктивності праці, у противному разі можуть істотно уповільнитись темпи соціально-економічного розвитку суспільс­тва. Небажаним є й збільшення тривалості робочого часу понад встановлений рівень, оскільки це призводить до перевтоми працю­ючих, скорочує їх вільний чаc, негативно впливає на продуктив­ність праці та якість продукції, загрожує зростанням травмати­зму. Отже, це невигідно державі в цілому, підприємству і працівни­кові. Тому суспільство зацікав­лене у суворому додержанні встановленої міри робочого часу.

Час роботи –це сумарний час в рамках зміни, протягом якого працівник здійснює трудовий процес (працює) на своєму робо­чому місці. Праця людини завжди відбувається в часі й просторі. Але якщо простір є фактором нейтральним щодо кількості праці, то час, витрачений на ви­конання певної роботи, безпосе­редньо характеризує кількість праці незал-о від її змісту. Робо­чий час є загальною мірою кіль­кості праці. За досягнутого розви­тку прод-тивних сил сус-ва його ек-ний розвиток, добробут людей повністю залежить від кількості праці кожного і загальної маси праці ек-но активного населення в цілому. Тому сус-во змушене пе­вним чином нормувати кількість робочого часу.


98. Законодавство України про регулювання робочого часу і від­пусток.

Робочий час регламентується і державою, і роботодавцем. Згідно з Кодексом законів про працю України (ст.50), встановлюється верхня межа тривалості робочого часу: 40 годин на тиждень для нормальних умов праці; для пра­цівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці – не більше 36 годин на тиждень (ст.51).Скорочена тривалість ро­бочого часу встановлюється та­кож для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиж­день, а для осіб віком від 15 до 16 років – 24 години на тиждень.36-годинний тиждень встановлено також для учителів, лікарів, вик­ладачів вищої школи та деяких інших категорій працівни­ків.Надурочні роботи законом допускаються лише у виняткових випадках, але вони не повинні пе­ревищувати для кожного праців­ника 4-х годин протягом двох днів підряд і 120 годин на рік (ст.62, 65). До надурочних робіт забороняється залучати:

1) вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років;

2) осіб, молодших вісімнадцяти років;

3) працівників, які навчаються в загальноосвітніх школах і профе­сійно-технічних училищах без ві­дриву від виробництва, в дні за­нять.

Законодавством можуть бути передбачені і інші категорії пра­цівників, що їх забороняється за­лучати до надурочних робіт. Жі­нки, які мають дітей віком від трьох до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, можуть залуча­тись до надурочних робіт лише за їх згодою. Залучення інвалідів до надурочних робіт можливе лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекоменда­ціям (ст63).

Не допускається робота у вихі­дні і святкові дні, однак, якщо це обумовлене характером виробни­цтва, аварійними ситуаціями, стихійним лихом, то робота у ви­хідні та святкові дні компенсує­ться наданням іншого дня відпо­чинку або у грошовій формі у по­двійному розмірі (ст.72).

При роботі в нічний час (за 22 години до 06 годин) встановлена тривалість зміни скорочується на одну годину. Робота у нічний час оплачується у підвищеному роз­мірі, встановлюваному тарифною угодою та колективним догово­ром, але не нижче 20 відсотків та­рифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час (ст.108).

Залучення жінок до робіт у ні­чний час не допускається, за ви­нятком тих галузей народного го­сподарства, де це викликається особливою необхідністю і дозво­ляється як тимчасовий захід (ст.175). Забороняється залучати працівників молодше вісімнад­цяти років до нічних робіт і робіт у вихідні дні (ст.192).

Закон також регулює трива­лість щорічних і додаткових від­пусток.

Щорічна відпустка надається працівникам тривалістю не ме­нше 15 робочих днів, а для осіб молодше 18 років – один кален­дарний місяць (ст.75).

Щорічні додаткові відпустки надаються:

1) працівникам, зайнятим на ро­ботах з шкідливими умовами праці;

2) працівникам, які зайняті в окремих галузях народного гос­подарства і мають тривалий стаж роботи на одному підприємстві;

3) працівникам з ненормованим робочим днем тощо.

Відпустка за перший рік роботи надається працівникам після закі­нчення одинадцяти місяців безпе­рервної роботи на даному підпри­ємстві. За другий і наступні роки роботи відпустка може бути на­дана в будь-який час відповідного робочого року.

Відпустки надаються протягом усього року. Черговість надання відпусток встановлюється влас­ником або уповноваженим ним органом за погодженням з профс­пілковим комітетом підприємс­тва, організації.

Поділ відпустки на частини до­пускається на прохання праців­ника за умови, щоб основна її ча­стина була не менше шести днів для дорослих і дванадцяти днів для осіб молодше вісімнадцяти років.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 368; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.053 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь