Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття конституційно – правового статусу особи



Правовий статус (від лат. status — становище) — це встановлена нормами права сукупність прав, обов'язків і відповідальності його суб'єктів — громадян, організацій, установ тощо. Щодо правового статусу особи йдеться зазвичай про права і обов'язки, а щодо статусу органу влади або його посадової особи — про їх функції і повноваження, здійснення яких водночас виступає і як обов'язок. Є різні види правових статусів, які виокремлюються за певними підставами. Так, за суб'єктами розрізняються загальний, спеціальний та індивідуальний правові статуси. Загальний правовий статус поширюється на всіх людей і громадян, спеціальний — характеризує особливості становища окремих категорій людей і громадян (наприклад, дітей, жінок, пенсіонерів, біженців тощо), індивідуальний — притаманний окремому індивіду. Залежно від галузевої належності норм, що визначають правовий статус, розрізняють конституційно-правовий, адміністративно-правовий, цивільно-правовий, господарсько-правовий, кримінально-процесуальний та інші галузеві статуси. Відмінність між: конституційним і конституційно-правовим статусами полягає в тому, що перший визначається тільки нормами конституції, другий — нормами конституції та прийнятих на її основі законів. Конституційно- правовий статус особи це сукупність визначених і гарантованих конституцією і законами держави прав, свобод і обов'язків особи як суб'єкта права.

У конституційному праві поняття «особа» використовується як родове щодо понять «людина» і «громадянин». Особа — це людина зі своїми індивідуально вираженими й соціально зумовленими рисами. Людина — природно-соціальна істота, носій невідчужуваних (природних) прав. Кожна людина є водночас індивідуальністю і носієм певних суспільно значущих рис, тобто особою. Громадянин — це людина, яка на правовій основі належить до певної держави. Як людина він є носієм природних прав, а як громадянин — суб'єктом прав, що випливають із його громадянства. Водночас громадянин є особою — індивідуальністю і носієм суспільно значущих рис. Крім громадян особливий правовий статус у державі мають іноземні громадяни та особи без громадянства. Поняття «особа» позначає водночас і людину, і громадянина, а також іноземного громадянина та особу без громадянства.

Основними складовими конституційного статусу особи є: принципи конституційного статусу особи; громадянство; конституційні права, свободи та обов'язки; конституційні гарантії прав і свобод; відповідні конституційні норми. Норми конституції щодо конституційного статусу особи конкретизуються в інших джерелах конституційного права — законах, нормативних актах глави держави, уряду, органу судового конституційного контролю, а також; у законодавчих актах інших галузей права — адміністративного, цивільного, кримінального, трудового, сімейного та ін.

В основі конституційних положень про принципи статусу особи, її права і свободи лежить ряд ідей, найважливішими з яких є ідеї природного права і суспільного договору. Як уже зазначалося, сенс ідеї природного права полягає в тому, що колена людина  від народження наділена певними правами, які зумовлені самою її природою і не залежать від волі держави. Держава зв'язана природними правами, зобов'язана визнавати, дотримуватися і гарантувати їх. Згідно з ідеєю суспільного договору держава є результатом свідомої згоди людей, які для захисту свого життя, свободи, приватної власності та інших прав поступаються на користь держави частиною своєї особистої свободи і таким чином переходять від природного до громадянського стану. Юридичною формою суспільного договору є конституція, в якій і закріплюються природні права і свободи. У громадянському стані на додаток до природних прав особа набуває ще прав громадянина, що випливають із її відносин з державою.

Таким чином, права людини — це сукупність природних і невідчужуваних прав, які належать особі від народження і не залежать від її правової належності до конкретної держави (громадянства). Права людини належать особі безпосередньо, держава не може дарувати або відчужувати їх своїми актами і діями. Роль держави щодо прав людини зводиться до забезпечення умов для їх реалізації. Теоретично права людини не залежать від держави, практично вони, як і права громадянина, також: мають позитивний характер (встановлюються державою), оскільки набувають юридичної сили лише тоді, коли порядок їх застосування встановлюється законом. Права людини в конституційній теорії і практиці нерідко ототожнюються з особистими правами. Правами людини є право на життя, право на свободу та особисту недоторканність, право на власність, право на недоторканність житла, право на свободу пересування, вільний вибір місця перебування і проживання та ін. Коли в конституціях йдеться про права людини, то зазвичай використовуються визначення «кожний», «кожна людина», «ніхто», «жодна людина», «усі» або «визнається право», «гарантується свобода» та подібні словосполучення безособового характеру.

Права громадянина це сукупність прав особи, зумовлених її громадянством, тобто правовою належністю до певної держави. Права громадянина є правами особи як члена політичного співтовариства і пов'язані з актами і діями державних органів. Головне призначення прав громадянина полягає в тому, щоб забезпечити участь особи в державно-політичному житті шляхом надання їй відповідних юридичних можливостей. Тому права громадянина нерідко ототожнюються з політичними правами, до яких, належать, зокрема, виборче право, право на об'єднання, право на звернення та ін. У конституціях права громадянин адресуються саме громадянам за допомогою формулювань на зразок: «громадяни можуть», «громадяни мають право», «громадяни користуються рівним правом», «громадянам гарантується право» тощо.

Співвідношення між; відповідним чином сформульованими правами людини і правами громадянина в конституціях різних держав неоднакове і може бути підставою для висновків щодо співвідношення громадянського суспільства і держави в конкретній країні, характеру наявного в ній політичного режиму. У демократичних державах переважає індивідуалістичний підхід до прав особи, що ґрунтується на принципі пріоритету особи над суспільством і державою. Відповідно, наголос у них робиться на правах людини. У соціалістичних державах переважає колективістський підхід до прав особи, що ґрунтується на принципі пріоритету суспільства і держави, колективу над особою. Наголос у них робиться на політичних, а особливо — соціально-економічних правах, за того, що декларовані політичні права мають формальний характер, а соціально-економічні права розглядаються як певні блага, що надаються особі державою.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 314; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь