Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Митно-тарифне регулювання зовнішньоекономічної діяльності



Розділ III

МЕТОДИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

§ 1. Система методів державного регулю­вання зовнішньоекономічної діяльності

Державний вплив на зовнішньоекономічну діяльність здійснюється шляхом застосування ме­тодів її регулювання.

Методи державного регулювання ЗЕД - це пе­редбачені законодавством способи впливу держа­ви на поведінку суб'єктів ЗЕД з метою отримання необхідного з точки зору публічних інтересів ре­зультату. Такі методи можна класифікувати за двома основними критеріями.

1. За характером впливу на поведінку суб'єктів ЗЕД слід розрізняти економічні та адміністративні методи.

Економічні методи - це такі способи впливу держави, за яких необхідний суспільству резуль­тат досягається через економічний інтерес суб'єк­тів ЗЕД (шляхом як позитивного, так і негативно­го стимулювання). До економічних методів нале­жать:

- надання податкових пільг, встановлення зни­жених податкових ставок;

- диференціювання митних ставок, звільнен­ня від обкладення митом;


- надання субсидій певним категоріям суб'єктів госпо­дарської (зовнішньоекономічної) діяльності;

- застосування господарсько-правових санкцій за пору­шення законодавства про ЗЕД тощо.

Адміністративні методи - це такі способи впливу дер­жави, за яких необхідний суспільству результат досягаєть­ся шляхом прямого наказу (обов'язкового припису) ком­петентного органу, який підлягає виконанню суб'єктом ЗЕД незалежно від того, вигідне це виконання йому еконо­мічно, чи ні. До адміністративних методів належать:

- заборона окремих видів експорту та імпорту;

- ліцензування та квотування зовнішньоекономічних операцій;. l *

- застосування технічних, санітарних, фітосанітарних, ветеринарних, екологічних стандартів та вимог;

- встановлення державної монополії на експорт/імпорт окремих товарів;

- обмеження строків здійснення зовнішньоекономічних операцій тощо.

2. Залежно від того, чи пов'язаний метод з застосуван­ням тарифу, розрізняють тарифні та нетарифні методи.

До тарифних методів належить митно-тарифне регу­лювання ЗЕД.

Нетарифні методи передбачають встановлення кіль­кісних обмежень та технічних бар'єрів щодо експорту та/ або імпорту.

Кількісні обмеження - це засіб нетарифного регулюван­ня торговельного обороту, який полягає у визначенні пе­реліків та граничних обсягів товарів, дозволених до експор­ту або імпорту протягом певного періоду (наприклад, ліцен­зування та квотування експорту/імпорту). До технічних бар'єрів відносять засоби, які утруднюють торгівлю між державами, зокрема: національні стандарти та вимоги, си­стеми сертифікації продукції; санітарні, фітосанітарні, ветеринарні норми та вимоги; вимоги екологічного ха­рактеру; специфічні вимоги до упаковки та маркування товарів тощо.

У зв'язку з тим, що в основу класифікації методів дер­жавного регулювання ЗЕД покладені різні підстави, один і той самий метод можна кваліфікувати як економічний і тарифний або як адміністративний і нетарифний.

Угоди COT виходять з неприпустимості, за загальним правилом, кількісних обмежень експорту та імпорту. Так, ст. 11 (1) ГАТТ встановлює, що жодна з договірних сторін не повинна встановлювати або зберігати на ввезення будь- якого товару з території іншої договірної сторони або вве­зення чи продаж для експорту будь-якого товару, призна­ченого для ввезення на територію іншої договірної сторо­ни, жодних заборон або обмежень, чи то у формі квот, імпортних або експортних ліцензій, чи то інших заходів, окрім мит, податків чи інших зборів.

Технічні бар'єри застосовуються з метою захисту жит­тя та здоров'я населення, тварин та рослин і забезпечують: недопущення проникнення в країну неякісної продукції - у разі їх застосування при ввезенні товарів, та виконання міжнародних зобов'язань країни - у разі їх застосування при вивезенні товарів. Загальна вимога до застосування технічних бар'єрів згідно з угодами COT - вони не повинні бути дискримінаційними чи становити засіб прихованого протекціонізму.


Розділ IV

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИЙ ДОГОВІР

§ 1. Поняття та ознаки зовнішньо­економічного договору

Основною правовою формою, що опосередковує господарські зв'язки суб'єктів зовнішньоеконо­мічної діяльності України та їх іноземних контр­агентів, є зовнішньоекономічний договір.

Чинне українське законодавство оперує кіль­кома близькими за змістом поняттями: зовніш­ньоекономічна угода, зовнішньоекономічний договір, зовнішньоекономічний контракт. Зовніш­ньоекономічна угода доктринально може бути виз­начена як угода, що опосередковує господарську діяльність у сфері міжнародного обміну товарами, роботами, послугами, інформацією, інтелектуаль­ною власністю[2].


Зовнішньоекономічна угода, як і угода (правочин) за­галом, може бути односторонньою, коли для її вчинення є необхідним і достатнім волевиявлення однієї сторони (наприклад, довіреність), та дво- або багатосторонньою, коли для її вчинення необхідним є узгоджене волевияв­лення двох або більше сторін. Дво- або багатосторонні зов­нішньоекономічні угоди є зовнішньоекономічними дого­ворами.

Термін «контракт» вказує на матеріальну форму зовніш­ньоекономічного договору, існування його у вигляді пра­вового документа, в якому зафіксований факт угоди та зміст зобов'язань сторін. У законодавстві України поняття «зов­нішньоекономічний договір» та «зовнішньоекономічций контракт» вживаються як рівнозначні.

Легальне визначення зовнішньоекономічного догово­ру (контракту) міститься в ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»: це матеріально оформ­лена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоеконо­мічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спря­мована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяль­ності.

З цього визначення випливають дві кваліфікуючі озна­ки зовнішньоекономічного договору:

1) спрямованість на забезпечення господарської (зовніш­ньоекономічної) діяльності контрагентів (ця ознака визна­чає зовнішньоекономічний договір як різновид господарсь­кого договору);

2) різна державна належність контрагентів (ця ознака пояснює, за яких умов господарський договір набуває міжнародного характеру, стає власне «зовнішньоекономіч­ним»).

Оптимальність критерію різної державної належності (національності) контрагентів, який був притаманний доктрині й практиці Союзу РСР, для встановлення міжна­родного характеру договору не є безспірною. Останнім часом міжнародно-правові документи, а також спеціальні закони України для цілей встановлення міжнародного ха­рактеру договору віддають перевагу іншому критерію - місцезнаходженню комерційного підприємства ( place of business ), під яким розуміють постійне місце регулярно­го здійснення ділових операцій. Така розмежувальна оз­нака використана, зокрема, в Нью-йоркській конвенції про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу то­варів 1974 p., Віденській конвенції про договори міжна­родної купівлі-продажу товарів 1980 p., Гаазькій кон­венції про право, що застосовується до договорів міжна­родної купівлі-продажу товарів 1986 рі, Оттавських конвенціях 1988 р. про міжнародний фінансовий лізинг та міжнародний факторинг, Типовому законі ЮНСІТРАЛ про міжнародний торговельний арбітраж 1985 p., а також у Законі України від 24 лютого 1994 р. «Про міжнародний комерційний арбітраж».

На користь використання цього критерію (на протива­гу критерію національності) свідчать такі аргументи: а) на практиці використання критерію національності може викликати певні складнощі, оскільки не завжди можливо встановити однозначно національну належність сторони договору, особливо юридичної особи; б) критерій національ­ності має формальний характер, не обов'язково має зв'я­зок з договором та його виконанням. З огляду на це Віденсь­ка конвенція (ст.1 (3)) та інші договори, що уніфікують право міжнародної торгівлі4, прямо підкреслюють, що на­ціональна належність сторін не повинна братися до уваги. Згідно з останнім підходом не буде визнаний міжнародним контракт, укладений між фірмами різної національної на­лежності, комерційні підприємства яких знаходяться на території однієї держави. Водночас вважатиметься міжна­родним контракт, укладений між фірмами однієї націо­нальної належності, комерційні підприємства яких знахо­дяться в різних державах.

Для випадків, коли сторона договору має декілька ко­мерційних підприємств у різних країнах (зокрема, і у країні, де знаходиться контрагент за договором) Віденська конвенція (ст.10) передбачає, що до уваги береться те ко­мерційне підприємство, яке, з урахуванням обставин, відо­мих сторонам або передбачуваних ними в будь-який час до чи в момент укладення договору, має найтісніший зв'язок з договором та його виконанням[3].

Інші ознаки, характерні для зовнішньоекономічних договорів (перетин предметом договору митного кордону, розрахунок у валюті, яка є іноземною хоча б для однієї сто­рони договору, підсудність спорів з договору міжнародно­му комерційному арбітражу тощо), є факультативними. Наявність цих ознак є наслідком міжнародного характеру відповідних договорів, а відтак вони (ознаки) на можуть розглядатися як кваліфікуючі ознаки зовнішньоекономіч­ного договору. Окрім того, ці ознаки присутні не у будь- якому зовнішньоекономічному договорі (не мають універ­сального характеру).                           •

Суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного до­говору, мають бути здатними до укладання договору відповідно до законів України та/або закону місця укла­дання договору.

Зовнішньоекономічний договір складається відповідно до законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти ЗЕД при складанні тексту зовнішньо­економічного договору мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі законами України.

Статусу (характеру) торгових звичаїв, що широко зас­тосовуються в міжнародному комерційному обороті, набу­вають Принципи міжнародних комерційних договорів, які розроблені Міжнародним інститутом з уніфікації приват­ного права (УНІДРУА) та опубліковані у 1994 р. Ці прин­ципи встановлюють загальні норми для міжнародних ко­мерційних договорів та:

- підлягають застосуванню у разі якщо сторони погоди­лися, що їх договір буде регулюватися цими Принципами;

^ можуть застосовуватися, коли сторони погодилися, що їх договір буде регулюватися « загальними принципами пра­ва» , «lex mercatoria» або аналогічними положеннями;

- можуть застосовуватися для вирішення питання, що виникає у випадку, коли виявляється неможливим встано­вити відповідну норму права, яке підлягає застосуванню;

- можуть застосовуватися для тлумачення та доповнен­ня міжнародних уніфікованих правових документів;

- можуть слугувати моделлю для національного та міжнародного законодавства.

У практиці міжнародного комерційного арбітражу по­ширюється тенденція до застосування Принципів УНІД- РУА навіть за відсутності угоди сторін договору про це.

В силу принципу свободи зовнішньоекономічного підприємництва суб'єкти ЗЕД мають право укладати будь- які види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), крім тих, які прямо та у виключній формі заборонені зако­нами України (ч. 4 ст. 6 Закону «Про зовнішньоекономіч­ну діяльність»).


Розділ IV

позначається словами «оглянуто-схвалено». Покупцю на­дається право оглянути усю партію товару в обумовлений строк. Продавець повинен гарантувати якість товару та­кою, якою її схвалив покупець, і фактично не відповідає за якість поставленого товару, якщо у ньому не було прихо­ваних недоліків;

- за вмістом окремих речовин у товарі - передбачає встановлення у договорі у відсотках мінімально допусти­мого вмісту корисних речовин та максимально допустимо­го вмісту небажаних речовин та домішок. Наприклад, у контрактах на метали та руди показником якості є вміст основної речовини та окремих домішок, у торгівлі цукром - вміст сахарози, олійними - вміст олії;

за виходом готової продукції ^ у договорі встанов­люється кількість (у відсотках до загальної маси або в аб­солютних величинах) кінцевого продукту, який має бути одержаний із сировини (наприклад, цукру-рафінаду з цук- ру-сирцю, пряжі з вовни, олії з насіння);

- за натурною вагою - застосовується для визначення якості зернових. Натурна вага — це вага одного гектолітра (одиниці об'єму) зерна. Натурна вага характеризує фізичні властивості зерна (форма, величина зерна, наповненість, питома вага), а також дає уявлення про вихід борошна та крупи з нього. Показники натурної ваги зазвичай застосо­вуються у поєднанні з іншими показниками (наприклад, вміст сторонніх домішок у зерні);

102

спосіб «тель-кель» (такий, який є) — застосовується, зокрема, при продажу врожаю зернових, цитрусових «на пні» (ще не зібраного), і означає поставку товару «яким він є». Покупець зобов'язаний прийняти товар незалежно від його якості, якщо він відповідає назві (виду, сорту), вка­заній у договорі, та не має права подавати рекламацію. Цей спосіб застосовується також при морському перевезенні вантажів, коли продавець не відповідає за погіршення якості товару в дорозі[13].

Якість товару в договорі часто визначається застосуван­ням двох або декількох перерахованих вище способів, крім того, можуть бути використані і деякі інші способи. За відсутності у договорі умов щодо якості продавець зобов'я­заний передати покупцю товар, придатний для цілей, для яких товар такого ж опису звичайно використовується. Якщо продавець при укладенні договору був повідомлений покупцем про конкретні цілі придбання товару, він зобов'я­заний передати товар, придатний для використання у відповідності з цими цілями (ст. 35 Віденської конвенції, ч. 2 ст. 673 ЦК). Стаття 5.6 Принципів УНІДРУАвстанов­лює, що сторона зобов'язана здійснити виконання, що має розумну якість та не нижче середнього рівня, враховуючи конкретні обставини.

Якщо щодо конкретного товару законом передбачені обов'язкові вимоги до його якості, на продавця покладаєть­ся обов'язок дотримувати цих вимог. Відступати від ос­танніх сторони можуть, тільки передбачаючи вищий їх рівень (підвищені вимоги).

У практиці міжнародної торгівлі виходять з того, що до відвантаження товару продавець зобов'язаний здійснити перевірку якості товару на предмет її відповідності вимо­гам контракту, з оформленням результатів такої перевірки передбаченим контрактом документом, який підлягає пе­редачі покупцю. Обов'язок продавця передати покупцеві документи, що стосуються товару, встановлений ст. 34 Віденської конвенції.

У визначенні рівня якості товару велике значення має умова про гарантію якості, яка являє собою поруку про­давця за те, що переданий товар відповідає вимогам дого­вору та має певні властивості, що відповідають призначен­ню товару. Таким чином продавець гарантує, що ці влас­тивості зберігатимуться протягом визначеного періоду часу (гарантійного строку) при дотриманні покупцем встанов­лених правил експлуатації, використання і зберігання. Віденська конвенція прямо не встановлює гарантійних зо­бов'язань продавця, однак виходить з можливості встанов­лення таких зобов'язань у договорі та передбачає правові наслідки їх прийняття продавцем (п. 2 ст. 36, п. 2 ст. 39). За законодавством України відносини з гарантій якості то­вару регулюються ст. 675-676 ЦК, ст. 269 ГК.

Базисні умови поставки товарів (приймання-здавання виконаних робіт або послуг). У цьому розділі зазначається вид транспорту та базисні умови поставки (відповідно до Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів (Інкотермс) чинної редакції, які визначають обов'язки кон­трагентів щодо поставки товару і встановлюють момент переходу ризиків від однієї сторони до іншої, а також кон­кретний строк поставки товару (окремих партій товару).

Інкотермс, офіційні правила Міжнародної торгової па­лати (МТП) для тлумачення торговельних термінів, є ко­дифікацією сучасних комерційних звичаїв. Метою Інко­термс є забезпечення єдиного набору міжнародних правил для тлумачення найбільш уживаних торговельних термінів у зовнішній торгівлі.

Сфера дії Інкотермс обмежується питаннями, пов'яза­ними з правами та обов'язками сторін договору купівлі- продажу стосовно поставки товарів (під терміном «товари» розуміються матеріальні речі, а «нематеріальні товари», такі, наприклад, як комп'ютерне програмне забезпечення, виключаються). Було виявлено два найпоширеніших на­прями неправильного розуміння Інкотермс. По-перше, Інкотермс часто помилково сприймаються як правила, що мають більше відношення до договору перевезення, аніж договору купівлі-продажу. По-друге, іноді їм приписують охоплення усіх зобов'язань, які сторони могли б включи­ти до контракту. Проте, як завжди підкреслювала МТП, Інкотермс поширюються виключно на відносини між про­давцем і покупцем у договорі купівлі-продажу, більше того, тільки в деяких, чітко визначених аспектах.

З урахуванням періодичного внесення змін до Інкотермс з метою їх адаптації до сучасної комерційної практики, не­обхідно, щоб у кожному випадку, коли сторони мають намір інкорпорувати правила Інкотермс у свій договір купівлі-про­дажу, завжди робилося чітке посилання на чинну в даний час версію Інкотермс (остання версія - Інкотермс-2000 (ви­дання МТП № 560) - чинна з 1 січня 2001 p.).

В Інкотермс-2000 терміни згруповані в чотири кате­горії, відмінні між собою по суті залежно від обсягу обо­в'язків продавця (див. таблицю):

ГрупаЕ Відправлення
  EXW Франко завод (... назва місця)
Група F Основне перевезення не оплачено
  FCA Франко перевізник (,*. назва місця призначення) FAS Франко вздовж борту судна (... назва порту відвантаження) FOB Франко борт (.., назва порту відвантаження)
Група С Основне перевезення оплачено
  CFR Вартість і фрахт (... назва порту призначення) CIF Вартість, страхування та фрахт (... назва порту призначення) , СРТ Фрахт/перевезення оплачені до (... назва місця призначення) СІР Фрахт/перевезення та страхування оплачені до (... назва місця призначення)
Група D Прибуття
  DAF Поставка до кордону (... назва місця поставки) DES Поставка з судна (... назва порту призначення) DEQ Поставка з причалу (... назва порту призначення) DDIJ Поставка без сплати мита (... назва місця призначення) DDP Поставка зі сплатою мита (. .. назва місця призначення)

«Е»- термін покладає на покупця мінімальні зобов'я­зання: продавець повинен лише надати товар у розпоря­дження покупця в узгодженому місці - звичайно на влас­них площах продавця.

«F»- терміни вимагають від продавця доставки товару для перевезення відповідно до вказівок покупця.

«С»- терміни вимагають від продавця укласти договір перевезення на звичайних умовах за свій власний рахунок (пункт, до якого він повинен оплачувати транспортні вит­рати, обов'язково має бути зазначений після відповідного



106

Розділ IV

«С» - терміну). За умовами термінів CIF і СІР продавець та­кож повинен застрахувати товар і нести витрати щодо стра­хування.

Відповідно до «D»- термінів продавець відповідає за прибуття товару в узгоджене місце чи пункт призначення на кордоні чи то всередині країни імпорту. Продавець зо­бов'язаний нести всі ризики й витрати щодо доставки то­вару до цього місця (пункту).

У рамках кожного терміна відповідні обов'язки сторін зведені в групи під 10 заголовками статей, де кожна стаття з боку продавця «віддзеркалює» статус покупця щодо цьо­го ж питання. Сторони мають право самостійно модифіку­вати норми, запозичувані з Інкотермс, шляхом внесення у свій договір чітких спеціальних застережень, відмінних від стандартного тексту Інкотермс[14].

Особливості застосування Інкотермс в Україні визначені Указом Президента України від 4 жовтня 1994 р. № 567/94 «Про застосування Міжнародних правил інтерпретації ко­мерційних термінів», яким встановлено, що при укладанні суб'єктами підприємницької діяльності України договорів, у тому числі зовнішньоекономічних договорів (контрактів), предметом яких є товари, застосовуються Міжнародні пра­вила інтерпретації комерційних термінів, підготовлені Міжнародною торговою палатою у 1953 р. (Правила Інко­термс). Зазначеним Указом на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок забезпечувати опублікування держав­ною мовою України змін до Інкотермс з застереженням, що такі зміни застосовуються через десять днів після їх опуб­лікування у газеті «Урядовий кур'єр» до відносин, що ви­никають у зв'язку з договорами, укладеними після опубл­ікування відповідних змін[15].

У випадку укладення договору про виконання робіт (на­дання послуг) у цьому розділі визначаються умови та стро­ки виконаних робіт (послуг).

Ціна та загальна вартість договору (контракту). У цьо­му розділі визначається ціна одиниці виміру товару та за­гальна вартість товарів або вартість виконаних робіт (на­даних послуг), що поставляються згідно з договором (кон­трактом), крім випадків, коли ціна товару розраховується за формулою, та валюта контракту. Якщо згідно з догово­ром поставляються товари різної якості та асортименту, ціна встановлюється окремо за одиницю товару кожного сорту, марки, а окремим пунктом договору зазначається його загальна вартість. У цьому разі цінові показники мо­жуть бути зазначені в додатках (специфікаціях), на які робиться посилання в тексті договору.

При розрахунках ціни договору за формулою зазначаєть­ся орієнтовна вартість договору на дату його укладення.

Відповідно до ст. 14 Віденської конвенції умовою виз­нання офертою пропозиції про укладення договору є пря­ме або опосередковане встановлення у ній ціни або поряд­ку її визначення. Разом з тим в силу ст. 55 Конвенції, якщо договір був укладений юридично дійсним способом, але у ньому ані прямо, ані опосередковано не встановлена ціна або не передбачений порядок її визначення, діє за відсут­ності будь-якої вказівки на інше презумпція про наявність згоди сторін щодо ціни. Вважається, що сторони мали на увазі ціну, яка на момент укладення договору зазвичай стя­гувалася за такі товари, що продавалися при порівнянних обставинах у відповідній галузі торгівлі. На аналогічній позиції (щодо презюмованої ціни) перебувають Принципи УНІДРУА (ст. 5.7) та ЦК (ч. 4 ст. 632, ч. 1 ст. 691). Однак ГК, що є спеціальним законом відносно ЦК, однозначно відносить ціну до істотних умов господарського, а відтак і зовнішньоекономічного, договору (ч. З ст. 180, ч. 2 ст. 189). Отже, якщо сторони у належній формі не досягли згоди щодо ціни договору, останній не вважається укладеним. Більше того, діючі в Україні правила валютного контролю (які мають бути дотримані українськими суб'єктами ЗЕД незалежно від того, якому праву підпорядковується до­говір) виходять з необхідності визначення у зовнішньоеко­номічному договорі ціни товару.

За загальним правилом, контрактні ціни у сфері зовніш­ньоекономічної діяльності визначаються суб'єктами ЗЕД

України на договірних засадах в силу принципу свободи зовнішньоекономічного підприємництва. Виняток з цього правила встановлює Указ Президента України від 10 лю­того 1996 р. № 124/96 «Про заходи щодо вдосконалення кон'юнктурно-цінової політики у сфері зовнішньоеконо­мічної діяльності».

У випадках, визначених цим Указом, контрактні ціни у сфері ЗЕД визначаються суб'єктами ЗЕД України відпо­відно до індикативних цін, запроваджуваних Міністер­ством економіки України.

Під індикативними цінами розуміються ціни на това­ри, які відповідають цінам, що склалися чи складаються на відповідний товар на ринку експорту або імпорту на мо­мент здійснення експортної (імпортної) операції з ураху­ванням умов поставки та умов здійснення розрахунків, визначених згідно з законодавством України.

Індикативні ціни є обов'язковими до використання суб'єк­тами ЗЕД всіх форм власності при укладанні та виконанні зовнішньоекономічних договорів.

Мінекономіки може запроваджувати індикативні ціни на товари:

щодо експорту яких застосовано антидемпінгові за­ходи або розпочато антидемпінгові розслідування чи про­цедури в Україні або за її межами;

- щодо експорту яких встановлено режим квотування, ліцензування;

- щодо експорту яких встановлено спеціальні режими; ., — експорт яких здійснюється у порядку здійснення дер­жавної монополії;

- в інших випадках на виконання міжнародних зобов'­язань України.

Рішення про запровадження індикативних цін на відповідні товари приймає та переліки індикативних цін затверджує Мінекономіки. Таке рішення та переліки інди­кативних цін публікуються Мінекономіки або уповноваже­ними ним організаціями в газеті «Урядовий кур'єр» не менш як раз на місяць.

Умови платежів. Цей розділ визначає: валюту плате­жу; спосіб, порядок та строки фінансових розрахунків; га­рантії виконання сторонами взаємних платіжних зобов'я­зань.

Слід розрізняти валюту ціни та валюту платежу. Валю­тою ціни є грошова одиниця, у якій виражається ціна то­вару. При виборі валюти ціни до уваги беруться міжнародні звичаї (наприклад, ціна на метали та вугілля виражається у фунтах стерлінгів, на нафтопродукти — у доларах США). Валюта платежу - це валюта, у якій відбувається фак­тична оплата товару або погашення міжнародного креди­ту. Зі зміною курсу валюти змінюється реальна вартість платежу.

Обмеження свободи вибору сторонами валюти платежу встановлює ст. 7 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 р. № 15-93 «Про систему валютного регу­лювання та валютного контролю» - у розрахунках між ре­зидентами і нерезидентами в межах торговельного оборо­ту використовується як засіб платежу іноземна валюта. Використання як засобу платежу валюти України допус­кається за умови одержання індивідуальної ліцензії Націо­нального банку України.

При укладанні зовнішньоекономічних договорів, вико­нання яких розраховане на тривалий строк або пов'язане з використанням відстрочки платежу (кредиту), виникають валютні ризики, пов'язані зі зміною курсу валюти плате­жу, внаслідок чого змінюється реальна вартість платежу. Способом нейтралізації валютних ризиків є включення до договору валютних (валютно-цінових) застережень.

Залежно від способу формулювання розрізняють прямі та непрямі валютні застереження.

Пряме валютне застереженняпередбачає збіг валюти ціни та валюти платежу, однак ціна товару і вартість пла­тежу ставляться у залежність від курсу іншої валюти.

Різновидом прямого застереження можна вважати мультивалютне застереження, коли ціна та сума плате­жу ставляться у залежність не від курсу однієї валюти, а від середньоарифметичного курсу декількох валют.

Непряме валютне застереження передбачає встанов­лення різних валют ціни та платежу та визначення курсу перерахунку валюти ціни у валюту платежу. При цьому експортер та імпортер мають протилежні інтереси, комп­ромісу між якими можна досягти, встановивши ціну у більш стабільній валюті, ніж валюта платежу (вигідно ек­спортерові), з застосуванням курсу, який склався на день, що передує дню платежу, в країні валюти платежу (вигід­но імпортерові).

Типові форми валютних застережень (непрямого та пря­мого) наведені у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 21 червня 1995 р. № 444 «Про типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і типові форми захисних застере­жень до зовнішньоекономічних договорів (контрактів), які передбачають розрахунки в іноземній валюті», що має ре­комендаційний характер.

Публічно-правове регулювання щодо способів (форм) розрахунків за зовнішньоекономічними договорами здій­снюється Указом Президента України від 4 жовтня 1994 р. № 566/94 «Про заходи щодо впорядкування розрахунків за договорами, що укладають суб'єкти підприємницької діяль­ності України», який встановлює, що розрахунки за зовніш­ньоекономічними договорами, укладеними суб'єктами підприємництва України всіх форм власності, предметом яких є товари (роботи, послуги), здійснюються відповідно до Уніфікованих правил та звичаїв для документарних ак­редитивів Міжнародної торгової палати, Уніфікованих пра­вил з інкасо Міжнародної торгової палати. Суб'єктам підприємницької діяльності України при укладанні та ви­конанні зовнішньоекономічних договорів приписано забез­печувати додержання вимог, передбачених Уніфікованими правилами. Зовнішньоекономічні договори, укладені суб'єк­тами підприємницької діяльності України всіх форм влас­ності, предметом яких є товари (роботи, послуги), можуть бути в установленому порядку визнані недійсними, якщо вони не відповідають вимогам Указу. -

Уніфіковані правила та звичаї для документарних ак­редитивів діють в редакції 1993 р. (публікація МТП № 500). Широко застосовувані в міжнародній практиці, ці Прави­ла мають факультативний характер, тобто застосовуються за наявності посилання на них в акредитиві. Уніфіковані правила з інкасо діють в редакції 1995 р. (публікація МТП №522), за юридичним характером та порядком застосуван­ня є аналогічними. Однак у вітчизняній банківській прак­тиці посилання на Уніфіковані правила визнається обов'яз­ковим як для банківських установ, так і для українських суб'єктів ЗЕД, які використовують відповідні форми роз­рахунків. Саме цю практику і легалізує вищезгаданий Указ Президента України. Приписи Указу належить тлумачи­ти як вимогу обов'язкового підпорядкування відповідним Уніфікованим правилам умов зовнішньоекономічного до­говору про акредитив або інкасо у разі обрання сторонами саме таких форм розрахунку, але не як безумовну заборо­ну використання будь-яких інших форм розрахунку (як- от: банківський переказ, вексельна форма).

На виконання зазначеного Указу прийнята вже згадува­на рекомендаційна постанова Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 21 червня 1995 р. № 444 «Про типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів) і типові форми захисних застережень до зовніш­ньоекономічних договорів (контрактів), які передбачають розрахунки в іноземній валюті». Додаток № 1 до Постанови визначає пріоритети використання форм розрахунків за зов­нішньоекономічними договорами зважаючи на їх вигідність для української сторони, диференціюючи такі пріоритети для ряду типових ситуацій, та наводить зразки тексту відпо­відних платіжних умов та деякі коментарі («примітки») щодо найбільш оптимального їх формулювання.

Коротко охарактеризуємо сутність акредитивної та інкасової форм розрахунків як найбільш поширених у міжнародній торгівлі.

Акредитив - це зобов'язання банку, що видається ним за дорученням клієнта (імпортера) на користь його контр­агента - бенефіціара (експортера), згідно з яким банк, що відкриває акредитив (банк - емітент), повинен провести бенефіціару платіж при умові представлення бенефіціаром документів, передбачених в акредитиві, і при виконанні інших умов акредитиву.

Інструкція клієнта (покупця), у якій він просить банк виставити акредитив на користь продавця - це, практич­но, умова, яку повинен виконати продавець, щоб одержа­ти платіж. Як умова частіше за все висувається вимога на­дати до банку документи за певним переліком.

У ст. З Уніфікованих правил та звичаїв для документар­них акредитивів встановлений принцип «абстрактності» акредитиву, згідно з яким акредитив за своєю природою являє собою угоду, відокремлену від договору купівлі-про- дажу або іншого контракту, на якому він може базувати­ся, і банки жодною мірою не пов'язані й не зобов'язані зай­матися такими контрактами, навіть якщо в акредитиві є яке-небудь посилання на такий контракт. Оскільки пере­важна частина положень Уніфікованих правил має диспо­зитивний характер, для того, щоб умови розрахунків за акредитивом задовольняли вимоги сторін контракту, важ­ливо чітко обумовлювати в ньому відповідні положення.

Акредитив є формою розрахунків, вигідною продавцю, оскільки забезпечує найвищий ступінь надійності плате­жу. Для одержання платежу продавець повинен тільки виконати акредитивну інструкцію (тобто всі документи повинні відповідати вимогам акредитиву). Перевагою ак­редитиву для продавця є і висока швидкість одержання платежу, оскільки розрахунки за акредитивом, як прави­ло, відбуваються за місцем його знаходження. Відносна невигідність акредитиву для покупця полягає у необхід­ності заморожувати кошти для майбутнього платежу.

Інкасо - це банківська розрахункова операція, шляхом якої банк-емітент за дорученням свого клієнта (експортера) отримує на основі певних документів грошові кошти від плат­ника (імпортера) за відвантажені на адресу імпортера товари і зараховує ці кошти на рахунок клієнта (експортера).

Інкасо є формою розрахунків, яка вигідна передусім покупцю. Він оплачує товар і майже одночасно одержує його у своє розпорядження (валюта заздалегідь не вилу­чається з обігу).

Для продавця інкасо є в принципі надійною формою роз­рахунків. Перехід права власності на товар до покупця здійснюється у момент одержання документів на нього, а документи при інкасо можуть бути одержані покупцем при неодмінному здійсненні платежу. Однак інкасо має і оче­видні для продавця недоліки. Передусім, це ризик невику- пу товарних документів після того, як товар вже відправле­ний імпортеру (при зміні кон'юнктури ринку, якщо товар купувався для перепродажу й імпортеру стає вигідніше оп­латити витрати, або у разі настання неплатоспроможності імпортера). Тому більшість розрахунків по інкасо здійсню­ється з наданням банківських гарантій. Крім того, для про­давця незручним є тривалий строк одержання платежу після поставки товару.

При здійсненні платежів за зовнішньоекономічними договорами виникає необхідність у використанні правових інструментів, які забезпечують зобов'язання по оплаті. Одним з таких інструментів є гарантія, що являє собою видане на прохання принципала (боржника за основним зобов'язанням) письмове зобов'язання гаранта (зазвичай, банку) у разі невиконання основного зобов'язання сплати­ти певну грошову суму на узгоджених у гарантії умовах на вимогу бенефіціара (кредитора принципала).

У міжнародній банківській практиці використовуються різні види гарантій. Найбільше поширення останніми рока­ми отримала гарантія на вимогу, яка передбачає, що гарант зобов'язаний провести платіж на першу вимогу бенефіціа­ра, не заглиблюючись у питання виконання принципалом своїх зобов'язань за основною угодою. Для отримання бене- фіціаром платежу за такою гарантією достатнім є надання простої письмової вимоги про невиконання зобов'язання за основною угодою або інших зазначених у гарантії доку­ментів. Гарантію на вимогу, наприклад, придбаває прода­вець для захисту покупця від невиконання або неповернен­ня сплачених сум у разі, якщо купівельна ціна або її части­на була сплачена авансом, а товар не поставлений[16].

Правовому регулюванню гарантії в Україні присвяче­на ст. 200 ГК, а також § 4 глави 49 ЦК України. Законодав­ство багатьох країн (наприклад, Франції, Німеччини, Швейцарії, Швеції) не містить спеціальних норм, що регу­люють відносини з гарантії, не передбачене використання гарантії і в країнах системи загального права, зокрема у США, де своєрідною «гарантією виконання» слугує резер­вний акредитив[17]. За таких умов великого значення набу­вають міжнародні банківські правила та звичаї, кодифіко­вані у публікаціях Міжнародної торгової палати (МТП). МТП підготовлені: Уніфіковані правила для договірних гарантій 1978 р. (публікація МТП № 325) (широкого засто­сування на практиці не отримали, хоча формально не втра­тили свого значення), Уніфіковані правила для гарантій на першу вимогу 1992 р. (публікація МТП № 458).

На відміну від Уніфікованих правил 1978 p., що перед­бачають отримання суми платежу після складної процеду­ри надання доказів про невиконання зобов'язань з основ­ної угоди, Уніфіковані правила 1992 р. спрямовані на те, щоб забезпечити виплату платежу в найкоротші строки в межах обумовленої суми. Ці правила поширюються на «будь-яку гарантію, платіжне зобов'язання банку, страхо­вої компанії чи будь-якої іншої юридичної або фізичної осо­би, що видана у письмовій формі і містить зобов'язання сплатити грошову суму в разі подання письмової платіж­ної вимоги, складеної у відповідності з її умовами, а також інших документів (наприклад, сертифікату архітектора або інженера, судового або арбітражного рішення)» (ст. 2а). Поряд з приписами матеріально-правового характеру (сто­совно форми та змісту гарантії, процедури видачі гарантії за інструкцією принципала, вимог щодо перевірки гарантії, обсягу відповідальності гаранта перед бенефіціаром тощо), Уніфіковані правила 1992 р. містять колізійну прив'язку, згідно з якою за відсутності у самій гарантії вказівки на інше, вона підпорядковується праву місця комерційної діяльності гаранта, а якщо гарант має більше одного місця комерційної діяльності - праву місця комерційної діяль­ності відділення, яке видало гарантію (ст. 27). Уразі підпо­рядкування гарантії українському праву питання про те, якими положеннями щодо цієї гарантії слід керуватися, має вирішуватися на основі ч. 2 ст. 7 ЦК, згідно з якою зви­чай, що суперечить договору або актам цивільного законо­давства, у цивільних відносинах не застосовується.

Умови приймання-здавання товару (робіт, послуг). У цьому розділі визначаються строки та місце фактичної пе­редачі товару, перелік товаросупровідних документів. Приймання-здавання проводиться за кількістю згідно з товаросупровідними документами, за якістю - згідно з до­кументами, що засвідчують якість товару.

Здавання-приймання товару є єдиним актом, в резуль­таті якого відбувається передача товару покупцю та пере­вірка відповідності фактичних кількості та якості тдвару тим, які передбачені в договорі. Закон України «Про міжна­родне приватне право» не містить спеціальних приписів щодо права, яке підлягає застосуванню до відносин зі зда- вання-приймання товару. Лишеч. 2 ст. 47 Закону вказує, що у разі, якщо при визначенні способів та порядку виконання договору неможливе застосування права, визначеного згідно з колізійними правилами цього Закону, може бути застосо­ване право держави, у якій здійснюється виконання догово­ру. Однак законодавство багатьох країн, у тому числі україн­ське, не встановлює спеціального порядку приймання вико­нання за зовнішньоекономічними договорами. Згідно з практикою, що склалася, Інструкції про порядок прийнят­тя продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за кількістю і якістю (Інструкції П-6 та П-7), затверджені ще Держарбітражем СРСР, у зов­нішньоекономічних відносинах не застосовуються, припи­си ж ст. 687 ЦК («Перевірка додержання продавцем умов до­говору купівлі-продажу») є надто загальними. У зв'язку з цим особливого значення набуває узгодження порядку зда­вання-приймання в самому договорі.

Доцільно передбачати у договорі принаймні такі умови[18]:

- щодо строків огляду товарів. Строки прийняття това­ру за кількістю та за якістю, як правило, не збігаються. Перевірку за кількістю покупець звичайно зобов'язаний зробити негайно після прийняття товару. Для прийняття за якістю встановлюються триваліші строки. Віденська конвенція (ст. 38) приписує покупцю оглядати товар у най- коротший строк, практично можливий за даних обставин;

- щодо способів перевірки. Приймання-здавання за кількістю здійснюється згідно з товаросупровідними до­кументами (як-от: накладна, коносамент, пакувальний лист, відвантажувальна специфікація).

Якщо кількість товару виражається у вагових чи об'єм­них одиницях, існують два способи приймання товару за кількістю: за відвантаженою та за вивантаженою вагою. Під відвантаженою вагою чи кількістю розуміється вага або об'єм товару, встановлені у пункті відправлення та вка­зані перевізником у відповідному транспортному доку­менті. Під вивантаженою вагою або кількістю розуміють вагу чи об'єм, встановлені в обумовленому пункті призна­чення у країні імпортера шляхом зважування товару, яке проводиться зазвичай з залученням незалежних експертів (результати зважування фіксуються у вагових сертифіка­тах, які видаються експертами та визнаються арбітражем безперечним доказом ваги).

Приймання товару за якістю здійснюється шляхом пе­ревірки відповідності поставленого товару документам, що засвідчують якість товару (сертифікат якості, сертифікат відповідності), наданим продавцем, або раніше відібраним зразкам, технічним умовам, здійснюючи випробовування вантажу. Особливості приймання за якістю визначаються обраним сторонами способом визначення якості товару;

- щодо порядку оформлення виявленої невідповідності (складається комерційний акт, який підтверджує не­відповідність і повинен містити відомості про: стан товару на момент надходження до покупця, застосовані методи пере­вірки, умови зберігання товару, характер дефектів, можливі причини їх виникнення, кількість забракованого товару);

- щодо порядку направлення повідомлення про не­відповідність товару. Стаття 39 Віденської конвенції з цьо­го приводу встановлює, що, якщо покупець не повідомить продавця про невідповідність протягом розумного строку після того, як невідповідність була виявлена або повинна була бути виявлена, він втрачає право посилатися на не­відповідність товару.

Упаковка та маркування. Цей розділ містить відомості про упаковку товару (ящики, мішки, контейнери тощо), на­несене на неї відповідне маркування (найменування продав­ця та покупця, номер договору (контракту), місце призначен­ня, габарити, спеціальні умови складування і транспортуван­ня та інше), а за необхідності також умови її повернення.

ЦК України містить вимоги щодо тари та упаковки (ст. 685) та наслідки передання товару з порушенням ви­моги про тару та/або упаковку (ст. 686). зазначені припи­си співзвучні з положенням Віденської конвенції (п. 2 «d» ст. 35), згідно з яким за відсутності домовленості сторін про інше, товар не відповідає договору, якщо він не затарова- ний або не упакований звичайним для таких товарів спосо­бом, а за відсутності такого - способом, який є належним для збереження та захисту цього товару.

Інкотермс-2000 передбачають обов'язок продавця упа­кувати товар відповідно до умов транспортування, але тільки тією мірою, якою йому до укладення договору купівлі-продажу були відомі обставини, пов'язані з транс­портуванням.

Маркування товару являє собою умовне позначення, яке наноситься на упаковку кожного вантажного місця та включає необхідні для належного перевезення та здаван­ня вантажу отримувачу відомості. Маркування відбуваєть­ся згідно з вказівками покупця. Тому в договорі необхідно обумовлювати: текст маркування, якою мовою і де воно має бути нанесене. Якщо покупець не вимагає нанесення спеці­ального маркування, то воно має здійснюватися згідно з загальноприйнятими міжнародними нормами, а саме:

- давати товаросупровідну інформацію (назва отриму­вача вантажу, пункту призначення і країни призначення вантажу; номер контракту; маса брутто і нетто; розміри вантажного місця, його номер; назва відправника; назва країни походження товару);

^ давати вказівки транспортним організаціям щодо по­водження з вантажем («обережно», «верх», «не кантува­ти» тощо);

- попереджати про небезпеки, які може спричинити вантаж у випадку неналежного поводження з ним.

Віденська конвенція (п. 1ст. 32) відносить маркування до засобів, за допомогою яких відбувається чітка ідентифі­кація товару для цілей договору. За відсутності такої іден­тифікації на покупця не переходить ризик за товар (п. 2 ст* 67). Інкотермс-2000 для всіх базисних умов (п. А.9) пе­редбачають обов'язок продавця забезпечити належним чи­ном маркування упаковки.

Форс-мажорні обставини. Цей розділ містить відомості про те, за яких випадків умови договору (контракту) мо­жуть бути не виконані сторонами. При цьому сторони звільняються від виконання зобов'язань на строк дії цих обставин, або можуть відмовитися від виконання договору (контракту) частково або в цілому без додаткової фінансо­вої відповідальності.

Законодавство України для позначення обставин, які звільняють від відповідальності, використовує два суміжні за змістом поняття - «непереборна сила» та «форс-мажор». Категорія непереборної сили розкривається в ч. 2 ст. 218 ГК, згідно з якою у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення госпо­дарського зобов'язання несе господарсько-правову відпові­дальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'я­зання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили і тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважа­ються такими обставинами, зокрема порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку по­трібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника відповідних коштів.

Термін «форс-мажор» на законодавчому рівні визначе­ний у ст. 1 Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» (у ре­дакції від 4 жовтня 2001 p.): форс-мажорні обставини - непередбачені та непереборні події, що відбуваються неза­лежно від волі і бажання замовника або виконавця (війна, блокада, страйк, пожежа, аварія, паводок, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на зви­чайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо, заборона експорту (імпорту), валютні обмеження або інші обмеження прав власності на сировину чи готову продукцію, у тому числі на їх переміщення, прийняті державою або відповідним державним органом тощо) і призводять до порушення умов укладених контрактів, цього Закону та інших законодав­чих актів.

Деякі вітчизняні вчені наполягають на необхідності розмежування понять непереборної сили та форс-мажору. Так, зазначається, що непереборна сила має свій прояв лише у вигляді стихійного лиха, що не залежить від волі людей, причиною ж настання форс-мажорних обставин є цілеспрямовані дії конкретних осіб; непереборна сила є загальною, універсальною обставиною', що звільняє від відповідальності як у договірних, так і у позадоговірних зобов'язаннях; форс-мажорна ж обставина звільняє лише від договірної відповідальності[19]. Однак, коли мова йде вик­лючно про договірну відповідальність, межа між зазначе­ними поняттями стирається[20]. Фактично, з таких самих позицій виходить ряд актів законодавства України (зако­ни України «Про порядок здійснення розрахунків в іно­земній валюті», «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах», «Про торгово-про- мислові палати в Україні» та ін. / Положення про форму зов­нішньоекономічних договорів (контрактів), а так само і міжнародні акти (Принципи УНІДРУА, Форс-мажорне за­стереження (про звільнення) Міжнародної торговельної па­лати), де термін «форс-мажорні обставини» вживається як такий, що охоплює обставини, пов'язані і з природним, і з людським чинником. Термін «форс-мажор» вживається як всеохоплюючий і в цьому посібнику.

В Україні на нормативному рівні (ч. 2 ст. 218 ГК) зак­ріплено дві ознаки форс-мажору:

1) надзвичайність;

2) невідворотність.

Різноманітність кваліфікаційних ознак форс-мажору та розбіжності у тлумаченні однойменних ознак у праві різних держав зумовлює необхідність уніфікації відповідних пра­вових норм. Віденська конвенція (ст. 79), не вживаючи термінів «форс-мажор» чи «непереборнасила», оперує на­томість поняттям «перешкоди за межами контролю сторін»: сторона не несе відповідальності за невиконання будь-якого зі своїх зобов'язань, якщо доведе, що воно були викликане перешкодою поза її контролем і що від неї не можна було розумно очікувати прийняття цієї перешкоди в розрахунок при укладенні договору або уникнення чи подолання цієї перешкоди або її наслідків.

Задля уніфікації норм щодо обставин, які звільняють від відповідальності, МТП підготовлене типове Форс-ма- жорне застереження (про звільнення) (Публікація МТП № 421 Е), що встановлює: підстави звільнення від відпові­дальності, правила повідомлення про настання таких підстав, наслідки настання підстав звільнення від відпові­дальності.

Форс-мажорне застереження охоплює невиконання усіх видів зобов'язань, включаючи грошові зобов'язання. Од­нак стосовно платежів обов'язок подолання перешкод є абсолютним та необхідним, а умови звільнення застосову­ються лише у виключних випадках (це випливає з загаль­новизнаного цивілістичного принципу «гроші завжди є в обороті»).

Засвідчення форс-мажорних обставин в Україні відне­сене до компетенції ТПП України (ч. З ст. 14 Закону Украї­ни «Про торгово-промислові палати в Україні»).

Форс-мажорні обставини слід відрізняти від обставин, що ускладнюють виконання зовнішньоекономічного дого­вору внаслідок суттєвої зміни обставин у період між укла­денням договору та його виконанням у повному обсязі.

Відповідно до ст. 652 ЦК у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зо­бов'язання. При цьому вважається, що зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сто­рони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення дого­вору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а у виняткових випадках (коли розірвання договору супере­чить суспільним інтересам або потягне для сторін пікоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом) - змінений за рішен­ням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтере­сована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні до­говору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не вип­ливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сто­рона.

Ускладнюючим обставинам присвячений розділ 2 гла­ви 6 Принципів УНІДРУА, згідно з якими, якщо виконан­ня договору стає більш обтяжливим для однієї з сторін, ця сторона тим не менше зобов'язана виконати свої зобов'я­зання з урахуванням наступних положень про ускладнен­ня. Ускладненнями вважається випадок, коли виникають події, що суттєво змінюють рівновагу договірних зобов'я­зань в силу або зростання для сторони вартості виконання, або зменшення цінності отримуваного стороною виконан­ня, і, крім того,

а) події виникають або стають відомі потерпілій стороні після укладення договору;

б) події не могли бути розумно враховані потерпілою стороною при укладенні договору;

в) події перебувають поза контролем потерпілої сторони; і

г) ризик виникнення цих подій не був прийнятий на себе потерпілою стороною (ст. 6.2.2.).

Головною кваліфікуючою ознакою ускладнень, відпо­відно до Принципів УНІДРУА, є суттєва зміна рівноваги договору. Вирішення питання про суттєвість зміни зале­жить від конкретних обставин. Однак, якщо виконання може бути точно виражене у грошовому вимірі, то зміна, яка складає 50% або більше від вартості виконання, з оче­видністю складатиме «суттєву» зміну.

У Коментарі до Принципів УНІДРУА передбачена прак­тична ситуація, яка одночасно може розглядатися і як випа­док ускладнень, і як форс-мажор. У такому разі сторона, якої це стосується, повинна вирішити, який із правових засобів їй використати. Якщо вона звернеться до поняття форс-мажо­ру, тоді вона має на меті звільнення від відповідальності за невиконання. З іншого боку, якщо сторона посилається на ускладнення, тоді вона передусім має на меті перегляд умов договору таким чином, щоб дозволити залишити діючим до­говір із зміненими умовами (п. 6 коментарю до ст. 6.2.2[21]).

Санкції та рекламації. Цей розділ встановлює порядок пред'явлення рекламацій, застосування штрафних санкцій та відшкодування збитків у зв'язку з невиконанням або неналеж­ним виконанням одним із контрагентів своїх зобов'язань.

Термін «рекламація» є синонімом терміна «претензія»[22]. Підставою для пред'явлення продавцеві претензії (рекла­мації) є комерційний акт у який складається покупцем у разі виявлення при прийманні поставленого товару не­відповідності за кількістю та/або якістю. Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів) вка­зує на необхідність врегулювання в договорі строків, про­тягом яких рекламації можуть бути заявлені, прав та обо­в'язків сторін договору при цьому, способів врегулювання рекламацій. Варто детальніше зупинитися на окремих ас­пектах відповідного розділу договору:

- якщо при здаванні-прийманні допускаються відхи­лення від кількості, вказаної в товаросупровідних докумен­тах, доцільно додатково вказати, що претензії покупця у розмірах, що не перевищують допустимих відхилень за кількістю, розгляду не підлягають;

- договірний строк пред'явлення рекламацій залежить від характеру товару і, як правило, є тривалішим щодо якості товару та менш тривалим щодо кількості. У разі відсутності договірного строку строк пред'явлення рекла­мацій визначатиметься згідно з матеріальним правом, що підлягає застосуванню до договору.

Інтерес становить питання про наслідки порушення сто­роною встановленого строку пред'явлення рекламацій. Вочевидь, таке порушення не тягне за собою позбавлення сторони права звертатися з позовом до суду. Право сторо­ни, права якої порушені, звертатися з позовом до суду пе­редбачене у ст. 4 ГПК України як імперативна норма, яка не може змінюватися угодою сторін. Разом з тим право на позов має дві сторони: матеріально-правову та процесуаль­но-правову. Процесуальна сторона права на позов визна­чається як право на подання позову, матеріально-правова сторона - як право на його задоволення. У праві на подан­ня позову ніхто не може бути обмежений (відмова від тако­го права визнаватиметься недійсною згідно зч. 2 ст. 4 ГПК). Що стосується права на задоволення позовних вимог, то у випадках, коли перевірка якості товару здійснюється з по­рушенням порядку її проведення, визначеного в контракті, та претензія за якістю пред'являється з порушенням вста­новленого у контракті строку, це може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог[23];

- важливо вказати в договорі спосіб передачі рекла­мації від продавця до покупця. Найнадійнішим способом є відправлення рекламації рекомендованим листом, ос­кільки поштова квитанція, яку отримує покупець, у разі необхідності може слугувати доказом відправлення рек­ламації продавцю. Доцільно також зазначити в договорі дату, яка вважатиметься датою пред'явлення рекла­мації;

- слід узгодити та закріпити в договорі необхідний пе­релік документів, які додаються до рекламації та підтвер­джують її обґрунтованість;

- для продавця важливо вказати в договорі, що пред'яв­лення покупцем рекламації не може бути використано як підстава для відмови від наступних партій товару, що по­ставляються за тим самим договором;

- для обох контрагентів має суттєве значення умова про строк розгляду рекламацій. У разі відсутності відповіді продавця щодо пред'явленої рекламації в межах узгодженого строку рекламація вважатиметься визнаною продавцем.

Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів) приписує сторонам чітко визначати розміри штрафних санкцій (у відсотках від вартості недопоставле- ного товару (робіт, послуг) або суми неоплачених коштів, строки виплати штрафів - від якого терміну вони встанов­люються та протягом якого часу діють, або їх граничний розмір).

Погоджені сторонами умови про відповідальність за порушення договірних зобов'язань не повинні суперечити імперативним нормам права, яке підлягає застосуванню до договору, інакше їх неможливо буде реалізувати в судово­му порядку. Так, англо-американське право виходить з того, що договірна умова про штраф в принципі не може бути реалізована судом, за винятком випадку, якщо суд визнає, що ця умова носить характер заздалегідь оцінених збитків, розмір яких міг бути реально передбачений на момент укладення договору.

У вітчизняному законодавстві загальні питання відпо­відальності за договірних зобов'язань регулюються главою 51 ЦК, главами 24-26 ГК[24].

Віденська конвенція до основних засобів правового за­хисту відносить відшкодування збитків та розірвання до­говору. Інститут неустойки (штрафу, пені) Конвенцією не передбачений, що тягне за собою використання норм на­ціонального права у питаннях як її застосування, так і співвідношення зі збитками (саме з цих питань існують принципові розбіжності в англо-американській та конти­нентальній системах права).

З огляду на існування різних підходів щодо визначен­ня збитків у законодавствах різних країн, сторони Зовніш­ньоекономічного договору повинні обумовити, що вони ро­зумітимуть під збитками. За Віденською конвенцією (ст. 74) поняття «збитки» охоплює як позитивну шкоду, так і упу­щену вигоду, яка понесена іншою стороною внаслідок по­рушення договору. Встановлена межа збитків, що підля­гають відшкодуванню: вони не можуть перевищувати шко­ди, яку сторона, що порушила, передбачала або повинна була передбачати на момент укладання договору, врахову­ючи обставини, про які вона знала або повинна була знати. Допускається можливість при розірванні договору вимага­ти відшкодування абстрактних збитків (ст. 76), тобто різниці між поточною ціною на товар на момент розірван­ня договору та договірною ціною. При цьому не виключа­ються вимоги і щодо будь-яких інших збитків.

Відповідно до ст. 77 Конвенції потерпіла сторона зобов'я­зана вжити необхідних зіаходів для зменшення шкоди, ~ під загрозою зменшення відшкодовуваних збитків. Окрім того, встановлено, що сторона не може посилатися на не­виконання зобов'язань контрагентом тією мірою, якою це невиконання викликано її власними діями або упущення­ми (ст. 80). У Принципах УНІДРУА збиткам присвячений розділ 4 глави 7, правила якого близькі до передбачених Віденською конвенцією.

Підставою розірвати договір згідно з Віденською кон­венцією та Принципами УНІДРУА слугують порушення, які визнаються суттєвими. Порушення договору, допуще­не однією з сторін, вважається істотним, якщо воно тягне за собою таку шкоду для іншої сторони, що вона значною мірою позбавляється того, на що була вправі розраховува­ти на підставі договору, за винятком випадків, коли сторо­на, що порушила договір, на передбачала такого результа­ту, і розумна особа за аналогічних обставин не передбачала б його (ст. 25 Конвенції, ст. 7.3.1 Принципів). Право на ро­зірвання виникає у сторони і при інших порушеннях, якщо інша сторона не виконує своїх зобов'язань у наданий їй до­датковий строк.

Урегулювання спорів у судовому порядку. У цьому розділі визначаються умови та порядок вирішення спорів у судовому порядку щодо тлумачення, невиконання та/або неналежного виконання договору (контракту) з визначен­ням назви суду або чітких критеріїв визначення суду будь- якою зі сторін залежно від предмета та характеру спору, а також погоджений сторонами вибір права, яке буде засто­совуватися цим судом, та правил процедури судового уре­гулювання.

Домовленість сторін про порядок вирішення спорів по­винна бути відображена в арбітражній угоді, яка може бути укладена у вигляді арбітражного застереження в самому договорі або у вигляді окремої угоди. З урахуванням зов­нішньоторговельної практики арбітражне застереження повинно містити такі компоненти:

1) вказівку на те, що застереження стосується усіх спорів, які можуть виникнути в майбутньому з договору або у зв'язку з ним;

2) чітке та недвозначне визначення виду арбітражу (ар­бітраж «ad hoc» чи постійно діючий арбітраж), а також по­вне його найменування з посиланням на існуючий регла­мент;

3) вказівку на місце проведення арбітражу та мову ар­бітражного провадження;

4) вказівку на матеріальне право певної країни, яке за­стосовуватиметься при вирішенні спорів.

Міжнародним комерційним арбітражним судом при Торгово-промисловій палаті України рекомендований та­кий текст арбітражного застереження: «Будь-який спір, що виникає з цього договору або у зв'язку з ним, підлягає пе­редачі на розгляд та остаточне вирішення до Міжнародно­го комерційного арбітражного суду при Торгово-промис- ловій палаті України.

Сторони погоджуються з тим, що в процесі розгляду і вирішення спору буде застосовуватися Регламент Міжна­родного комерційного арбітражного суду при Торго^о-про- мисловій палаті України.

Правом, що регулює чинний договір, є матеріальне пра­во (країни).

Арбітражний суд складається з одного (або трьох) арбі­тра (арбітрів).

Місце проведення засідань суду (місто).

Мова (мови) арбітражного розгляду (українська тощо).»

У світі визнаним є фундаментальний принцип, згідно з яким арбітражне рішення, винесене у зовнішньоторговель­ному спорі, вважається остаточним і не підлягає оскаржен­ню у будь-які судовій інстанції. Україна є учасницею Нью- Йоркської конвенції про визнання і приведення до вико­нання іноземних арбітражних рішень 1958 р., згідно з якою кожна держава-учасник взяла на себе зобов'язання визна­вати і приводити до виконання арбітражні рішення, вине­сені на території інших держав. Рішення арбітражу при­водяться до виконання на підставі екзекватури - наказу місцевого суду про виконання.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Що таке зовнішньоекономічний договір (контракт)?

2. Назвіть кваліфікуючі та факультативні ознаки зовнішньоекономічного договору.

3. Які вимоги висуваються до форми зовнішньоеконо­мічного договору?

4. Якими є наслідки недодержання форми зовнішньое­кономічного договору?

5. Назвіть правила визначення права, що застосо­вується до зовнішньоекономічних договорів.

6. Розкрийте значення принципу найбільш тісного зв'язку для вирішення колізійних питань зовнішньоеконо­мічного договору.

7. Опишіть систему умов зовнішньоекономічного дого­вору.

8. Що таке предмет зовнішньоекономічного договору? Як визначається кількість та якість у договорі?

9. Що таке базисні умови поставки товарів у зовніш­ньоекономічному договорі?

10. Як визначаються ціна і умови платежів у зовніш­ньоекономічному договорі?

11. Як здійснюється здавання-приймання за зовнішньо­економічним договором?

12. Вимоги до упаковки та маркування товарів за зов­нішньоекономічним договором.

13. Що таке форс-мажорні обставини у зовнішньоеко­номічному договорі?

14. Рекламації та санкції у зовнішньоекономічному до­говорі.

15. Яким вимогам повинно відповідати арбітражне за­стереження?



Розділ V

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ОКРЕМИХ ВИДІВ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ОПЕРАЦІЙ

Розділ III

МЕТОДИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

§ 1. Система методів державного регулю­вання зовнішньоекономічної діяльності

Державний вплив на зовнішньоекономічну діяльність здійснюється шляхом застосування ме­тодів її регулювання.

Методи державного регулювання ЗЕД - це пе­редбачені законодавством способи впливу держа­ви на поведінку суб'єктів ЗЕД з метою отримання необхідного з точки зору публічних інтересів ре­зультату. Такі методи можна класифікувати за двома основними критеріями.

1. За характером впливу на поведінку суб'єктів ЗЕД слід розрізняти економічні та адміністративні методи.

Економічні методи - це такі способи впливу держави, за яких необхідний суспільству резуль­тат досягається через економічний інтерес суб'єк­тів ЗЕД (шляхом як позитивного, так і негативно­го стимулювання). До економічних методів нале­жать:

- надання податкових пільг, встановлення зни­жених податкових ставок;

- диференціювання митних ставок, звільнен­ня від обкладення митом;


- надання субсидій певним категоріям суб'єктів госпо­дарської (зовнішньоекономічної) діяльності;

- застосування господарсько-правових санкцій за пору­шення законодавства про ЗЕД тощо.

Адміністративні методи - це такі способи впливу дер­жави, за яких необхідний суспільству результат досягаєть­ся шляхом прямого наказу (обов'язкового припису) ком­петентного органу, який підлягає виконанню суб'єктом ЗЕД незалежно від того, вигідне це виконання йому еконо­мічно, чи ні. До адміністративних методів належать:

- заборона окремих видів експорту та імпорту;

- ліцензування та квотування зовнішньоекономічних операцій;. l *

- застосування технічних, санітарних, фітосанітарних, ветеринарних, екологічних стандартів та вимог;

- встановлення державної монополії на експорт/імпорт окремих товарів;

- обмеження строків здійснення зовнішньоекономічних операцій тощо.

2. Залежно від того, чи пов'язаний метод з застосуван­ням тарифу, розрізняють тарифні та нетарифні методи.

До тарифних методів належить митно-тарифне регу­лювання ЗЕД.

Нетарифні методи передбачають встановлення кіль­кісних обмежень та технічних бар'єрів щодо експорту та/ або імпорту.

Кількісні обмеження - це засіб нетарифного регулюван­ня торговельного обороту, який полягає у визначенні пе­реліків та граничних обсягів товарів, дозволених до експор­ту або імпорту протягом певного періоду (наприклад, ліцен­зування та квотування експорту/імпорту). До технічних бар'єрів відносять засоби, які утруднюють торгівлю між державами, зокрема: національні стандарти та вимоги, си­стеми сертифікації продукції; санітарні, фітосанітарні, ветеринарні норми та вимоги; вимоги екологічного ха­рактеру; специфічні вимоги до упаковки та маркування товарів тощо.

У зв'язку з тим, що в основу класифікації методів дер­жавного регулювання ЗЕД покладені різні підстави, один і той самий метод можна кваліфікувати як економічний і тарифний або як адміністративний і нетарифний.

Угоди COT виходять з неприпустимості, за загальним правилом, кількісних обмежень експорту та імпорту. Так, ст. 11 (1) ГАТТ встановлює, що жодна з договірних сторін не повинна встановлювати або зберігати на ввезення будь- якого товару з території іншої договірної сторони або вве­зення чи продаж для експорту будь-якого товару, призна­ченого для ввезення на територію іншої договірної сторо­ни, жодних заборон або обмежень, чи то у формі квот, імпортних або експортних ліцензій, чи то інших заходів, окрім мит, податків чи інших зборів.

Технічні бар'єри застосовуються з метою захисту жит­тя та здоров'я населення, тварин та рослин і забезпечують: недопущення проникнення в країну неякісної продукції - у разі їх застосування при ввезенні товарів, та виконання міжнародних зобов'язань країни - у разі їх застосування при вивезенні товарів. Загальна вимога до застосування технічних бар'єрів згідно з угодами COT - вони не повинні бути дискримінаційними чи становити засіб прихованого протекціонізму.


Митно-тарифне регулювання зовнішньоекономічної діяльності

Митно-тарифне регулювання належить до економічних, тарифних методів державного регулювання зовнішньоеко­номічної діяльності, та становить головну складову регу­лювання цієї діяльності в будь-якій державі. Митно-та- рифні заходи дозволяють вирішити ряд завдань, пріори­тетність яких залежить від митної політики держави, основними з яких є:

- захист вітчизняних товаровиробників від конкуренції (у тому числі недобросовісної) з боку іноземних постачаль­ників;

- стимулювання внутрішнього виробництва готової про­дукції;

- збільшення податкових надходжень.

Митне регулювання здійснюється згідно з ГК (ст. 384), Законом «Про зовнішньоекономічну діяльність», Митним кодексом України від 11 липня 2002 р. (визначає засади організації і здійснення митної справи в Україні), Законом України від 5 лютого 1992 р. «Про Єдиний митний тариф» та Декретом Кабінету Міністрів України від 11 січня 1993 р. № 4-93 «Про Єдиний митний тариф України» (визначають поняття мита і його види, порядок сплати мита, підстави звільнення від сплати мита, застосування тарифних пільг та преференцій), Законом України від 5 квітня 2001 р. «Про митний тариф України» (визначає ставки мита, якими об­кладаються товари, що ввозяться на митну територію Ук­раїни), іншими законодавчими актами та міжнародними договорами України, постановами Кабінету Міністрів Ук­раїни, нормативними актами Державної митної служби України.

Митно-тарифне регулювання в Україні здійснюється на основі таких принципів:

1) виключної юрисдикції України на її митній території;

2) виключної компетенції митних органів України щодо здійснення митної справи;

3) законності;

4) єдиного порядку переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України;

5) системності;

6) ефективності;

7) додержання прав та охоронюваних законом інтересів фізичних та юридичних осіб;

8) гласності та прозорості.

Основними елементами системи митно-тарифного регулювання є:

а) мито;

б) митний тариф України;

в) митна вартість товару;

г) країна походження товару[1].

Мито являє собою загальнодержавний податок на това­ри, які переміщуються через митний кордон України. Платниками мита є фізичні та юридичні особи, які пере­міщують товари через митний кордон України.

В Україні застосовуються такі види ставок мита:

1) адвалерні - нараховуються у відсотках до митної вар­тості товарів, які обкладаються митом;

2) специфічні - нараховуються у встановленому грошо­вому розмірі на одиницю товарів, які обкладаються митом;

З ) комбіновані гт поєднують обидва вищезазначені види ставок мита, і розраховуються або шляхом додавання один одного, або мають альтернативний вигляд.

Мито нараховується митним органом України відповід­но до ставок мита, чинних на день подання митної декла­рації, і сплачується у валюті України.

На товари при їх ввезенні на митну територію України нараховується ввізне мито, а. на товари при їх вивезенні за межі митної території України — вивізне мито. Ставки ввізного мита затверджуються Митним тарифом України, вивізного мита - окремими законами України (як-от: за­кони України від 7 травня 1996 р. «Про вивізне (експорт­не) мито на живу худобу та шкіряну сировину», від 10 ве­ресня 1999 р. «Про ставки вивізного (експортного) мита на насіння деяких видів олійних культур», від 24 жовтня 2002 р. «Про вивізне (експортне) мито на відходи та брухт чорних металів).

На окремі товари та інші предмети може встановлюва­тися сезонне ввізне і вивізне мито на строк не більше чоти­рьох місяців з моменту їх встановлення. Так, справляння сезонних мит передбачене ст. 2 Закону України від 17 лип­ня 1997 р. «Про державне регулювання імпорту сільсько­господарської продукції».

З метою захисту економічних інтересів України, україн­ських виробників у випадках, передбачених законами Ук­раїни, незалежно від інших видів мита можуть застосову­ватися особливі види мита: антидемпінгове мито, компен­саційне мито, спеціальне мито. Особливі види мита справляються на підставі рішень про застосування анти­демпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів, прийнятих відповідно до законів України від 22 грудня 1998 р. «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про захист національного товаро­виробника від субсидованого імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну».

Митний тариф України (затверджений Законом «Про митний тариф України») - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України.

Порядок ведення УКТЗЕД затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 р. № 1863. УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів, що ведеться Всесвітньою мит­ною організацією, і Комбінованої номенклатури ЄС.

Нарахування мита на товари, що підлягають митному обкладенню, найчастіше провадиться на базі їх митної вар­тості, тобто їх ціни, що була фактично сплачена або підля­гає сплаті за ці товари, обчисленої відповідно до положень розділу XIМК.

Визначення митної вартості товарів, які імпортуються в Україну, здійснюється шляхом застосування таких ме­тодів:

1) за ціною договору угоди щодо товарів, які імпорту­ються (вартість операції);

2) за ціною договору щодо ідентичних товарів;

3) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) то­варів;

4) на основі віднімання вартості;

5) на основі додавання вартості (обчислена вартість);

6) резервного.

Основним методом визначення митної вартості товарів є метод за ціною договору щодо товарів, які імпортують­ся (ст. 267 МК). Якщо основний метод не може бути вико­ристаний, застосовується послідовно кожний із переліче­них вище методів. При цьому кожний наступний метод за­стосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.

Для імпортерів процедури визначення митної вартості становлять проблему, яка може бути настільки ж суттєвою, як і власне ставка мита, яка підлягає стягненню. Тому в рамках COT діє спеціальна угода з митної оцінки - Угода про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів та торгівлі 1994 р. Вона має на меті створення чіткої, однома­нітної та неупередженої системи оцінки товарів для мит­них цілей - системи, яка відповідає потребам комерційної практики, та виключає використання випадкових або необ- ґрунтованих методів митної оцінки.

Країна походження товару як елемент митно-тарифно- го регулювання визначається з метою застосування тариф­них та нетарифних заходів регулювання ввезення товару на митну територію України та вивезення товару з цієї те­риторії, а також забезпечення обліку товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.

Правила визначення походження товарів є важливою частиною торговельних правил, оскільки існує ряд заходів, які ставлять країни, що експортують товари, у нерівне ста­новище, як-от: квоти, преференційні тарифи, антидемпін­гові та компенсаційні заходи тощо. Визначення походжен­ня товару ускладнюється в умовах глобалізації виробниц­тва, коли продукт може піддаватися переробці в декількох країнах, допоки буде готовий для пропонування на ринку.

Визначення країни походження товару здійснюється на основі принципів міжнародної практики. Порядок визна­чення країни походження товару визначений постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2002 р. № 1864.

Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній пе­реробці відповідно до критеріїв, встановлених розділом XII МК. При цьому під країною походження товару можуть розумітися група країн, митні союзи країн, регіон чи час­тина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою виз­начення походження товару.

Товарами, повністю виробленими у країні, вважа­ються:


1) корисні копалини, видобуті на її території або в її те­риторіальних водах, або на її континентальному шельфі і в морських надрах, якщо країна має виключне право на розробку цих надр;

2) рослинна продукція, вирощена та зібрана на її тери­торії;

3) живі тварини, що народилися і вирощені в цій країні;

4) продукція, одержана від тварин, вирощених у цій країні;

5) продукція мисливського, рибальського та морського промислів;

6) продукція морського промислу, видобута та (або) ви­роблена у Світовому океані суднами цієї країни;

7) вторинна сировина та відходи, які є результатом ви­робничих та інших операцій, здійснених у країні; v

8) продукція високих технологій, одержана у відкри­тому космосі на космічних кораблях, що належать цій країні чи орендуються нею;

9) товари, вироблені у цій країні виключно з продукції, зазначеної у пунктах 1—8.

У разі якщо у виробництві товару беруть участь дві або більше країн, походження товару визначається згідно з критерієм достатньої переробки, а саме: країною похо­дження товару вважається країна, в якій було здійснено повне виготовлення товару або останні операції з його пе­реробки, достатні для того, щоб товар одержав основні ха­рактерні риси.

Основним документом, що підтверджує походження товару, є сертифікат про походження товару, подання якого вимагається митним органом у випадках, передба­чених законом. У разі ввезення товару на митну територію України сертифікат про походження товару подається обо­в'язково:

1) на товари, що походять з країн, яким Україна надає преференції за Митним тарифом України;

2) на товари, ввезення яких з відповідної країни регу­люється кількісними обмеженнями (квотами) чи іншими заходами регулювання ЗЕД;

3) якщо це передбачено міжнародними договорами Ук­раїни, укладеними в установленому законом порядку, а також законодавством України в галузі охорони довкілля, здоров'я населення, захисту прав споживачів, громадсько­го порядку, державної безпеки та інших життєво важли­вих інтересів України;

4) у випадках, коли у документах, які подаються для митного оформлення, немає відомостей про походження товарів або у митного органу є достатні підстави вважати, що декларуються недостовірні відомості про походження товарів.

Оскільки факт походження товару з тієї чи іншої країни суттєво впливає на рівень обкладання його податками та збо­рами, а також може зумовлювати інші обмеження щодо імпорту цього товару, правила походження товару регламен­туються COT. Угода COT з правил походження зобов'язує країни-члени забезпечувати, що їх правила походження є прозорими; що вони не мають обмежувального, спотворюю­чого, руйнівного впливу на міжнародну торгівлю; що вони застосовуються на постійній, одноманітній, неупередженій та розумній основі; що вони базуються на позитивному стан­дарті (мають вказувати, що становить походження, а не що його не становить). У довгостроковій перспективі ця угода має на меті створення спільних (гармонізованих) правил походження для усіх країн - членів COT.

Основним документом митного оформлення є вантаж­на митна декларація (ВМД) - письмова заява встановле­ної форми, що подається митному органу і містить відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються че­рез митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, потрібну для здійснення митного контролю, митного оформлення, мит­ної статистики, нарахування податків і зборів.

Форму ВМД, порядок її подання, оформлення, викори­стання встановлює Положення про вантажну митну дек­ларацію, затверджене постановою Кабінету Міністрів Ук­раїни від 9 червня 1997 р. № 574.

ВМД, заповнена у звичайному порядку, вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка осо­бистої номерної печатки посадової особи митниці, що здійснила митне оформлення товарів і транспортних за­собів.

Оформлена ВМД є підтвердженням надання особі пра­ва на розміщення товарів та/або транспортних засобів у заявленому митному режимі і прав та обов'язків зазначе­них у ВМД осіб щодо здійснення ними відповідних фінан­сових, господарських та інших операцій.

§ 3. Ліцензування зовнішньо­економічних операцій

Ліцензування зовнішньоекономічних операцій є адміні­стративним, нетарифним методом державного регулюван­ня зовнішньоекономічної діяльності і являє собою комп­лекс дій органу виконавчої влади з надання дозволу на здійснення суб'єктом ЗЕД експорту (імпорту) товарів.

З огляду на те, що ліцензування зовнішньоекономічних операцій здатне справляти значний обмежувальний вплив на міжнародну торгівлю, його застосування підлягає жорсткій регламентації в рамках COT. Так, Угода про про­цедури ліцензування імпорту встановлює, що ліцензуван­ня імпорту повинне бути простим, прозорим та передбачу­ваним. Зокрема, ця Угода:

- зобов'язує органи державної влади публікувати дос­татню інформацію щодо цілей та процедур надання ліцензій;

- встановлює порядок повідомлення COT державами- членами у разі впровадження нових або зміни існуючих процедур ліцензування імпорту;

- встановлює загальні критерії оцінки компетентними органами заявок на отримання ліцензій.

Чинний порядок ліцензування зовнішньоекономічних операцій, що встановлений ст. 16 Закону «Про зовнішньо­економічну діяльність», наближений до вимог COT (зазна­чена стаття була викладена у новій редакції Законом Ук­раїни № 1315-IV від 20 листопада 2003 р. на виконання Програми заходів щодо завершення вступу України до COT, затвердженої Указом Президента України від 5 лютого 2002 р. № 104) та передбачає здійснення ліцензування експорту (імпорту) товарів у двох формах:

1) У формі автоматичного ліцензування. Автоматичне ліцензування — це комплекс дій органу

виконавчої влади з надання суб'єкту ЗЕД дозволу на здійснення протягом визначеного періоду експорту (імпор­ту) товарів, щодо яких не встановлюються квоти (кількісні або інші обмеження). Автоматичне ліцензування не справ­ляє обмежувального впливу на товари, експорт (імпорт) яких підлягає ліцензуванню.

2) У формі неавтоматичного ліцензування. Неавтоматичне ліцензування — це комплекс дій орга­ну виконавчої влади з надання суб'єкту ЗЕД дозволу на здійснення протягом визначеного періоду експорту (імпор­ту) товарів, щодо яких встановлюються певні квоти. Неав­томатичне ліцензування використовується в разі встановлен­ня квот на експорт (імпорт) товарів. Експортною (імпорт­ною ) квотою є граничний обсяг певної категорії товарів, який дозволено експортувати з території України (імпорту­вати на територію України) протягом встановленого строку та який визначається у натуральних чи вартісних одиницях.

Ліцензування експорту (імпорту) товарів запрова­джується в Україні в разі:

значного порушення рівноваги щодо певних товарів на внутрішньому ринку;

необхідності забезпечення захисту життя, здоров'я, людини, тварин або рослин, навколишнього природного середовища, громадської моралі, національного багатства художнього, історичного чи археологічного значення або захисту прав інтелектуальної власності, а також відповід­но до вимог державної безпеки;

експорту/імпорту дорогоцінних металів, крім банківсь­ких металів;

необхідності застосування заходів захисту вітчизняно­го товаровиробника;

необхідності забезпечення захисту патентів, торгових марок та авторських прав;

необхідності забезпечення виконання міжнародних до­говорів України.

Рішення про застосування режиму ліцензування екс­порту (імпорту) товарів, у тому числі встановлення квот, приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства економіки України з визначенням списку конкретних товарів, експорт (імпорт) яких підпадає під режим ліцензування, періоду дії цього режиму та кількіс­них або інших обмежень щодо кожного товару.

У разі застосування антидемпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів щодо захисту вітчизняного това­ровиробника рішення про запровадження режиму ліцен­зування приймається Міжвідомчою комісією з міжнарод­ної торгівлі.

Ліцензії видаються Міністерством економіки України, а також у межах наданих ним повноважень — відповідним республіканським органом Автономної Республіки Крим, структурним підрозділом обласної, Київської і Севасто­польської міських державних адміністрацій на підставі заявок суб'єктів ЗЕД, що подаються за формою, встанов­леною Мінекономіки.

У разі запровадження режиму автоматичного ліцензу­вання заявка на одержання ліцензії та інші необхідні до­кументи можуть подаватися в будь-який робочий день до митного оформлення товарів. Строк видачі ліцензії не по­винен перевищувати 10 робочих днів від дати одержання заявки та інших необхідних документів, що відповідають установленим вимогам.

У разі запровадження режиму неавтоматичного ліцен­зування:

— строк розгляду заявок не повинен перевищувати ЗО днів від дати одержання заявки, якщо вони розглядають­ся в порядку їх надходження, та не більше 60 днів почина­ючи від дати закінчення оголошеного строку приймання заявок, якщо всі вони розглядаються одночасно;

— ліцензія видається на підставі заявки в межах квоти із зазначенням строку дії ліцензії;

— якщо на момент подання заявки (у разі застосування процедури розгляду в порядку надходження) встановлені квоти вичерпано, така заявка не розглядається. Про факт вичерпання квот суб'єкт ЗЕД, який подав відповідну заяв­ку, повідомляється письмово протягом семи робочих днів від дати її одержання;

— рішення про видачу ліцензії приймається з урахуван­ням даних щодо використання раніше одержаних ліцензій за умови додержання суб'єктами ЗЕД вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Ліцензія видається, якщо заявку та інші подані доку­менти оформлено з додержанням вимог, установлених за­конодавством .

Рішення про відмову у видачі ліцензії повинне бути вмотивованим, прийнятим у строки, встановлені для роз­гляду заявок, і надсилається (видається) заявникові в пись­мовій формі. У разі відмови у видачі ліцензії заявник має право на оскарження рішення згідно із законодавством.

Митне оформлення товарів здійснюється за умови по­дання митному органу оригіналу ліцензії, яку одержав суб'єкт ЗЕД. Копія ліцензії додається до ВМД під час дек­ларування товарів, експорт (імпорт) яких підпадає під ре­жим ліцензування, і є однією з підстав для пропуску таких товарів через митний кордон України.

Перелік товарів, експорт (імпорт) яких підпадає під ре­жим ліцензування, інформація про строк дії ліцензій та внесення будь-яких змін до них, порядок подання та роз­гляду заявок опубліковуються в офіційних друкованих виданнях України з повідомленням Комітету з питань ліцензування імпорту COT протягом 60 днів з дня опублі­кування та наданням копій цих публікацій. У разі якщо квота розподіляється серед країн-постачальників, інфор­мація про розподіл квоти підлягає опублікуванню з по­відомленням про це інших країн, заінтересованих у по­стачанні в Україну певних товарів. Офіційне опублікуван­ня здійснюється у строк не пізніше дати запровадження режиму ліцензування.

На запит заінтересованої держави - члена COT повинна надаватися відповідна інформація щодо: порядку застосування обмежень;

кількості виданих за певний період ліцензій із зазна­ченням у разі необхідності обсягу та/або вартості товарів; розподілу ліцензій серед країн-постачальників; статистичних даних про обсяги та/або вартість товарів.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 289; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.469 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь