Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
СИЛИ НАПРАВЛЕНІ В ОДИН БІК
Розглянемо систему двох паралельних сил і , прикладених у точках А і В твердого тіла (рис. 1.15) і направлених в один бік. Для визначення рівнодійної цих сил і точки її прикладання зробимо так: прикладемо у точках А і В дві сили і , рівні за величиною і протилежні за напрямом (від цього стан тіла, згідно з шостою аксіомою статики, не зміниться), Склавши попарно сили і г та і , одержимо їх рівнодійні та , лінії дії яких перетинаються у точці О.
Рис. 1.15.
Скориставшись властивістю сили як ковзного вектора, перенесемо сили і у точку О , а потім розкладемо їх на дві їхні попередні окладові і та і . Отже ,прикладені в точці О сили і взаємно врівноважуються, а направлені в один бік сили і будуть мати рівнодійну, модуль якої дорівнює сумі модулів цих сил . (1.8) Лінія дії рівноцінної перетинає відрізок AB у точці С, яка ділить цей відрізок на частини, обернено пропорційні модулям сил (1.9) Таким чином, рівнодійна двох паралельних сил , направлених в один бік, по модулю дорівнює сумі модулів цих сил, направлена в той же бік, що й сили, і ділить відстань між точками прикладання сил на відрізки, обернено пропорційні силам. 2) СИЛИ НАПРАВЛЕНІ У РІЗНІ БОКИ Для визначення рівнодійної двох паралельних сил, направлених у рівні боки, скористаємось попереднім прийомом: введемо дві врівноважені сили і (рис. 1.16), складемо їх з даними силами і , прикладеними в точках А і В, потім перенесемо їх рівнодійні і у точку О. Розклавши сили і на їх попередні складові, одержимо дві врівноважені сили і та дві сили і , прикладені в точці О і направлені по одній прямій у рівні боки. Модуль їх рівнодійної дорівнює різниці модулів складових сил
Рис. 1.16. (1.10) якщо сила . Лінія дії отриманої рівнодійної сили перетинає продовження відрійка АВ у точці С, а відстані точок A і B від точки С обернено пропорційні модулям сил: (1.11) Таким чином, рівнодійна двох паралельних сил, направлених у різні боки, по модулю дорівнює різниці модулів цих сил, направлена в бік більшої сили та ділить відстань між точками прикладання даних сил зовнішнім чином на частини, обернено пропорційні модулям сил. 3) СИСТЕМА ДВОХ РІВНИХ ПАРАЛЕЛЬНИХ СИЛНАПРАВЛЕНИХ У РІЗНІ БОКИ (ПАРА СИЛ) Розглянемо випадок визначення рівнодійної двох паралельних сил, рівних за модулем і направлених у різні боки (так званої пари сил): . (1.12) Повторивши всю процедуру попереднього випадку визначення рівнодійної паралельних сил, ми переконаємося у тому, що одержані сили і також рівні і паралельні між собою, лінії їх дії не перетинаються, а модуль рівнодійної пари сил дорівнює нулю: . (1.13) Однак дія пари сил на тіло не нульова і викликає обертальний рух тіла. Мірою обертальної дії пари сил служить момент пари , величина якого дорівнює добутку модуля однієї із сил папи на плече: . (1.14) Плечем називається найкоротша відстань (перпендикуляр) між лініями дії сил пари і (рис. 1.17).
Напрям обертання, створюваного парою сил, визначається знаком момента пари: якщо пара сил обертає тіло проти годинникової стрілки - момент додатній, якщо за годинниковою стрілкою - від'ємний . Отже, момент пари сил має величину і напрям і є векторною величиною. Вектор момента пари сил перпендикулярний бо площини,в якій лежить пара, і направлений у той бік, звідки обертання тіла, здійснюване парою, відбувається проти годинникової стрілки. На рис. 1.18 показано дві пари сил, які діють в одній площині мають протилежно направлені вектори моментів.
Рис. 1.18. |
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 230; Нарушение авторского права страницы