Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема. Узагальнення вивченого матеріалу.



Мета:

навчальна: активізувати та закріпити вивчений лексико-граматичний матеріал, вдосконалювати вміння та навички аудіювання, читання, письма, усного мовлення; закріпити прислівники способу дії та вживання їх у мові з опорою на текст;

розвивальна: удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; розвивати усні комунікативні уміння; розвивати довготривалу й оперативну пам'ять; підвищувати рівень особистої мотивації учнів у вивченні англійської мови; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки;

виховна: зацікавити учнів використанням іноземної мови в інших сферах знань.

Обладнання: картки за темою «Людина. Зовнішність»

Хід уроку

Warm up 1. Jump Game

Revision 2. Ex.1 , p.57  WB (pupils read their sentences)

Presentation 3. Read the grammar pattern with adverbs of frequency with the present simple. Pay attention to the adverbs “sometimes”, “always”, “often”

Practice 4. Ex.1, p.86 (match the pictures with the sentences) 

5. Ex.2, p.87 (pupils make up negative sentences)

6. Ex.3, p.87 (pupils make up questions)

Writing Ex. 1 p. 58 (workbook)

Ending the lesson

Home Work повторити вивчені слова, Ex. 3 p. 87 (прочитати)

Lesson 42                                                                                                         дата________

Тема. Підсумковий урок з теми «Свята та традиції» (тестування)

Мета:

навчальна: повторити й закріпити лексико-граматичні структури, узагальнити вивчений матеріал за темою «Свята та традиції»

розвивальна: розвивати комунікативні компетенції, довільну пам’ять; розвивати здатність узагальнювати вивчений матеріал;

виховна: викликати в дітей бажання вчитися, зацікавленість процесом пізнання; виховувати дисципліну, повагу до однокласників, звичку до системної розумової праці

Обладнання: картки за темою «Свята та традиції»

Хід уроку

Warm up Team Spelling Game

Individual test work Ex. 1 p.59 (workbook)

                              Ex. 2 p.59 (workbook)

                          Ex. 3 p.58 (workbook)

Ending the lesson

Home Work Revision

 

Unit 6. Помешкання

Lesson 43                                                                                                          дата________

Тема. Речи вдома.

Мета:

навчальна: презентувати новий лексичний матеріал за темою; практикувати мовні засоби з темою; формувати навички вживання нових ЛО у власному мовленні; вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення; збільшувати обсяг знань про соціокультурну специфіку мови країни, що вивчається;

розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати кмітливість, логічне мислення й мовленнєву реакцію; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших.

Обладнання: картки за темою «Помешкання»

Хід уроку

Warm up 1. Associations Game (divide the class into two teams, say the name of any activity e.g. “house” and “home”. Pupils work in teams, trying to think of and write down within a two-minute period as many words they associate with the activity as possible, e.g. house – room, window, door, bedroom, etc.; home – family, friends, pets, love, etc.)

Presentation 2. Listen and order the pictures Ex.1, p.88

· drill the new words using the pictures

· pupils take turns to read out the words

· mime the words

· hold up one pencil and say “One pencil. There is one pencil.”

· hold up 5 pencils and say “Five pencil. There are five pencils.”

· Write “there is…” and “there are…” on the board

· Name the objects and ask pupils to name sentences using the pattern: “There is a… in the…”

3. Ex.3, p.88 (pair work, pupils ask and answer the questions)

Practice 4. Ex.3, p.88-89

· listen and read the word combinations in silence

· do choral and individual reading

· encourage pupils to make their own questions and answers

Reading 5. Ex.3, p.89 (work in pairs, agree or disagree)

Speaking 6. Ex.5, p.89 (pupils complete the sentences in a chain)

Writing Ex. 2b p. 61 (workbook)

Ending the lesson Miming Game

Home Work WB Ex.2a, p.61, Ex. 1 p. 88 (test), Ex. 5 p. 89

Lesson 4 4                                                                                                         дата________

Тема. Моя квартира.

Мета:

навчальна: презентувати новий лексичний матеріал за темою; практикувати мовні засоби з темою; формувати навички вживання нових ЛО у власному мовленні; вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення; збільшувати обсяг знань про соціокультурну специфіку мови країни, що вивчається;

розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати кмітливість, логічне мислення й мовленнєву реакцію; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших.

Обладнання: картки за темою «Кухня», «Ванна кiмната»

Хід уроку

Warm up 1. Associations Game (divide the class into two teams, say the name of any activity e.g. “living-room” and “kitchen”. Pupils work in teams, trying to think of and write down within a two-minute period as many words they associate with the activity as possible)

Revision 2. WB Ex.2a, p.61

Presentation 3. Listen and order the pictures Ex.1, p.90

· drill the new words using the pictures

· pupils take turns to read out the words

· mime the words

· hold up one pencil and say “One pencil. There is one pencil.”

· hold up 5 pencils and say “Five pencil. There are five pencils.”

· Write “there is…” and “there are…” on the board

· Name the objects and ask pupils to name sentences using the pattern: “There is a… in the…”

3. Ex.2, p.90 (pair work, pupils ask and answer the questions)

Practice 4. Ex.3, p.90

· Ask pupils: What can you see? What rooms are there? Where are the children?

· Pupils listen to the dialogue and then read it chorally

· Ask pupils: Who is busy? Who is Rossie?

· Individual reading

Reading 5. Ex.4, p.91 (pupils read and practice the dialogue for a few minutes, one or two pairs act out the dialogue)

6. Ex.5a, p.91 (pupils read and answer the questions)

Writing Ex. 2 p.62 (workbook)

Home Work WB Ex.1, p.62, Ex. 5 (b) p. 91

Lesson 45                                                                                                          дата________

Тема. Розташування кімнат у квартирі\будинку.

Мета:

навчальна: презентувати новий лексичний матеріал за темою; практикувати мовні засоби з темою; формувати навички вживання нових ЛО у власному мовленні; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; формувати вміння монологічного мовлення на основі прочитаного тексту;

розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших.

Обладнання: картки за темою «Помешкання»

Хід уроку

Warm up 1. Picasso Dictation (a bath, a mirror, a sink, a towel, a fridge, a cooker, a cupboard, a carpet, stairs)

Revision 2. WB Ex.1, p.62

Presentation 3. Ex.1, p.92

· Pre-teach the words “downstairs” and “upstairs”

· Pupils read the text one by one

3. Ex.2, p.92 (pair work, pupils ask and answer the questions)

Practice 4. Ex.3, p.93

· Pupils look at the pictures and name them, write the words on the board

· Read the text again, pupils read the text in a chain

· Ask pupils: Is there a sink in the kitchen? Is there a table? How many chairs are there in the kitchen?

5. Draw a plan of your house

Reading 6. Ex.4, p.93 (pupils read and complete the sentences)

6. Tell the class about your flat, using your plan

Writing Ex. 1 p.63 (workbook)

Home Work Ex. 1, 3 pp. 92-93 (прочитати)

 

Lesson 46                                                                                                          дата________

Тема. Моя кімната

Мета: навчальна: презентувати новий лексичний матеріал за темою; практикувати мовні засоби з темою; формувати навички вживання нових ЛО у власному мовленні; практикувати учнів у спілкуванні у формі діалогу-розпитування; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; формувати вміння монологічного мовлення на основі прочитаного тексту; розвивальна: розвивати різні типи пам’яті; розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків; виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших. Обладнання: картки за темою «Помешкання»

Хід уроку

Warm up 1. Spelling Shark (a bath, a mirror, a sink, a towel, a fridge, a cooker, a cupboard, a carpet, stairs)

Revision 2. Ex. 1, 3 pp. 92-93 (pupils read the text one by one)

Presentation 3. Ex.1, p.94 (listen, repeat and order the pictures)

Practice 4. Ex.2, p.94

· Pupils listen and read the dialogue in silence

· Read again, pupils read the dialogue in a chain

· Do choral and individual reading

· Ask pupils to describe the room using the information from the dialogue

Reading 5. Ex.3a, p.95 (pupils find the hidden words and read them)

· Stick the household flashcards on the board, ask pupils to write the names of them under the pictures

· Ask pupils to find the hidden words (picture, chair, book, window, computer, drawer, armchair, bookcase, clock, mirror)

Speaking 6. Ex.3b, p.95

· Ask pupils to read the questions and answers in pairs

· Do choral and individual repetition

· Encourage pupils to make their own dialogue

7. Ex.4, p.95

· Pupils read and complete the sentences one by one

· Ask pupils: What room is it? Is there a table? Is the room clean?

Writing Ex. 1 p.64 (workbook)

Home Work Ex. 2 p. 94 (прочитати)

 

Lesson 4 7                                                                                                         дата________


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 178; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.044 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь