Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема. Мій вчорашній день.



Мета: навчальна: організувати ознайомлення учнів з новим граматичним матеріалом з теми «Минулий час дієслова To Be» та навчити його вживати у власному мовленні на рівні фрази; навчити учнів розпізнавати граматичне явище в тексті; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; формувати вміння монологічного мовлення на основі прочитаного тексту;

розвивальна: розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності, з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших, прищеплювати працьовитість.

Обладнання: картки за темою «Розклад дня», плакат «Time», «the Verb To Be», «Past Simple Tense»

Хід уроку

Warm up 1. Spelling Team Game (with the words Parts of the Day: morning, day, evening, night, breakfast, dinner, supper, clock, quarter, time, get up, eat lunch, go to school, homework, watch TV)

Revision 2. Ex. 1 p. 106 (pupils read their sentences in a chain)

Presentation 3. Ex.1, p.108

· Before reading demonstrate the table «Past Simple Tense», read the examples and explain the meaning of the word “yesterday”

· Pupils open the books, look at the pictures. Tell the pupils they will read the left column, the activities the boy does every day)

· Read the text

· Copy out the verbs in a column on the board

· Pupils read the text in a chain

· Pupils read the verbs in pairs, explain pupils the meaning of the Past Simple of irregular verbs)

Practice 4. Ex.2, p.109 (pupils read the sentences and match them with a picture)

Reading 5. Ex.3, p.109 (pupils read the text and find out the corresponding pictures)

Grammar Revision «the Verb To Be», «Past Simple Tense»

6. Ex.4, p.109 (pupils read and complete the sentences with the correct form of the verb To Be)

Speaking Ex.5, p.109 (pupils complete the sentences and answer the question: What was your Monday like?

Writing Ex.1 p.73 (workbook)

Home Work Ex. 5 p. 109 (прочитати)

Lesson 55                                                                                                         дата________

Тема. День за днем. Past Simple Tense

Мета: навчальна: організувати ознайомлення учнів з новим лексичним матеріалом та навчити його вживати у власному мовленні на рівні речення; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; формувати вміння вести бесіду за темою; організувати усне тренування по оперуванню Past Simple Tense;

розвивальна: розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності, з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших, прищеплювати працьовитість.

Обладнання: картки за темою «Розклад дня», плакат «Time», «the Verb To Be», «Past Simple Tense»

Хід уроку

Warm up 1. Hangman Game (with the words breakfast, dinner, supper, clock, quarter, time, get up, eat lunch, go to school, homework, watch TV)

Revision 2. Ex. 5 p. 109 (pupils read their sentences in a chain)

Presentation 3. Ex.1, p.110

· read the sentences, pupils listen and read too

· present “was” and “were”. Show on the board how “he” and “she” go with “was” and “we”, “you”, “they” go with “were”

· pupils read and practice the sentences

· pupils fill in the gaps in the dialogue after the pictures

· two pairs of pupils act out the dailogue

Practice 4. Ex.2, p.110

· pupils read the sentences chorally, explain “today” and “yesterday”

·  individual reading (in a chain)

Reading 5. Ex.3, p.111

· pupils read the text  

· pupils make up questions as in example

· pair work, ask and answer the questions

6. Ex.5, p.111 (pupils read and complete the sentences with WAS, WERE, WASN’T, WEREN’T)

Writing Ex.1 p.74 (workbook)

Home Work Ex. 5 p. 111 (прочитати), Ex.2 p.74 (workbook)

 

Lesson 56                                                                                                         дата________

Тема. Минулі вихідні.

Мета:

навчальна: організувати ознайомлення учнів з новим лексичним матеріалом та навчити його вживати у власному мовленні на рівні речення; практикувати учнів у читанні тексту за темою уроку з добуванням детальної інформації; формувати вміння вести бесіду за темою; організувати усне тренування по оперуванню Past Simple Tense;

розвивальна: розвивати здатність самостійно планувати мовленнєвий вчинок шляхом залучення учнів до іншомовної діяльності, з використанням лексичних одиниць, що вивчаються; розвивати логічне мислення, здатність до здогадки; удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків;

виховна: виховувати уміння концентруватись, слухати інших, прищеплювати працьовитість.

Обладнання: картки за темою «Розклад дня», плакат «Time», «the Verb To Be», «Past Simple Tense»

Хід уроку

Warm up 1. Associations game

Revision 2. Ex. 5 p. 111 (pupils read their sentences in a chain)

Presentation 3. Ex.1, p.112 (pupils look at the pictures, repeat the new words and find these things on the page to name them)

Practice 4. Ex.2, p.112

· books closed, read the text, pupils listen

· teach the words “night” and “shut”

· ask pupils: Where was Dan last Sunday?

· do choral and individual reading

Speaking 5. Ex.3, p.113 (pupils look at the pictures and make up sentences as in example)

6. Ex.3, p.113 (work in pairs, ask and answer the questions)

Writing Ex.3 p.76 (workbook)

Home Work Ex. 2 p. 112 (прочитати), Ex.2 p.75 (workbook)

 

 

Lesson 57                                                                                                         дата________


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 165; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь