Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Його економічної складової



Сучасна система поглядів на управління підприємством (нової управлінської парадигми) сформувалося під впливом об’єктивних змін у світовому суспільному розвитку. Хоча зміни завжди здійс- нювалися з прискоренням, однак останнім часом вони настільки


 

пришвидшились, що неправильна реакція на них може коштувати надто дорого чи навіть призвести до кризи. Ще однією особливі- стю прискорених змін є те, що разом з ними наростає й склад- ність проблем, які постають перед підприємствами. Що складні- шими є ці проблеми, то більше часу необхідно на пошук рішень, а коли вони знайдені, то стають неефективними для розв’язання вже надто змінених або нових проблем. Водночас зазнали істот- них змін і теоретичні уявлення про природу підприємства та управління змінами.

У першій половині ХХ ст. підприємство як промислова організа- ція, породжена «епохою машин», розглядалася теж як машина, ос- новною функцією якої було економічне обслуговування її творця, тобто створення прибутку. На той час система поглядів на підприєм- ство та управління ним зводилась до таких основних положень:

1) підприємство є закритою системою, якій властива певна стабільність цілей, завдань та умов діяльності;

2) основним чинником успіху є нарощування масштабів вироб- ництва продукції;

3) головними факторами виробництва є капітал і продуктивна праця робітників;

4) основою системи управління є контроль з боку управителів всіх видів діяльності, раціональна організація виробництва, за- безпечення дисципліни, порядку та ефективного використання ресурсів.

Таке уявлення про підприємство та управління ним панувало доти, поки дотримувалися такі умови:

1) власник мав необмежену владу над своїми працівниками і міг вільно їх наймати, звільняти, заохочувати, карати й ін.;

2) загроза економічних злиднів, пов’язаних з безробіттям, бу- ла для найманих робітників реальною;

3) кваліфікація робітників було відносно низькою, що спро- щувало купівлю-продаж на ринку праці; водночас низьким був і рівень освіти та запитів робітників.

Зміни, які відбувалися в економіці розвинутих країн світу, пе- ред другою світовою війною, під час і зразу після неї, спричинили відмову від механічного погляду на світ. Обмежились самофінан- суванням можливості зростання компаній, з’явився менеджмент, відділений від володіння, набув розвитку профспілковий рух. Еко- номічне зростання зменшило загрозу економічних злиднів.

Зростаючий рівень механізації праці зумовив підвищення рів- ня кваліфікації робітників, а їх заміна ставала складнішою й до- рожчою.


 

Після Другої світової війни сформувалася нова концепція: під- приємство як організм. Згідно з нею підприємство наділялось влас- ними цілями й життям. Прибуток втратив свою роль як основна мета діяльності підприємства, його замінили — виживання й зрос- тання. Широка дисперсія корпоративної власності привела до під- вищення відповідальності управителів (менеджерів) за свої рішен- ня. Змінились уявлення щодо впливу якості й привабливості праці робітників на її продуктивність. У другій половині ХХ ст. в еко- номіці країн-економічних лідерів виникли нові риси й закономір- ності, властиві ері постіндустріального розвитку. Продуктивність праці значно зросла завдяки введенню й поширенню автоматиза- ції. Істотною частиною роботи стало навчання. Вкладання коштів в освіту й підвищення кваліфікації робітників збільшувало витрати виробництва та ще більше ускладнювало заміну робітників. Рівень професійної кваліфікації робітників значно підвищився, що й управителі вже не могли технічно інструктувати виконання робіт, а лише виконували функції загального менеджменту. Головною проблемою управителів ставала проблема управління людьми. Зростання добробуту в країнах-економічних лідерах істотно змі- нило філософію праці, підвищились особисті запити й вимоги до роботи. Водночас негативні наслідки діяльності промислових кор- порацій для соціального й фізичного середовища були все вираз- нішими, соціальна відповідальність корпорацій ставала головною проблемою суспільства. Розвиток консьюмеризму змушував вироб- ників орієнтуватися не на задоволення масових потреб, а на спеці- алізовані запити споживачів, тобто невеликі ринкові сегменти. Це зумовило бурхливе зростання підприємницьких структур, утво- рення великої кількості малих і середніх підприємств, ускладнення всієї системи взаємовідносин між підприємствами, підвищення ва- гомості таких критеріїв життєздатності бізнесу, як гнучкість, адап- тивність, динамічність тощо.

З названих і деяких інших причин концепція підприємства як організму ставала більш умовною. З’явилася нова концепція: підприємство як організація. Під поняттям «організація» розу- міли: (1) цілеспрямовану систему, яка (2) є частиною однієї або більше цілеспрямованих систем і (3) складові якої — люди — мають власні цілі. Перше положення відкидало концепцію кор- порації як машини. Друге заперечувало її незалежність від сере- довища, третє — означало неприпустимість аналогії з організ- мом. Таким чином, в управлінні організацією виокремилися три незалежних рівня відповідальності: за досягнення цілей керова- ної системи (контроль), цілей людей, які є елементами цієї сис-


 

теми (гуманізація), цілей системи або систем, до яких входить ця система (енвайроменталізація).

Розв’язання проблем, що виникали у великих і складних ор- ганізаціях, показало їх невідповідність окремим науковим дис- циплінам, що спричинило необхідність подальших міждисцип- лінарних досліджень. Міждисциплінарна організація наукової діяльності у 50-ті роки ХХ ст. проникла і в науки про прийнят- тя управлінських рішень. Було визнано, що спільною ланкою таких досліджень є те, що вони мають справу з поведінкою си- стем. Системний підхід, за якого діалектично поєдналися спо- соби мислення епохи машин (аналіз) і системний синтез, за- безпечував ефективнішу методологію, ніж та, яка була раніше доступна для розв’язання проблем і використання можливос- тей нової економіки.

У 70—80-ті роки ХХ ст. було сформовано нову систему по- глядів на управління в радикально зміненому економічному се- редовищі. Назвемо її положення.

1. Підприємство — це відкрита система, економічна роль якої полягає в тому, щоб шляхом створення й розподілу багатства зробити можливим споживання; головна його мета — саморозви- ток і сприяння розвитку учасників (акціонерів корпорації).

2. Важливим чинником успіху на ринку є задоволення потреб споживачів, орієнтація на якість.

3. Головними факторами виробництва стають знання.

4. Основою системи управління є ситуаційний підхід, підпо- рядкування внутрішньої раціоналізації вимогам зовнішнього се- редовища; орієнтація на підвищення рівня організаційної культу- ри, інновації, мотивацію працівників.

У ХХІ столітті з’явився новий погляд на розуміння цілісності організації як системи, який полягає в тому, що системному аналізу й системному синтезу мають підлягати не лише струк- турні елементи, а й системні відносини та системні властивості. Виникнення проблем і кризові явища стали пояснюватися з по- гляду їх системного характеру, а, отже, розв’язання їх має від- бутися системними засобами. У результаті наукових досліджень з економіки організацій кардинально змінилось і уявлення про виробничу функцію підприємства, зміст якої становить колек- тивне пізнання. Далі процес управління підприємством пере- творюється на когнітивний процес, а поліпшення управління означає реалізацію на практиці колективно набутих знань. Ви- няткова складність організації як системи вимагає розвитку міждисциплінарного підходу. Інтеграція наук тут є частковою й


 

різнобічною, що не дає цілісного знання про організацію. На- ступною стадією інтеграції очікується загально-дисциплінарна, за якої взаємопроникнення спеціальних галузей науки створює нову якість — інтегральне знання без професійних «перегоро- док» — знання постдисциплінарного рівня. Тоді інтегративна методологія ґрунтується на об’єктивній єдності всіх проявів ре- ального об’єкта.

Глобальний і різкий поворот в історії розвитку нашої країни до ринкової економіки викликав потребу в розробці нової кон- цепції управління, яка, з одного боку, має ґрунтуватися на принципах і механізмах, що діють у світовому економічному співтоваристві, а з іншого — ураховувати особливості поперед- нього розвитку й сучасного стану економіки України, національ- ну культуру й традиції ведення бізнесу. Переважна більшість великих промислових підприємств, які складали основу націо- нального економічного потенціалу країни, були водночас позбав- лені звичного інституційного та функціонального середовища. Зруйнувалися галузеві зв’язки, було ліквідовано галузеву науку, відчутною була гостра фінансова скрута. До успадкованих фун- кціональних «паталогій» переходу від соціалістичної системи господарювання додались ще й нові проблеми: зниження якості, комплексності й цілеспрямованості управління. Однак найісто- тнішою виявилася системна інституційна проблема, яку іденти- фіковано як порушення цілісності підприємства: зникли взаємо- узгодженість і внутрішня збалансованість процесів виробництва продукції, її реалізації та відтворення використаних ресурсів, а також інноваційних процесів у цих сферах. З’явилася тенденція своєрідної «когнітивної недостатності» (за Г. Клейнером). Різ- ко скоротився запас технологічних та комунікативних знань і навичок на підприємствах. Зростання підприємницьких струк- тур, утворення великої кількості малих підприємств, орієнто- ваних на невеликі ринкові сегменти, зумовило потребу в «уні- версальних» фахівцях, які могли б поєднувати різні функції професіоналів та управителів, але ринок праці не зміг належним чином відповісти на ці запити. Істотно знизився загальний рі- вень економічної культури. Недостатньо впливали на прийняття управлінських рішень ринкові сигнали. Їх або взагалі не сприй- мали, або вони не отримували адекватної інтерпретації й не дося- гали осіб, які ухвалюють рішення, або ж рішення приймалися без огляду на сигнали. Такою була ситуація останні десять — п’ятнадцять років. Загрозливі тенденції глобальної фінансової кризи ще більше загострили потребу в інституційному реформу-


 

ванні вітчизняних підприємств, тобто поліпшенні зовнішньої ін- фраструктури та зміни складу й функцій внутрішніх інститутів. Серед останніх найслабшою на сьогодні ланкою є система прий- няття управлінських рішень на підприємствах. Рівень економіч- ного управління не відповідає сучасним вимогам як за операти- вністю, так і обґрунтованістю рішень. Практично не від- працьовано також методи, моделі та інші інструменти, а також документи, що регламентують економічний порядок на підпри- ємстві. Для багатьох підприємств істотною загрозою досягнення стратегій стає відрив між стратегічним планом і супроводжую- чим його бюджетом, так званий стратегічний розрив. Замість того, щоб зосереджуватися на позитивній довгостроковій перс- пективі, традиційне планування і бюджетування спрямовані всередину та фокусуються на отриманні короткострокових вигод. Як наслідок — процеси бюджетування, планування й контроль стають перешкодою для реалізації стратегій. Крім того, часто елементи стратегічного процесу реалізуються за допомогою різних технологічних рішень, що створює проблеми інтегра- ції. Наприклад, стратегічний план подається як файл текстово- го формату, бюджет — електронна таблиця, поточні результати представлені у форматі бухгалтерської звітності, а аналіз — під- готовлений з використанням технології аналітичної обробки ін- формації в режимі реального часу (OLAP). Цілісні інтегровані системи управління ефективністю бізнесу (BMP-системи) у віт- чизняній економіці використовуються вкрай рідко. Усе це обу- мовлює необхідність наукових і прикладних розробок з удоско- налення економічного управління на вітчизняних підприємствах. Розв’язання цієї проблеми ускладнюється й тим, що український бізнес представлений нині надзвичайно широким розмаїттям під- приємств, які відрізняються розмірами, організаційно-правовими формами, галузевими особливостями тощо.

Подальше домінування принципу диференціації в світовому та вітчизняному бізнесі, що визначається нині новою парадигмою управління, сприятиме набуттю ними своєрідності, а саме на- вчанню нестандартним способам поведінки. Це, своєю чергою, стане основним засобом виживання в умовах жорстокої конкурен- ції в бізнесі. Водночас формування й налагодження дієвої систе- ми прийняття управлінських рішень на підприємствах практично неможливо здійснити в межах окремо взятих суб’єктів господа- рювання. Необхідні інститути мікроекономічного реформування та державна підтримка його організаційного, методологічного та кадрового забезпечення.


 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 178; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.02 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь